|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/1/31: ويروس غريبه اي كه معلوليت مي زايد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6784
يكشنبه سي ام ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6475 31/1/96 > صفحه 15 (توانش) > متن
 
      


ويروس غريبه اي كه معلوليت مي زايد
توضيحات يك كار درمان در خصوص بيماري ناشناخته « اي ال اس»

نويسنده: راضيه كباري

بيماري هاي اعصاب محيطي و مرکزي، مشکلات ناتوان کننده اي هستند که دست و پنجه نرم کردن با آنها گاه فرد و اطرافيانش را از پا مي اندازد. در ميان اين بيماري ها ، انواعي چون پارکينسون و ام اس نام آشناتر هستند هر چند اين نام آشنايي نيز کمکي به ديده شدن بيشتر مشکلات آنها نکرده است و انواعي نيز چون «als»ناشناخته تر. Als يا اسکلروز جانبي آميوتروفيک، اختلالي است که در آن اعصاب محيطي و مرکزي همزمان درگير مي شوند و مشکلات دوچنداني را براي بيمار مي آفرينند. بگذاريد ساده تر بگوييم شما مثل هميشه سلامت هستيد به کارتان مي رسيد و .. اما به مرور و با افزايش سن احساس مي کنيد در قسمت هايي از بدن دچار ضعف عضلات مي شويد؛ ضعفي که بيش از آنچه بايد ، خود را مي نماياند. شل حرف مي زنيد و به راحتي از پله بالا نمي رويد و اين به دليل خستگي نيست. آري اين بيماران با سيري سريع متوجه مشکلاتي مي شوند که بايد آنها را با پزشک مغز و اعصاب در ميان بگذارند . براي آنهايي که تشخيص als داده مي شود اما زمان تندتر مي گذرد کم کم عصا دست مي گيرند و زودتر خود را در مرحله ناتواني و معلوليت هاي متفاوت مي بينند. عصا، واکر ، ويلچر و تخت. آري فاصله با معلوليت به همين کوتاهي است و نياز به ديده شدن و توانبخشي حتي کوتاهتر از آن تا شايد رسيدن به ناتواني به تاخير افتد،هر چند اين بيماران بعد از ابتلا، اغلب عمر کوتاهي دارند اما اين از ضرورت توجه به اين گروه نمي کاهد که هيچ، توجه به آنها از نقطه قوت هاي نظام سلامت کشورها است.
    در جهان يکپارچه امروزي مي بينيم حرکت هاي خودجوش و چالش هاي اجتماعي، گاه اين گونه افراد را نشانه مي رود تا آنجا که مدتي پيش در شبکه هاي اجتماعي رويدادي با عنوان چالش سطل يخ(Ice Bucket Challenge) به راه افتاد که در آن بسياري از مردم و حتي افراد سرشناسي چون بيل گيتس و زاکربرگ، با ريختن سطلي از آب يخ روي سر خود و فيلمبرداري از آن و به اشتراک گذاري در فضاي مجازي، سعي کردند مردم را به آگاه شدن از مشکلات اين بيماران تشويق کنند. يا چالش «مانکن» که فرد براي لحظاتي در يک حالت بي حرکت قرار مي گرفت و با استقبال در فضاي مجازي هم روبه رو شد ولي شايد کمتر کسي مي دانست که اين چالش نيز تنها لحظه اي دردناک از بيماري اين افراد را به تصوير مي کشد.
    
    رباب قاسمي، کارشناس ارشد کاردرماني درباره اين بيماري مي گويد:
    ضايعات مغزي شامل ضايعاتي است که در مغز و نخاع ايجاد مي شود و ضايعاتي که منشا آن اعصابي است که از نخاع خارج مي شوند.در بيمار als دو نوع ضايعه همزمان ديده مي شود، يعني هم اعصاب محيطي و هم اعصاب مرکزي درگيرند.
    
