|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/1/31: محسن غرويان در گفت و گو با «اعتماد»: هدفم پيروزي روحاني در انتخابات است
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4069
شنبه يكم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3787 31/1/96 > صفحه 10 (ديدگاه) > متن
 
      


گفت و گوي دوم 
محسن غرويان در گفت و گو با «اعتماد»: هدفم پيروزي روحاني در انتخابات استمحسن غرويان، تنها مدرس حوزه علميه قم است كه در انتخابات رياست جمهوري ثبت نام كرده است. غرويان هدف حضورش را دفاع از انديشه اعتدالي هاشمي رفسنجاني و كمك به پيروزي مجدد حسن روحاني در انتخابات رياست جمهوري مي داند. او اگرچه خودش را رجل سياسي مي داند ولي نفس كانديداتوري اش به عنوان يك حوزوي را، حتي اگر شوراي نگهبان صلاحيتش را تاييد نكند، رضايت بخش مي داند.
    
    ابتدا بفرماييد با توجه به اينكه شما حامي آقاي روحاني هستيد، چرا در اين انتخابات كانديدا شده ايد؟
    عقيده من اين است كه تفكر اعتدال بايد حضوري قوي در انتخابات داشته باشد و يكي از راه هاي اين امر، حضور كانديداهاي اعتدالي متعدد و بيان و تبيين انديشه هاي اين جريان فكري در صحنه انتخابات است. هر كس از زاويه اي اين تفكر را تشريح كند. ولي تصميم نهايي را در لحظه آخر، با توجه به برنامه كانديداهاي گروه هاي رقيب، بايد اتخاذ كرد.
    
    يعني در روزهاي آخر تصميم مي گيريد كه از انتخابات كنار بكشيد يا باقي بمانيد؟
    بله، چون اين بستگي به شرايط و بازي شطرنج گروه هاي ديگر دارد. بايد ديد آنها چه برنامه اي دارند. اما جهت گيري بنده بر اساس تفكر آيت الله هاشمي رفسنجاني و جناب آقاي دكتر روحاني است.
    
    ولي اگر در مناظره ها خوش بدرخشيد و كنار هم نرويد، از راي آقاي روحاني كم مي كنيد كه!
    نه، ما به نحوي عمل مي كنيم كه منتهي به كاهش راي آقاي روحاني نشود بلكه در جهت تكثير راي ايشان عمل مي كنيم.
    
    شايعاتي هم درباره رد صلاحيت روحاني به گوش مي رسد. اولا اين امر را چقدر محتمل مي دانيد؟ ثانيا در صورت رد صلاحيت روحاني، اگر صلاحيت شما تاييد شده باشد، تا آخر در صحنه انتخابات باقي مي مانيد؟
    اين شايعه البته تازگي ندارد. خيلي وقت است چنين چيزي را شايع كرده اند ولي بنده احتمال تحقق آن را يك در هزار مي بينم و فكر نمي كنم اين شايعه اصلا قابل اعتنا باشد.
    
    برخي از ناظران سياسي حدس مي زنند كه ممكن است در كنار رد صلاحيت احمدي نژاد، روحاني را هم كنار بگذارند.
    اينها تحليل هاي مختلفي است كه مطرح مي شوند ولي به نظر من تفاوت دكتر روحاني و آقاي احمدي نژاد از زمين تا آسمان است و شوراي نگهبان قطعا اين دو نفر را مثل هم تحليل و ارزيابي نخواهد كرد.
    
    شما هم احتمال رد صلاحيت احمدي نژاد را بالا مي دانيد؟
    با توجه به اينكه ايشان در مقابل نظر رهبري ايستادند و با نظر رهبري مخالفت كردند، من فكر مي كنم شوراي نگهبان بهترين دليل را براي ردصلاحيت ايشان در دست دارد.
    
