|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/1/31: حضور زنان حتي با آزمون و خطا
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3152
يكشنبه سي ام ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2844 31/1/96 > صفحه 16 (جامعه) > متن
 
      


حضور زنان حتي با آزمون و خطا
«شرق» مشاركت زنان درشوراها را بررسي كرد


مشارکت اجتماعي زنان در شوراها نسبت به کل شرکت کنندگان، حدود هشت درصد بوده که اين رقم در تهران کمتر؛ يعني حدود شش درصد است. چنين عددي از مجموع متقاضيان شوراها عددي نااميدکننده است؛ اما وقتي اين شش را در کنار چهار و نيم دوره قبلي آن در پايتخت بگذاريم، رشدي آرام و اميدوار کننده را نشان مي دهد. رشدي که از نظر کارشناسان و زناني که دستي بر آتش مشارکت اجتماعي دارند، حتي با آزمون و خطاهاي پرهزينه برخي گزينه هاي اشتباه در فهرست ها و در نهايت شوراها، مي تواند تجربيات خوبي را در بلندمدت براي کل شوراها، جامعه و زنان داشته باشد. برخي از سوال هاي مرتبط با حضور و مشارکت زنان در شوراها و چالش جديد تخصص گرايي در شورا را با دو نماينده مجلس که خودشان منتخب يک جريان و يک ليست و در نهايت مردم بودند، مطرح و بررسي کرده ايم.
    
     از دوره سوم و به طور مشخص در دوره چهارم تخصص گرايي مطرح شد و به همين دليل بسياري از اعضا به جز حوزه هاي تحت پوشش خودشان، در موضوعات ديگر شورا ورودي نداشتند و در موارد مختلف حتي در پيگيري موضوعات موردنظر جريان خود و راي گيري دخالت نمي کردند. مصداق اين موضوع در هر دو طيف اصولگرا و اصلاح طلب وجود داشت، آيا اين رويکرد به تخصص گرايي به خصوص در مورد زنان شورا مطلوب است؟
     طيبه سياووشي: اين تخصص گرايي با توجه به مسائل تهران و ساير کلان شهرها، به ويژه براي زنان در اولويت است. ولي اينکه مسائل سياسي جناح خودمان را کنار بگذاريم و دخالتي نکنيم، پيامدهاي منفي را براي شورا و آن جناح و اعتماد مردم دارد و حتي اگر کسي متوجه و رسانه اي نشود، باز هم آسيب بزرگي خواهد بود. آگاهي از وضعيت سياسي و روز جامعه با مسائل تخصصي آميخته شده است و عامه مردم هم درگير اين مسائل هستند و اين ارزش نيست که عضو شورا کار تخصصي کند اما درگير مسائل مهم مردم نباشد. به عنوان مثال اينکه موضوعات مهمي مثل پلاسکو و بررسي و پيگيري آن که براي همه مردم شهر اهميت دارد، پيگيري نشود و به کارهاي جاري خود عضو بگذرد، اثرگذاري ندارد و آن عضو ديگر اثرگذاري و نمود خود را نخواهد داشت.
    
     به عبارتي عضويت تنها شامل کار تخصصي نمي شود و بايد مولفه هاي ديگري هم باشد که در اعضاي شورا به شکل بالفعل نمي بينيم و در خانم ها البته کمتر هم هست.
     طيبه سياووشي: خانم ها به اين دليل که مي ترسند پرستيژ اجتماعي شان در جامعه صدمه ببيند، در هر پست و جايگاهي که هستند، در معرض قضاوت هايي هستند و اين شجاعت که بتوانند در مباحث مختلف وارد شوند و ترسي براي ازدست رفتن اين پرستيژ نداشته باشند، خيلي اهميت دارد و همه اين را ندارند.
    
