|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/1/31: هر نقدي وارد نيست
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 2967
چهارشنبه بيست و نهم شهريور ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2844 31/1/96 > صفحه 14 (هنر) > متن
 
      


هر نقدي وارد نيست
گفت وگو با همايون اسعديان

نويسنده: بهناز شيرباني

همايون اسعديان در تازه ترين اثر سينمايي اش «يک روز بخصوص» موضوعي جنجالي را انتخاب كرد و از ابتداي اكران انتقادهايي را به همراه داشت. نقد مدير انجمن اهداي عضو ايران به موضوع مطرح شده در فيلم، ازجمله همين انتقادهاست، با همايون اسعديان درباره حواشي اخير فيلم و البته چرايي انتخاب سوژه اين فيلم صحبت کرديم که در ادامه مي خوانيد:
    
     ظاهرا ايده ابتدايي «يک روز بخصوص» از مطلبي در جرايد انتخاب و پرداخت شده؛ ايده اي که قطعا داراي حساسيت هايي است. چطور شد سراغ چنين موضوعي رفتيد که اتفاقا با تجربيات پيشين شما هم کاملا متفاوت است.
    انتخاب فيلم نامه يا ايده ابتدايي، با خبر روزنامه شروع نشد؛ ما ابتدا با طرحي شروع کرديم که در ميانه هاي نگارش فيلم نامه، با مصاحبه اي در روزنامه «شرق» مواجه شديم؛ مصاحبه با يک دلال اعضاي بدن که بسيار گفت وگوي جذابي بود و به شدت به ما ايده داد. اين ايده را که ما با اين موضوع آشنا شديم که اساسا چنين شغلي هم وجود دارد. بر اساس مصاحبه روزنامه شما، يکي از شخصيت هاي فيلم ما شکل گرفت و به مرور پيش رفتيم.
    
     طبعا از ابتدا مي دانستيد انتخاب اين موضوع و صحبت درباره آن، بحث هايي را به دنبال خواهد داشت و اعتراضاتي به همراه دارد...
    بله. ما اين نگراني را داشتيم و مي دانستيم موضوعي است که حساسيت هايي را برمي انگيزد؛ اما من اين سوژه را انتخاب کردم و ترجيح دادم به عنوان فيلم جديد روي اين موضوع کار کنم و به شکل پرداخت و تصويرکردنش هم فکر کردم. اينکه سعي کردم روي مرزها حرکت کنم.
    در فيلم نامه به اين موضوع نمي رسيم که اصلا چنين باندي وجود دارد يا نه؟ يا اگر هست چه شکلي است؟ در حقيقت در اين فيلم موقعيت قهرمان من بيش از هر چيز اهميت دارد که آيا عملي را انجام مي دهد يا خير؟ اينکه خانم دکتر نجفي زاده- مدير انجمن اهداي عضو ايران- انتقادي را مطرح کردند، کمي براي من عجيب بود؛ چراکه مثلا حق دارند بگويند داستان واقعي نيست يا اينکه بگويند فيلم بدي ساختم؛ اما به هيچ وجه حق ندارند حکم اجتهاد صادر کنند و بگويند يک فيلم اکران شود يا نشود. در سينما شوراي پروانه نمايش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي وجود دارد که متشکل از نمايندگان نهادهاي مختلفي است و درباره اکران فيلم ها تصميم گيري مي کند.
    
