|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/1/31: اثر افزايشي قيمت خودرو بر كاهش معاملات
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4313
چهارشنبه پنجم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4025 31/1/96 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


اثر افزايشي قيمت خودرو بر كاهش معاملاتدنياي اقتصاد: به رغم اينکه بازار خودرو در آخرين هفته فروردين ماه همچنان در رکود فصلي به سر مي برد؛ اما قيمت محصولات داخلي در بازار با رشد مواجه شده است. موضوعي که به گفته فعالان بازار موجب شده که معاملات در بازار به پايين ترين حد خود برسد.
    افزايش قيمت خودروهاي داخلي در حالي توسط برخي از شرکت هاي خودروساز رقم خورده است که بازار خودرو به رسم هر سال در رکود فصلي ناشي از عدم تقاضا به سر مي برد. با وجود آنکه هر سال در مقطع زماني فروردين و ارديبهشت ماه بازار چشم انتظار رونق ماه هاي تابستان مي ماند و با اندک معاملات سعي در زنده ماندن دارد، اما به گفته فعالان بازار با افزايش قيمت محصولات توسط برخي از شرکت ها، اندک معاملات صورت گرفته در اين بازار نيز به حالت تعليق در آمده است. آنگونه که گفته مي شود افزايش قيمت محصولات داخلي به دليل افزايش هزينه هاي دولتي ناشي از بيمه و اعمال مجوزهاي افزايش قيمت سال هاي گذشته شوراي رقابت بوده است؛ مجوزهايي که خودروسازان طي سال گذشته از آن استفاده نکردند و آنگونه که به نظر مي رسد تاخير در اجراي آن با هدف موکول کردن به سال جديد بوده است. اگرچه معمولا هر سال در اين مقطع زماني بازار با رکود مواجه است و خريد و فروش چنداني در بازار صورت نمي گيرد، اما آنگونه که به نظر مي رسد افزايش قيمت محصولات موجب شده که معاملات به پايين ترين سطح خود در بازار برسد. به گفته نمايشگاه داران خودرو پايتخت، طي هفته جاري قيمت محصولات خودروسازان در بازار بين 100 تا 500 هزار تومان افزايش يافته است. کاهش معاملات در حالي است که معمولا مشتريان قبل از انتخابات رياست جمهوري تمايلي به خريد و فروش خودرو از خود نشان نمي دهند؛ بنابراين فعالان بازار خودرو با توجه به در پيش بودن انتخابات و پس از آن ماه رمضان پيش بيني مي کنند که وضعيت بازار خودرو در وضعيت رکودي بيشتري قرار گيرد.
    
