|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/1/31: اميد تازه دختر نوجوان براي نجات پدرش از قصاص
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3152
يكشنبه سي ام ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2844 31/1/96 > صفحه 13 (حوادث) > متن
 
      


اميد تازه دختر نوجوان براي نجات پدرش از قصاصشرق: خانواده مردي که هفت سال پيش همسر خود را به قتل رسانده، با تمام تلاش ها توانستند تنها بخشي از مبلغ درخواستي اولياي دم را فراهم کنند و اکنون دست ياري به سوي خيران و مردم نيکوکار دراز کرده اند.
    ماجراي اين پرونده مرداد ماه سال ٨٩ آغاز شد، زماني که اين مرد به پليس آگاهي مهريز در استان يزد مراجعه کرد و گفت همسرش ناپديد شده است. درحالي که تحقيقات براي پيداکردن سرنخ از اين فرد آغاز شده بود، شوهر اين زن با مراجعه دوباره به اداره آگاهي به ارتکاب قتل اعتراف کرد و گفت: چون ناراحتم و دچار عذاب وجدان شده ام، تصميم به معرفي خود گرفتم. ماموران انتظامي و بازپرس پرونده نيز با بررسي اظهارات او به نشاني محل سکونت متهم رفتند و تحقيقات لازم را براساس اظهارات او و شواهد موجود براي بررسي پرونده آغاز کردند. در اولين اقدامات جسد همسر متهم با راهنمايي او از چاه فاضلاب خانه شان بيرون آورده شد و در بازجويي هاي دقيق نيز گفت: من قصد قتل نداشتم، اما از مدت ها قبل با همسرم اختلافاتي داشتم و مدتي قبل از قتل هم مبلغ ٢٠٠ هزار تومان از او قرض کرده بودم که روز حادثه او براي چندمين بار موضوع پول را مطرح کرد و جروبحثمان شد و چند دقيقه بعد از درگيري درحالي که در خانه نشسته بوديم و من دستم را به سمت ظرف بردم تا شيريني بردارم، به من پرخاش کرد و ماجرا بالا گرفت و من گردن او را فشار دادم، بعد او روي زمين افتاد و من خانه را ترک کردم. بعد از ١٠ دقيقه برگشتم و ديدم که همسرم فوت کرده است. آن موقع خيلي ترسيده بودم، براي همين به هر زحمتي بود در چاه فاضلابي را که در اتاق خانه بود، باز کردم و جسد را داخل آن انداختم. بعد هم به خانه مادرم که دخترم آنجا بود، زنگ زدم و گفتم همسرم به زاهدان رفته و همان موقع چند تماس از گوشي همسرم با خودم گرفتم و يک اس ام اس هم به گوشي خواهرش دادم. بعد از مدتي هم رفتم خانه مادرم و دخترم را برداشتم و به خانه پدرزنم که در زاهدان بود، رفتم و گفتم او در حال آمدن به خانه پدرش بوده است اما بعد از مدتي ارتباط ما قطع شده و ديگر تلفنش را هم جواب نداده است. بعد خودم را بي خبر نشان دادم و با مراجعه به مراجع قضائي و انتظامي پيگيري را با عنوان فرد مفقودشده آغاز کرديم. اما من پس از مدتي عذاب وجدان گرفتم و حقيقت را گفتم.
    پس از تکميل تحقيقات، پرونده در دادگاه کيفري استان يزد مورد بررسي قرار گرفت که با توجه به گزارش و تحقيقات مرجع انتظامي، شکايت اولياي دم، صورت جلسه بازسازي صحنه جرم و نظريات پزشکي قانوني و اقرار منطبق با واقع، متهم به خاطر ارتکاب قتل عمد همسرش، اختفاي ادله جرم و سرقت طلاهاي او محاکمه شد. پس از آن نيز به قصاص نفس با احتساب تفاضل ديه زن و مرد محکوم شد. همچنين به خاطر سرقت به تحمل سه سال حبس و ٧٤ ضربه شلاق به خاطر سرقت طلاها و پرداخت يک ميليون ريال جزاي نقدي به دليل مخفي کردن جسد متوفي محکوم شد.
