|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه رسالت96/1/31: اخبار برگزيده
magiran.com  > روزنامه رسالت >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 9221
دوشنبه سي و يكم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2829
magiran.com > روزنامه رسالت > شماره 8916 31/1/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


اخبار برگزيدهماهواره اي كه با تهديد آمريكا پرتاب نشد!
    اخيراً رئيس سابق دانشگاه صنعتي شريف گفته است: «ماهواره شريف سَت روي سكو هم رفت، اما با تهديد آمريكا پرتاب نشد!» رضا روستا آزاد در ادامه گفته است: «بايد از اشك و گريه دانشجويان و اساتيد در زماني كه جلوي پرتاب اين ماهواره را گرفتند، گزارش تهيه مي كرديد؛ از دولت پيگيري كرديم كه چرا اجازه پرتاب نداديد، گفتند به شما ربطي ندارد...» روزنامه جوان در اين باره نوشت: حاصل زحمات بيش از 100نفر از نخبگان كشورمان در حالي همچنان گوشه اي از سازمان فضايي خاك مي خورد كه مسئولان وزارت ارتباطات و سازمان فضايي كشور در آغاز به كار دولت يازدهم، بارها براين موضوع تاكيد داشتند كه نبايد در مقوله فناوري هاي فضايي، فقط روي پرتاب ماهواره تمركز كرد. بر همين اساس مي توان گفت، فرضيه دوم مطرح شده مبني بر بي اعتقادي دولت نسبت پيشرفت فضايي نسبت به موضوع نزديك تر است. در نهايت تاسف بايد بگوييم به هم ريختگي تشكيلات فضايي و سردرگمي ها و اصطكاك هاي درون سازماني ايجاد شده همچنان تا روزهاي پاياني فعاليت كابينه يازدهم، باعث توقف برنامه فضايي ايران و از هم گسستگي سياست هاي فضايي در كشور شده است. امري كه بعضي از آن به عنوان يك حركت خواسته و مطلوب دولت ياد مي كنند، زيرا از يك سو در راس وزارت ارتباطات و مشاورين ويژه فضايي وزير ارتباطات و در هرم تصميم گيري در دولت يازدهم اعتقادي به برنامه فضايي وجود نداشته است و از سوي ديگر در ميان مطلعان از برنامه فضايي كشور به عنوان اولين قرباني در مذاكرات برجام ياد مي شود.
    
    
    روحاني آمار و ارقام نمي داند؛ قرار است جهانگيري كمكش كند
    عضو شوراي مركزي جبهه مردمي در همايش كميته ها و كانون هاي فكري اين جبهه گفت: به دليل اينكه رئيس جمهور آمار و ارقام را نمي داند، قرار است آقاي جهانگيري در اين زمينه به او كمك كند. به گزارش خبرگزاري مهر، مهدي محمدي با بيان اينكه جامعه در همه طبقات خود در حال عبور از روحاني است اظهار كرد: 60 درصد مردم معتقدند وضعيت اقتصادي بد شده و حتي رو به بدتر شدن است و اين درصد از نارضايتي اقتصادي درباره هيچ رئيس جمهوري در پايان 4 سال اول سابقه نداشته است. وي افزود: شرايط اقتصادي كشور، شرايط وخيمي دارد و كشور طوري اداره شده كه حتي طرفداران دولت هم نمي توانند از آن دفاع كنند. محمدي در ادامه با اشاره به كانديداتوري جهانگيري گفت: خود آقاي روحاني هم نمي تواند از كارنامه اش دفاع كند و متوجه شده است در حوزه اقتصاد و معيشت و اجرا توان لازم براي پاسخگويي ندارد و به همين دليل دوپينگ كرده است. محمدي افزود: يك اعتراض پنهان در خود دولت و حتي جريان اصلاحات نسبت به كارنامه روحاني وجود دارد كه اين امر در كانديداتوري نزديكان رئيس جمهور متجلي است. از جمله كانديداتوري آقاي محمد هاشمي كه با هيچ كسي هماهنگ نشده بود.
    
