|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/1/31: اخبار ديپلماتيك
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4337
شنبه پنجم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4025 31/1/96 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


اخبار ديپلماتيكادامه رايزني هاي ظريف در سفر به آسياي ميانه
    دنياي اقتصاد: محمدجواد ظريف، وزير امورخارجه ايران صبح روز چهارشنبه به وقت محلي با همتاي قرقيز خود در بيشکک ديدار و رايزني کرد. به گزارش «ايسنا» ظريف بعد از شرکت در همايش مشترک تجار ايراني و قرقيزستاني و سخنراني در جمع آنها با «اردلان عبدالدايف» وزيرخارجه قرقيزستان نيز ديدار و رايزني کرد. ظريف در ادامه سفر منطقه اي خود به آسياي ميانه، سه شنبه شب به منظور ديداري رسمي با مقامات قرقيزستان وارد بيشکک شد. سفر منطقه اي وزير امور خارجه به آسياي ميانه از بعدازظهر روز يکشنبه آغاز شد. او ابتدا به ترکمنستان رفت و بعد از ديدار با تعدادي از مقامات عالي رتبه ترکمنستاني عصر روز دوشنبه عشق آباد را به مقصد تفليس ترک کرد. ظريف در روز سه شنبه نيز بعد از ديدار با تعدادي از مقامات عالي رتبه گرجستاني، از تفليس وارد بيشکک شد. همچنين محمدجواد ظريف در ادامه سفر خود به قرقيزستان با رئيس جمهوري اين کشور آسياي ميانه ديدار کرد. وزير امورخارجه ايران در ساختمان کاخ رياست جمهوري قرقيزستان با رئيس جمهوري اين کشور رايزني کرد. محمدجواد ظريف و «الماس بيک آتامبايف» درخصوص روابط دو جانبه و ساير مسائل موردعلاقه طرفين گفت وگو و تبادل نظر کردند.
    
    
    سنايي: همکاري ايران و روسيه در منطقه بسيار مهم است
    تسنيم: مهدي سنايي، سفير ايران در روسيه روز سه شنبه طي سخنراني در مراسم بزرگداشت روز ارتش در ايران تاکيد کرد که همکاري هاي تهران و مسکو در راستاي حمايت از صلح در منطقه و گسترش همکاري هاي نظامي دوجانبه، گوياي سطح بالاي اعتماد بين دو کشور است. به گزارش خبرگزاري «نووستي»، سفير جمهوري اسلامي ايران در فدراسيون روسيه معتقد است که پيروزي بر تروريسم نيازمند افزايش همکاري هاي جهاني است و تهران و مسکو نيز در همين راستا فعالانه براي حمايت از صلح در منطقه همکاري مي کنند.
     سنايي همچنين افزود: «يکي از مهم ترين وظايف ارتش جمهوري اسلامي ايران، دفاع از کشور در برابر گروه هاي تروريستي است که به يک چالش در عرصه امنيتي منطقه و جهان تبديل شده اند. اين گروه ها امروزه در سوريه، عراق و افغانستان و ديگر مناطق فعاليت گسترده اي دارند. مقامات تهران و مسکو که از جدي بودن اين تهديدات و خطر گسترش شبکه هاي تروريستي آگاهي کامل دارند، همکاري هاي خود براي مقابله با اين پديده را افزايش داده و نقش بسيار مهم و قابل توجهي در برقراري امنيت در منطقه ايفا مي کنند.»
     