    پس از آن متهم در مدت مقرر ٢٠روزه به حکم صادره اعتراض کرد و پرونده به ديوان عالي کشور ارسال شد، اما نتيجه بررسي قضات ديوان عالي کشور نيز تفاوتي براي او ايجاد نکرد و راي صادره تاييد شد. در ادامه روند رسيدگي قانوني پرونده پس از تشريفات اداري و قضائي و در مراحل استيذان به تنفيذ رياست محترم قوه قضائيه رسيد تا اينكه سرانجام مراحل اجراي حکم قصاص تاييد شد. در آخرين اقدام قبل از اجرا با توجه به تاييد و مشخص شدن زمان اجراي حکم قصاص، پرونده از دادسراي عمومي و انقلاب يزد به شعبه ٣ بازپرسي دادسراي عمومي و انقلاب ارجاع شد تا با اعلام موضوع به شوراي حل اختلاف، تلاش براي صلح و سازش بين طرفين پرونده آغاز شود.
    به اين ترتيب با توجه به اينکه اولياي دم مقتول در شهر زاهدان سکونت داشتند، پرونده به شعبه ١٩ شوراي حل اختلاف شهرستان زاهدان ارجاع و سريعا تلاش ها براي برقراري صلح و سازش بين طرفين آغاز شد.
    در ادامه مشخص شد در شش سال و هفت ماه از زمان قتل و به سربردن متهم در زندان، خانواده مقتول به هيچ عنوان حاضر به نشست حضوري با خانواده متهم نبوده و فقط خواستار اجراي حکم قصاص متهم بوده اند و در اين مدت تنها يک نفر به عنوان معتمد طرفين در حال مذاکره براي صلح و سازش بوده که تلاش هاي او بي نتيجه مانده است.
    شوراي حل اختلاف شماره ١٩ با تشکيل جلسه اي اين پرونده را بررسي كرد و مشخص شد با توجه به اينکه مقتول و متهم دختري دارند که در زمان قتل شش ساله بوده و درحال حاضر حدود ١٤ سال دارد و آسيب هاي فراواني به اين دختر به دليل نبود والدينش وارد شده است بنابراين، مسئولان شورا بار ديگر تلاش کردند پدر و مادر مقتول را به پاي ميز مذاکره بکشانند بلکه بتوانند رضايت آنها را جلب کنند و بعد از چندين جلسه گفت وگوي تلفني موفق شدند اولياي دم را به دادسرا دعوت کنند. معاون قضائي رئيس کل دادگستري سيستان وبلوچستان در اين زمينه به خبرنگار ما گفت: در جلسه سومي که شورا با پدر مقتول برگزار کرد، اعضاي شورا ضمن تاکيد بر اثرات مثبت گذشت از منظر ائمه اطهار(ع) و دين مبين اسلام و شرح شرايط روحي نوه اش و عواقب اجراي حکم قاتل دخترش که پدر نوه اش است، تقاضاي عفو و گذشت کردند. پدر مقتول نيز در جلسه چهارم اعلام کرد طبق صحبت ها و مشورت هاي صورت گرفته و با توجه به شرايط خاص نوه ام با شروطي رضايت مي دهيم که با قبول آن از طرف خانواده متهم و رايزني‎هاي اعضاي شوراي شماره ١٩ ضمن تعويق زمان اجراي حکم، اميدهاي دختر و پدر براي نجات پدر قوت گرفت. سرانجام طبق توافق انجام شده اولياي دم تقاضاي پرداخت ٨٠٠ ميليون تومان ديه داشتند که با وساطت هايي که صورت گرفت، سرانجام اين رقم به ٤٠٠ ميليون تومان رسيد و تاکنون با کمک هاي فراواني که از سوي خيرين صورت گرفته، ٢٠٠ ميليون تومان تهيه شده و دختر و پدر چشم انتظار خيرين هستند تا با تهيه ٢٠٠ ميليون تومان ديگر و پرداخت ديه به اولياي دم، پس از شش سال دوري زندگي دوباره اي را شروع کنند.