     امکان دارد مثال بزنيد؟ مثلا عرف نيست خانم ها صدايشان را بلند کنند اما معصومه ابتکار در دوره دوم زماني که مهدي چمران به عنوان رئيس در موارد مختلفي اجازه صحبت به وي نمي داد، صدايش را رساتر مي کرد تا همه در صحن و خبرنگاران صدايش را بشنوند و او حرفش را زده باشد! منظورتان چنين مواردي است که معمولا عرف نيست؟
     طيبه سياووشي: در سياست همه چيز مي تواند عرف باشد و با رفتارهاي اجتماعي متفاوت است. تلاش ما در مجلس اين است که برخي از قوانين نانوشته اي را که در ادوار مختلف ايجاد شده، تا حد زيادي بشکنيم. اين لزوما به معناي ساختارشکني نيست، در برخي از موارد لبه هايي وجود دارد و مي توان تلاش کرد و نشان داد که وجه ديگري از فکر يا تجربه يا پيشنهاد هم وجود دارد و لزوما ساختارشکني نيست و تبعات منفي هم ندارد.
    
     حتي شايد با ورود زنانه و نگاه هاي ريزبينانه آنها نگاهي نرم تر و کاربردي تر را در تصميم گيري ها شاهد باشيم که معمولا نيست!
     طيبه سياووشي: گاهي آقايان مدير يا نماينده به حضور ما اصرار دارند و تاکيد مي کنند که اگر شما هم باشيد، مواردي را مي گوييد يا مي بينيد که ما نمي بينيم. اين امتياز بزرگي است که خانم ها دارند و ديد انساني بيشتري دارند و الان براي جامعه و شهر تهران که دچار انواع شديدي از آسيب هاي اجتماعي است، بسيار لازم است.
     پروانه سلحشوري: شخصا روي موضوع تخصص گرايي تاکيد دارم و درعين حال معتقدم بايد به دنبال افرادي باشيم که رويکرد تخصصي مشخصي داشته باشند و تکليف همه با آنها روشن باشد و وفاداري خود را هم از قبل ثابت کرده باشند تا در ادامه با مشکلي مواجه نشويم. ساختار شوراي شهر و عملکرد آن به شدت نياز به اين دارد که افراد در حوزه هاي تخصصي خود فعال شوند و اجازه دهند افراد متخصص اعلام نظر کنند. درباره نيازهاي زنان در شهر و نگاه زنانه به شهر اين تخصص گرايي به خصوص از سوي زنان به شدت لازم است و اين غلبه نگاه مردانه به ساخت شهر بسيار آسيب زده است. رويکرد مردانه اي که شهر را ساخته، فارغ از هر نگاه تخصصي و جزئي نگري غلبه داشته است؛ انگار نه انگار که نيمي از جامعه را زنان تشکيل مي دهند اما در شهر جايي براي ورزش يا دويدن يا دوچرخه سواري آنها نداريم.
    
     پس مي توان اين نگاه را هم اضافه کرد که بخشي از اين تخصص گرايي مي تواند به ريشه دواندن نگاه زنانه به عنوان يک نگاه تخصصي در ميان نگاه هاي غالب مردانه و متعادل کردن فضا اختصاص يابد؟
     پروانه سلحشوري: دقيقا؛ به نظر مي رسد براي فهم، انتقال، پيگيري و اصرار بر اين موارد تا يک زن نباشد، امکان پيگيري وجود ندارند. البته الزاما تمام زنان اين قابليت را ندارد و الزاما تمام مردان فاقد اين قابليت نيستند.
    
     در موارد مختلفي که اعضاي شورا از موضوع تخصصي خود مواردي را مطرح مي کردند و انتظار همراهي و اعتماد به نظر تخصصي افراد هست، باز هم اعضا همراهي ندارند و حتي در راي گيري ها توجهي به اين نظر تخصصي نمي شود و بعضا شاهد اثرگذاري مصلحت بيني ها و سنگيني وزنه منفعت ها هستيم. نمونه اين موضوع را بارها در موضوع باغات و مصوبات آن که از سوي کميسيون محيط زيست داده مي شد، شاهد بوديم.
     پروانه سلحشوري: زماني تخصص وجود دارد و استدلال بايد آن قدر قوي باشد که سايرين را قانع کند اما در جاي ديگري اصلا بحث به استدلال و تخصص و نفع مردم برنمي گردد و موضوع منفعت است و حالا ديگر همه مي دانند به خصوص در شوراي شهر آفاتي به شکل علني وجود دارد و حداقل در اذهان عمومي نمودي آشکار پيدا کرده است. در مجلس مواردي اين گونه داريم و راي گيري هم مخفي است اما در نهايت نمي بينيم چه اتفاقي مي افتد. هرچند که به نظر من عموما در مجلس نگاه سياسي در نگاه تخصصي تعديل مي شود. اين موضوع در هر دو طيف وجود دارد. صحبت اين است که چطور زمين و آسمان اين شهر فروخته مي شود و برج ها چطوري بالا مي روند و... اين يعني هيچ کسي سر جاي خودش کارش را نکرده است. ما هم عملکردمان ضعيف است، اما در اين ميان نمود بيروني عملکرد شوراي شهر بسيار ضعيف بوده است. بايد پرسيد اگر اين ٣١ نفر که حالا شده اند ٢١ نفر نتوانند از پس اين شهر بربيايند چه کسي قرار است اقدامي کند؟
    
