|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت96/1/31: درد مقبوليت
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9042
يكشنبه دوم مهر ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 8916 31/1/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


سرمقاله 
درد مقبوليت


نويسنده: دكتر حسن كربلايي*
برگرفته از: hassankarbalaei؛gmail.com

مردم در 100 روز اول آثار تحول اقتصادي را خواهند ديد. چنان گشايش و رونقي به اقتصاد بدهيم كه مردم از شندرغاز يارانه بي نياز شوند. معيار تورم جيب مردم است. با اجراي توافق همه تحريم هاي بانكي و مالي و نظامي و موشكي يكجا لغو خواهد شد. تحريم ها بايد لغو شود تا مشكل اشتغال، ركود، توليد و سرمايه گذاري، آلودگي هوا و آب خوردن مردم حل شود. و ...
    اين روزها مردم به چه فكر مي كنند؟ وعده هايي كه خوانديد بخشي از سخنان رئيس جمهور محترم در مصاحبه ها و مناظرات و سخنراني هاي وي بوده است. مردم به فاصله كمتر از يك ماه ديگر به پاي صندوق هاي راي مي روند و خود را براي يك حضور عظيم براي حفظ اقتدار و امنيت ملي آماده مي كنند.
    مردم به زودي تصميم خواهند گرفت چهار سال آينده را با همين دولت سر كنند يا «اجرا» را به رجل سياسي و مذهبي ديگري بسپارند.
    بدون شك آنها در داوري خود به توصيه روحاني اول به جيب خود و وعده هايي كه داده شده نگاه مي كنند. مردم همچنين در نگاه ديگر به كارنامه دولت در حفظ عزت ملي هم گوشه چشمي خواهند داشت و داده ها و ستانده هاي برجام را ارزيابي مي كنند و حتما ادعاهاي رئيس جمهور را در اين مورد به داوري مي نشينند.
    نظرسنجي هاي متفاوت از نهادهاي گوناگون تصوير اميدواركننده اي براي حاميان دولت كنوني به دست نمي دهد.
    رئيس جمهور با تفاوت راي ميليمتري در سال 92 آن هم با بهره گيري از اختلاف و تكثر رقبا به قدرت رسيد، آيا اين دوره هم اين اتفاق خواهد افتاد؟!
    آقاي روحاني در پاسخ به سوالات مردم مي گويد؛ تورم را پايين آورديم، از ركود عبور كرديم، سرمايه گذاري افزايش يافته، وضع زندگي و معيشت مردم بهبود يافته است و ... اما آيا مردم هم همين داوري را از اوضاع اقتصادي دارند؟!
    بيكاري جوانان بسياري از خانواده ها را رنج مي دهد، كاهش ارزش پول ملي در اثر استقراض دولت از بانك ها و دو برابر شدن حجم نقدينگي در هر جيبي محسوس است، بنگاه هاي اقتصادي واحدهاي توليدي يكي پس از ديگري تعطيل مي شوند.
    حتي رسانه هاي حامي دولت از عملكرد اقتصادي روحاني ناراضي هستند و هر از چندي مجبورند نظرات مردم و نخبگان اقتصادي را در ضعف عملكرد دولت در اين باره يادآور شوند. اما رئيس دولت همچنان كارنامه خود را پربار و ارزشمند و قابل قبول مي داند!
    در مورد مهم ترين توفيق دولت يعني مذاكرات هسته اي و توافق برجام، رئيس كل بانك مركزي دستاورد برجام را «تقريبا هيچ» مي داند.
    رئيس سازمان انرژي اتمي مي گويد سرمان كلاه گذاشتند و وزير خارجه هم مي گويد؛ تحريم ها روي كاغذ برداشته شده است اما رئيس دولت همچنان آن را آفتاب تابان و ابر باران زا تلقي مي كند.
