|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/1/31: «ابركامپيوترها» در دولت ترامپ جايگاهي ندارند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6601
شنبه يكم مهر ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6475 31/1/96 > صفحه 8 (فناوري) > متن
 
      


«ابركامپيوترها» در دولت ترامپ جايگاهي ندارند
اهميت داده هاي دولتي در زندگي روزمره

نويسنده: ميثم لطفي

تصور کنيد زندگي خود را به يک شهر جديد انتقال داديد و قرار است از امروز در منطقه اي که هيچ شناختي از آن نداريد حضور داشته باشيد. چطور متوجه مي شويد کدام مدرسه را بايد براي فرزندان خود انتخاب کنيد، از کدام مراکز بايد خريدهاي روزانه را انجام دهيد، خدمات اينترنتي خانه را از چه شرکتي بگيريد و چگونه رفت و آمد درون شهري را انجام دهيد؟ داده هايي که دولت ها جمع آوري مي کنند به تمام اين سوالات پاسخ مي دهد تا زندگي را براي شهروندان آسان کند.
    دولت فدرال امريکا اطلاعات مهم و ارزشمندي را در اختيار شهروندان خود مي گذارد. ولي به تازگي مرکز امنيت سايبري پنتاگون به اين نتيجه رسيده است که بخشي از اين اطلاعات مي توانند در معرض خطر باشند و مشکلاتي را به وجود آورند.
    «الکس هوارد» مدير بنياد Sunlight که وظيفه شفاف سازي فعاليت هاي اطلاعاتي دولت امريکا را برعهده دارد اين هفته طي مصاحبه اي به خبرگزاري سي ان ان گفت: «نکته مهمي که تاکنون مورد توجه قرار نگرفته بود و بايد در اولويت اصلي قرار گيرد اين است که استفاده از داده هاي دولتي در تصميم گيري هاي عادي براي انجام فعاليت هاي روزمره مي توانند زندگي مردم را به خطر بيندازند. شايد مردم به اين مساله توجه زيادي نداشته باشند. ولي همه ما در زندگي خود به ميزان قابل ملاحظه اي داده هاي دولتي را به کار مي بريم تا شرايط بهتري پيش رو داشته باشيم.»
    
    داده هاي دولتي
    دولت امريکا طي هفته گذشته براي نخستين بار نشان داد که چگونه اطلاعات اختصاصي خود را در زندگي روزمره مردم ارائه مي دهد و چگونه از آنها استفاده مي کند. نخستين بخش از اطلاعات دولتي که بسيار مورد توجه قرار مي گيرد در خدمات گيرنده هاي ماهواره اي (GPS) به کار گرفته مي شود و اين طور که در گزارش شفاف سازي فعاليت هاي دولت امريکا ارائه شده است، نيروي هوايي ارتش اين کشور وظيفه پشتيباني از گيرنده هاي GPS و انتشار اطلاعات درست به آنها را برعهده دارد.
    طبق اطلاعات اين گزارش، سرويس هاي اينترنتي از جمله Maps گوگل به صورت مستقيم با سازمان محيط زيست، سازمان ملي خدمات پارک ها و مرکز تحقيقات جغرافيايي امريکا در ارتباط است تا جزئي ترين اطلاعات را با بالاترين ميزان دقت به صورت عمومي منتشر کند و در هر لحظه متناسب با موقعيت و نياز کاربر بهترين خدمات را در اختيار او بگذارد.
    با مطالب ذکر شده اگر شما در کشور امريکا حضور داشته باشيد و مبتني بر سرويس هاي اينترنتي معمول بخواهيد وضعيت آب و هوا را بررسي کنيد، اپليکيشن مورد نظر شما بدون آنکه خبر داشته باشيد به سازمان ملي اقيانوسي و جوي امريکا متصل مي شود. تصاوير ماهواره اي که براحتي روي سرويس هاي اينترنتي گوگل و ديگر شرکت ها در اختيار شما قرار مي گيرد به سرور برنامه Landsat ناسا متصل شده است و همان لحظه که ابزار موبايلي را باز مي کنيد، بدون آنکه مطلع باشيد اطلاعات دولتي حساس و مهم را در اختيار مي گيريد.
    حتي ابزارهاي آنلايني که در طول روز مورد استفاده قرار مي دهيم نيز به صورت مستقيم با داده هاي دولتي در ارتباط هستند. به عنوان مثال صفحات مربوط به ابزار Yelp براي خدمات درماني به سرورهاي مرکزي دولت امريکا متصل است تا اطلاعات پزشکان و بيماران را تحليل کند و در اين ميان اگر از صفحات اين ابزار براي دريافت اطلاعات رستوران استفاده کنيد نيز به صورت غيرمستقيم داده هاي دولتي را مورد استفاده قرار داده ايد.
    