     پس مي توان اين گونه گفت که حتي اگر افراد متخصص هم در شوراي شهر حضور داشته باشند، باز هم اين احتمال وجود دارد که در بزنگاه هاي مهم نگاه منفعت گرايانه حاکم شود؟
     پروانه سلحشوري: در اين مورد تعهد بسيار اهميت دارد. الان در ليست هايي که در حال آماده سازي است اين موضوع بسيار اهميت دارد که افرادي انتخاب شوند که پس از ورود به شورا تحت تاثير قرار نگيرند.
    
     تجربه افراد راه يافته به شورا چه خانم ها و چه آقايان نشان داده، افرادي که قبلا سابقه مديريتي در سطوح بالا داشته اند، افراد قابل پيش بيني و به ثبات تري هستند و به عبارتي افرادي نيستند که تازه به ميز و موقعيت و قدرت رسيده باشند. مصداق اين موضوع را در هر دو طيف اصولگرا و اصلاح طلب مي توان ديد. آيا بهتر نيست چنين افرادي را گزينه قابل معرفي دانست؟
     طيبه سياووشي: در نگاه تخصصي که مد نظر ماست، وقتي يکي از اعضا در حوزه اي تخصص دارد، ساير اعضا هم بايد اين نظر تخصصي را بررسي و قبول کنند و راي بدهند، اما اين روند که در مجلس معمول است، در شوراي شهر نبوده يا بسيار کم بوده است. درحال حاضر چند موضوع تخصص و جوان گرايي مدنظر قرار دارد، اما هر دو اينها وقتي تعهد نباشد، کارايي ندارند. به عنوان نمونه آقاي رحمت الله حافظي تخصص کافي را دارد و اين توان را در خود دارد که در اين موقعيت ها پاک دست باشد و خلاف نظري که جريان خود دارد، بنا بر اخلاق و حق مردم، تمام شهر را درگير موضوع کند و اين همان اثرگذاري اعضاي شوراي شهر است. شناسايي چنين نيروهايي خلاقيت مي خواهد که بايد خيلي قبل تر از دوران انتخابات شروع شود. درباره چنين اشتباهاتي در انتخاب افراد همه نام يک خانم در ليست قبلي شورا را مي گويند، اما کسي در مورد يکي از آقايان که برخلاف برنامه جريان خود عمل کرد، صحبت نمي کند.
     پروانه سلحشوري: وقتي قرار است مشارکت زنان در شوراها را بيشتر کنيم، بايد آسيب هاي آن را شفاف بررسي کنيم؛ متاسفانه در تجربه شوراي شهر و در واژگان سياسي مرتبط با آن «راستگوئيسم» وارد شد که به يک زن برمي گردد و اين ناراحت کننده است، ولي با وجود اين، باز هم بايد حضور زنان را در اين مناصب حتي با چنين آزمون و خطاهاي پرهزينه اي جدي بگيريم.
    
     حتي با وجود چنين خسارت هايي؟
     پروانه سلحشوري: بله. چون بايد چنين تجاربي به دست بيايد؛ اما بايد هزينه اين تجارب را کم کنيم.
    
     شما در ليست فراگير اصلاح طلبان بوديد. پس از حواشي که درباره يکي از نمايندگان جوان خانم در همان ليست به وجود آمد موضوع آزمون و خطا مطرح و قرار شد جلوي چنين مواردي گرفته شود.
     پروانه سلحشوري: شايد اگر آن تجربه نبود الان اين قدر مخالفت با فرزندان مسئولان رخ نمي داد و اين اتفاق تکرار نمي شد.
    