    مردم از گرايش اشرافي گري برخي مديران دولتي دلخورند و مديران نجومي بگير را عامل اصلي عدم توفيق دولت در حوزه هاي مختلف مي دانند اما وجود چنين مديراني «ذخاير نظام» معرفي مي شوند و برخلاف قوانين موجود در مورد دستمزد و حقوق و پاداش مديران، پرداخت هايي صورت مي گيرد كه حيرت افكار عمومي را برانگيخته است.
    حاميان دولت در آخرين لحظه هاي تصميم گيري به اين فكر افتاده اند كه براي پاسخگويي به سوالات مردم دو نفر به ياري نامزد مورد تاييد خود بفرستند تا در مناظرات و سخنراني ها و گفتگوهاي صدا و سيمايي به روحاني كمك كنند.
    جهانگيري معاون اول رئيس جمهور و عضو مركزيت حزب كارگزاران و محمد هاشمي دبير سياسي سابق همين حزب به كمك او شتافتند و اسم خود را در فهرست نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري آوردند.
    رهامي، كواكبيان و هاشمي طبا هم كه به طيف اصلاحات مربوط هستند فكر كردند در همراهي با جهانگيري و محمد هاشمي قدمي پيش نهند.
    واقعيت اين است كه مردم حرف حق را مي پذيرند، سخن درست را از نادرست تشخيص مي دهند. اگر رئيس جمهور حرف حق و سخن درست بزند از او مي پذيرند و نيازي نيست او را در دفاع از كارنامه دولت كسي يا كساني به عنوان مكمل همراهي كند.
    اين سوال در ذهن بسياري از مردم از جمله كساني كه در سال 92 به روحاني راي داده اند وجود دارد؛ «روحاني براي ما چه كرده است» نامزد «مكمل» و «متمم» دردي را دوا نمي كند و پاسخي را براي اين پرسش مهيا نمي سازد.
    محمد هاشمي اخيراً در مصاحبه با روزنامه آرمان گفته بود؛ «مردم در همين خريد نوروزي امسال مي توانند با نصف آن چيزهايي كه سال گذشته خريده بودند بخرند. بديهي است كاهش تورم و تورم تك رقمي غيرقابل باور است. مردم مي بينند قدرت خريدشان نصف شده است ... تورم براي مردم 50 درصد است نه تك رقمي.»
    با اين توصيف از عملكرد اقتصادي دولت آيا او مي تواند كمكي به روحاني در انتخابات آتي بكند؟
    نامزد ضربه گير اگر خود ضربه نزند هنر كرده است. اگر حرفي براي دفاع از عملكرد دولت دارد به رئيس جمهور بگويد تا مردم از زبان او بشنوند.
    نامزد پوششي چه چيزي را مي خواهد پوشش دهد؟ ماموريت پوشاندن ضعف ها و ناكارآمدي ها آن هم به فاصله يك ماه مانده به روز راي گيري چه دردي از دردهاي «مقبوليت» دولت را حل مي كند؟
    مسير تبليغات انتخابات نبايد به سمتي برود كه مردم شاهد شعبده بازي سياسي باشند. انتخابات تجلي عقلانيت جمعي ملت ايران است. عقل جمعي و شعور عمومي را ناديده نگيريم.
    
    سرمقاله: درد مقبوليت
    


 روزنامه رسالت، شماره 8916 به تاريخ 31/1/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار
    آثار ديگري از "دكتر حسن كربلايي"

  سخيف، زشت و ابلهانه
دكتر حسن كربلايي*، رسالت 1/7/96
مشاهده متن    
  روي سخن مطهري با كيست؟
دكتر حسن كربلايي*، رسالت 11/6/96
مشاهده متن    
  تهران جديد
دكتر حسن كربلايي*، رسالت 28/5/96
مشاهده متن    
  دو كلمه حرف حساب با سخنگوي دولت
دكتر حسن كربلايي، رسالت 12/5/96
مشاهده متن    
  دولت عقلا
دكتر حسن كربلايي، رسالت 5/5/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بوم شناسي كاربردي
متن مطالب شماره 20، تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است