|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/1/31: «دنياي اقتصاد» با بررسي تجربه چين تحليل كرد: انحصارزدايي به سبك چيني
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4337
شنبه پنجم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4025 31/1/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


«دنياي اقتصاد» با بررسي تجربه چين تحليل كرد: انحصارزدايي به سبك چيني
    دنياي اقتصاد: کم نيستند کشورهايي که با گشودن درهاي خود به روي توليدکنندگان خارجي و ايجاد بستر رقابت سالم، شاهد ارتقاي کيفيت توليدات داخلي خود شدند. اين روزها چين به عنوان دومين اقتصاد بزرگ جهان در حال طي کردن چنين مسيري است. باز شدن بازار خودروي چين به روي توليدکنندگان خارجي در نهايت به نفع خودروسازي چين تمام شد و امروزه شاهد هستيم که خودروسازان چيني با افزايش سرمايه گذاري در بخش تحقيق و توسعه توانسته اند، کيفيت خودروهاي خود را به لحاظ ايمني و تکنولوژيک ارتقا دهند و خودروسازان خارجي را در اين کشور به چالش بکشند.
    دنياي اقتصاد، رفيعه هراتي: ايجاد بستر مناسب براي رقابت توليدکنندگان داخلي کالاها با رقباي خارجي يا همان چيزي که در اقتصاد با نام «اقتصاد آزاد» از آن ياد مي شود، به توليدکنندگان داخلي اين امکان را مي دهد که برآورد درستي از سطح عملکرد خود در مقايسه با استانداردهاي جهاني به دست آورند و اين تشخيص سطح عملکرد نخستين گام در پيشرفت آنها محسوب مي شود. صنعت خودرو نيز از اين قاعده مستثني نيست و تجربيات جهاني نشان مي دهد صنعت خودرو کشورها تنها زماني استارت پيشرفت و بهبود کيفيت را زده اند که مجبور به رقابت با رقباي خارجي شده اند. نمونه کشورهايي که با گشودن درهاي کشور به روي رقباي خارجي شاهد ارتقاي کيفيت توليدات داخلي خود شدند بسيارند.
    چين به عنوان دومين اقتصاد بزرگ جهان اين روزها در حال طي کردن چنين مسيري است. اين کشور دهه ها پيش آزادسازي اقتصادي خود را آغاز کرده و در هاي خود را به روي توليدکنندگان خارجي گشوده است. ورود کالاهاي خارجي به اين کشور، توليدکنندگان داخلي را برآن داشته تا براي بقاي خود به رقابت با توليدکنندگان خارجي بپردازند و درنتيجه کيفيت کالاهاي خود را افزايش دهند. در اين فضاي سالم رقابتي به وجود آمده، توليدکنندگان چيني رشد کردند و کالاهايي قابل رقابت با نمونه هاي خارجي توليد کردند. باز شدن بازار چين در نهايت به نفع توليدکنندگان داخلي و صنعت چين تمام شد؛ به طوري که امروزه شاهد هستيم کالاهاي چيني بازارهاي جهاني را تسخير کرده اند. يکي از نمونه هاي بارز اين مساله در صنعت خودروي چين قابل مشاهد است. ورود خودروسازان مطرح خارجي به بازار چين، به صنعت خودروي اين کشور رونق بخشيده است و اکنون چين بزرگ ترين بازار خودروي جهان به شمار مي رود. رقابت با خودروسازان خارجي، خودروسازان چيني را وادار کرده است که سرمايه گذاري بيشتري روي تحقيق و توسعه انجام دهند و کيفيت خودروهاي خود را هم به لحاظ ايمني و هم به لحاظ تکنولوژي ارتقا دهند. اکنون کار به جايي رسيده است که خودروسازان چيني رقيب جدي خودروسازان جهاني شده اند و آنها را به چالش مي کشند.
    به عنوان مثال به تازگي خبرگزاري رويترز، خبر داده است که خودروسازان خارجي در چين با چالش جديدي مواجه شده اند و دو خودروساز از اين کشور، تهديدي جدي براي سودآوري خودروسازان جهاني در چين شده اند. اين دو خودروساز مدل هاي جديدي را به بازار عرضه مي کنند و استراتژي هاي جديد بازاريابي را درپيش گرفته اند تا برندهاي مشهور جهاني را به چالش کشند.
