|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/1/31: بازگشت چاووشي به شهرزاد
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3133
پنجشنبه ششم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2844 31/1/96 > صفحه 14 (هنر) > متن
 
      


بازگشت چاووشي به شهرزاد


نويسنده: نسيم قاضي زاده

«موسيقي بايد يک بخش مهم براي يک فيلم باشد و نه حربه و نقشه اي براي جذب مخاطب بيشتر. موسيقي و صدا بايد به عنوان يکي از عناصر فيلم به اصالت يک اثر سينمايي کمک کنند. منظورم از حضور درست اين است و نه هيچ چيز ديگري.
    بخش ديگرش هم وسواس هايي است که دارم. بايد فيلم و سناريو را دوست داشته باشم و بتوانم با آن ارتباط برقرار کنم و خلاصه اش اينکه برايم جذاب باشد. بقيه اش مسائل آنچنان مهمي نيست. مسئله مالي براي من جزء آخرين گزينه هاست. ترجيح مي دهم جايي باشم که حضورم مثمرثمر باشد. اميدوارم توانسته باشم حرفم را واضح به گوش مردم برسانم». اينها صحبت هاي محسن چاووشي است؛ خواننده اي که علاقه اي به گفت وگوکردن و حضور در رسانه ها ندارد. دنياي شخصي اش را دارد و حالا در صفحه اينستاگرامش که تنها رسانه رسمي اوست، رسما اعلام کرده که ساخت اولين قطعه فصل دوم مجموعه «شهرزاد» را براساس ترانه اي از حسين صفا، آغاز کرده است.
    او پيش از اين هواداران سينه چاکش را که فضاي مجازي را با اختلاف زياد در دست دارند، نگران و اعلام کرده بود: «فعلا براي پاسخ دقيق بايد بگويم که بهتر است کمي صبوري کنيم. هرچه خير باشد حتما اتفاق خواهد افتاد!» و بعدتر، بيشتر از گذشته نگرانشان کرد و گفت: «سازندگان شهرزاد مصمم هستند که با توجه به موفقيت هايي که اين سريال در جذب مخاطب و توجه بازارهاي بين المللي به دست آورده، فصل دوم اين سريال را هم جلو دوربين ببرند و من هم در مقام يک بيننده از اين موضوع حتما خوشحال خواهم شد و فصل دوم را هم تماشا خواهم کرد، اما درباره ادامه همکاري با اين پروژه در فصل دوم؛ فعلا فکر مي کنم تصميم گرفتن درباره اين موضوع کمي زود است و به فکر بيشتر و صحبت هاي بيشتري نياز دارد. بايد ديد چه پيش مي آيد».
    او که تنها بعد از گذشت چند قسمت از آغاز شهرزاد به اين مجموعه پيوست، باعث تغيير آهنگ ساز و خواننده پيشين آن شد؛ فردين خلعتبري و عليرضا قرباني که همکارهاي ساليان حسن فتحي بودند و پيوسته نتيجه همکاري هايشان مورد توجه قرار گرفته بود، اما دوستي تهيه کننده شهرزاد و چاووشي باعث شد تا از قسمت ششم به بعد صداي قرباني ديگر پخش نشود و امير توسلي جايگزين خلعتبري شود.
    امامي در همان روزها در واکنش به صحبت هاي معترضان حذف ترانه «مرغ آمين» که با منوي سريال بالا مي آمد، گفته بود: «در بازاري كه ستاره ها در سينما ديگر كارايي قبل را ندارند، يك ستاره موسيقي مي تواند به آن كمك كند. محسن چاووشي الان يك ستاره است و مي بينيد ترانه «كجايي» با تعداد بسيار بالا دانلود شده». به هرروي، قرباني و خلعتبري نسبت به اين ماجرا سکوت پيشه کردند و تصميم سازندگان سريال را محترم شمردند، اما حواشي موسيقي به همين فعل وانفعالات ختم نشد. بعد از حذف موسيقي دست اندرکاران قبلي، درج نام «علي قمصري» تک نواز تار در تيتراژ و اعتراض او به اين اتفاق، حواشي تازه اي را رقم زد؛ حواشي اي که با ردوبدل پاسخ هاي سينا سرلک و علي قمصري تا هفته ها ادامه پيدا کرد و باز هم همچون هر حاشيه ديگري به شنيده ترشدن موسيقي و بيشتر ديده شدن سريال کمک کرد. در کنار اينها هيت شدن قطعه «کجايي؟» در صدر و تبديل شدن آن به يکي از پرطرفدارترين و شنيده شده ترين قطعات تاريخ موسيقي پاپ ايران روي رضايت بيشتر سازندگان و بينندگان اين مجموعه تاثير بالايي گذاشت. چاووشي که خودش هم «کجايي» را بيش از ديگر قطعات اين مجموعه دوست دارد، مي گويد: ««کجايي» اما حال ويژه تري برايم دارد. البته اين دلبستگي ها خيلي طولاني مدت نيستند. هميشه سعي مي کنم مدت وابستگي به کارهاي گذشته ام خيلي طولاني نشود. اين وابستگي کمي خطرناک است و مسير را براي کارهاي بعدي سخت مي کند. ترجيح مي دهم به جاي شيفتگي، توقعم را از خودم مدام بالا و بالاتر ببرم، اما مثل همه مردم که با شنيدن اين کار در خلوتشان حس وحال خاص و شخصي داشتند، من هم با همه کارهايم به ويژه «کجايي» دنياي قشنگ و البته عجيبي داشتم»، اما به جز «کجايي»، موزيک ويدئوهايي که در خلال پخش سريال روي قطعات آن ساخته مي شد و در زمان پخش آن دست به دست مي چرخيد هم اجازه نمي داد تا مخاطبان از فضاي موسيقي چاووشي جدا باشند.
     در کنار اينها البته تعداد بالاي قطعاتي که هر هفته يا هر دوهفته يک بار ازسوي چاووشي اجرا مي شد هم تاثير بالايي داشت، آن هم درحالي که در ايران صنعت ساخت ويدئو عملا وجود ندارد، تماشاي کليپ هايي با حضور شخصيت هايي که در حال خاطره سازي براي مخاطبند، آن هم در فضاي نوستالژيک تهران قديم به يادماندني است.
    چقدر چاووشي در فروش شهرزاد موثر بود؟ چقدر حواشي حول او و بودونبودش از ابتدا به کمک ديده شدن اين سريال آمد؟ چقدر کليپ هايي که براي قطعات او در دل اثر گنجانده شده بود به حس وحال شهرزاد کمک کرد؟ چقدر ترانه هاي سريال و هماهنگي شان با حال وهواي کلي کار باعث شد تا مخاطبان از شهرزاد راضي باشند؟ چقدر موفقيت شهرزاد و ترانه هايش توانست روي شنيده شدن «امير بي گزند» تاثير داشته باشد و فروش آن را بالا ببرد؟ چقدر شهرزاد در پرطرفدارترشدن محسن چاووشي موثر بود؟
     اينها تنها چند سوال از مجموع سوالاتي است که مي شود درباره سريال شهرزاد، پيوستن چاووشي بعد از گذشت چند قسمت به اين مجموعه، و شنيده شدن ميليوني قطعات آن پرسيد؛ سوالاتي که جواب همه آنها را مي شود پيدا کرد، اما پرواضح است که تاثير صداي چاووشي روي «شهرزاد» و به ويژه ترانه «کجايي؟» را نمي توان نديد گرفت. قطعا حضور چاووشي در فصل دوم شهرزاد يکي از دغدغه هاي اصلي سازندگان اين مجموعه بوده و تلاش فراواني براي جذب او صورت گرفته است، چراکه چنان ترانه هاي او با تصاوير اين سريال به هم تنيده شدند که بعيد است بتوان مخاطبان وفادار اين سريال را با صداي ديگري جز او آشتي داد؛ نگراني اي که محسن چاووشي که يک کاربر فعال اينستاگرامي است، با انتشار پستي به آن خاتمه داد.
    علاوه بر اين قول همکاري، چاووشي اعلام کرده که از تصميمي که براي همکاري با محمد امامي و سريال شهرزاد گرفته بسيار خوشحال است و تصميم به انتشار آلبوم «شهرزاد» هم گرفته، هرچند به نظر مي رسد عجله اي براي آن ندارد. حالا بايد منتظر خردادماه امسال بود و ديد اين بار او براي شهرزاد چه کرده است. اين طور که پيداست، استقبال از موسيقي فيلم و سريال در ميان مخاطبان رفته رفته بيشتروبيشتر شده تا آنجا که آلبوم موسيقي فيلم «رگ خواب» پيش از اکران فيلم منتشر و پرفروش ترين آلبوم فصل شده است.
    