    
    كارخانه بزرگ دوچرخه سازي خاورميانه در دولت روحاني ورشكست شد!
    كارخانه دوچرخه سازي آساك قوچان كه يكي از بزرگ ترين كارخانه هاي دوچرخه سازي در خاورميانه محسوب مي شود و محل ايجاد اشتغال براي بسياري از هموطنانمان در اين منطقه به شمار مي آمد رسما تعطيل شد. مجتمع صنعتي دوچرخه سازي قوچان با نام تجاري«آساك دوچرخ» در زميني به مساحت 20 هكتار در سال 1362 طرح ريزي و در 22 مهرماه 1377با ظرفيت توليدي 300هزار دستگاه دوچرخه در سال به بهره برداري رسيد. اما در نهايت مشكلاتش به دليل ركود كنوني و همچنين بي تدبيري مديران و مسئولان آن به اوج خود رسيد و اين كارخانه را به پايان خط 20 ساله خود رساند. يونس ضيائي، رئيس شوراي كارگري مجتمع دوچرخه سازي قوچان در ارتباط با تعطيلي اين كارخانه گفته است كه اين كارخانه طبق نامه مالك كارخانه از تاريخ 12 اسفند ماه 95 رسما تعطيل و 40 كارگر باقي مانده در اين واحد توليدي نيز بيكار شدند. يكي از شهروندان قوچاني نيز در گفتگو با خبرنگار نسيم آنلاين گفته است: نزديك انتخابات مجلس سال 94 بود كه برخي از مسئولان به دليل تبليغات بيان كردند كه چرخ كارخانه دوچرخه سازي آساك دوباره خواهد چرخيد و اين تبيلغات در بسياري از رسانه ها نيز منتشر شد اما بعد از انتخابات هم هيچ تغييري صورت نگرفت. به گفته بسياري از شهروندان قوچاني اين روزها دوچرخه هاي ساخت چين و تايوان است كه در بازار جايگزين دوچرخه هاي آساك شده و اين در حالي است كه تا پيش از بسته شدن اين كارخانه، هيچ يك از فروشگاه هاي منطقه تمايلي براي فروش دوچرخه هاي وارداتي نداشتند.
    
    
    رشد بودجه عمراني منفي شد
    افكارنيوز نوشت: ركود يكي از مهمترين معضلات اقتصادي كشور در سالهاي اخير بوده كه منجر شده برخي شاخص هاي اقتصادي مثل بيكاري و توليد به مرز بحران برسند.
    در بين دلايل متعدد، ركود اقتصادي در كشوري كه 80 درصد اقتصاد آن دست دولت است، ارتباط تنگاتنگي با بودجه سالانه دولت و به ويژه بودجه عمراني دارد.
    هر چند مسئولان دولت يازدهم از كاهش درآمدهاي دولت در چهار سال اخير سخن مي گويند و برخي كارشناسان مدافع دولت از جمله عبده تبريزي معتقدند كه « دولت پولي نداشته كه خرج اقتصاد كند»، ولي آمارهاي مربوط به بودجه عمومي دولت گوياي وضعيت ديگري است. بر اساس آخرين گزارش بانك مركزي، بودجه جاري دولت در 11 ماهه سال 95 به بيش از 178 هزار ميليارد تومان رسيد كه اين رقم در مقايسه با 11 ماهه سال 91 كه سال پاياني دولت قبل بوده، بيش از 100 هزار ميليارد تومان افزايش داشته است. اين در حالي است كه بودجه عمراني كه مي تواند مجموعه اقتصاد كشور در بخش هاي صنعت، انرژي و كشاورزي را رونق بدهد و بخش زيادي از ركود موجود را مرتفع سازد، طي اين چهار سال تنها 10 هزار ميليارد تومان افزايش داشته است.
    بر اساس اين گزارش، بودجه عمراني دولت در 11 ماهه سال 91 بيش از 8 هزار ميليارد تومان بوده كه اين رقم در 11 ماهه 95 به 18 هزار ميليارد تومان رسيده است. نكته جالب تر اينكه بودجه عمراني كشور در 11 ماهه سال 90 بيش از 17 هزار ميليارد تومان بوده است، يعني علي رغم گذشت 5 سال و تورم هاي بالا، بودجه عمراني كشور در سال 95 به سطح بودجه عمراني در سال 90 رسيده است.
    اين در حالي است كه به دليل تورم هاي بالا در سالهاي اخير، ارزش واقعي (قدرت خريد) 18 هزار ميليارد تومان بودجه عمراني سال 95 به مراتب از 17 هزار ميليارد تومان سال 90 كمتر است. آمار ديگر اينكه بودجه عمراني در دولت روحاني سال به سال كاهش داشته و رشد بودجه عمراني همواره منفي بوده است.
    
    
    نارضايتي از عملكرد دولت بالا رفته است
    رئيس اسبق رسانه ملي گفت: اصلاح طلبان اشتباه مي كنند كه همه تخم مرغ هاي خود را در سبد آقاي روحاني مي گذارند، پايه هاي مسئوليتي آقاي روحاني كاملا لرزان شده و اصلاح طلبان كه براي خودشان موجوديتي قائلند و خود را داراي يك راي قابل توجه در كشور مي دانند احتمالا اشتباه سال 84 را امسال هم تكرار خواهند كرد. به گزارش مشرق، عزت الله ضرغامي ادامه داد: اصلاح طلبان از وحدت حول روحاني ضرر مي كنند چون نارضايتي از عملكرد دولت بالا رفته و حتي اگر روحاني مجددا راي بياورد اصلاح طلبان بايد بيشتر نسبت به عملكرد روحاني پاسخگو باشند.
    وي با اشاره به نگراني جريان هاي رقيب نيروهاي انقلابي از وحدت اين نيروها با يكديگر اظهار داشت: اين نگراني طبيعي است، بخش اصلي اين نگراني را دشمنان ما به صورت كلي دارند، آن ها از هرگونه وحدت و انسجام بين نيروهاي انقلابي سود نمي برند و با شايعه پراكني و طراحي موضوعات حاشيه اي سعي دارند اين وحدت را شكست خورده نشان دهند. رقباي انتخاباتي ما هم نسبت به اين وحدت رضايتمندي ندارند چرا كه خود آن ها يعني جريان اعتدال و اصلاح طلبان روي يك كانديداي واحد يعني آقاي روحاني به جمع بندي رسيده اند و قطعا از وحدت حداكثري نيروهاي مردمي و انقلابي راضي نيستند.
    
