|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/1/31: همزماني نمايشگاه با انتخابات حساسيت ها را افزايش مي دهد
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4054
دوشنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3787 31/1/96 > صفحه 12 (هنر و ادبيات) > متن
 
      


قفسه 
همزماني نمايشگاه با انتخابات حساسيت ها را افزايش مي دهد
رييس سي امين نمايشگاه كتاب مطرح كرد

نويسنده: ندا آل طيب

پوستر نمايشگاه سي ام رونمايي شد
    همان گونه كه انتظار مي رفت، برگزاري نمايشگاه كتاب تهران در آستانه انتخابات رياست جمهوري، وضعيت متفاوت را براي اين دوره از نمايشگاه رقم مي زند و اينچنين است كه سيدعباس صالحي، رييس سي امين نمايشگاه كتاب نيز بر اين موضوع باور دارد و معتقد است همزماني برگزاري نمايشگاه كتاب با ايام انتخابات رياست جمهوري ميزان حساسيت ها را افزايش داده است.
     دومين جلسه ستاد اجرايي نمايشگاه با حضور مديران نمايشگاه و رونمايي از پوستر اين رويداد فرهنگي در مجموعه نمايشگاهي شهر آفتاب برگزار شد.
     از آنجاكه سال گذشته انتقادات بسياري به شرايط برگزاري نمايشگاه در مجموعه شهر آفتاب مطرح شده بود، صالحي در اين جلسه بر اين نكته نيز تاكيد كرد كه بايد كاستي هاي سال گذشته برطرف شوند ضمن اينكه همزماني برگزاري نمايشگاه با ايام انتخابات رياست جمهوري ميزان حساسيت ها را افزايش داده كه نيازمند همدلي و همراهي بيشتر براي برگزاري مناسب تر نمايشگاه است.
     سال گذشته بسياري از ناشران شركت كننده و بازديدكنندگان نمايشگاه از وضعيت رفاهي آن گله مند بودند و صالحي به اين موضوع هم اشاره داشته است كه بايد تلاش شود تا رفاه مراجعه كنندگان وغرفه داران در نمايشگاه كتاب تهران تامين شود و امنيت نمايشگاه كتاب نيز مهم و جدي است و به همين منظور بايد از حوادث و اتفاقاتي كه ناشي از بي توجهي، مسامحه و ناديده انگاري است، جلوگيري شود. او از همه كميته ها و بخش ها خواسته است تا در برنامه خود بر افزايش امنيت و رفاه توجه داشته باشند.
     ازآنجاكه دولت يازدهم همواره تاكيد دارد كه خواهان واگذاري امور به اصناف و كاهش توليگري دولت است، صالحي نيز تاكيد دارد كه نمايشگاه كتاب هم به اهالي نشر واگذار شود: «واگذاري نمايشگاه به اهالي نشر شعار نيست بلكه يك رويه و رويكرد است و بر همين اساس بايد با نگاه كاهش هزينه ها و افزايش درآمدها، كارها را پيش ببريم تا اقتصاد نمايشگاه تقويت شود.»
     پيش از اين برگزار كنندگان نمايشگاه اعلام كرده بودند از اين دوره مي كوشند نمايشگاه را به اين سمت ببرند كه به تدريج صرفا جنبه نمايشگاهي پيدا كند و از حالت فروشگاهي بيرون بيايد. البته اجراي اين طرح نيازمند بستر سازي است و بر همين اساس، رييس سي امين نمايشگاه به اين نكته نيز پرداخته كه بايد بين بخش فروشگاهي و نمايشگاهي نمايشگاه توازن ايجاد شود.
     او از تقويت وجهه بين المللي نمايشگاه نيز در چند سال گذشته به عنوان يكي از نكات تاكيدي سخن گفته است كه براي اجراي آن، اقداماتي همچون ميهمان ويژه، شهر ميهمان و طرح بورسيه انجام شده است.
     صالحي اما معتقد است كه نبايد صرفا به اين موضوعات اكتفا شود بلكه بايد با طرح هاي ديگر بر بعد بين المللي نمايشگاه افزود و از طرح هاي جديد و خلاقانه در نمايشگاه استقبال شود تا فضاهاي جديدي در نمايشگاه ايجاد شوند. تقويت اقتصاد نمايشگاه از ديگر نكاتي بود كه در اين جلسه مورد توجه قرارگرفت.
     در اين جلسه و بعد از سخنان صالحي، معاون اجرايي و مديران كميته هاي نمايشگاه گزارش هاي خود را از فعاليت هاي صورت گرفته و نيز مسائل و مشكلات موجود بيان كردند و صالحي نيز پس از شنيدن ديدگاه هاي آنان تاكيد كرد: بايد با نگاه كاهش هزينه ها و افزايش درآمدها، كارها را پيش ببريم تا اقتصاد نمايشگاه تقويت شود.
