|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/1/31: نگراني از كمپين هاي ضد اسلام در فرانسه
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4093
دوشنبه سي و يكم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3787 31/1/96 > صفحه 11 (جهان) > متن
 
      


گزارش روز 
نگراني از كمپين هاي ضد اسلام در فرانسهگروه جهان| براي برخي انتخابات رياست جمهوري فرانسه يك تغيير به حساب مي آيد كه بتواند مشكلات كشوري را كه غرق در بحران اقتصادي و اجتماعي است را حل كند. براي برخي ديگر اين انتخابات را يك نوع به چالش كشيدن حضور يا عدم حضور فرانسه در اتحاديه اروپا مي دانند. اما در فرانسه شرايط به مراتب در برخي موارد نگران كننده تر از اين مسائل است. اكنون فرانسه در وضعيت اضطراري به سر مي برد و طي يك سال گذشته شاهد سيل گسترده اي از خشونت هاي تروريستي در داخل خود بوده است. از همين رو اين انتخابات به يك همه پرسي تبديل شده كه آيا فرانسه مي خواهد مسلمانان را در يك جامعه چند فرهنگي بپذيرد يا خير. قبل از دور اول انتخابات كه روز يكشنبه آينده برگزار مي شود، هر يك از پنج رقيب اصلي حاضر در انتخابات از سراسر طيف هاي مختلف با يك سوال جدي روبه رو هستند اينكه مي خواهند با بزرگ ترين اقليت مذهبي اين كشور كه مسلمانان آن را تشكيل مي دهند، چه كنند. مارين لوپن، رهبر جبهه ملي و راست افراطي فرانسه پاسخ روشني به اين رويكرد مي دهد. او در ماه فوريه در سخنراني اي كه هنگام اعلام نامزدي خود كرد، به شدت جهاني سازي را به باد انتقاد گرفت و گفت كه اين ايدئولوژي قصد دارد و مي خواهد فرانسه را به زانو در بياورد. مارين لوپن معتقد است كه نبايد اجازه داد تا مسلمانان وارد فرانسه شوند و پذيرش پناهجويان مسلمان نيز بايد متوقف شود. نامزد ديگر اين انتخابات فرانسوا فيون است كه نمايندگي محافظه كاران را برعهده دارد و در سخنراني انتخاباتي ماه ژانويه اعلام كرد كه مي خواهم كنترل اداري سختگيرانه اي را نسبت به دين اسلام انجام دهم.
     در مقابل امانوئل ماكرون، نامزد محبوب مستقل هاي فرانسه نيز در سخنراني خود اعلام كرد كه ما به كمك مسلمانان نياز داريم تا بتوانيم چهره اسلام را در فرانسه بازسازي كنيم. نامزد چپ هاي افراطي ژان لوك ملانشون اسلام هراسي را در فرانسه محكوم و تصريح كرد كه بايد شخصيت اجتماعي و شخصيت فردي افراد متمايز از يكديگر مورد بررسي قرار گيرد. وي همچنين درخواست كرد كه به سوءاستفاده از بودجه عمومي براي آموزش پرورش مذهبي خصوصي پايان داده شود.
     بنوييت هامون، كانديداي حزب سوسياليست نيز همواره از منافع جامعه مسلمان فرانسه دفاع كرد و اصرار دارد كه همان گونه كه ساير فرانسوي ها حق دارند پوشش داشته باشند زنان مسلمان فرانسوي نيز مي توانند با پوشش خود زندگي كنند و منع استفاده از بوركيني براي زنان مسلمان را يك رسوايي خواند. برخي نامزدهاي انتخاباتي فرانسه كه در راس آن مارين لوپن قرار دارد، در حالي به اسلام و مسلمانان در فرانسه حمله مي كنند، كه تروريست هايي كه در خاك فرانسه دست به حملات تروريستي با الهام از داعش زدند، شناسنامه هاي فرانسوي و اروپايي داشته اند و در جوامع فرانسوي و اروپايي رشد پيدا كرده اند. اين فرآيندي مشكوك در ميان جمعيت مسلماناني است كه براي قرن ها توانسته اند يك زندگي مسالمت آميز را با اروپايي ها داشته باشند. اما باتوجه به تنوع و پيچيدگي جمعيت در فرانسه و به خصوص گستردگي مسلمانان اين نگراني وجود دارد كه لوپن يا فيون در اين رقابت پيروز شوند، اين اتفاق مي تواند همه چيز را به طور قابل توجهي بدتر كند. زيرا هردونامزد به سرعت به سمت سركوب حجاب، مساجد و سازمان هاي مربوط به جامعه مسلمانان به اسم دولت سكولار پيش مي روند. لائورلا لائوب، استاد ادبيات عربي دانشگاه فرانسه و نسل پنجم از شهروندان فرانسوي كه در اين كشور حضور دارد به واشنگتن پست مي گويد: هيچ كمپيني براي ما وجود ندارد، هيچ كس وضعيت مارا درك نمي كند.