     به هرحال اين مشکل سال هاست در سينماي ما وجود دارد که بسياري از نهادها و ارگان ها، بدون اعتنا به تصميم وزارت ارشاد يا شوراي صنفي نمايش، درباره اکران شدن يا نشدن فيلمي اظهارنظر مي کنند. ظاهرا اين موضوع حل شدني نيست.
    همان طورکه اشاره کرديد، اين مشکل سال هاست وجود دارد. واقعيت اين است متاسفانه ما به راحتي حکم صادر مي کنيم و فکر مي کنيم مي توانيم تعيين کننده باشيم و باور نداريم مسئولاني در سطوح مديريتي حضور دارند که کارشان رسيدگي به همين موضوعات است و آنها هستند که قدرت تصميم گيري دارند. مثال ساده تر اين است که اگر همين الان در خيابان با مجوزهاي لازم مشغول فيلم برداري باشيد، تعداد زيادي از شما خواهند پرسيد با چه مجوزي فيلم برداري مي کنيد؟ و هر کسي فکر مي کند مجوز را بايد خودش صادر کند. بنابراين برخي باور ندارند سازوکاري وجود دارد که وظيفه آنها همين نظارت ها است.
    شايد بهتر است وقتي قرار است انتقادي را مطرح کنيم، به اين موضوع دقت کنيم که نمي توان هر نقدي را وارد دانست و انتظار داشت به محض مطرح کردن انتقاد درباره فيلمي، به راحتي آن را از اکران برداشت. بنابراين انتقاد مطرح شده از سمت مدير انجمن اهداي عضو ايران، براي من پذيرفتني نيست. انتقاد آنها را در حدي که بگويند احتمالا فيلم درباره اهداي عضو، فيلم مفيدي نيست، مي پذيرم؛ اما به هيچ وجه نمي توانم باور کنم هر شخص يا نهادي فراتر از آن عمل کند.
    
     «يک روز بخصوص» از ابتداي اکران با برخي حواشي مواجه شد؛ مثل نقدي که در ارتباط با دولتي يا شخصي بودن فيلم مطرح بود و برخي معتقد بودند برخلاف گفته هاي شما، فيلم دولتي است.
    البته در همان زمان جواب اين دوستان داده شد؛ اما پاسخ مشخص من اين است که در زمان اکران فيلم هاي نوروزي، همه فيلم ها به حمايت از يکديگر و سينماي ايران تبليغاتي را آغاز کردند و اين اتفاق بسيار در خور احترام است. متاسفانه برخي دوستان که ظاهرا به هيچ کجا پاسخ گو نيستند، شروع به جوسازي عليه فيلم ها کردند و عنوان شد به دليل حضور دکتر ايازي سر صحنه ما، احتمالا فيلم با حمايت وزارت بهداشت ساخته شده است؛ درصورتي که دکتر ايازي به دليل لطفي که هميشه به من و مازيار ميري دارد، دعوت ما را پذيرفت و سر صحنه حاضر شد و علاوه بر آن، به هرحال هر فيلمي تيتراژي دارد و قطعا اگر فيلم با حمايت ارگاني ساخته شود، در تيتراژ ذکر خواهد شد؛ درصورتي که در فيلم ما چنين چيزي را نمي بينيد. اين ماجرا صرفا يک دروغ و جوسازي بود.
    «يک روز بخصوص» از طريق من و علي سرتيپي ساخته شد و وام دريافتي از بنياد فارابي که به اکثر فيلم ها تعلق مي گيرد. هيچ نهاد دولتي در اين فيلم سرمايه گذاري نکرده است و اين را که برخي با چه ذهنيتي شروع به جوسازي مي کنند، نمي دانم.
    
    
    هر نقدي وارد نيست / گفت وگو با همايون اسعديان
    


 روزنامه شرق ، شماره 2844 به تاريخ 31/1/96، صفحه 14 (هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    آثار ديگري از "بهناز شيرباني"

  شانس كم سينماي ايران در اسكار ٢٠١٨ / واكنش منتقدان به اعلام نام ١٠ فيلم ايراني كانديداي معرفي به اسكار
بهناز شيرباني، رضا آشفته، شرق 27/6/96
مشاهده متن    
  تاريخ بدون سياست خيلي معنا ندارد / گفت و گو با محمدحسين مهدويان
بهناز شيرباني، شرق 27/6/96
مشاهده متن    
  تقدير از مسافران «ونيز»
بهناز شيرباني، شرق 22/6/96
مشاهده متن    
  «تهران»؛ صدا، دوربين، حركت / نصب پوسترهاي سينمايي روي بيلبوردهاي پايتخت
بهناز شيرباني، شرق 22/6/96
مشاهده متن    
  «آناهيتا، الهه باران» دزديده شد / بهرام دبيري پيگير نقاشي به سرقت رفته اش
بهناز شيرباني، شرق 20/6/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه پژوهشهاي ايران شناسي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 602)، پاييز و زمستان 1395را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است