|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/1/31: همه فراز و فرودهاي «نيمار»
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6760
شنبه يكم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6475 31/1/96 > صفحه 10 (ورزش) > متن
 
      


همه فراز و فرودهاي «نيمار»
از 100 گله شدن تا محروميت هاي بدخيم

برگرفته از: Times

نيم نگاه
    
    نيم فرشته، نيم اهريمن!
    اهداي عنوان کاپيتاني تيم ملي فوتبال برزيل به نيمار در عين جواني او نشانگر ارزش هاي فني فراوان وي و در عين حال نشانه اي از تلاش مربيان برزيل براي ايجاد حس مسئوليت پذيري بيشتر در وجود جواني است که بسيار زود در تيم سانتوز چهره شد و پيش از آن که متوجه اهميت دستاوردهاي خود گردد، به ستاره جديد تيم بارسلونا تبديل شد. با اين حال بار مسئوليت هاي او در تيم ملي برزيل و دشواري مسابقات بارسلونا از وي بازيکني را ساخته است که در يک چشم به هم زدن هم مي تواند فوق ستاره باشد و هم عامل شکست تيمش. او به واقع يک «نيم فرشته، و يک نيم اهريمن» است!

    نيمار در هفته هاي اخير حداقل از دو جهت خبرساز شده است. از يک سو او طي پيروزي 1-4 بارسلونا برابر تيم گرانادا در ليگ فوتبال اسپانيا صدمين گلش را نيز براي اين تيم در مسابقات رسمي به ثمر رساند. وي اين گل ها را در جريان 177 مسابقه در چارچوب ليگ اسپانيا، جام حذفي و سوپرجام اين کشور و همچنين ليگ قهرمانان اروپا به ثمر رسانده است. او در حالي به اين حد نصاب رسيده که حتي ليونل مسي مشهورتر و تواناتر از وي براي رسيدن به اين حد نصاب به حضور در 188 مسابقه آبي و اناري ها نياز پيدا کرد. نيمار که 25 سال سن دارد در ديدار برابر گرانادا پانصد و يکمين مسابقه رسمي خود را تجربه کرده و لوييس انريکه سرمربي بارسا در پايان ديدار برابر گرانادا ضمن تحسين نيمار گفت از اينکه تيمش حتي در غياب ليونل مسي (محروم) اين طور خوب بازي کرده، احساس غرور مي کند.
    انريکه همچنين گفت اميدوار است نيمار 900 گل ديگر نيز براي بارسا بزند و اين بازيکن را يک هيولا براي رقبا توصيف کرد، اما اين تمامي ماجرا نيست زيرا اين مهاجم ظريف و لاغر اندام برزيلي که البته هيچ شباهتي به هيولاها ندارد، دو هفته پيش طي شکست پر سر و صداي 0-2 آبي و اناري ها مقابل مالاگا در چارچوب لاليگا پس از دريافت دومين اخطارش و به تبع آن اخراج شدن از زمين با کف زدنش براي داوران عملاً به آنها توهين کرد و از آن پس گمانه زني ها براي اينکه مشخص شود محروميت وي 2 يا 3 جلسه اي خواهد بود، شدت گرفت تا اينکه سرانجام منجر به اعلام حکم محروميت 3 جلسه اي وي شد.
    
    بيم آبي و اناري ها
    بارسا به اين خاطر از تبعات اين قضيه بيمناک بود که تعيين هرگونه محروميت طولاني مدت براي نيمار مي توانست وي را از ديدار برگشت ال کلاسيکو دور نگه دارد و اين مسابقه اي است که تيم کاتالونيايي بايد حتماً برنده آن باشد تا اندک شانس هايش براي سبقت جستن از رئال مادريد و قهرمان شدن در ليگ اسپانيا را حفظ کند. ديدار رفت دو تيم در پاييز سال پيش در عين برتري محسوس آبي و اناري ها 1-1 تمام شد و تکرار چنان نتيجه اي عملاً کار را به سود کهکشاني ها تمام کرد و بارسا را در رتبه دوم که البته فقط شکستي بزرگ براي اين تيم خواهد بود، متوقف خواهد کرد. حالا بارسا مجبور است يکشنبه شب آينده بدون نيمار روبه روي رئال بايستد و ال کلاسيکو را در غياب نيمار برگزار کند.
    
