|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/1/31: وزير ارتباطات و فناوري و وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي در نشست مشترك در خصوص توسعه اشتغال: موانع كسب و كار فعالان حوزه فناوري اطلاعات بايد رفع شود
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6809
يكشنبه سوم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6475 31/1/96 > صفحه 7 (اجتماعي) > متن
 
      


وزير ارتباطات و فناوري و وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي در نشست مشترك در خصوص توسعه اشتغال: موانع كسب و كار فعالان حوزه فناوري اطلاعات بايد رفع شودوزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با بيان اينکه با اجراي طرح تکاپو بلوغ اشتغال در دولت تدبير و اميد تحقق يافته است، گفت: طي سال گذشته 100 هزار شغل در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات محقق شده است.
    به گزارش «ايران»،دکتر علي ربيعي شامگاه سه شنبه در نشست مشترک در خصوص توسعه اشتغال با وزير ارتباطات و فناوري و همچنين معاونان اين وزارتخانه با بيان اينکه سياست هاي گذشته ديگر پاسخگوي نيازهاي ايجاد اشتغال نبود، افزود: دولت تدبير از همان روز نخست مي دانست که با توسعه صنايع نسل دوم(فولاد، پتروشيمي يا سيمان) نمي تواند اشتغال را توسعه دهد و به همين سبب مطالعات عميقي در خصوص تحليل بازار کار از سه سال پيش در اين وزارتخانه آغاز شد. وي ادامه داد: در صورتي که سياق گذشته را طي مي کرديم نرخ بيکاري روند صعودي داشت. دکتر ربيعي ادامه داد: اين پرسش در ميان کارشناسان اقتصادي پيش آمد «چرا با اينکه رشد اقتصادي بالا رفت اما باز هم همين ميزان شغل در کشور ايجاد شده است؟» وي گفت: براي مطالعه وضعيت بازار کار از تجارب جهاني ياري گرفتيم و از کارشناسان بين المللي دعوت کرديم که براي بررسي بازار کار و رسيدن به نتيجه اي مطلوب با کارشناسان وزارتخانه همکاري کنند. دکتر ربيعي با بيان اينکه در سال گذشته 22.5 ميليون شاغل در کشور داشتيم اما فقط 15.5 ميليون دفترچه بيمه تامين اجتماعي در کشور وجود داشت، گفت: از تفاوت اين دو رقم پي برديم حدود هفت ميليون شغل غيررسمي در کشور وجود دارد.
    وي با بيان اينکه حوزه «اي سي تي» مهم ترين رشته در طرح تکاپو محسوب مي شود، گفت: براي توسعه اشتغال نياز به سازو کارهاي مالوف داريم. وي با اشاره به اشتغال در حوزه سلامت گفت: به نظر مي رسد اشتغال در اين حوزه فقط از طريق افزايش تخت بيمارستاني و ساخت بيمارستان حاصل نمي شود در حالي که مي توان اشتغال وسيعي در گردشگري سلامت، گياهان دارويي، تربيت نيروي انساني براي مراقبت سالمندان در خانه يا حتي فيزيوتراپي معلولان و سالمندان در خانه تربيت کرد.جامعه ايران رو به سالخوردگي است و بايد از هم اکنون به دنبال تربيت نيروي انساني ماهر براي نگهداري سالمندان در خانه يا مراکز نگهداري سالمندان باشد.
    
