|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/1/31: قاضي عسكر در جلسه غيرعلني مجلس: مراسم برائت از مشركين در حج امسال برگزار مي شود
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21931
سه شنبه بيست و نهم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21603 31/1/96 > صفحه 10 (اخبار كشور) > متن
 
      


قاضي عسكر در جلسه غيرعلني مجلس: مراسم برائت از مشركين در حج امسال برگزار مي شودجلسه غيرعلني ديروز مجلس شوراي اسلامي با حضور سيدرضا صالحي اميري و قاضي عسکر سرپرست حجاج و نماينده ولي فقيه در امور حج برگزار شد. قاضي عسکر در اين جلسه با تاکيد بر اينکه برائت از مشرکين همانند گذشته در حج امسال برگزار مي شود گفت: مذاکرات با طرف سعودي براي ديه شهداي منا ادامه دارد.
    اکبر رنجبرزاده عضو هيئت رئيسه مجلس در جمع خبرنگاران و در تشريح جزئيات جلسه غيرعلني صبح نمايندگان گفت: مطابق هميشه وزارت حج عربستان سعودي نامه اي به ايران ارسال کرده مبني بر اينکه در صورت آمادگي ايران اين دولت مي تواند پذيراي حجاج ايراني باشد و جمهوري اسلامي ايران نيز در پاسخي مکتوب اعلام کرده است که اعزام حجاج همچنان براي ما ميسر نيست و ابتدائاً هيئتي بايد براي مذاکره با طرف سعودي اعزام شود تا ضمانت هاي لازم براي حفظ سلامت زائران ايراني و عزت آنان در مراسم حج داده شود.
    رنجبرزاده گفت: عربستان ابتدائاً اعلام کرد که ايران مانند ديگر کشورها حجاج خود را اعزام کند و ما نيز پذيراي آنان هستيم، اما جمهوري اسلامي ايران اين موضوع را نپذيرفت و در نهايت عربستان شروط ما را براي اعزام حجاج پذيرفت.
    وي ادامه داد: شروط جمهوري اسلامي براي اعزام حجاج، حفظ سلامت، عزت و امنيت زائران و پرهيز از هر نوع برخورد نامناسب و ناشايست با آنان است؛ چراکه ايران در عربستان سفارت ندارد، ازاين رو اين کشور به طور حقوقي و نيز کتبي پذيرفت که از موعد ورود حجاج ايراني به فرودگاه هايش تا پايان حضور آنان به طور صد درصدي سلامت آنان را ضمانت کند.
    عضو هيئت رئيسه مجلس در ادامه تشريح جزئيات جلسه غيرعلني صبح ديروز مجلس گفت: تنها شرط عربستان براي زوار ايراني اين بود که مراسم دعاي کميل به دليل رعايت مسائل امنيتي و خطر داعش لغو شود؛ چراکه نگران بودند مشکلي براي حجاج ايراني پيش آيد، بنابراين تصميم گرفته شد که دعاي کميل در فضاي دربسته همچون سالن هاي هتل هاي محل اقامت زائران قرائت شود و ساير مراسم ها ازجمله مراسم برائت از مشرکين همچون گذشته و بدون تغيير انجام خواهد شد.
    وي افزود: برگزاري حج عمره منوط به موفقيت آميز بودن برگزاري حج تمتع است؛ حج تمتع واجب است و بدون دليل شرعي نمي توان از برگزاري آن جلوگيري کرد لذا برگزار مي شود اما برپايي حج عمره در صورت مشروط به پايبندي عربستان سعودي به تعهدات خود در حج تمتع است.
    نماينده اسدآباد درباره بحث پرداخت ديه زوار شهيد ايراني در حج دو سال پيش گفت: ديه شهداي حادثه جرثقيل در مسجد حرام پرداخت شده است اما ايران اعلام کرده ديه شهداي فاجعه منا نيز بايد همزمان پرداخت مي شد که اين درخواست مورد پذيرش عربستان واقع نشده است؛ چراکه تقبل پرداخت ديه براي شهداي منا به معناي پذيرش قصورات آنان در اين فاجعه خواهد بود.
    وي تصريح کرد: ما مستندات فراواني در اختيار داريم و با 800 نفر از زائران نيز مذاکره کرده ايم و گزارش و اسناد متعدد داريم که در اين حادثه قصور از سوي سعودي ها بوده است.
    عضو هيئت رئيسه مجلس شوراي اسلامي گفت: مقرر شد عربستان در اين باره تحقيقات لازم را به عمل بياورد، از اين رو مذاکرات ما با آنان در اين باره ادامه دارد.
    