    داده ها در زندگي روزمره
    دولت امريکا در جديدترين گزارش شفاف سازي خود اعلام کرده است، همه ما در طول روز بدون آنکه مطلع باشيم در تصميم گيري هاي عادي يا مهم از اطلاعات دولتي استفاده مي کنيم. اين اطلاعات مي توانند در معرض خطر قرار بگيرند و هرگونه حمله سايبري به آنها مي تواند مردم عادي را هم به خطر بيندازد.
    در ماه مارس از سال جاري ميلادي «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري امريکا طرحي را به امضا رساند که بر اساس آن بودجه مربوط به امنيت اطلاعاتي آژانس هاي دولتي کاهش يافت. اين کاهش بودجه تاثيرات گسترده اي را برجا گذاشت و حتي ساده ترين اتفاقات روزمره از جمله تصميم گيري براي خريد يک دستگاه ماشين لباسشويي را هم تحت تاثير قرار داد؛ به اين صورت که تا پيش از اين اطلاعات در همه زمينه ها به صورت جامع زير نظر دولت امريکا براي مردم اين کشور ارائه مي شد تا در برنامه ريزي هاي روزمره خود بتوانند از آن استفاده کنند. ولي با اعمال قانون جديد ترامپ اين بودجه کاهش 31 درصدي را تجربه کرد تا نه تنها اطلاعات به صورت محدودتر ارائه شود، بلکه مراقبت هاي سايبري کمتري هم در مورد آنها اعمال شود.
    در جريان اين تصميم گيري ترامپ بودجه «سازمان امنيت شيميايي امريکا» را هم کاهش داد. اين سازمان وظيفه داشت در مورد همه دستگاه ها و محصولاتي که مردم با آن سر و کار دارند بررسي کند و نتايج حاصل از آن را در قالب بسته هاي اطلاعاتي به سازمان ها و کاربران عمومي ارائه دهد. سازمان مذکور هر ماه ليستي را منتشر مي کرد که ميزان امنيت شيميايي هر يک از محصولات به مردم نشان داده مي شود و اين فهرست در اصل حاصل تحليل هاي اطلاعاتي دولتي بود. کارگران، کارمندان، سازمان ها و افراد عادي با استفاده از اين فهرست بخوبي مي دانستند که چگونه بايد با محيط پيرامون خود برخورد داشته باشند و البته ترامپ تصميم گرفت دسترسي به اين بخش از اطلاعات را هم براي مردم خود محدود کند.
    در پي تصميمات اخير رئيس جمهوري امريکا بودجه اطلاعاتي «موسسه ملي سلامت» هم کاهش يافت و اين مساله نگراني هاي فراواني را به وجود آورد. زيرا تا پيش از اين بررسي هاي اطلاعاتي سازمان مذکور در زمينه بيماري هاي عفوني، اختلالات فصلي، روش هاي درماني، داروهاي جديد و... داده هاي ارزشمندي را در اختيار مردم قرار مي داد.
    از آنجايي که دولت ها بيشترين سهم را در جمع آوري و پردازش اطلاعات در اختيار دارند، با تصميمات اخير دولت امريکا کارشناسان در مورد آينده وضعيت اطلاعات بسيار نگران شده اند. اين نگراني ها براي برخي سازمان ها بيشتر مشاهده مي شود. به عنوان مثال مرکز Data Refuge که وظيفه بررسي اطلاعات پناهندگان را دارد از ابتداي سال 2017 ميلادي هيچ بودجه اي دريافت نکرده است.
    به هر حال، با وجود آنکه دولت امريکا هر يک از شهروندان خود را يک بسته اطلاعاتي مي داند و طي چند سال اخير به اين مساله توجه ويژه داشته است اما اين روزها با روي کار آمدن ترامپ اطلاعات و نحوه تحليل آنها براي دولت امريکا به کمترين ميزان اهميت رسيده است. بسياري از کارشناسان بر اين باورند که در دولت جديد امريکا، ابرکامپيوترها جايگاه چنداني ندارند و به کلان داده ها توجه کافي نمي شود و همين مساله مي تواند در آينده نه چندان دور مشکلات قابل ملاحظه اي را به وجود آورد.
    
    
    «ابرکامپيوترها» در دولت ترامپ جايگاهي ندارند / اهميت داده هاي دولتي در زندگي روزمره
    


 روزنامه ايران، شماره 6475 به تاريخ 31/1/96، صفحه 8 (فناوري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار
    آثار ديگري از "ميثم لطفي"

  مراقب هك شدن بدن خود باشيد! / دستگاه ضربان ساز قلب، درگاه ورود هكرها به بدن انسان
ميثم لطفي، ايران 25/6/96
مشاهده متن    
  اطلاعات راي دهندگان الكترونيكي امريكا لو رفت / موج تازه نگراني ها از نشت اطلاعات
ميثم لطفي، ايران 6/6/96
مشاهده متن    
  شناسايي بيماري هاي شايع به كمك جست و جوگرهاي اينترنتي / گوگل و توئيتر به كمك پزشكان مي شتابند
ميثم لطفي، ايران 29/5/96
مشاهده متن    
  مدير بزرگترين كارخانه خودروهاي هوشمند جهان: هوش مصنوعي از سلاح هسته اي كره شمالي هم خطرناك تر است
ميثم لطفي، ايران 26/5/96
مشاهده متن    
  نبرد چند ميليارد دلاري در بازار جهاني نقشه هاي ديجيتالي / گوگل، اپل، اوبر و شركت هاي خودروسازي وارد رقابت شدند
ميثم لطفي، ايران 3/4/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بوم شناسي كاربردي
متن مطالب شماره 20، تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است