|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/1/31: اصولگرايان تاكتيك ترامپ را در پيش گرفته اند؟
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4069
شنبه يكم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3787 31/1/96 > صفحه 10 (ديدگاه) > متن
 
      


ديدگاه 
اصولگرايان تاكتيك ترامپ را در پيش گرفته اند؟


نويسنده: البرز حبيبي

تحليلگران معتقدند رمز موفقيت چشمگير كمپين اوباما و دموكرات ها در دو انتخابات پي در پي رياست جمهوري در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ ميلادي، به كارگيري ظرفيت رسانه هاي مجازي نوپا بود. دموكرات ها در جريان آن انتخابات از شبكه هاي اجتماعي اي چون توييتر و فيسبوك براي تبليغات انتخاباتي، سازماندهي هواداران، عضوگيري و... به بهترين شكل ممكن استفاده كردند تا پرطرفدارترين صفحات متعلق به اوباماي دموكرات باشد.
     اما ديري نپاييد كه جمهوريخواهان در شبكه هاي اجتماعي ورق را به نفع خود برگرداندند به طوري كه در انتخابات رياست جمهوري سال گذشته، تعداد هواداران توييتري ميلياردر نه چندان شناخته شده اي چون ترامپ از تعداد فالوئرهاي توييتري رقيب دموكراتش هيلاري كلينتون، بانوي اول و وزير خارجه سابق امريكا خيلي زود جلو زد. گفته مي شد تعداد روبات هاي توييتري هوادار ترامپ سه برابر كلينتون بود.
     همچنين هواداران ترامپ با بمباران تبليغاتي، بزرگنمايي اشتباهات و نقاط ضعف رقبا، دروغ پردازي و انتشار اخبار جعلي (fake news) عليه كلينتون در فيسبوك و... توانستند در افكار عمومي پيش بيفتند. وگرنه چه كسي گمان مي كرد جمهوريخواهاني كه دولت مورد حمايت شان ۸ سال قبل يك زمين سوخته و اقتصاد ورشكسته را در اوج ركود، بحران مالي و حواشي جنگ عراق و افغانستان به اوباماي دموكرات تحويل داده بود، دوباره بر سر كار آيند؟ چه كسي گمان مي كرد دموكرات هايي كه در اين ۸ سال دست به آواربرداري و ترميم زده، اكثر شاخص هاي منفي از جمله رشد اقتصادي را به طور پايدار مثبت كرده، با ايجاد بيش از ١١ ميليون شغل- يعني ٩ برابر تمام مشاغل ايجاد شده در دولت جمهوريخواه بوش - بيكاري را از ١٠% به كمتر از ٥% ،كاهش داده و به جاي لشكركشي هاي پرهزينه در سرزمين هاي دوردست، به امريكايي ها بيمه همگاني و رفاه اجتماعي هديه داده اند، اينچنين مورد غضب راي دهندگان قرار گيرند؟
     تنها وقتي ايالت هاي دموكرات در انتخابات يكي پس از ديگري به چنگ جمهوريخواهان افتاد و كلينتون مقابل ترامپ شكست خورد، دموكرات ها متوجه ترفندهاي تبليغاتي جمهوريخواهان شدند. ترفندهايي بر پايه دروغ پردازي و تخريب. هر چند ديگر كار از كار گذشته بود و اين پديده جديد ضربه خود را به گردش آزاد اطلاعات و دموكراسي در اين كشور وارد كرده بود و تنها كاري كه از دست اوباما بعد از انتخابات برآمد تذكر به مديرعامل فيسبوك براي برخورد با پديده fake news بود.
