|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/1/31: واكنش اسعديان به شكايت از فيلم «يك روز بخصوص»
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4114
چهارشنبه سي ام خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3787 31/1/96 > صفحه 12 (هنر و ادبيات) > متن
 
      


پرده نقره اي 
واكنش اسعديان به شكايت از فيلم «يك روز بخصوص»گروه فرهنگ و هنر - همايون اسعديان، كارگردان فيلم «يك روز بخصوص» به صحبت هاي مديرعامل بنياد اهداي عضو ايرانيان درباره تاثيرات منفي اين فيلم روي فرهنگ اهداي عضو واكنش نشان داد. كتايون نجفي زاده، مديرعامل انجمن اهداي عضو ايرانيان پيش از اين در واكنش به فيلم در حال اكران «يك روز به خصوص» كه در آن موضوع دلالي و لابي گري در اهداي عضو به تصوير كشيده شده اعلام كرده بود كه ساخت چنين فيلم هايي در تضعيف فرهنگ اهداي عضو كه يك فرهنگ نوپا در ايران است موثر است و خانواده ها با تماشاي اين فيلم و احساس وجود لابي گري ها از اهداي عضو عزيزان شان منصرف مي شوند. يك روز بعد از اين صحبت ها در خبرها اعلام شد كه نجفي زاده از فيلم «يك روز بخصوص» شكايت كرده و خواستار توقف اكران فيلم شده است. اين خبري بود كه همايون اسعديان، كارگردان فيلم «يك روز بخصوص» هم آن را تاييد كرد. در اين شكايت مديرعامل انجمن اهداي عضو ايرانيان عنوان كرده بود كه دلالي قلب پايه و اساس علمي ندارد. اما همايون اسعديان در تازه ترين صحبت هايش در واكنش به اين شكايت اعلام كرده كه به جز شوراي پروانه نمايش هيچ شخص، نهاد يا ارگاني حق اجتهاد يا اظهارنظر درباره اكران شدن يا نشدن يك فيلم را ندارد. كارگردان «يك روز بخصوص» با اشاره به شكايتي كه از طرف كتايون نجفي زاده، مدير انجمن اهداي عضو ايران، درباره اين فيلم مطرح شده گفته كه «ما در هيچ بخشي از فيلم «يك روز بخصوص» ادعا نكرده ايم كه يك داستان واقعي را روايت مي كنيم، اگرچه مدعي هم نمي شوم كه چنين اتفاقاتي (فروش اعضاي بدن و دلالي) در ايران نمي افتد.» اسعديان با اشاره به اينكه من يك فيلم پليسي يا معمايي نساختم كه بخواهد رديابي كند آيا در ليست پيوند قلب مي توان دست برد يا خير، توضيح داد: « اگر اين كار را كرده بودم، يك داستان ديگر ساخته مي شد. در واقع در فيلم «يك روز بخصوص» با فرض اينكه اگر چنين اتفاقي رخ دهد، مسووليت فردي ما در برابر آن چيست، به موضوع پرداخته ايم تا به اين ترتيب تماشاگر را به فكر بيندازيم و به چالش بكشيم. بنابراين در هيچ كجاي فيلم «يك روز بخصوص» ماجراي اينكه سرنخي از دلالي عضو به كجا وصل مي شود پيگيري نشده است بلكه موضوع اصلي به چالش كشيدن يك آدم آرمان گرا است كه مجبور به تصميم گيري ميان يك انتخاب اخلاقي و غيراخلاقي مي شود.»