    خواهر متهم نيز در گفت وگويي اعلام کرد: برادرم ٣٦ساله است و همسرش در زمان مرگ ٢٧ساله بود. آنها حدود ١٠ سال با هم زندگي کرده بودند، اما از مدت ها قبل از اين اتفاق با هم اختلافاتي داشتند به نحوي که برادرم تقاضاي طلاق را مطرح کرده بود اما در اين مدت موفق به طلاق نشده بود و آن قدر از شرايط خسته و نااميد بود که سه بار اقدام به خودکشي کرده بود. پدر مقتول مرد بسيار خوبي است و هيچ وقت به ما بي احترامي يا بي ادبي نکرده است. با اينکه برادرم دختر او را به قتل رسانده ، اما هميشه اين مرد در برابر ما با صبر و مهرباني برخورد کرده است و تنها دليل اصرارش بر اجراي حکم آخرين رفتار برادرم در مخفي کردن مرگ دخترش بود، در اين مدت هم هرکس براي جلب رضايت اولياي دم نزد پدر مقتول رفته است، متعجب بوده چطور مردي تا اين حد مهربان حاضر به گذشت نيست. بااين حال اين مرد در نهايت به خاطر نوه اش راضي به گذشت از قصاص شده است. اما شرط دريافت پول را مطرح کردند که در نهايت مبلغ را از ٤٠٠ ميليون پايين تر نياوردند. من خودم منشي دندان پزشکي در زاهدان هستم و چيزي ندارم. ١٠ خواهر و برادر هستيم که هر کدام در حد توان براي اين کار پول گذاشته ايم. تقريبا خواهر و برادرانم هر کدام پنج ميليون داده اند و من هم با بسياري از پزشکاني که مي شناختم موضوع را مطرح کردم و آنها نيز مبالغي را فراهم کردند. اما پدرم يک خانه کوچک در انتهاي کوچه اي بن بست دارد که بنگاهي براي آن ٥٠ ميليون قيمت گذاشته است. نمي شود که خانه پيرمرد را بفروشيم؛ آخرعمري برود مستاجري. خلاصه با هر زحمتي بود تا الان ٢٠٠ ميليون فراهم شده است. ما از اولياي دم خواهش کرديم که با همين مبلغ رضايت دهند اما آنها گفته اند هزار تومان هم از ٤٠٠ ميليون کوتاه نمي آيند. الان ما چشم اميدمان به خيران است، همان طور که تا الان کمک مان کرده اند و در تهيه اين ٢٠٠ ميليون دستمان را گرفتند؛ خواهش مي کنم تا آخر کنار ما باشند تا برادرزاده ام که از نعمت مادر محروم است، از نعمت پدر محروم نشود. او درباره اينکه دختر نوجوان حالا کجا زندگي مي کند، گفت: برادرزاده ام با پدر و مادر من زندگي مي کند و چشم اميد او و ما به کمک هاي خيران است، تا موجبات نجات پدرش از قصاص فراهم شود.
    هم وطناني كه قصد كمك به اين دختر نوجوان و پدرش را دارند مي توانند كمك هاي خود را به شماره كارت ٦٠٣٧٩٩١٨٨٥٥٧٨٧٧٧ به نام عليرضا فيروزكوهي ( متهم پرونده) نزد بانك ملي واريز كنند.
    اميد تازه دختر نوجوان براي نجات پدرش از قصاص
    


 روزنامه شرق ، شماره 2844 به تاريخ 31/1/96، صفحه 13 (حوادث)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش و برنامه ريزي شهري
متن مطالب شماره 32، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است