     شما از روند انتخاب ها و رايزني ها خبر داريد، چقدر احتمال دارد افرادي که انتخاب مي شوند افرادي باشند که تخصص گرايي را در عين تعهد داشته باشند؟
     پروانه سلحشوري: متخصص که به اندازه کافي در همه زمينه ها پيشنهاد شده است، اما اينکه به چه نسبت زنان و جوانان باشند هنوز معلوم نيست. مسئله اصلي همان اعتماد به تعهد افراد است که بايد براي آن مولفه هايي در نظر گرفته شود که قابليت پيگيري هم داشته باشد.
    
    براي اين تعهد مولفه خاصي گذاشته اند؟
     پروانه سلحشوري: سنجش چنين موضوعاتي بسيار سخت است.
    
     بارها ديده شده به دليل خلاهاي قانوني و نظارتي در شوراها و ساير قوانين راه هاي فراري وجود دارد و افراد به نام حق مردم يا منفعت جريان و مصلحت انديشي هايي که باب است، مي گويند در فلان موضوع تشخيص مي دهند حق مردم در اين انتخاب و راي است و اين گونه است که صلاح جريان را کنار مي گذارند يا حتي بالعکس!
     پروانه سلحشوري: تا جايي که مي دانم افراد بسيار شاخصي از ميان گزينه ها حضور دارند که هر کدام مسئوليت هايي داشته اند که قبلا خودشان را در جايگاه هاي مختلف ثابت کرده اند، اما با وجود اين، چنين دغدغه هايي که شما مطرح مي کنيد همچنان وجود دارد که همه اين افراد در عين سوابق درخشان و تخصص گرايي، تعهد بالايي به جريان و حق مردم داشته باشند.
    
     پس از حضور صددرصدي که زنان براي انتخابات شوراها در شهرستان خاش داشتند، تا چه اندازه در فضاهايي که حضور داشته ايد مديران خانم و به خصوص اعضاي شوراها را که خانم هستند، مي شناسند و از آنها استقبال مي کنند؟
     پروانه سلحشوري: شوراها محلي هستند، اما در شهري مثل تهران با اين جمعيت و اين ميزان گردش مالي چندهزار ميلياردي که با يک راي اتفاقات مهمي رقم مي خورد، نمايندگان شورا دست کمي از نمايندگان مجلس ندارند. مسئله مهم در اين مورد چه براي زنان و چه براي مردان اين است که حضور اجتماعي و اثرگذاري عضو شورا براي مردم چقدر است؟ در مورد خود ما هم با وجود اينکه در ليست فراگير بوده ايم و بسياري نام ما را مي دانند اما خودمان را نمي شناسند. در مورد فعاليت هايي مثل شورا و مجلس، بيش از اينکه فرد شناخته شود، آن جمع و گروه بايد معنا داشته باشد و ديده شود. متاسفانه درباره شوراي شهر اين جمع نتوانسته است حداقل تاکنون در شهر تهران معناي جمع داشته باشد. مردم در نهايت سوال مي کنند مجلس دهم يا شوراي چهارم چه کار کرد؟ در ميان کل مجلس معمولا معدود افرادي با نامشان براي مردم معروف مي شوند و همه مجلس اين شرايط را ندارد و نمونه آن هم مي توان به آقاي مطهري در مجلس يا آقاي حافظي در شوراي شهر اين دوره اشاره کرد.
    