     رونمايي از پوستر نمايشگاه سي ام، ديگر اتفاقي است كه در اين جلسه رقم خورده است اما متاسفانه طراح اين پوستر در بخش درج معادل انگليسي «خليج فارس» دچار اشتباه شده است و در اين پوستر، عبارت «Persian gulf» به اشتباه «Persion gulf» درج شده است.
     با اين حال نمايشگاه سي ام كتاب تهران با شعار «يك كتاب بيشتر بخوانيم» از تاريخ ١٣ تا ٢٣ ارديبهشت ماه در مجموعه شهر آفتاب برگزار مي شود. امسال كشور ايتاليا مهمان ويژه نمايشگاه است كه با شعار «زيبايي بي زمان» در اين رويداد بين المللي حضور دارد. همچنين براي نخستين بار توجه ويژه اي به شهر «استانبول» شده است و اين شهر به عنوان شهر مهمان نمايشگاه كتاب معرفي شده است. تاكنون براي حدود ٦٠ مهمان خارجي رواديد (ويزا) صادر شده است و بر اساس گفته هاي مسوولان نمايشگاه در پي همكاري خوب وزارت امور خارجه براي صدور ويزاي مهمانان خارجي، روند صدور ويزا تا آستانه آغاز به كار نمايشگاه ادامه خواهد داشت.
     پيش از اين سخنگوي نمايشگاه از اختصاص ۱۶۴ ميليارد ريال يارانه خريد كتاب در اين دوره خبر داده بود.
     همايون اميرزاده بر اين نكته نيز تاكيد داشت كه معاونت امور فرهنگي هيچ گونه تفاهمنامه خصوصي ديگري ندارد. بر اساس تصميماتي كه براي تخصيص يارانه ها گرفته شده است، در مجموع ۱۶۴ ميليارد ريال يارانه خريد كتاب به سي امين نمايشگاه بين المللي كتاب تهران اختصاص يافته است كه ۸۰ ميليارد ريال به دانشجويان و طلاب، ۲۴ ميليارد ريال براي دانش آموزان، يك ميليارد ريال براي استادان حوزه و دانشگاه و ۵۰ ميليارد ريال بن مشاركتي مربوط به كتابخانه ها، مراكز علمي- فرهنگي، دانشگاه ها، سازمان ها و مراكز علمي و فرهنگي، كانون هاي فرهنگي مساجد، پايگاه هاي مقاومت بسيج و... است.
     به گفته اميرزاده، در اين دوره از نمايشگاه مبلغ يك ميليون ريال بن خريد كتاب براي دانشجويان و طلاب (۶۰ درصد آن از سوي دانشجويان و طلاب و ۴۰ درصد از سوي معاونت امور فرهنگي)، ۵۰۰ هزار ريال بن خريد كتاب براي دانش آموزان (۶۰ درصد معاونت امور فرهنگي و ۴۰ درصد دانش آموزان)، دو ميليون و ۵۰۰ هزار ريال بن خريد كتاب براي اساتيد حوزوي و دانشگاهي (۷۰ درصد توسط اساتيد و ۳۰ درصد از سوي معاونت امور فرهنگي) ارايه خواهد شد.
     از سوي ديگر به دليل نزديكي زمان برگزاري نمايشگاه با انتخابات رياست جمهوري، گفته شده است كه مناظره هايي ميان نامزدهاي مختلف در نمايشگاه كتاب برپا خواهد شد تا به اين شيوه، نمايشگاه هم از تب و تاب انتخابات دور نماند و با اين جريان مهم، همراه شود. البته برگزار كنندگان نمايشگاه اعلام كرده اند كه در وهله اول بايد نامزدهاي تاييد صلاحيت شده مشخص شوند و بعد از اعلام رسمي آنان، مي توان مناظره هايي را در نمايشگاه برگزار كرد. توجه به برنامه هاي پژوهشي و جنبي از ديگر رويكردهايي است كه گفته شده در اين دوره مورد توجه ويژه اي خواهند بود.
    قفسه: همزماني نمايشگاه با انتخابات حساسيت ها را افزايش مي دهد / رييس سي امين نمايشگاه كتاب مطرح كرد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3787 به تاريخ 31/1/96، صفحه 12 (هنر و ادبيات)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    آثار ديگري از "ندا آل طيب"

  مدير مدرسه «سگ ولگرد» را به من جايزه داد / با حافظ موسوي درباره هديه دادن كتاب
ندا آل طيب، اعتماد 23/12/96
مشاهده متن    
  كتاب هاي تازه آقاي شاعر در فصل بهار
ندا آل طيب، اعتماد 22/12/96
مشاهده متن    
  قصه هايي كه در رهايي نوشته مي شوند / با هيات انتخاب و داوران جايزه ادبي «ارغوان»
ندا آل طيب، اعتماد 19/12/96
مشاهده متن    
  عبدالجبار كاكايي: كتاب هديه خوبي است اما نه فقط براي نوروز
ندا آل طيب، اعتماد 15/12/96
مشاهده متن    
  هزار و يك شبي براي نوجوانان و رماني جنايي / سيامك گلشيري از تازه ترين داستان هايش مي گويد
ندا آل طيب، اعتماد 14/12/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه اصلاح گياهان زراعي
متن مطالب شماره 24، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است