     نجفي زاده در صحبت هايش با اشاره به اينكه فيلم «يك روز بخصوص» كه اهداي قلب و وجود دلالان عضو را به تصوير مي كشد از تذكر انجمن اهداي عضو به عوامل سازنده اين فيلم سينمايي و اعلام آمادگي براي مشاوره براي تغييرات جزيي در فيلمنامه حرف زده بود. او از وعده اسعديان براي مراجعه به انجمن هم صحبت كرده بود تا در مورد ساخت اين فيلم مشورت هاي لازم را انجام دهد. اين اتفاقي بود كه به گفته مديرعامل بنياد اهداي عضو ايرانيان رخ نداد تا در نهايت اكران اين فيلم باعث شود ابهامات بسياري درباره اهداي عضو در جامعه ايجاد شود. او با اشاره به سوژه فيلم اسعديان گفته بود: «قلب يكي از اعضايي است كه تحت شرايط خاص به فرد مورد نياز اهدا مي شود، بدين صورت كه حتما بايد از فردي كه دچار مرگ مغزي شده دريافت شود و قلب اهدايي نيز بايد در شرايط خاص نگهداري و بلافاصله پيوند شود، بنابراين وجود دلال در اين حوزه غيرممكن است و هيچ فردي نمي تواند اين عضو را از فرد زنده دريافت كند.» اما واكنش اسعديان به اين صحبت ها هم در نوع خود جالب است: «بسيار خوشحالم از اينكه بنياد اهداي عضو به كاري كه مي كند، اينچنين حساس است و به فيلمي كه ما ساخته ايم هم حساسيت نشان مي دهد. اين بنياد مي تواند فيلم ما را نقد كند و بگويد غيرواقعي است، اما اينكه چنين بنيادي يا هر نهاد ديگري خودش را در مرحله اجتهاد قرار دهد و بگويد يك فيلم اكران شود يا نشود، دقيقا مشكلي است كه در سينماي ما وجود دارد، در حالي كه در اين سينما شوراي پروانه نمايش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي كه متشكل از نمايندگان نهادهاي مختلف است درباره اكران فيلم ها تصميم گيري مي كند و بالاترين مرجع براي تشخيص و صدور مجوز است.»
     همايون اسعديان خواسته بنياد اهداي عضو ايرانيان در مورد توقف اكران فيلمش را منطقي ندانسته است: «اگر امروز بنياد اهداي عضو فكر مي كند، مي تواند اين فيلم را از پرده سينما پايين بكشد، فردا هر جاي ديگري مي تواند خواستار توقيف فيلمي شود كه آن را مخالف با اهداف و مواضع خود مي داند. اين مشكل فعلي سينماي ايران است كه يك ارگان يا نهاد مي تواند مدعي شود بنابه غيرواقعي بودن يك فيلم از اكران آن جلوگيري شود.» اسعديان با اشاره به صحبت هاي نجفي زاده توضيح داد: «براي من جاي تعجب است كه مدير بنياد اهداي عضو مدعي است، پس از جشنواره به آقاي ايوبي (رييس وقت سازمان سينمايي) نامه داده تا از اكران فيلم «يك روز بخصوص» جلوگيري شود و من نمي دانم چه كسي به چنين نهادي اجازه داده چنين كاري كند و در اين باره خود را مجتهد بداند؟!» او در ادامه صحبت هايش به فيلم «طلا و مس» اشاره كرده و از نقدهاي تندي كه به سوژه اين فيلم يعني بيماران مبتلا به ام اس شده بود حرف زده است: «من از هر نقد تندي به فيلمم استقبال مي كنم اما تاكيد مي كنم اجتهادي را كه بخواهد صلاح بداند يك فيلم اكران شود يا نشود در حيطه وظايف مديري همچون مدير بنياد اهداي عضو نمي دانم و معتقدم در اين باره تنها مرجع شوراي پروانه نمايش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است كه اگر اين طور نباشد، پس بايد وزارت ارشاد را تعطيل كرد. » او در پايان صحبت هايش به اين موضوع هم اشاره كرده كه براي ساخت فيلم «يك روز بخصوص» تحقيقاتي را هم درباره دلالان عضو انجام داده است.
    پرده نقره اي: واكنش اسعديان به شكايت از فيلم «يك روز بخصوص»
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3787 به تاريخ 31/1/96، صفحه 12 (هنر و ادبيات)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مهندسي شيمي ايران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 50)، Winter 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است