    
    با 26سال سابقه خانه نشين شديم!
    كارگران بيكار شده داروگر با اعلام اينكه اين كارخانه ورشكسته شده و يك سال است كه حقوق نگرفتند، مي گويند: بي انضباطي را بهانه كردند تا حقيقت را از مردم پنهان كنند. از 3000 كارگر داروگر، تنها 300 نفر ماندند، يعني 2700 نفر بي انضباطي كردند؟ خوانساري يكي از كارگران شركت داروگر با ناراحتي به خبرنگار تسنيم مي گويد: 19سال سابقه كار دارم اما به بهانه هاي مختلف تعديل شده ام. وي ادامه داد: داروگر ورشكسته شده است. در گذشته حدود 3هزار نفر كارگر در اين كارخانه كار مي كردند اما اكنون اين تعداد به 300 نفر رسيده است. به بهانه هاي مختلف ما را اخراج كردند.
    به طور مثال به من گفتند كه بي انضباطي كردي در حالي كه اين تنها بهانه است. كارگر ديگري با بيان اينكه 10 سال سابقه كار داشتم و به بهانه هاي مختلف اخراج شدم افزود: مشكلات انضباطي بهانه اي بود تا مسئولان در رسانه ها
    مطرح كنند و مردم از واقعيت ها مطلع نشوند. مگر مي شود از 3 هزار نفر نيرو، تنها 300 نفر باقي بمانند.
    يعني اين حجم عظيم كارگر بي انضباط بودند؟! اگر بي انضباط بوديم چگونه بعد از 10سال بيكار شديم؟ مگر مي شود 10 سال بي انضباطي ما را تحمل كنند؟ وي همچنين گفت: صحبت هايي كه مسئولان دولتي در رسانه ها درباره عدم تعطيلي اين كارخانه ها مطرح مي كنند حقيقت ندارد و حقيقت را بايد از زبان كارگران اخراج شده شنيد. كارگر ديگري با 26سال سابقه كار از اخراج شدن گلايه دارد و با ناراحتي مي گويد: بعد از 26سال فعاليت، بيمه بيكاري به درد من نمي خورد. بيمه بيكاري به دردم نمي خورد. من 4 سال ديگر بايد بازنشسته مي شدم.
    
    
    90 درصد مسئولين زنداني از دولت يازدهم هستند
    رئيس كميته تحقيق و تفحص مجلس از صندوق ذخيره فرهنگيان گفت: دولت در نزديكي انتخابات به دنبال سرپوش گذاشتن و عبور از فسادهاي اقتصادي خود است و ما درصدد شفاف سازي اين فسادها تا پيش از انتخابات هستيم.
    جبار كوچكي نژاد در گفتگو با خبرنگار تسنيم در رشت اظهار داشت: بيش از 100 شركت و بنگاه اقتصادي درگير فساد صندوق فرهنگيان هستند. همين مقدار از اسناد به دست آمده براي معرفي متخلفان كافي است ولي معتقديم براي حل ريشه اي اين مشكل بايد تمام ابعاد صندوق را بررسي و سپس اعلام كنيم.
    وي ابراز داشت: روحاني اوايل براي تبرئه خود گفت فسادي در كار نيست و معوقه بانكي است و بعدها اعلام كرد بانك سرمايه فاسد بوده است. روحاني زماني كه نتوانست منكر سوءاستفاده هاي كلان از صندوق ذخيره فرهنگيان شود اعلام كرد كار دولت هاي گذشته بوده است.
    كوچكي نژاد با بيان اينكه 90 درصد مسئولين زنداني از دولت يازدهم هستند، خاطرنشان كرد: بر اساس اين آمار و اسناد موجود، دولت روحاني نمي تواند از اين فساد و ساير فسادهاي انجام شده فرار كند.
    
    
    رطب خورده كي منع رطب كند؟!
    روحاني اخيرا در تالار وزارت كشور در جمع خبرنگاران اظهارداشت: «ما بايد سن مديريت در كشور را پايين بياوريم.» پايگاه خبري تحليلي فتن در اين زمينه نوشت: پيرترين رئيس جمهور تاريخ اين كشور كه از قضا مسن ترين كابينه جمهوري اسلامي را تشكيل داده است، از لزوم پايين آوردن سن مديريت سخن مي گويد!
    اخبار برگزيده
    


 روزنامه رسالت، شماره 8916 به تاريخ 31/1/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آينده آموزش پزشكي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 704)، Dec 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است