|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/1/31: ترامپ دستور بازنگري برجام را صادر كرد
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21887
يكشنبه دوم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21603 31/1/96 > صفحه 10 (اخبار كشور) > متن
 
      


ترامپ دستور بازنگري برجام را صادر كرد
با وجود اجراي كامل تعهدات توسط ايران


با وجود اجراي کامل تعهدات توسط ايران، رئيس جمهور آمريکا فرمان بازنگري برجام را صادر کرد.
    سرويس سياسي- «رکس تيلرسون» وزير امور خارجه آمريکا روز سه شنبه به وقت محلي اعلام کرد که «دونالد ترامپ» رئيس جمهور آمريکا دستور داده است اين مسئله را بررسي کنند که آيا لغو تحريم هاي ايران طبق توافق هسته اي (برجام) در راستاي منافع امنيت ملي آمريکا بوده يا خير.
    روزنامه صهيونيستي «يديعوت آحارونوت» گزارش کرد، تيلرسون در بيانيه اي اعلام کرد که ايران همچنان در قبال تعهداتش مقابل برجام براي کنترل برنامه هسته اي خود، سازگار بوده است اما نگراني هايي در خصوص نقش ايران در حمايت از تروريسم وجود دارد.
    طبق اين گزارش، تيلرسون در بيانيه اي اعلام کرد که دونالد ترامپ قصد دارد به سازمانهاي مختلف آمريکا به رياست شوراي امنيت ملي اين کشور دستور دهد تا ارزيابي کنند که آيا تعليق تحريم هاي مرتبط با برجام براي منافع امنيت ملي آمريکا حياتي بوده يا خير.
    وي ادامه داد: زماني که بازنگري درون سازماني درباره برجام تکميل شود، دولت ترامپ قصد دارد در خصوص اين موضوع با کنگره وارد همکاري شود.
    به گزارش فارس، خبرگزاري اسپوتنيک گزارش کرد که تيلرسون در نامه اي به «پائول رايان» رئيس مجلس نمايندگان آمريکا گفته است که ترامپ دستور داده است تا يک نهاد درون سازماني به رياست شوراي امنيت ملي آمريکا بررسي کند که آيا برجام در راستاي منافع امنيت ملي آمريکا بوده است يا خير.
    
    خزانه داري آمريکا: تحريم ها را افزايش مي دهيم
    «استيون منوشين» وزير خزانه داري آمريکا گفت که اين کشور قصد اعمال تحريم هاي بيشتري عليه ايران دارد.
    به گزارش سي ان بي سي، منوشين همچنين برنامه هاي تحريمي را «فوق العاده مهم» خواند و گفت اعمال آنها بخشي از شغل وي را تشکيل مي دهد.
    وي گفت: «اين برنامه هاي تحريمي فوق العاده مهم هستند. آنها يکي از مهم ترين بخش هاي شغل من هستند»
    
    ادعاي آسوشيتدپرس در خصوص تمديد تعليق تحريم ها
    خبرگزاري «آسوشيتدپرس» گزارش کرد که دولت ترامپ تصديق کرده است که ايران از برجام تبعيت کرده است.
    طبق اين گزارش، دولت ترامپ به کنگره اطلاع داده است که ايران در حال تبعيت از مفاد توافق هسته اي است. اين خبرگزاري مدعي شد که آمريکا تعليق تحريم هاي ايران که طبق برجام معين شده بود را تمديد کرده است.
    ادعاي آسوشيتدپرس در خصوص تمديد تعليق تحريم ها تنها توسط همين رسانه آمريکايي مطرح شده و منابع ديگر آن را تائيد نکرده اند. اين احتمال وجود دارد که ادعاي مزبور ناشي از برداشت خاص آسوشيتدپرس از نامه رکس تيلرسون به رئيس مجلس نمايندگان آمريکا باشد.
    در نامه اي که اواخر روز سه شنبه به وقت محلي، «رکس تيلرسون» وزير امور خارجه آمريکا براي «پائول رايان» رئيس مجلس نمايندگان آمريکا ارسال کرده است، آمده بود که ترامپ دستور بازنگري برجام را صادر کرده است.
    تيلرسون در نامه خود مدعي شد: «ايران همچنان از طريق تريبون ها و روش هاي مختلف، يک کشور پيشرو در حمايت از تروريسم است».
    وي ادامه داد که بازنگري برجام توسط يک نهاد درون سازماني به رياست شوراي امنيت ملي آمريکا قرار است ارزيابي کند که آيا برجام و لغو تحريم هاي ايران در راستاي منافع امنيت ملي آمريکا بوده است يا خير.
    آسوشيتدپرس گزارش کرد، در حاليکه ترامپ با يافته هاي آژانس بين المللي انرژي اتمي مبني بر اينکه ايران بر وعده هاي خود طبق برجام پايبند بوده است، موافق است، اما وي به دنبال راه ديگري براي افزايش فشار بر ايران است.
    
    عدم همکاري نهادهاي مالي آمريکا در رفع تحريم ها عليه ايران
    يک ديپلمات ارشد روسيه از انفعال موسسات مالي آمريکا در رفع تحريم هاي ضد ايراني انتقاد کرده است.
    «ولاديمير وورونکوف» نماينده دائم روسيه در سازمان هاي بين المللي به خبرگزاري ايتارتاس همچنين گفت که اين موضوع جزو محورهاي مورد بحث در نشست آتي کميسيون مشترک برجام خواهد بود.
    وورونکوف در ادامه گفت: «اکنون فرايند باز کردن يخ روابط اقتصادي با ايران به عنوان بخشي از فرايند رفع تحريم هاي چندجانبه عليه ايران مطرح است، اما بانک هاي آمريکايي به اندازه کافي فعال نيستند و براي فراهم سازي ساز و کارهاي مالي اين فرايند همکاري نمي کنند».
    
