|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/1/31: جذاب با چاشني دلهره و هيجان
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3858
چهارشنبه بيست و هشتم تير ماهخدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3787 31/1/96 > صفحه 9 (هنر و ادبيات) > متن
 
      


جذاب با چاشني دلهره و هيجان
نگاهي به رمان «مهماني تلخ»

نويسنده: اميرعباس كلهر

چند وقت پيش از سيامك گلشيري پرسيدم كه روزي چند ساعت مي نويسد. گفت كه هر روز مي نويسد اما در ساعات مشخصي در روز مشغول نوشتن است. نويسنده اي كه تا ساعتي قبل از سال تحويل هم مشغول نوشتن است حتما چنان پيشرفت مي كند و در كارش تبحر پيدا مي كند كه اينجا به شما پيشنهاد دهيم اگر مي خواهيد با خواندن كتابي دلهره، هراس، ترس و هيجان را تجربه كنيد، «مهماني تلخ» سيامك گلشيري را بخوانيد: كتابي كه حركت قلب شما را تندتر مي كند اما در نهايت از آن لذت مي بريد و سرخوش از خواندن يك رمان ايراني مي شويد.
     سيامك گلشيري به خاطر ذهن قصه پرداز و نثر خاص خود در طول سال هاي گذشته مخاطبان زيادي پيدا كرده و داستان هايش چنان پرظرافت و دوست داشتني هستند كه بايد وقت گذاشت و هركدام از آنها را خواند، چون او اسير تكرار نمي شود و هر بار قصه و ماجراي تازه اي در ذهن دارد كه آن را تبديل به داستان مي كند.
     گلشيري در مهماني تلخ چنان با ظرافت جزييات را بيان كرده كه انگار شخصيت هاي داستان زنده در جلوي روي شما هستند. بهتر است بگوييم كه وقتي مهماني تلخ سيامك گلشيري را مي خوانيد انگار در حال تماشاي يك فيلم سينمايي در ژانر هراس و ترس هستيد. همزمان عينك سه بعدي هم به چشم زده ايد و صحنه ها را به طور واقعي در جلوي روي خود مي بينيد يا خود را در اتفاقات كتاب حس مي كنيد.
     به اين شكل با يك تير دو نشان زده ايد. يعني هم كتاب خوانده ايد و هم در ذهن خود بر اساس روياپردازي هاي تان يك فيلم ديده ايد. داستان مهماني تلخ از جايي شروع مي شود كه رامين ارژنگ كه استاد دانشگاه است، در اتوبان منتظر ماشين است كه يكي از شاگردان قديمي اش به نام تورج او را مي بيند.
     تورج سال ها پيش از دانشگاه اخراج شده و يكي از عاملان اخراج او نيز استاد ارژنگ بوده است.
     تورج براي استاد در طول مسير توضيح مي دهد كه گذشته ها را فراموش كرده و اكنون زندگي خوبي دارد و با دختري به نام شيرين ازدواج كرده است. او ابتدا از استاد خواهش مي كند به خانه اش بيايد، بعد كه متوجه مي شود استاد و همسرش قصد مسافرت دارند و مي خواهند آب و هوايي عوض كنند با اصرار از استاد مي خواهد كه همراه با همسرش به باغش بروند. رفتن به باغ آغاز شروع اضطراب و دلهره است و اضطراب اصلي شروع اين ماجرا هم از فصل ٩ در داستان آغاز مي شود.
     جايي كه استاد و همسرش به همراه تورج به سمت باغ در حال حركت هستند. گلشيري اين فصل را به خوبي به پايان رسانده و خواننده را متوجه مي كند كه اتفاقات هيجان انگيزتر و دلهره آورتري در انتظارش است: «هر دو لنگه در كه كاملا باز شد، نور چراغ ها افتاد روي راهي سنگي كه از وسط درخت ها مي گذشت.
