|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/1/31: خواب امريكا براي بشار اسد
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4095
چهارشنبه دوم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3787 31/1/96 > صفحه 11 (جهان) > متن
 
      


سوريه 
خواب امريكا براي بشار اسد
واشنگتن طرح تقسيم سوريه را در سر دارد

نويسنده: يسرا بخاخ

در طول چند هفته گذشته تلاش هاي روسيه و كشورهاي منطقه براي از سرگيري گفت وگوهاي آستانه دو چندان شده است. بعد از نشست سه جانبه وزراي خارجه ايران، روسيه و سوريه در مسكو، تهران نيز ميزبان نشست كارشناسي درباره سوريه است كه كارشناساني از روسيه و تركيه نيز در آن حضور دارند. با اين وجود به نظر مي رسد ايالات متحده امريكا نيز برنامه طولاني مدتي براي سوريه در نظر گرفته كه در نهايت به بركناري «بشار اسد» از قدرت منجر شود. روزنامه لبناني الاخبار در گزارشي نوشته كه نشست كارشناسي تهران با حضور روسيه، ايران و تركيه نشستي مقدماتي براي دوري تازه از گفت وگوهاي آستانه به شمار مي رود و در همين راستا سفارت ايران در روسيه خبر داده كه «حسين دهقان»، وزير دفاع ايران سه شنبه آتي براي گفت وگو و ديدار با «سرگئي شوينگو» همتاي روسي خود به مسكو سفر خواهد كرد. از سوي ديگر برخي مقامات امريكايي كه نخواستند نام شان فاش شود از طرح چند مرحله اي امريكا در خصوص آينده سوريه خبر داده اند. بر اساس گزارش هاي منتشر شده در رسانه هاي امريكايي اين مسوولان گفته اند كه راهكار دونالد ترامپ رييس جمهور امريكا در خصوص آينده سوريه به سه بخش تقسيم مي شود، و طبق آن ترامپ ابتدا به دنبال تضعيف داعش است و بعد از ايجاد شدن ثبات در سوريه در مسير انتقال سياسي قدرت و بركناري بشار اسد گام برمي دارد. اظهارات مسوولان امريكايي در چند روز گذشته نيز در همين راستا بوده است، «هربرت ريموند مكمستر»، مشاور امنيت ملي امريكا گفته بود كشورش به دنبال افزايش شمار نيروهاي زميني خود در سوريه نيست و «جيمز متيس»، وزير دفاع امريكا كه در سفري منطقه اي در خاورميانه به سر مي برد، گفته بود مبارزه با داعش اولويت امريكا در شرايط فعلي است.
     بر اساس گزارش الاخبار بعد از مبارزه با داعش يا كم كردن تهديد اين گروهك تروريستي، واشنگتن تلاش خواهد كرد بين معارضان و نيروهاي ارتش سوريه توافق آتش بس و ايجاد مناطق امن برقرار كند و به گفته مسوولان امريكايي دولت سوريه قرار است يكي از طرف هاي اين توافق باشد ولي مشخص نيست ايجاد اين مناطق با حضور نظامي امريكا همراه خواهد شد يا خير اما هواپيماهاي كشورهاي عربي يا امريكايي اجازه گشت زني و تردد در اين مناطق را خواهند داشت و به گفته اين مسوولان با بازگشت امنيت و ثبات به سوريه مردمي كه از مناطق درگيري در سوريه فرار كرده به اين مناطق بازمي گردند و حاكمان منطقه اي با احياي پليس سوريه اين مناطق را اداره خواهند كرد. بر اساس اين گزارش امريكا مي خواهد مناطق سني نشين حاكمان سني داشته و مسووليت اداره مناطق كردنشين هم بر عهده كردها خواهد بود و دولت انتقالي كه به صورت موقت زمامدار امور در سوريه باشد، تشكيل خواهد شد تا انتقال سياسي قدرت صورت بگيرد. الاخبار گزارش داد مرحله سوم اين طرح بركناري بشار اسد از رياست جمهوري سوريه است كه مي تواند با مقدمه چيني براي برگزاري انتخابات رياست جمهوري بر اساس قانون اساسي جديد در سوريه و ممنوع كردن بشار اسد از نامزدي در انتخابات صورت بگيرد يا اينكه بشار اسد به سرنوشت معمر قذافي يا صدام حسين دچار شود يا با تهديد اسد به برگزاري دادگاهي براي جنايت هاي جنگي و ربط دادن حوادث سوريه به شخص او، رييس جمهور سوريه از قدرت كناره گيري كند. بايد به اين مساله نيز توجه كرد كه امكان برگزاري دادگاه براي بشار اسد به دلايل قانوني و سياسي سخت خواهد بود به همين دليل احتمالا امريكايي ها با تهديد كردن اسد به او پيشنهاد خواهند داد كه از كشور خود خارج شده و با مهاجرت اجباري به روسيه يا ايران برود به همين دليل بر اساس اين گزارش «ركس تيلرسون»، وزير خارجه امريكا به «ولاديمير پوتين»، رييس جمهور روسيه و «سرگئي لاوروف»، وزير خارجه اين كشور گفته كه خروج داوطلبانه اسد از سوريه بهترين گزينه موجود است. مسوولان امريكايي تاكيد كرده اند كه يكي از نكات مهم در اين زمينه لزوم حضور روسيه در روند اجرايي كردن اين طرح است زيرا مسكو بعد از حمايت نظامي از بشار اسد و كمك به او براي باز پس گرفتن برخي شهرهاي مهم سوريه جايگاه ويژه اي در اين ميان براي خود دست و پا كرده است و به همين دليل با تضمين امكان دستيابي روسيه به پايگاه دريايي طرطوس و پايگاه هوايي لاذقيه در هر سناريوي احتمالي بعد از اسد، به دنبال جلب حمايت مسكو خواهد بود. در حالي كه هنوز هيچ واكنش رسمي از سوي روسيه در خصوص اين اطلاعات منتشر شده اما رييس جمهور روسيه اخيرا تاكيد كرد كه كشورش به حمايت از راهكار سياسي براي حل بحران سوريه ادامه خواهد و در پيامي به بشار اسد اطمينان خاطر داده بود كه مسكو حفظ تماميت ارضي و وحدت سوريه را تضمين مي كند.
    