    نتيجه بي توجهي دولت به اصل همزمان بودن و متناظر بودن تعهدات
    در تيرماه 95 و در سالگرد امضاي برجام، نيويورک تايمز در گزارشي نوشت: «ايران با وجود انجام همه تعهدات، به خاطر تداوم تحريم هاي آمريکا، هنوز طعم مزاياي برجام را نچشيده و اثر مثبت اقتصادي آن را لمس نکرده است». دلسوزان نظام پيش از اين بارها تاکيد کرده بودند که در برجام، تدبيري براي مقابله با عهدشکني آمريکا انديشيده نشده است. علاوه بر اين تاکيد شده بود که تعهدات طرفين در برجام به هيچ عنوان متناظر و همزمان نيست.
    اما با وجود دلايل کارشناسي و دقيق منتقدان، دولت يازدهم بي آن که تضمين محکم و غيرقابل تغييري از حريف بگيرد، بسياري از تعهدات خود را به صورت کاملا يکجانبه و به گونه اي که قابل بازگشت نيست، عملياتي کرد. خروج بيش از 12 هزار سانتريفيوژ از چرخه غني سازي، توقف تحقيق و توسعه براي غني سازي در فردو، بتن ريزي در قلب رآکتور اراک و خروج 9700 کيلوگرم از ده هزار کيلوگرم اورانيوم غني شده زير 5 درصد- که طي ده سال با تلاش دانشمندان هسته اي کشورمان به دست آورده بوديم- از کشور از جمله اين اقدامات است که هزينه هاي سنگيني را در پي داشت.
    با آغاز اجراي تعهدات 1+5 ذيل برجام، نه تنها پولهاي بلوکه شده کشورمان آزاد نشد بلکه 2 ميليارد دلار از اموال ملت ايران توسط آمريکا غارت شد. در ادامه نه تنها تحريم ها به تاريخ نپيوست بلکه بر تعداد آنها نيز افزوده شد و قانون ضد ايراني آيسا نيز تمديد شد. عهدشکني آمريکا به گونه اي ادامه يافت که نه تنها تحريم سوئيفت- با هدف گسترش مبادلات تجاري ايران- رفع نشد بلکه قانون محدوديت ويزا نيز تصويب شد و در انتها، اوباماي مودب! و باهوش!- به تعبير مقامات دولت يازدهم- در آخرين روزهاي رياست جمهوري، وضعيت اضطراري آمريکا عليه ايران را تمديد کرد و آخرين لگد را به برجام زد.
    با توجه به اينکه برجام محصول تلاش و همفکري هر دو حزب جمهوري خواه و دموکرات ها بوده و هر دو حزب سرمايه گذاري زيادي براي امضاء آن کردند، با روي کارآمدن ترامپ- علي رغم ادعاي وي مبني بر پاره کردن برجام- بر حفظ اين توافق تاکيد شد و کما في السابق فشارها و تحريم ها تمام و کمال تشديد شد.
    در حقيقت برجام براي آمريکا هدف نبوده و نيست بلکه فقط وسيله اي براي نفوذ و تغيير در ارکان نظام جمهوري اسلامي است که تاکنون با روش هاي مختلف تهديد و تحريم و فشارهاي سياسي - رسانه اي نتوانسته اند به اين اهداف برسند.
    
    تعهدات آمريکا روي کاغذ باقي خواهد ماند
    کارشناسان بر اين باورند که برجام از نظر آمريکايي ها با اجراي تعهدات ايران تمام شده و تعهدات آمريکا روي کاغذ باقي خواهد ماند و نيازي به پاره شدن ندارد و اگر دولت ايران انتظار وعده نسيه جديدي! از سوي آمريکا دارد بايد امتياز نقد جديدي! بدهد .
    به گزارش رجا، سيري در تاريخ نشان مي دهد که اين سبک بدعهدي آمريکا سابقه اي قديمي دارد؛ آمريکا و کره شمالي در زمينه هسته اي توافقي موسم به اي. اف را در سال 1994 امضا کردند. اين توافق بعدها به خاطر بدعهدي آمريکا نقض شد و از بين رفت اما درباره اجراي تعهدات پيونگ يانگ کافي است که به مصاحبه جالب سرپرست تيم مذاکره کنندگان آمريکايي در اين مذاکرات دقت کنيم؛ رابرت گالوکسي در اين مصاحبه در پاسخ به اين سوال که آيا کره شمالي اقدامات مدنظر در توافق را اجرا کرده است و يا خير دوبار پشت سر هم کلمه « کاملا» را تکرار مي کند. يعني کره شمالي به تمامي تعهدات خود عمل کرده و آمريکا به هيچ کدامش! و اين روايت خود آمريکايي ها است! 23 سال که جلوتر بياييم متوجه مي شويم که در 2017 مجدداً اين روايت و تاريخ تکرار مي شود.
    در حال حاضر سياست انفعالي «حفظ برجام به هر قيمت» توسط دولت يازدهم در مقابل «نقض مکرر برجام» از سوي طرف مقابل موجب شده است تا فشار عليه ايران و افزايش تحريم ها و تهديد منافع ملي وارد فاز گسترده تري شود.
    ترامپ دستور بازنگري برجام را صادر کرد / با وجود اجراي کامل تعهدات توسط ايران
    


 روزنامه كيهان، شماره 21603 به تاريخ 31/1/96، صفحه 10 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 37 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه دانش ارزيابي
متن مطالب شماره 32، تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است