     با اين حال ساختمان باغ پيدا نبود. بعد سنگي چيزي گذاشت جلو هر كدام از لنگه ها. وقتي مي آمد سمت ماشين، به صداي بلند گفت: «به خونه ارواح خوش اومدين.» در را باز كرد و سوار شد.» البته سيامك گلشيري از اتفاقات درون تاكسي و تمام شدن بنزين در ميان راه كه در شهر تهران اتفاقي مرسوم و هميشگي است خيلي خوب استفاده كرده و در خلال مكالمات داخل تاكسي خواننده را دچار دلهره مي كند، يعني شما از همان شروع داستان درگير كتاب مي شويد و مي خواهيد آن را ادامه دهيد. گلشيري با نثر خاص خود چنان در خواننده اضطراب ايجاد مي كند كه او منتظر است هر لحظه در داستان اتفاقي بيفتد اما در واقع هيچ اتفاق خاصي در روند داستان نمي افتد و خواننده مدام در تعليق است و اين تعليق از همان فصل هاي ابتدايي داستان شما را مجاب مي كند كه تا پايان آن را دنبال كنيد.
     گلشيري به خوبي مي داند كه چگونه اضطراب را در متن جاري كند كه خواننده دچار دلهره و اضطراب شود اما نمي توان تكه اي خاص از مهماني تلخ را براي معرفي جدا كرد چرا كه بايد از اول تا انتهاي داستان خوانده شود تا دلهره و اضطراب به خواننده منتقل شود و با خواندن تكه اي از آن حق مطلب ادا نمي شود. اتفاقات درون داستان مهماني تلخ در يك شب و طي چند ساعت اتفاق مي افتد. براي همين هم خيلي سخت مي شود، كتاب را زمين گذاشت و بعدا به سراغش آمد.
     از آن كتاب هايي است كه وقتي شروع به خواندنش مي كنيد، مي خواهيد يك نفس تا انتهايش را بخوانيد. در طول داستان مدام منتظر هستيد كه صفحه بعد را ورق بزنيد و ببينيد ديگر قرار است چه اتفاقي در داستان رخ دهد. قدم به قدم با راوي داستان كه همان استاد دانشگاه (رامين ارژنگ) است جلو مي رويد.
     گاهي در دل تان به او فحش مي دهيد و گاهي هم با او همراهي مي كنيد. گاهي در كنار دانشجوي اخراجي (تورج) قرار مي گيريد و برايش دلسوزي مي كنيد و گاهي هم از كارهاي او عصباني مي شويد. اما در نهايت گلشيري قضاوت در مورد شخصيت هاي مهماني تلخ را به عهده خواننده گذاشته است و خودش هيچ نظري را به خواننده تحميل نمي كند. رمان مهماني تلخ نامزد دريافت جايزه بهترين رمان جشنواره مهرگان بوده است. اين رمان در ١٤٢ صفحه و با قيمت ١٢هزار تومان توسط نشر چشمه منتشر شده است.
    جذاب با چاشني دلهره و هيجان / نگاهي به رمان «مهماني تلخ»
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3787 به تاريخ 31/1/96، صفحه 9 (هنر و ادبيات)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    آثار ديگري از "اميرعباس كلهر"

  روايتي از زندگي، استحاله، خاطرات و چند چيز ديگر / نگاهي به رمان «كاج زدگي»
اميرعباس كلهر، اعتماد 7/2/96
مشاهده متن    
  رماني كه شلوغ و پر همهمه نيست / نگاهي به رمان« ما اين جا داريم مي ميريم»
اميرعباس كلهر، اعتماد 17/1/96
مشاهده متن    
  مردان ايثار و جنگ / نگاهي به فرمانده هاي تاثيرگذار
اميرعباس كلهر، اعتماد 22/12/95
مشاهده متن    
  مرتضي الويري در گفت وگو با «اعتمادآنلاين»: مجلس براي احمدي نژاد شوخي بود
اميرعباس كلهر، اعتماد 12/2/95
مشاهده متن    
  ٧٠ درصد مجلس آينده حامي دولت است / گفت و گو با مرتضي حاجي
اميرعباس كلهر، اعتماد 15/1/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه حقوق ملل
متن مطالب شماره 25، بهار 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است