     Als پيشرونده است و روز به روز بدتر مي شود
    اين کاردرمان در مورد سن و نحوه ابتلا به als مي افزايد: سن ابتلا به اين اختلال معمولاً بين 55 تا 58 سالگي است و قبل از 50 سالگي به ندرت ديده مي شود. آمار ابتلاي آقايان به بيماري نيز يک و نيم برابر خانم هاست. در مورد علت ابتلا نيز بايد بگويم مانند بسياري از بيماري هاي اين روزها، علت als نيز ناشناخته است. گاه مي گويند علت آن نوعي ويروس يا باکتري است گاه زمينه ژنتيک را علت استعداد به بيماري مي دانند، برخي هم مي گويند وقتي سطح آلومينيوم خون بالا رود يا سطح کلسيم و منيزيم خون نامتعادل شود بيماري به وجود مي آيد، ولي هنوز علت قطعي مشخص نيست
    طول دوره بيماري نيز معمولاً از زمان شروع تا مرگ، 3 تا 5 سال است اما بسته به شدت و شرايط فرد، گاه بيمار 10 تا 15 سال هم زنده مي ماند. من بيماري داشتم که بعد از پنج سال هنوز مي توانست به طور مستقل راه برود.
    
     als چگونه آشکار مي شود
    اين کاردرمان که به صورت تخصصي با اين بيماران ارتباط داشته است مي گويد: مانند بسياري از بيماري هاي اين روزهاعلائم از بيمار به بيمار ديگر، بسته به نوع و منطقه درگيري بدن، متفاوت است. اين بيماران دچار ضعف عضلاني هستند همچنين اسپاسم عضلاني دارند و عضلاتشان سفت است. گاه درگيري در حفظ تعادل بدن و راه رفتن ديده مي شود؛برخي عضلات صورتشان دچار مشکل مي شود اين افراد بيشتر در تکلم مشکل پيدا مي کنند حتي دچار آبريزش از دهان مي شوند به مرور عضلات قسمت هاي ديگر بدن نيز با بيماري درگير مي شوند دست و پا و بعد تنه. به اين ترتيب بيمار در تنفس و بلع دچار مشکل مي شود و در نهايت اغلب بيماران به دليل مشکلات تنفسي و عفونت ريوي جان خود را از دست مي دهند. اما اين بيماري با پارکينسون تفاوت هايي دارد؛ قاسمي مي افزايد بيماران پارکينسوني، دچار لرزش مي شوند و حرکاتشان به صورت کلي کند است اما بيماران als لرزش پارکينسوني ندارند و سير بيماريشان شبيه بيماران ام اس است اما سير پيشرفت آن سريعتر است. اغلب بيماري وقتي تشخيص داده مي شود که مدتي از شروع آن گذشته است مثلاً قد بيمار پارکينسوني خميده مي شود و دستش لرزش مي گيرد و اطرافيان آن را به بالا رفتن سن نسبت مي دهند. در بيماران als هم علائم شروع مي شود و گاه بيمار متوجه آن نمي شود مثلاً حرف زدن شل مي شود و ديگر گفتار فرد مثل سابق نيست يا نمي تواند مانند گذشته از پله بالا برود اما برخلاف بيماران پارکينسوني که مشکل شناختي هم پيدا مي کنند اين بيماران تا وقتي زنده اند در حافظه حل مساله و شناخت ديگران مشکلي ندارند. در ريه هم انقباض و انبساط عضلات تنفسي، باعث بالا رفتن حجم تنفس و خارج شدن ترشحات ريه مي شود.بيماري که عضلات تنفسي و ديافراگمش ضعيف شود تنفس سطحي پيدا مي کند و ترشحاتي که در ريه باقي مي ماند منبع عفونت مي شود.
    