    ارتقاي بخش خدمات با الکترونيکي کردن
    همچنين در اين نشست وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات گفت: بخش خدمات توليدي در ايران کشش زيادي براي توسعه اشتغال دارد.اين بخش با سرمايه گذاري محدود قابل گسترش است. دکتر محمود واعظي افزود: تفاهمنامه هايي که در برخي استان ها با وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات امضا شد به دليل اعتقاد به ايجاد اشتغال بود. وي تاکيد کرد: اين يک باور عمومي در همه ارکان دولت است که براي توسعه اشتغال در کشور بايد به ياري يکديگر بيايند تا بتوانند مشکل اشتغال را حل کنند. وي گفت: ممکن است در بخش کشاورزي محدوديت مالي نباشد اما به احتمالي مشکل کمبود خاک و آب وجود دارد در حالي که در بخش خدمات محدوديت چنداني نداريم. دکتر واعظي بيان داشت: وقتي مطالعه بخش خدمات را در ديگر کشورها انجام مي دهيم متوجه مي شويم که بخش خدمات در اين قبيل کشورها از موقعيت مناسبي برخوردار هستند.
    وي معتقد است: الکترونيکي کردن فعاليت هاي بخش خدمات، اعتبار بالاتري به اين بخش مي دهد. بنابراين بايد فرهنگ کسب و کار الکترونيکي توسعه يابد. دکتر واعظي معتقد است: وقتي صنعت آي تي کمي در کشور بزرگ مي شود با مشکلاتي نظير مشکلات بيمه يا ماليات مواجه مي شويم. وي تاکيد کرد: بايد موانع کسب و کار را از جلو پاي نيروي انساني فعال در بخش کسب و کار الکترونيک برداريم و آن را ساماندهي کنيم. وي با بيان اينکه به توسعه کسب و کار در بخش آي تي خوشبين هستم، گفت: بسياري از مشاغل را مي توان در اين بخش راه اندازي کرد. وزير ارتباطات معتقد است: بايد مشوق فعالان بخش آي تي باشيم.فردي که با يک رايانه مي تواند کسب و کاري راه اندازي کند بواقع با کمترين هزينه مبادرت به توليد ثروت مي کند. در اين نشست يکي از مديران وزارت ارتباطات بيان داشت: بسياري از جوانان 16يا 17ساله که هنوز به سن قانوني نرسيده اند فعاليت مي کنند که درآمدهاي قابل قبولي را هم کسب مي کنند. در صورتي که سازمان تامين اجتماعي اين افراد را با وجود سن پايين بيمه کند نه تنها به نفع آنان بلکه سازمان تامين اجتماعي هم از اين موضوع منتفع خواهد شد.
    
    80ميليون دلار قرارداد در حوزه پوشاک امضا شده است
    معاون توسعه کارآفريني و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي با بيان اينکه پوشاک از رسته هاي مهم ايجاد اشتغال در کشور است، گفت: طي يکسال گذشته 80ميليون دلار قراردادهاي بين المللي در حوزه توليد پوشاک امضا کرده ايم که امسال عملياتي مي شوند.
    دکتر عيسي منصوري افزود: حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات بيشترين ظرفيت را براي تعامل بخش دولتي با بخش خصوصي دارد. به همين دليل نيازمند نوعي سياستگذاري جديد در حوزه اشتغال هستيم. منصوري بيان داشت: هم اکنون 70درصد ارزش افزوده اقتصادي در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات در توليد محتوا است. امروز ديگر تنها سخت افزار توليد ثروت نمي کند و بايد براي رقابت وارد عرصه توليد محتوا شد.
    منصوري با اشاره به «انستيتو بازي» در سنندج گفت: انتظار داريم که اين انستيتو که تاکنون در توليد بازي و صادر کردن آن به کشورهاي اروپايي فعاليت مي کند، بتواند به بازار آي تي در ديگر کشورها اتصال يابد. وي ادامه داد: شرکت هاي کوچک آي تي مي توانند به شرکت هاي بزرگ کشور هند اتصال يابند.فرصت شغلي زياد داريم اما بايدآنها را شناسايي کنيم.
    
    
    وزير ارتباطات و فناوري و وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي در نشست مشترک در خصوص توسعه اشتغال: موانع کسب و کار فعالان حوزه فناوري اطلاعات بايد رفع شود
    


 روزنامه ايران، شماره 6475 به تاريخ 31/1/96، صفحه 7 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Caring Sciences
متن مطالب شماره 2 (پياپي 702)، Jun 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است