     يکي ديگر از موضوعات مربوط به حضور خانم ها در شورا اين است که آنها نتوانستند با بدنه مردانه شهرداري ارتباطي برقرار کنند و معدود مديران زن در شهرداري از جمله همسر شهردار تهران هم علاقه اي به اين ارتباط و گزارش دهي نداشت و در نتيجه ارتباط زنان در شورا و شهرداري کاملا منفصل است.
     پروانه سلحشوري: البته شايد همان خانم هايي هم که هستند به دنبال چنين تفکري نبوده و نباشند. من شخصا به سهميه هاي جنسيتي اعتقادي ندارم و به نظرم بايد افراد براساس قابليت هايشان ارتقا پيدا کنند اما واقعيت اين است که در جهان سوم الزامي هست که چنين سهميه هايي وجود داشته باشد. بدون شک سابقه مديريتي مردان بيشتر است و زنان نياز به فرصت براي تجربه دارند و به همين دليل ما به دنبال سهميه براي زنان هستيم. به عنوان مثال در پروژه هاي بزرگ مترو که شهردار ادعاي اشتغال زايي در آن دارد چه تعدادي از زنان حضور دارند؟
     طيبه سياووشي: تنها نگاهي که بتوان با افتخار از حضور و اثرگذاري يک زن در تهران ديد، پل طبيعت است. اين پل نتيجه اعتماد به نقش يک زن جوان بود. اين سبک و نگاه نرم در مهندسي و معماري که براي شهر سکوت و آرامش را به ارمغان آورده، مي تواند در بخش هاي ديگري از شهر هم ديده شود. اين همان نگاه انساني و مهربان با شهر است که آرامش را به کلان شهري مثل تهران برمي گرداند. شوراي شهر بايد در چنين مواردي ورود جدي داشته باشد و زمينه چنين اتفاقاتي را براي مردم در شهر فراهم کند.
     پروانه سلحشوري: عموم زنان مدير در اين سيستم به شدت از انگ خوردن وحشت دارند و به دليل همه رفتارها و تهديدهايي که وجود دارد، کمتر وارد اين بازي ها مي شوند و آسته مي روند و مي آيند تا درگير چنين فضاهايي نشوند.
     طيبه سياووشي: اگر به آمارها دقت کنيد، ميزان مشارکت زنان در مسائل سياسي و حضور زنان در مديريت ها در کلان شهرها کمتر است و مشارکت در شهرهاي کوچک بسيار بيشتر است. علت اين است که آثار حضور زنان در شهرهاي کوچک کاملا بارز و علني مي شود و مردم آن را لمس مي کنند. همين دهياران و شوراياران زن در کل کشور نقش بسيار مهمي در تغيير نگاه ها دارند. به عبارتي اين زنان الگو و مدل شده اند و ديگران را تشويق مي کنند و تجربه نشان داده اگر به زنان فرصت بدهند، دست ساير زنان را هم مي گيرند و بالا مي آورند.
    
     در هر دو جريان اصولگرا و اصلاح طلب در دوره هاي مختلف شورا عملکردها سنجيده شده يا مي شود که هر کدام از اين زنان عضو يا مردان در چه مواردي چه راي يا عملکردي داشته اند؟
     طيبه سياووشي: الان که چنين چيزي براي سنجش وجود ندارد. چنين مطالعه اي به صورت تطبيقي لازم است و کار بسيار سختي است که ديد روشني را براي همه زنان و همه تصميم گيران خواهد داشت. البته اين موضوع نبايد منجر به قضاوت درباره افراد شود. چنين مواردي به ويژه درباره زنان يک فرصت است و نمي تواند تهديد محسوب شود.
    
     پس مي توان گفت که چنين سنجشي از عملکرد تاکنون وجود نداشته است؟
     طيبه سياووشي: درباره حوزه زنان به شکل کلي مواردي را بررسي کرده اند؛ اما چنين بررسي جزئي را من نديده ام. در مجلس هم چنين چيزي نديده ام.
     پروانه سلحشوري: شخصا با اينکه عملکرد را شخصا سنجش کنند، مخالف هستم؛ چراکه شورا و مجلس کار جمعي است. البته فرد توانمند مي تواند خود را در اين ميان نشان دهد و مجزا کند؛ اما ملاک عمل جمع است. درباره نمايندگان مجلس هم بررسي هايي کمّي از عملکرد وجود دارد؛ اما عملکرد کيفي نيست و درعين حال ناقص است و اطلاعات دقيق نيست. ضمن اينکه چه کسي اين سنجش را قرار است انجام دهد؟ چه مرجع بي طرف و صاحب نظري قرار است اين کار را انجام دهد؟ چنين مرجعي را نداريم. ضمن اينکه در بررسي عملکردها نبايد جنسيت را مدنظر قرار داد و جنسيت حداقل نوع برخورد در عملکرد است.
    حضور زنان حتي با آزمون و خطا / «شرق» مشارکت زنان درشوراها را بررسي کرد
    


 روزنامه شرق ، شماره 2844 به تاريخ 31/1/96، صفحه 16 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشگاه علوم پزشكي بيرجند
متن مطالب شماره 1 (پياپي 74)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است