     در حال حاضر طبق آماري كه در حال انتشار است مسلمانان فرانسوي قصد دارند تا در انتخابات شركت نكنند و اين آمار در حال افزايش است. بسياري نيز معتقدند اين اتفاق به اين دليل در حال رخ دادن است كه سياست هاي ضد تروريستي كه توسط دولت سوسياليست رييس جمهور فرانسوا اولاند و نخست وزير سابق مانوئل والس اتخاذ شد آنها را بسيار دلزده كرد. به خصوص تابستان گذشته كه دولت شروع به آزار و اذيت مسلمانان بوركيني پوش كرد و عملا با اين اقدام حمايت مسلمانان كه معمولا پشت سوسياليست ها بودند را از بين برد و اكنون آنها بيش از هر زماني خود را در فرانسه بدون نماينده مي دانند. از طرفي مسلمانان بسيار نگران هستند كه تحت وضعيت اضطراري حاكم در فرانسه پس از حملات نوامبر ٢٠١٥ كه توسط اولاند اعمال شد، فشار بيشتري در ادامه نيز به آنها وارد شود. زيرا حداقل اين وضعيت اضطراري تا پايان تابستان ادامه خواهد داشت و پس از آن بايد استمرار وضعيت اضطراري مورد بررسي قرار گيرد. در حال حاضر فرانسه ١٦ ماه است كه در وضعيت اضطراري به سر مي برد. از ميان نامزدها اين تنها ملانشون است كه براي پايان اين وضعيت وعده داده است اما ساير نامزدها به نظر مي رسد كه موافق تمديد وضعيت اضطراري در فرانسه هستند. از زمان آغاز وضعيت اضطراري در فرانسه بيش از ٤هزار خانه بدون مجوز مورد بازرسي قرار گرفت و بيش از ٧٠٠نفر تحت بازداشت خانگي به سر مي برند. اما بسياري از مسلمانان معتقدند كه اين كار غيرقانوني است. سازمان مبارزه با تبعيض نژادي فرانسه گزارش داده است كه بيش از ٤٠٠مسلمان اعلام كردند كه بدون هيچ دليل روشني در سال ٢٠١٦خانه هاي آنها مورد تجسس قرار گرفته و حدود ١٠٠نفر از آنها تحت بازداشت خانگي قرار گرفتند كه حدود ٣٠ نفر از آنها خواهان خروج از كشور هستند. برخي از عواقب اين رفتار نيز وخيم بوده است. واشنگتن پست گزارش مي دهد كه در تاريخ سوم دسامبر ٢٠١٥ دريسيا ساكن مسلمان كوه هاي آلپ فرانسه كه نخواست نام خانوادگي خود را از ترس انتقام فاش كند، گفت كه در ساعت٤:٣٠ صبح ١٠ افسر پليس فرانسه با كوبيدن روي در وارد خانه شدند. آنها آپارتمان را تا ساعت ٦صبح بازرسي كردند و اعلام كردند كه همه چيز خوب است. اما اين تنها آغاز يك كابوس بود. او بازگو كرد كه چگونه شش روز بعد پس از ١٥ سال كار از اداره كنترل ترافيك اخراج شد. با اين حال انتخابات فرانسه وراي تمام مباحث مختلف در آن تبديل به يك تصميم جدي براي مردم فرانسه در خصوص اسلام شده است و حتي مسلمانان فرانسه چشم به اين انتخابات دوخته اند تا ببينند آيا كابوسي بزرگ تر در انتظار آنها است يا خير!
    گزارش روز: نگراني از كمپين هاي ضد اسلام در فرانسه
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3787 به تاريخ 31/1/96، صفحه 11 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بهداشت در عرصه
متن مطالب شماره 4 (پياپي 20)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است