    برائت از مشرکين برگزار خواهد شد
    محمد علي پورمختار نماينده بهار و کبودرآهنگ نيز در گفت و گو با فارس با اشاره به جلسه غيرعلني ديروز مجلس، گفت: در اين جلسه وزير ارشاد، رئيس سازمان حج و نماينده ولي فقيه در امور حج توضيحاتي را در مورد هماهنگي هايي که با وزارت حج عربستان و توافقاتي که در مورد حج امسال صورت گرفته، ارائه کردند.
    وي افزود: براساس توضيحات ميهمانان جلسه غيرعلني اطمينان هايي که بايد در بحث امنيت زائران و آسايش و راحتي آنان با حفظ جايگاه و کرامتشان گرفته مي شد، انجام شده است و توافقات انجام شده وزارت ارشاد، رئيس سازمان حج و بعثه رهبر معظم انقلاب را به اين نتيجه رسانده که طرف سعودي اين توافقات را رعايت خواهد کرد.
    نماينده بهار و کبودر آهنگ اظهار داشت: طبق توضيحاتي که نماينده ولي فقيه در امور حج ارائه کرد طبق توافق انجام شده با طرف سعودي مراسم برائت از مشرکين مانند سال هاي گذشته انجام خواهد شد.
    پورمختار خاطرنشان کرد: قاضي عسکر رئيس سازمان حج گفت طبق توافق انجام شده با طرف سعودي، امسال استثنائاً و به منظور رعايت مسائل امنيتي دعاي کميل داخل هتل ها برگزار خواهد شد.
    محمداسماعيل سعيدي، نماينده تبريز نيز با اشاره به جلسه غيرعلني ديروز مجلس گفت: در اين جلسه سيدرضا صالحي اميري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به مذاکرات انجام شده براي حج تمتع امسال با عربستان، عنوان کرد که سياست وزارت ارشاد اين بود که اين حج ابراهيمي تعطيل نشود و انتظارات مردم در اين باره لحاظ شود.
    
    وزارت نفت از اجراي قانون استنکاف کرده است
    گزارش کميسيون عمران درباره نحوه اجراي ماده 70 قانون الحاق برخي مواد به قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت، صبح ديروز در صحن علني مجلس قرائت شد.
    به گزارش فارس، در بخشي از ماده 70 اين قانون آمده است: «به منظور نگهداري راه هاي کشور و تلاش در جهت تثبيت تعرفه حق دسترسي شبکه ريلي و کمک به احداث، توسعه ظرفيت و بهسازي خطوط، ناوگان و شبکه حمل و نقل ريلي برون شهري و نگاهداري راه هاي کشور با هدف صرفه جويي در مصرف سوخت، کاهش آلايندگي محيط زيست و کاهش تلفات ناشي از تصادفات جاده اي، 20 درصد قيمت نفت گاز (گازوئيل) به استثناي مصارف بخش کشاورزي به عنوان عوارض توسط شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران محاسبه و دريافت مي شود.»
    در جمع بندي نهايي گزارش مذکور که توسط صديف بدري سخنگوي کميسيون عمران مجلس قرائت شد تصريح شده است: با توجه به اينکه تخلفات محرز شده، از تاريخ تصويب تا زمان اجراي کامل قانون نيازمند بررسي و اقدام مي باشد، مراتب به عنوان مصاديق استنکاف وزارت نفت از اجراي قانون و سوءعملکرد سازمان بازرسي کل کشور در نظارت بر حسن اجراي قانون جهت اتخاذ تصميم تقديم مجلس شوراي اسلامي مي شود.
    بر اساس اين گزارش وزارت نفت از موعد تصويب قانون و بدون آنکه داراي اختيار در نحوه اجرا و نيازمند اخذ مجوز از مقام و مرجع ديگري باشد، از اجراي حکم ماده 70 قانون ذکرشده استنکاف ورزيده است.
    در اين گزارش همچنين آمده است: سازمان بازرسي کل کشور که مکلف به نظارت بر حکم اجراي قانون است اقدام موثري ننموده و با توجه به عدم ارائه گزارش مستند و مستدل، فاقد عملکرد مطلوب تشخيص داده مي شود.
    
    مصوبات، نطق ها و تذکرات نمايندگان
    نمايندگان مجلس در مصوبه اي، هر گونه بهره برداري و اقدامي که منجر به تخريب و آلودگي غيرقابل جبران تالاب ها شود را ممنوع کردند. مجلسي ها همچنين کليات طرح تنقيح قوانين مالياتي کشور و ماده واحده اين طرح را به تصويب رساندند.
    حسن نوروزي نماينده رباط کريم و بهارستان در مجلس در تذکري با بيان اينکه در حق ما ظلم مي شود، گفت: نظارت بر انتخابات شوراها در بهارستان و رباط کريم شائبه دارد.
    حسينعلي حاجي دليگاني نماينده شاهين شهر نيز به وزير اقتصاد ضرورت نظارت و رسيدگي به نابساماني هاي موجود در گمرک جمهوري اسلامي ايران و به رئيس جمهور ضرورت رسيدگي به وضعيت نابسامان سپرده گذاران موسسه مالي و اعتباري کاسپين در راستاي منشور حقوق شهروندي را متذکر شد.
    خبر ديگر اين که مهرداد بائوج لاهوتي نماينده لنگرود با انتقاد از تغيير کاربري در اراضي چاي تاکيد کرد: متاسفانه بسياري از کشاورزان سرايدار شدند.
    محمد حسن نژاد نماينده مرند و جلفا نيز در نطق ميان دستور خود گفت: منطقه آزاد ارس که قرار بود ناجي اقتصاد شمالغرب کشور باشد، در سايه مديريت ضعيف و ناکارآمد، خودش در باتلاقي از مشکلات گرفتار آمده است.
    خبر ديگر اين که بيش از ۲۰۰ نفر از نمايندگان مجلس در بيانيه اي با اشاره به بهره برداري از فازهاي جديد منطقه گازي پارس جنوبي، اين امر را نماد تحقق سياست هاي اقتصاد مقاومتي عنوان کردند.
    قاضي عسکر در جلسه غيرعلني مجلس: مراسم برائت از مشرکين در حج امسال برگزار مي شود
    


 روزنامه كيهان، شماره 21603 به تاريخ 31/1/96، صفحه 10 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه تهويه مطبوع
متن مطالب شماره 181، ارديبهشت 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است