     حال چند ماه بعد از انتخابات امريكا، به نظر مي رسد اصولگرايان در ايران هم بعد از شكست در انتخابات رياست جمهوري ۹۲ و مجلس ۹۴، نقطه قوت اصلاح طلبان را پيدا كرده و با سرمايه گذاري چشمگير روي رسانه هاي اجتماعي و شبكه هاي پيام رساني چون اينستاگرام و تلگرام از يك سو و ارعاب و توقيف كانال ها و رسانه هاي رقيب، در اين مدت يك گام پيش افتاده اند. به طوري كه تعداد اعضاي كانال هاي اصلاح طلب و حامي دولت به دليل نداشتن پشتوانه مالي در مقايسه با اصولگرايان بسيار ناچيز است. بسياري از ناظران بعد از انتخابات ٩٤ به درستي گفتند تلگرام برنده واقعي انتخابات بود. به نظر مي رسد در اين مدت هم اصلاح طلبان رقيب را در ميدان فضاي مجازي دست كم گرفته اند و در حال تكرار اشتباه دموكرات ها هستند. از تيم رسانه اي ضعيف دولت روحاني كه آبي گرم نمي شود چرا كه دولت آنقدر دغدغه دارد و مشغول آواربرداري ميراث بجا مانده از دولت اصولگراي قبل است، كه بودجه اي براي ولخرجي تبليغاتي ندارد. در اين ميان اين خود شهروندان هستند كه مي توانند بار اصلي اطلاع رساني را به دوش بكشند.
     شواهد نشان مي دهد اصولگرايان در ماه هاي اخير همچون ترامپ مستندات، آمارهاي رسمي و شاخص هاي اقتصادي را زير سوال مي برند، در مورد تخلفات و مفاسدي چون فيش هاي نامتعارف كه مجموعا ٢٣ ميليارد تومان- معادل يك چهارصدم فساد نفتي دولت قبل بود و همگي به خزانه برگشت- بزرگنمايي و براي نزديكان رييس جمهور حاشيه سازي مي كنند، بسياري از مشكلاتي را كه ميراث دولت اصولگراي سابق است عليه روحاني علم كرده و در بوق و كرنا مي كنند، مدام از تعطيلي كارخانه ها- در آخرين مورد مثلا كارخانه داروگر- مي گويند و به خوبي آگاهند تكذيبيه هاي ديرهنگام رسانه هاي فشل حامي دولت به اندازه كافي برد تبليغاتي ندارد و مردم اعتماد خود را به تكذيبيه ها از دست داده اند.
     آنچه آنها نمي خواهند مردم بدانند افزايش رشد اقتصادي از منفي ٧ درصد به مثبت ٨ درصد، كاهش تورم از ٤٠ درصد به ٨ درصد، كاهش هزينه هاي درمان، دو برابر شدن صادرات نفت، مثبت شدن تراز تجاري براي نخستين بار در ٦٠ سال اخير، افزايش ٦٠ درصدي توليد خودرو و صادرات پتروشيمي، خودكفايي در توليد گندم، بنزين و گازوييل، افزايش حدود ٣٠ درصدي تعداد روزهاي سالم و پاك در كلانشهرها، رشد ٥٠ درصدي ورود گردشگران خارجي، جذب بيش از ١٢ ميليارد دلار سرمايه گذاري خارجي در پسابرجام و... است.
    ديدگاه: اصولگرايان تاكتيك ترامپ را در پيش گرفته اند؟
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3787 به تاريخ 31/1/96، صفحه 10 (ديدگاه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار
    آثار ديگري از "البرز حبيبي"

  درهاي استاديوم ها بر روي زنان گشوده باشد / سخنگوي فيفا در گفت وگو با «اعتماد» تاكيد كرد
البرز حبيبي، اعتماد 5/5/93
مشاهده متن    
  نايف حداد، دبير ورزشي پرتيراژترين روزنامه برزيل در گفت وگو با «اعتماد»:پديده ها هنوز تهديدي براي تيم هاي مدعي نيستند
البرز حبيبي، اعتماد 16/4/93
مشاهده متن    
  ملي پوش بوسنيايي گالاتاسراي در گفت وگو با «اعتماد»:ايران تيمي قدرتمند است
البرز حبيبي، اعتماد 27/2/93
مشاهده متن    
  سخنگوي وزارت خارجه بريتانيا در گفت وگو با «شرق»:خواهان ارتقاي گام به گام سطح روابط با ايران هستيم
البرز حبيبي، شرق 9/8/92
مشاهده متن    
  «سياوش اشكبوس»، بازيكن ايراني«اف. سي. گريماي آلمان»:هدفم حضور در تيم ملي جوانان ايران است
البرز حبيبي، شرق 8/7/92
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي عمران و محيط زيست
متن مطالب شماره 2 (پياپي 5)، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است