    مبالغ پنهان
    با اين معجون هاي متفاوت و متضاد و گاه بدخيم به سختي مي توان درباره نيمار به يک نتيجه گيري واحد و روشن رسيد. او «منجي » اي است که مي تواند به همان ميزان اسباب دردسر و دغدغه باشد و انواع فراز و فرودها را تجربه کند. هنوز بر سر مبلغ کلاني که سران بارسلونا 5 سال پيش براي جذب او به سانتوز برزيل پرداختند بحث و اظهارنظر و اتهام زني و انکار جريان دارد و مي گويد بخشي از بهاي واقعي و پنهان مانده اين انتقال به جيب خود نيمار و پدرش رفته است. آنچه دور از هر شايعه و گمانه زني اي قطعي مي نمايد اين است که در ديدار اخير بارسا برابر پاري سن ژرمن اگر گل هاي شگفت انگيز نيمار در دقايق آخر مسابقه در کار نبود، امکان نداشت ياران ايني يستا و ماسکرانو با نتيجه غريب 1-6 برنده و قادر به جبران شکست 0-4 مسابقه رفت شوند.
    
    باران گلزني ها
    نيمار در سال هاي اخير با تشکيل مثلث مشهور به «MSN» در کنار ليونل مسي آرژانتيني و لوئيس سوارس اروگوئه اي و با باران گلزني هاي خودش و اين همبازيان، تيم کاتالونيايي را به بردهاي متعددي رسانده است و در تحقق سه گانه دو سال پيش بارسلونا حضور او و گل هايش سهم بارزي داشت و همين طور در فتح دوگانه ليگ و جام حذفي اسپانيا در فصل گذشته. با اين حال نيمار در برخي مخمصه هاي بد نيز گرفتار آمده است. مشکلات مالياتي در اروپا، فشار شديد روحي در تيم ملي برزيل به عنوان کاپيتان و مرد اول اين تيم به رغم جواني و کم تجربگي اش و توجه بيش از حد رسانه ها به وي راه هاي افتادن او را به چاه گرفتاري ها وسعت بخشيده است.نيمار در چنين شرايط سختي حرکت به سوي رکورد گلزني په له در مسابقات تيم ملي برزيل را هم که مشتمل بر زدن 77 گل است، شدت بخشيده و چون بسيار جوان است، رسيدن او به اين آمار قطعي به نظر مي رسد و نيمار حتي اميدوار است بعد از علي دايي ايراني دومين گلزن «ملي» جهان باشد که از رقم 100 گل زده عبور مي کند، حتي اگر اين حد و مرز به حداقل پنج شش سال تلاش اضافي نياز داشته باشد.
    
    کلام هايي درست
    البته در تمامي اين مراحل و طي مسابقات پرشتاب، نيمار معمولاً متانت کلامش را حفظ کرده و علناً به کسي و منجمله داوران و رقبا توهين نکرده اما چون از هر سو تحت فشارهاي روحي و فکري قرار دارد و بار مسئوليت ها و ميزان توقعات از او فراوان و مکرر و غيرقابل اندازه گيري است، هر آن از وي احتمال و امکان بروز تخلف هاي تازه وجود دارد. نيمار در عصري به تک ستاره فوتبال برزيل تبديل شده که بزرگان شاخص اين کشور به حداقل رسيده اند و در حالي بارسا به وي چشم اميد دوخته که حتي مسي بزرگ در برخي از روزها فقط سايه اي از خويش نشان مي دهد. شايد همه اينها بهانه هايي موجه براي ناکامي احتمالي بارسا در کورس قهرماني در لاليگا و دشوارتر شدن هر چه بيشتر روند نبردش با يوونتوس ايتاليا در يک چهارم نهايي ليگ قهرمانان اروپا بوده باشد. نبردي که ديشب (چهارشنبه شب) نتيجه نهايي آن مشخص شد.
    
    همه فراز و فرودهاي «نيمار» / از 100 گله شدن تا محروميت هاي بدخيم
    


 روزنامه ايران، شماره 6475 به تاريخ 31/1/96، صفحه 10 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه امامت پژوهي
متن مطالب شماره 19، بهار و تابستان 1395را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است