     بازار خودروهاي داخلي
    اما به بازار برويم و ببينيم حال و هواي قيمت ها به چه شکل است. آن طور که نمايشگاه داران خودرو پايتخت مي گويند، قيمت خودروهاي داخلي بين 100 تا 500 هزار تومان افزايش يافته است. به گفته نمايشگاه داران خودرو پايتخت پژو 206 تيپ 5 با قيمتي برابر با 38 ميليون و 900 هزار تومان خريد و فروش مي شود که اين موضوع از افزايش 400 هزار توماني قيمت خودرو موردنظر طي هفته جاري حکايت مي کند. پژو 206 صندوق دار نيز با 39 ميليون و 400 هزار تومان، افزايش قيمت 500 هزار توماني را به خود ديده است. از بازار پژو 405 نيز خبر مي رسد قيمت اين محصول طي هفته جاري ثابت بوده است. بر اين اساس در حال حاضر براي خريد پژو 405 بايد 30 ميليون و 500 هزار تومان هزينه کرد. ديگر محصول ايران خودرو به نام سمند EF7 نيز اين هفته دچار نوسان قيمت نشد؛ به نحوي که اين خودرو هم اکنون 31 ميليون و 700 هزار تومان به فروش مي رسد. نمايشگاه داران خودرو پايتخت، اما در مورد رانا به عنوان يکي از محصولات نسبتا کم تيراژ ايران خودرو نيز تاکيد مي کنند که اين محصول با توجه به تثبيت قيمتش، هم اکنون 33 ميليون و 400 هزار تومان به فروش مي رسد. همچنين پژو پارس در مدل فول نيز بدون تغيير قيمتي خاص، اين هفته 37 ميليون تومان به فروش رفت.
    اما سري هم به خودروهاي سايپا و پارس خودرو بزنيم و ببينيم اوضاع قيمت آنها طي هفته جاري به چه شکل است. به گفته فعالان بازار، در حال حاضر پرايد مدل 111، 21 ميليون و 900 هزار تومان قيمت دارد که نشان دهنده افزايش 100 هزار توماني اين خودرو در هفته جاري است. همچنين مدل 131 پرايد با قيمتي معادل 21 ميليون و 200 هزار تومان خريد و فروش مي شود که اين موضوع حکايت از افزايش 100 هزار توماني اين خودرو دارد. از سوي ديگر اما پرايد مدل 132 نيز در حال حاضر قيمتي برابر با 21 ميليون و 300 هزار تومان دارد. فعالان بازار اما از ثبات قيمت تيبا در بازار نيز خبر مي دهند. به گفته آنها، اين محصول در حال حاضر با قيمتي برابر با 25 ميليون و 400 هزار تومان خريد و فروش مي شود. اما سراتوي مونتاژي سايپا نيز تغيير خاصي در هفته جاري نداشته است. به گفته فعالان بازار، سراتوي اتومات که به صورت اتومات و دستي عرضه مي شد از سال جديد با اضافه شدن 8 آپشن به بازار عرضه مي شود. قيمت اين خودرو آپشنال هم اکنون در بازار برابر با 99 ميليون تومان است. در بين ديگر خودروهاي بازار طي هفته جاري اما تندر-90 ها تغييرات قيمتي داشته اند. بنا به گفته نمايشگاه داران خودرو پايتخت، در حال حاضر تندر-90 مدل E2 قيمتي برابر با 41 ميليون و 900 هزار تومان دارد که اين موضوع از افزايش 200 هزار توماني قيمت اين خودرو حکايت مي کند. پارس تندر نيز طي هفته جاري با افزايش 100 هزار توماني در بازار با قيمت 42 ميليون و 900 هزار تومان به فروش مي رسد. در اين بين تندر اتومات ثبات قيمت خود را حفظ کرده است؛ براين اساس اين خودرو در حال حاضر با قيمت 51 ميليون تومان خريد و فروش مي شود. از سوي ديگر اما ساندرو نيز که عضو هاچ بک خانواده تندر-90 به شمار مي رود، در حال حاضر قيمتي برابر با 52 ميليون و 800 هزار تومان در مدل اتومات دارد که اين موضوع نشان از افزايش قيمت 300 هزار توماني اين محصول است.
    ساندرو مدل دنده اي نيز دارد که به گفته نمايشگاه داران خودرو پايتخت، با افزايش 200 هزار توماني طي اين هفته با قيمت 46 ميليون و 700 هزار تومان خريد و فروش شده است. همچنين مدل استپ وي ساندرو نيز هم اکنون حدود 60 ميليون تومان در بازار آزاد به فروش مي رسد که نشان از اختلاف قيمتي بيش از 7 ميليون توماني با نرخ کارخانه اي اين خودرو دارد، اما فعالان بازار در مورد برليانس نيز تاکيد مي کنند که اين محصول در مدل 320 قيمتي برابر با 53 ميليون تومان دارد و مدل 330 آن نيز 56 ميليون و 500 هزار تومان به فروش مي رسد.
    
    بازار خودروهاي وارداتي
    سري هم اما به بازار خودروهاي وارداتي بزنيم. آن طور که فعالان بازار روايت مي کنند، در حال حاضر تويوتا کمري هيبريدي قيمتي برابر با 245 ميليون تومان دارد که نشان مي دهد محصول موردنظر افزايش سه ميليون توماني را در هفته جاري تجربه کرده است. همچنين مدل لکسوس NX نيز با توجه به جهش دو ميليون توماني اش، در حال حاضر 375 ميليون تومان به فروش مي رود. تويوتا RAV4 ثبات قيمت داشته بنابراين در حال حاضر 259 ميليون تومان خريد و فروش مي شود. اما از آن سو کيا سراتو با قيمتي معادل 147 ميليون تومان عرضه مي شود و اپتيما نيز 205 ميليون تومان قيمت دارد. با اين حساب، اپتيما و سراتو در هفته جاري ثبات قيمت را تجربه کرده اند. از سوي ديگر اما اسپورتيج نيز کماکان با قيمت 186 ميليون تومان خريد و فروش مي شود و هيوندايي النترا هم بدون تغيير قيمتي خاص، هم اکنون با قيمتي برابر با 137 ميليون تومان خريد و فروش مي شود. اين در شرايطي است که سانتافه نيز همچنان 238 ميليون تومان به فروش مي رود که نشان دهنده ثبات قيمت اين محصول است. در بين ديگر خودروهاي وارداتي نيز در حال حاضر هيوندايي سوناتا قيمتي برابر با 176 ميليون تومان دارد و توسان نيز 195 ميليون تومان خريد و فروش مي شود.
    اثر افزايشي قيمت خودرو بر کاهش معاملات
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4025 به تاريخ 31/1/96، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 32 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات پايه و باليني سرطان
متن مطالب شماره 3 (پياپي 903)، 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است