|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/1/31: محسن هاشمي در توضيح علت نگارش نامه به قاليباف: حوزه عمومي و اجرايي جاي مجادلات سياسي نيست
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6765
پنجشنبه ششم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6475 31/1/96 > صفحه 4 (اجتماعي) > متن
 
      


محسن هاشمي در توضيح علت نگارش نامه به قاليباف: حوزه عمومي و اجرايي جاي مجادلات سياسي نيستمحسن هاشمي رفسنجاني پيرامون آخرين وضعيت پرونده مهدي هاشمي، فائزه هاشمي و شرايط اصلاح طلبان و چگونگي پيشرفت مترو تهران در ابتداي انقلاب سخن گفت.
    خبرگزاري برنا گفت و گويي با وي انجام داده که تلخيصي از آن را منتشر مي کنيم.
    
    روزهاي بدون آيت الله وضعيت خانواده چگونه است؟
    شرايط دشواري است. از دست دادن پدر براي هر خانواده اي سنگين و طاقت فرساست اما براي ما موضوع دومي هم وجود دارد. از نظر بسياري از ايرانيان و مردم، آيت الله هاشمي رفسنجاني پدر و پشتوانه اي براي جامعه بودند و اين فقدان بار رواني و اندوه مضاعفي ايجاد مي کند، هرچند همدردي و همراهي مردم بسيار برايمان شيرين و تسلي بخش است.
     از اسفندماه که مرخصي برادرم مهدي تمام شد و مجدداً به زندان بازگشت شرايط مادرم دشوارتر شده است. همه ما تلاش مي کنيم ايشان که بيشترين رنج را از فقدان آيت الله مي برند تسلي دهيم.
    
    شرايط اصلاح طلبان را چگونه مي بينيد؟
    اصلاح طلبان و جريان اعتدال در مقطع فعلي وضعيت حساس و تعيين کننده اي دارند. در آستانه انتخابات قرار داريم و حضور منسجم، موفق و پرشور در انتخابات پيش رو مي تواند ضامن امنيت و پيشرفت کشور و تثبيت تفکر ميانه روي و اعتدال باشد. انتظار اين است همان گونه که در سال 1392 آيت الله هاشمي با درايت و تدبير شرايط را مديريت کردند تا حماسه سياسي خلق شود ، بزرگان کشور و رهبران جريان اصلاحات و اعتدال نيز با وفاق، همگرايي و تدبير بتوانند به نظام و مردم آرامش داده و حماسه ديگري را به وجود بياورند.
    
    شما حدود 20 سال در مديريت شرکت مترو نقش داشتيد و امروز با حضور در انتخابات مجدداً بحث بازگشت شما به مديريت شهري مطرح است، مترو در مديريت شهري چه جايگاهي داشته و دارد؟
    پروژه مترو تهران قبل از انقلاب آغاز شد و پيشرفت هاي مقدماتي داشت اما در سال هاي نخست انقلاب برخي مديران آن را يک پروژه اشرافي دانسته و متوقفش کردند، اما آيت الله هاشمي رفسنجاني در سال 1363 و در اوج جنگ در نماز جمعه تهران بحث مترو را مجدداً به عنوان يک ضرورت مطرح کردند و سپس با پيگيري هاي ويژه ايشان در مقام رئيس مجلس شوراي اسلامي از سال 1365، پروژه مترو تهران فعال شد.
    بنده هم از سال 1372 با توجه به تخصصم در رشته مکانيک و مسئوليتم در بازرسي ويژه رئيس جمهوري به عضويت هيات مديره شرکت مترو درآمدم تا اين پروژه تسريع يابد و بعد از دولت سازندگي هم در سال 1376 با حکم وزير وقت کشور جناب آقاي نوري، به عنوان مديرعامل مترو منصوب شدم و از يک سال بعد به تدريج بهره برداري از مترو تهران آغاز شد و 13 سال به عنوان مديرعامل و سپس يکسال به عنوان عضو هيات مديره تا سال 1392 در اين شرکت مسئوليت داشتم. در اين دوره با مساعدت و پيگيري رئيس دولت اصلاحات و سپس شهرداران تهران آقايان الويري، ملک مدني، مقيمي، احمدي نژاد و در نهايت با تلاش هاي قاليباف بخش مهمي از خطوط مترو تکميل و بخشي نيز فعال شد که در سال هاي اخير به بهره برداري رسيد.
    از نظر بنده مترو يکي از بزرگترين مصاديق اقتصاد مقاومتي و تضمين کننده توسعه پايدار است چرا که باتوجه به پيشرفت هاي صورت گرفته در ساخت مترو در داخل، اشتغال و رونق اقتصادي حاصل خواهد شد. همچنين به دليل اثرات محيط زيستي آن بر کاهش آلاينده هاي صوتي و هوا در کنار کاهش ترافيک به افزايش کيفيت زيستي و رضايت شهروندان کمک موثري مي کند. بنابراين، اين پروژه بايد در اولويت مديريت شهري باشد.
    