    امريكايي ها و بريتانيايي ها در سوريه
     در طول چند هفته گذشته گزارش هايي منتشر شده كه حاكي از تلاش امريكا با همكاري كشورهاي عربي براي تشكيل ناتوي عربي در منطقه است كه اسراييل هم در آن شريك باشد، هدف از تشكيل اين ناتوي عربي مقابله با داعش و فشار به ايران عنوان شده كه سفر متيس به خاورميانه و عربستان در همين راستاست. روزنامه الاخبار نوشته، نگراني عربستان از آشكار شدن پيمان نظامي اش با اسراييل، واشنگتن را وادار كرده تا اين پروژه را به وقتي ديگر موكول كند، از سوي ديگر مصر كه خود با چالش هاي امنيتي زيادي دست و پنجه نرم مي كند از وارد شدن به باتلاق سوريه پرهيز كرده و بارها نشان داده كه از بشار اسد در سوريه حمايت مي كند و ترجيح مي دهد كه به يمن نيروي نظامي بفرستد اما وارد سوريه نشود. در كنار آموزش هاي نظامي معارضان سوريه كه در پايگاه هاي نظامي اردن صورت مي گيرد، الاخبار به نقل از منابع آگاه خود گزارش داد كه اتاق عمليات جديدي در منطقه المزيريب در درعا تشكيل شده است و افسران نظامي خارجي در اين اتاق عمليات مشاركت دارند و مستشاران امريكايي و بريتانيايي در بخش هايي از سوريه اقدام به گشت زني كرده اند كه به گفته كارشناسان معمولا مشاوران نظامي خارجي در بخش هايي كه از لحاظ امنيتي پايدار نيستند حضور پيدا نمي كنند اما حضور مشاوران نظامي امريكا و بريتانيا در اين منطقه كه بخش هايي از آن در كنترل گروهك تروريستي جبهه النصره است حاكي از وفاداري اين گروه ها به ائتلاف ضد داعش امريكاست. انتشار اين گزارش ها با سفر وزير دفاع امريكا به كشورهاي منطقه همزمان شده كه نشان مي دهد مسوولان امريكايي طرح خود براي آينده سوريه را با شركاي منطقه اي شان در ميان مي گذارند، از سوي ديگر با نگاهي به طرح امريكا به نظر مي رسد واشنگتن دنبال تقسيم سوريه به حكومت هاي فدرالي كوچك تر قوميتي- مذهبي است كه اين مساله ضمن اثرگذاري بر وحدت دولت ملي سوريه، مواضع اين كشور را در برابر اسراييل به شدت تضعيف خواهد كرد و در نهايت بيش از اينكه اين طرح براي حل بحران سوريه پيشنهاد شده باشد، به نظر مي رسد طرحي است تا دولت متحد و يكپارچه سوريه را براي حفظ امنيت اسراييل از ميان بردارد.
    سوريه: خواب امريكا براي بشار اسد / واشنگتن طرح تقسيم سوريه را در سر دارد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3787 به تاريخ 31/1/96، صفحه 11 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 28 بار
    آثار ديگري از "يسرا بخاخ"

  از جوانگرايي در دولت تا برده داري مدرن / تغييرات جديد در كابينه امارات، تعداد وزراي زن به ٩ نفر رسيد
يسرا بخاخ، اعتماد 29/7/96
مشاهده متن    
  مصر، بازيگر جديد بحران سوريه / احتمال حضور قاهره به عنوان عضو ناظر در آستانه قوت گرفت
يسرا بخاخ، اعتماد 27/7/96
مشاهده متن    
  نصيحت سردار سليماني براي پايان غائله كركوك / آلا طالباني يكي از اعضاي ارشد اتحاديه ميهني كردستان خبر داد
يسرا بخاخ، اعتماد 26/7/96
مشاهده متن    
  بازگشت قانون به شهر / پرچم عراق در كركوك برافراشته شد
يسرا بخاخ، اعتماد 25/7/96
مشاهده متن    
  آمادگي براي مذاكره بدون پيش شرط / نشست رهبران كُرد در سليمانيه برگزار شد
يسرا بخاخ، اعتماد 24/7/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه چشم انداز ايران
متن مطالب شماره 109، ارديبهشت و خرداد 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است