    
    اعتماد بالا ميان تهران و مسکو
    سفير ايران همچنين تاکيد کرد که تحويل سامانه هاي دفاع ضدهوايي «اس-300» از سوي روسيه به ايران گوياي سطح اعتماد بالاي دو کشور در عرصه همکاري هاي نظامي است. او ادامه داد: «امضاي توافق نامه همکاري هاي نظامي بين جمهوري اسلامي و روسيه در سال 2015، چارچوب اين همکاري ها را مشخص کرد و تا به امروز نيز گام هاي مهمي در راستاي تقويت اين همکاري ها برداشته شده و اقدام مسکو در تحويل موشک هاي اس-300 به ايران، يکي از مهم ترين اين گام ها بوده است. تحويل اين سامانه هاي تدافعي نشان دهنده سطح بالاي اعتماد دوجانبه در عرصه همکاري هاي نظامي- فني بين دو کشور است.» سفير ايران همچنين با اشاره به اميدواري تهران به گسترش همکاري هاي همه جانبه با مسکو، تاکيد کرد: «سفر اخير رئيس جمهوري به روسيه، يکي از اقدامات در راستاي توسعه همکاري ها بين تهران و مسکو بوده و ما اميدواريم که در آينده نيز دو کشور در همين راستا گام برداشته و بيش از گذشته روابط خود را در عرصه هاي مختلف گسترش دهند.» رئيس جمهوري در تاريخ 28 ماه مارس در جريان سفر دو روزه خود به مسکو با ولاديمير پوتين، همتاي روسي خود ديدار و گفت وگو کرد. اصلي ترين موضوعات مورد مذاکره روساي جمهوري دو کشور، گسترش همکاري هاي اقتصادي-بازرگاني و سرمايه گذاري و تحقق طرح هاي بزرگ مشترک زمينه انرژي و زيرساختارهاي حمل ونقل بود.
    
    
    استقبال کويت از گفت وگو با ايران
    شيخ صباح الخالد الحمد الصباح، وزير خارجه کويت در يک کنفرانس خبري مشترک با زيگمار گابريل، وزير خارجه آلمان گفت که کويت و کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس ايران را کشوري مهم در منطقه مي دانند. به گزارش الوسط، وزير خارجه کويت افزود: «روابط طبيعي ايران و کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس به سود تمام کشورهاي منطقه است و کويت با حمايت شوراي همکاري خليج فارس مقدماتي را فراهم کرده است تا زمينه هاي اجراي گفت وگو با ايران انجام شود.» وي در پايان تاکيد کرد: «نشست مشورتي شوراي همکاري خليج فارس که در اواسط ماه آينده برگزار مي شود، فرصت مناسبي براي بررسي اين موضوع است.» از سوي ديگر زيگمار گابريل، وزير خارجه آلمان درباره توافق هسته اي ايران گفت: «اين توافق بايد تداوم يابد و از آن محافظت شود.» وي درباره سوريه نيز گفت: «بحران سوريه بايد از طريق مذاکرات و به صورت مسالمت آميز حل شود، بنابراين تمام طرف ها يعني آمريکا، روسيه، ايران، عربستان و کشورهاي همسايه بايد در اين مذاکرات شرکت کنند.»
    
    
    مخالفت العبادي با رفراندوم استقلال کردها
    پايگاه خبري ايلاف: نخست وزير عراق تاکيد کرد که آرمان هاي کردها براي تشکيل کشور مستقل حقي قانوني است؛ اما برگزاري همه پرسي در شرايط کنوني به نفع شان نيست. حيدر العبادي، نخست وزير عراق در کنفرانس مطبوعاتي در بغداد گفت: مذاکرات هيات کردي که هفته گذشته به بغداد سفر کرد درباره برافراشته شدن پرچم اقليم کردستان بر فراز ساختمان هاي ادارات دولتي در استان کرکوک بود. اين برخورد آنها درست نيست؛ چراکه ادارات مذکور نهادهاي رسمي وابسته به دولت عراق هستند و ما تنها اجازه برافراشته شدن پرچم اقليم کردستان بر فراز مقرهاي احزاب کرد را داده بوديم. وي گفت: آرمان هاي کردها براي تشکيل کشور مستقل حقي قانوني است؛ اما به نفع اقليم کردستان يا هر طرف عراقي ديگري نيست که در شرايط کنوني همه پرسي برگزار کند، چراکه در اين صورت مشکلات بسياري به وجود مي آيد.
    اخبار ديپلماتيک
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4025 به تاريخ 31/1/96، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات پايه و باليني سرطان
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1001)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است