    بازگشت چاووشي به شهرزاد
    


 روزنامه شرق ، شماره 2844 به تاريخ 31/1/96، صفحه 14 (هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار
    آثار ديگري از "نسيم قاضي زاده"

  وقتي اسكارلت لنگ مي زند / نگاهي به «باغ وحش شيشه اي»، به كارگرداني ندا هنگامي
نسيم قاضي زاده، شرق 13/12/96
مشاهده متن    
  ما انجمن عاشقان موسيقي هستيم / گفت و گو با آرش گوران، رهبر اركستر فيلارمونيك تهران
نسيم قاضي زاده، شرق 11/10/96
مشاهده متن    
  همه چيز نام و ثروت نيست / گفت و گو با حميد متبسم به مناسبت انتشار آلبوم «تار و پود»
نسيم قاضي زاده، شرق 3/10/96
مشاهده متن    
  بدون خواننده اثرگذار بوده ايم / گفت و گو با شهرداد روحاني، رهبر اركستر سمفونيك تهران
نسيم قاضي زاده، شرق 29/9/96
مشاهده متن    
  چكناواريان: موسيقي را به شما پس مي دهم / چهارمين جشن سالانه «موسيقي ما» با تقدير از كيهان كلهر و نكوداشت لوريس چكناواريان برگزار شد
نسيم قاضي زاده، شرق 27/9/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش در دين و سلامت
متن مطالب شماره 2 (پياپي 402)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است