    الان در كنار آقاي روحاني، اسحاق جهانگيري و محمد هاشمي و شما هم از جناح مخالف جناح اصولگرا كانديدا شده ايد. فكر نمي كنيد تعداد نامزدهاي همسو با روحاني، كمي زياد است؟
    انگيزه اصلي من اين بود كه از حوزه علميه قم وارد انتخابات شوم. من ديدم كسي از حوزه كانديدا نشده. آقايان جهانگيري و محمد هاشمي هم چهره هاي حوزوي نيستند. من به عنوان يك فرد روحاني و مدرس حوزه، صلاح ديدم كسي هم از حوزه در اين انتخابات حضور داشته باشد. همان طور كه مقام معظم رهبري فرموده اند حوزه بايد انقلابي باشد، انقلاب هم بايد حوزوي باشد. به همين دليل در انتخابات ثبت نام كردم تا يك چهره حوزوي در اين انتخابات حضور داشته باشد.
    
    در واقع يكي از كاركردهاي حضورتان، از نظر خودتان هم افزايش راي آقاي روحاني در بين روحانيان خواهد بود؟
    هدف من اين است كه بگويم آقاي روحاني در بين روحانيان پايگاه و طرفدار دارد و انديشه هاي ايشان مورد حمايت حوزويان است.
    
    سه كانديداي روحاني هم داريم در اين انتخابات: شما و حسن روحاني و ابراهيم رييسي. يعني دو روحاني اعتدالگرا در برابر آقاي رييسي.
    بله، اين طور است ولي من در اين انتخابات قصد تقابل با كسي را ندارم. از ابتدا هم گفتم كه رقيب كسي نيستم ولي افكار و انديشه هاي آيت الله هاشمي براي من الگو است. از نظر علمي هم، انديشه هاي حكيمانه آيت الله جوادي آملي را مي پسندم و از نظرات ايشان حتما استفاده خواهم كرد.
    
    به نظرتان صلاحيت شما تاييد مي شود؟
    من دليلي براي رد صلاحيتم نمي بينم. تفسيري از رجل سياسي دارم كه فكر مي كنم مجوز ورود من و امثال بنده به انتخابات است. رجل سياسي بايد با انديشه هاي سياسي آشنا باشد، فلسفه سياست در اسلام و مكاتب سياسي ديگر را بداند. رجل سياسي كسي است كه تئوري پرداز سياسي يا فيلسوف سياست باشد، انديشه هاي سياسي اسلام را بداند، ولايت فقيه را بشناسد و آينده نگري سياسي داشته باشد. بنده سال هاست كه دارم در اين زمينه ها كار مي كنم و با اين انديشه ها و مقولات آشنا هستم و خودم را در اين حد رجل سياسي مي دانم.
    
    مطابق تفسير شما از رجل سياسي، زنان هم مصداق رجل سياسي اند؟
    بله، به نظر من مفهوم رجل سياسي وجه جنسيتي ندارد. رجل سياسي در اشاره به «سياستمدار» به كار رفته و شامل زنان هم مي شود. البته شوراي نگهبان تفسير خودش را دارد و بايد ديد كه استنباط اين شورا چيست.
    
    به نظرتان آقاي روحاني دوباره رييس جمهور مي شود؟ به ويژه اگر احمدي نژاد تاييد صلاحيت شود.
    بله. من احتمال قوي مي دهم كه آقاي دكتر روحاني در بين مردم واجد راي اكثريت است و ان شاءالله ايشان چهار سال ديگر هم رييس جمهور خواهند بود: حتي با فرض تاييد صلاحيت احمدي نژاد يا هر فرض ديگري.
    
    خيلي ممنون بابت شركت در اين گفت وگو. اميدوارم صلاحيت خودتان هم تاييد شود.
    هدف اصلي من اعلام حضور بود. چه صلاحيتم تاييد شود چه رد شود، از اينكه با اعلام حضور وظيفه ديني، مذهبي، سياسي و حوزوي خودم را انجام داده ام.
    گفت و گوي دوم: محسن غرويان در گفت و گو با «اعتماد»: هدفم پيروزي روحاني در انتخابات است
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3787 به تاريخ 31/1/96، صفحه 10 (ديدگاه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت لوله
متن مطالب شماره 95، فروردين 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است