    همه انتظار داشتند شما نامه تندتري به آقاي قاليباف بنويسيد اما اين طور نبود و نامه کاملاً محترمانه و رسمي بود، علت چيست؟
    نگرش بنده به مديريت برهمين اساس است. حوزه اجرايي و مسائل عمومي جاي مجادلات سياسي نيست، اختلاف سليقه ما نبايد باعث شود که نقاط مثبت ديگران را ناديده بگيريم يا در رسانه ها به يکديگر پرخاش کنيم. اگر اختلاف نظر کارشناسي وجود دارد محل بحث آن جلسات کاري است نه تريبون هاي سياسي. برهمين اساس به آقاي قاليباف نامه نوشتم تا تنش در فضاي مديريت شهري کاهش يابد و روابط صميمانه و همدلي بيشتري در سال جديد حاکم شود.
    
    وضعيت مديريت شهر تهران و عملکرد شوراي شهر و شهرداري تهران را چگونه ارزيابي مي کنيد؟
    واقعيت آن است که شهروندان تهراني از کيفيت و چگونگي وضعيت زيست محيطي در شهر رضايت ندارند، البته اين گونه نيست که مسبب همه اين نارضايتي ها مديريت شهري باشد اما بخش قابل توجهي از آن به دليل تمرکزگرايي، ساختار معيوب و توسعه نامتوازن در شهر است. بنابراين شهردار و مديريت شهري کارنامه اي دارند که بايد منصفانه و کارشناسانه مورد ارزيابي قرار گيرد نه با سياه نمايي، شعارزدگي و تبليغات. در اين کارنامه نقاط مثبت و منفي وجود دارد که بايد نقاط مثبت تقويت و نقاط ضعف اصلاح شود.
    
    ماجراي استعفاي شما از مترو چه بود؟
    در سال 1389، شرايط به گونه اي پيش رفته بود که شهرداري احساس مي کرد به خاطر حضور من در مترو دولت سابق اعتبارات مترو را تخصيص نمي دهد. من براي اينکه پروژه مترو آسيب نبيند از مديرعاملي مترو استعفا کردم اما يک سال در هيات مديره ماندم تا بودجه قانوني مترو اختصاص يابد.
    
    B>چرا برخي همچنان به دنبال خروج خانواده آيت الله هاشمي از کشور هستند؟
    اين گونه حرکتهاي تخريبي، همان روندي است که رهبر معظم انقلاب به عنوان دوقطبي سازي از آن انتقاد کردند و قطعاً اخلاق اسلامي اجازه دروغ، تهمت و تخريب را نمي دهد. اميدواريم مسئولان مربوطه به صورت بي طرفانه با همه تخلفات برخورد کنند .و فقط مربوط به يک گرايش سياسي نباشد.
    
    
    محسن هاشمي در توضيح علت نگارش نامه به قاليباف: حوزه عمومي و اجرايي جاي مجادلات سياسي نيست
    


 روزنامه ايران، شماره 6475 به تاريخ 31/1/96، صفحه 4 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي نوين روانشناختي
متن مطالب شماره 48، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است