    توانبخشي زود هنگام راهي براي زندگي مستقل
    درمان اين بيماران در دو بخش انجام مي شود؛ دارو درماني و توانبخشي... از نظر باليني سير بيماري در شش مرحله صورت مي گيرد که از راه رفتن مستقل تا ماندن در بستر ادامه دارد.
    هدف کاردرماني در بيماري هاي پيشرونده، کاستن از سرعت پيشرفت آن است، به عنوان مثال با افزايش قدرت عضلات و حفظ دامنه حرکت آنها، اگر قرار است بيمار پنج سال ديگرويلچر نشين شود، اين زمان به 10 سال افزايش يابد. اگر بتوانيم به بيمار ياري رسانيم که عضلات تنفسي اش ضعيف نشود مشکل ريوي پيدا نمي کند از اين رو هرچه بيمار زودتر به کاردرمان مراجعه کند کمک بيشتري دريافت مي کند و شانس بيشتري براي داشتن زندگي مستقل خواهد داشت. براي بيماري که به مرحله بستري شدن در تخت مي رسد کاردرمان تنها به پيشگيري از زخم بستر و کوتاهي عضلات فکر مي کند.
    يکي از مشکلات اين گونه بيماران، هزينه هاي بالاي درمان و توانبخشي است، نبود حمايت بيمه اي بسياري از بيماران را از ادامه توانبخشي ناتوان مي سازد. کاردرمان با ورود بيمار کار ارزيابي او را شروع مي کند. از اينکه با پاي خود آمده يا با استفاده از وسيله اي ديگر. بيمار در هر مرحله ارزيابي متفاوتي دارد وقتي راه مي رود نوع راه رفتن و اينکه کدام عضلات دچار اسپاسم هستند و قدرت عضلات چگونه است؟ بر اين اساس برنامه درماني تعريف مي شود. يا بر اساس اينکه بيمار در معرض تغيير شکل اندام باشد آيا ضعف عضلات يک طرف تنه را درگير کرده و بيمار در معرض اسگليوز تنه است. ما با تمرين و وسايل کمکي اين مشکلات را درمان مي کنيم. يا وقتي بيمار در بستر افتاده است بايد به همراهان آموزش دهيم که بيمار دچار زخم بستر نشود و اگر جايي از بدن قرمز شده، بيمار هر نيم ساعت جابه جا شود. مراقبت زخم بستر سريع بايد انجام شود. هدف کلي کاردرماني اين است تا زماني که بيمار توان دارد تحرکش را حفظ کند و در هر سطحي که قرار دارد به صورت مستقل، کارهاي شخصي خود را انجام دهد، کارهايي مانند غذا خوردن، پوشيدن لباس و استحمام. کساني که بيماري پيشرونده دارند بايد انرژي خود را حفظ کنند يعني در فاصله بين فعاليت هايشان، استراحت داشته باشند چون خستگي، بيماري را تشديد مي کنداين بيماران ممکن است عوارض ثانويه داشته باشند مثلاً عضلات يکطرف اندام قويتر باشد و طرف ديگر ضعيف تر، به عنوان مثال در اين حالت انگشتان در حالت خميده مي مانند. در اين حالت کاردرمان با وسايلي مثل اسپيلنت، مانع تغيير شکل اندام مي شود.گاه نيز بيمار در اثر کم تحرکي دچار ترومبوز وريدهاي عمقي مي شود که بايد با تشخيص بهنگام از آن پيشگيري کرد. تمرينات ديافراگم نيز براي رفع خستگي و افزايش حجم تنفسي داده مي شوند. وقتي عضلات ريه خوب کار کند ديرتر دچار مشکلات ريوي مي شوند. کاردرمان براي مستقل شدن بيماران وسايلي را پيشنهاد مي دهد مانند قاشق هاي مخصوص، وسيله براي پوشيدن جوراب. به اين ترتيب بيمار احساس مفيد بودن و عزت نفس مي کند و باري هم از دوش مراقبان برداشته مي شود.بعلاوه کاردرمان به مراقبان بيمار هم آموزش مي دهد که چگونه از او و خود مراقبت کنند که دچار عوارض کمتري شوند.
    
    ويروس غريبه اي که معلوليت مي زايد / توضيحات يک کار درمان در خصوص بيماري ناشناخته « اي ال اس»
    


 روزنامه ايران، شماره 6475 به تاريخ 31/1/96، صفحه 15 (توانش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 116 بار
    آثار ديگري از "راضيه كباري"

  والديني كه <گوش> فرزندان خود مي شوند / «ايران» از ابتكارات يك موسسه در آموزش كودكان مبتلا به افت شنوايي گزارش مي دهد
راضيه كباري، ايران 26/11/96
مشاهده متن    
  شبكيه مصنوعي، اميدي نو براي نابينايان / فناوري جديد براي بازگرداندن بينايي در گفت و گو با محسن فروردين
راضيه كباري، ايران 30/9/96
مشاهده متن    
  كارشناس شنوايي شناسي در گفت و گو با توانش اعلام كرد: جبران كم شنوايي با مداخله بموقع درماني
راضيه كباري، ايران 9/9/96
مشاهده متن    
  تا كي بايد اتفاق ها سرنوشت آدم ها را تغيير دهند
راضيه كباري، ايران 27/7/96
مشاهده متن    
  تقاضاي دو گانه ناشنوايان / در تجمعي به مناسبت روز جهاني ناشنوايان مطرح شد
راضيه كباري، ايران 13/7/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مكانيك جامدات
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1001)، Winter 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است