    شرکت صنايع خودروسازي شانگهاي با نام اختصاري سايک موتور که بزرگ ترين خودروساز چين محسوب مي شود، قصد دارد در سال جاري ميلادي فروش برندهاي بومي خود را دو برابر کند. ژانگ ليانگ، مدير برنامه ريزي محصولات در بخش خودروهاي سواري سايک موتور، مي گويد: «موفقيت در چين پايه و اساس موفقيت در بازارهاي خارجي است.» او همچنين مي گويد برندهاي ام جي و روور متعلق به سايک موتور پنج مدل خودروي سواري و 9 مدل شاسي بلند طراحي کرده اند و قصد دارند اين خودروها را با کيفيتي قابل رقابت با برندهاي جهاني مانند نيسان، اما با قيمت پايين تر عرضه کنند. خودروهاي دو برند ام جي و رووري براساس تکنولوژي خريداري شده از خودروساز بريتانيايي ام جي و روور توليد مي شوند. ام جي قرار است در نمايشگاه خودروي شانگهاي اسپورت کوپه اي را به نمايش بگذارد که قابل رقابت با جگوار است. ژانگ درباره برندهاي خارجي مي گويد: «نگران آنها هستم؛ زيرا شاهد اين مساله هستيم که تکنولوژي بومي درحال قدرتمندتر و قدرتمندتر شدن است.»
    سايک موتور که دولت چين مالک آن است، سال ها در سايه شرکاي خارجي خود يعني فولکس واگن و جنرال موتورز قرار داشت. براساس قوانين چين، خودروسازان خارجي براي توليد در اين کشور بايد با خودروسازان داخلي شراکت تشکيل دهند. سال گذشته حدود 5/ 16 درصد از بازار خودروهاي سواري چين مربوط به شراکت سايک با جنرال موتورز و فولکس واگن بود. اين در شرايطي است که سهم برندهاي بومي سايک از بازار چين تنها 3/ 1 درصد بود. با اين وجود، اتحاد با جنرال موتورز و فولکس واگن پول هنگفتي را براي سايک موتور به ارمغان آورد؛ به طوري که اين خودروساز توانست طراحان اروپايي را استخدام کند و به اين ترتيب جذابيت خودروهاي ام جي خود را افزايش دهد. اين خودروساز مبلغ 25/ 2 ميليارد يوآن (327 ميليون دلار) روي مراکز جديد تحقيق و توسعه در شانگهاي سرمايه گذاري کرده است. اما هلدينگ خودروي جيلي که شرکت سوئدي ولوو را خريده است، قصد دارد طراحي اروپايي و کيفيت و ايمني بازارهاي پيشرفته را با هزينه توليد چيني ترکيب کند. به همين منظور اين خودروساز چيني برند لينکاند کو را تاسيس کرده است. جيلي به تازگي طي مراسمي از نسخه توليد شده شاسي بلند جديد خود و همچنين نمونه اوليه سدان مدل«03» رونمايي کرده است. آن کانگويي، مديرعامل جيلي، در مصاحبه با رويترز گفت برند لينکاند کو به جيلي امکان مي دهد در بازار چين و در بازارهاي خارجي با خودروسازان جهاني رقابت کند. قرار است خودروهاي اين برند علاوه بر چين در بازارهاي اروپا و ايالات متحده فروخته شوند.
    در حال حاضر قيمت مدل هاي جيلي در حدود 150 هزار يوآن (22 هزار دلار) است. خودروهاي برند لينکاند کو به قيمت 250 هزار يوآن بفروش مي رسند و در بخش خودروهاي سواري با برندهاي فولکس واگن، جنرال موتورز، تويوتا و هوندا رقابت خواهند کرد. مديرعامل جيلي مي گويد: «در گذشته ورود به بخش خودروهاي سواري براي توليدکنندگان چيني آسان نبود. اما اکنون ما قصد داريم با برند لينکاند کو وارد اين بخش شويم و با برندهاي خارجي رقابت کنيم.»
    با اين وجود، جيلي و ديگر خودروسازان رو به رشد چيني، براي دستيابي به سطح فروش برندهاي آمريکايي، اروپايي، ژاپني و کره اي در بازار چين راه درازي در پيش دارند. مصرف کنندگان چيني نسبت به کيفيت و ايمني خودروهاي ساخت برندهاي داخلي بسيار حساس هستند و برطرف کردن نگراني ها پيرامون کيفيت و ايمني نيازمند زمان و پول فراوان است. اين در شرايطي است که مديران لينکاند کو مي گويند اين برند ضمانت نامه مادام العمر ارائه خواهد کرد.
    
    «دنياي اقتصاد» با بررسي تجربه چين تحليل كرد: انحصارزدايي به سبك چيني
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4025 به تاريخ 31/1/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات پايه و باليني سرطان
متن مطالب شماره 4 (پياپي 904)، 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است