|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/1/31: نقش فرهنگ در ارتباط بين دو كشور از سياست بيشتر است
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3789
يكشنبه سوم ارديبهشت ماه 1396



خدمات سايت




 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3787 31/1/96 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


ميراث فرهنگي 
نقش فرهنگ در ارتباط بين دو كشور از سياست بيشتر است
گفت و گو با «گونتر ويناندز» معاون وزير فرهنگ و رسانه آلمان

نويسنده: فرزانه قبادي

«آثاري كه امروز در نمايشگاه مشاهده مي كنيد متعلق به يك تمدن كهن است، اين تمدن در زماني شكل گرفت كه در اروپا فرهنگي وجود نداشت.»
     اين جمله را «گونتر ويناندز» معاون وزير فرهنگ و رسانه آلمان در سخنراني اش در آيين افتتاحيه نمايشگاه «ايران: فرهنگي كهن ميان آب و بيابان» در bundeskunsthalle شهر بن آلمان مي گويد. معاون وزارتخانه كشوري كه امروز به عنوان يكي از صنعتي ترين كشورهاي اروپا شناخته مي شود و در پيشينه هنري اش نام هاي بزرگي مانند گوته و بتهوون به چشم مي خورد، اينطور در مقابل تمدن غني ايران سخن مي گويد و معتقد است: «براي اينكه با ايران رفتاري محترمانه و در شان اين كشور داشته باشيم، بايد با فرهنگ و تاريخ ايران آشنا شويم و آن را به نمايش بگذاريم. هر چند در ديدگاه فرهنگي فرقي نمي كند كه ايراني هستيم يا آلماني، همه ما شهروندان اين دنيا هستيم. در اين دنيا تبادل فرهنگي اهميت بالايي دارد، به خصوص در زماني كه در بخش هاي ديگر (اقتصاد، سياست) شرايط خوبي وجود ندارد.» در حاشيه نمايشگاه « ايران: فرهنگي كهن ميان آب و بيابان» ، گپ كوتاهي با «گونتر ويناندز» داشتيم و در مورد نمايشگاهي سخن گفتيم كه قرار است در چهار ماه آينده ميهمان يكي از بزرگ ترين تالارهاي هنري آلمان باشد.
    اين نمايشگاه ١٤ آوريل (٢٣ فروردين) در تالار هنر شهر بن افتتاح شد و تا ٢٠ اوت (٢٩ مرداد) برپا خواهد بود. در اين نمايشگاه حدود ٤٤٦ قلم از آثار مربوط به دوران پيش از تاريخ تا هخامنشي به نمايش در آمده اند.
    
    اين نمايشگاه دومين نمايشگاهي است كه از آثار تاريخي ايران در آلمان برگزار مي شود، آيا تمايلي براي دوسويه شدن اين تعامل در مديران فرهنگي آلمان وجود دارد؟ به اين معنا كه مايل باشيد آثاري از كشور شما در ايران به نمايش گذاشته شود؟
    برگزاري اين نمايشگاه يك موفقيت بزرگ بود كه با مشاركت آقاي نوكنده و همكاران شان ميسر شد. اگر براي مسوولان فرهنگي ايران آثار موجود در موزه هاي آلمان و يافته هاي باستان شناسي كشور ما جذاب باشد و تمايل داشته باشند كه اين آثار را در كشور خود به نمايش بگذارند، ما استقبال مي كنيم. البته به اين نكته هم اشاره كنم كه ميزان يافته هاي باستان شناسي آلمان به اندازه آثار يافته شده در كاوش هاي باستان شناسي ايران نيستند.
    
    تا به حال درخواستي در خصوص برگزاري نمايشگاه آثار موزه اي آلمان در ايران از جانب مسوولان ايران مطرح شده است؟
    نه: تا به حال صحبتي نشده. اما به طور مثال اين امكان وجود دارد كه آثاري كه در بخش آسيايي موزه برلين وجود دارد و بسياري از آنها آثاري است كه متعلق به ايران است و در ١٠٠ سال گذشته به آلمان منتقل شده است، در نمايشگاهي در ايران به نمايش گذاشته شود. ضمن اينكه امكان نمايش آثار هنري آلمان هم در ايران وجود دارد. به اين معنا كه هم اين امكان وجود دارد كه ما آثار مدرن موزه هاي آلمان را در ايران به نمايش بگذاريم و هم آثار تاريخي كه در موزه هاي شهرهاي مختلف وجود دارد. به اعتقاد من فرهنگ بيشتر از سياست در ارتباط بين دو كشور نقش دارد. ما معتقديم فرهنگ مي تواند مانند پل ارتباطي بين دو كشور عمل كند. ميراث فرهنگي هم عامل پيوند ميان فرهنگ هاست.
    
    به نظر مي رسد سرمايه گذاري زيادي براي برگزاري نمايشگاه صورت گرفته، دليل اهميت اين نمايشگاه براي شما چيست كه براي برگزاري آن اينقدر هزينه كرده ايد؟
    طبيعي است كه برگزاري نمايشگاهي با اين وسعت هزينه زيادي به دنبال دارد. اما از طرفي براي معرفي بهتر و بيشتر فرهنگ ها به يكديگر هر چقدر هزينه كنيم ارزش دارد. اين نمايشگاه نسبت به نمايشگاه هاي ديگر كه برگزار مي كنيم هزينه بسيار كمتري براي ما داشت. از آنجايي كه اين نمايشگاه بيشتر بر اساس همكاري مشترك بين دو كشور برپا شد، هزينه بالايي براي ما نداشت. ما اگر بخواهيم آثاري را از كشورهاي ديگر در نمايشگاه هاي مان به نمايش بگذاريم، بايد بابت آن اشيا هزينه جداگانه بپردازيم و به نوعي آن اشيا را اجاره كنيم، در حالي كه اين اتفاق براي اين نمايشگاه نيفتاد. ضمن اينكه يكي از پيامدهاي اين نمايشگاه اين است كه در آينده نزديك همكاري بنياد هنكل آلمان با موزه ملي ايران آغاز خواهد شد.
    
    همكاري بنياد هنكل با سازمان ميراث فرهنگي ايران به چه شكل خواهد بود؟
    براساس صحبت هاي ابتدايي كه در اين زمينه با دكتر طالبيان صورت گرفته، قرار بر اين است كه بنياد هنكل به مدرن كردن موزه هاي ايران كمك كند و بر همين اساس كارشناساني را به ايران اعزام خواهيم كرد. يكي از اين كارشناسان خانم سوزان آنن هستند كه در نمايشگاه فعلي هم مدير اجرايي بودند. حقوق خانم آنن توسط ما پرداخت خواهد شد، اما او در ايران براي ارتقاي سطح كيفي موزه ها با مسوولان ميراث فرهنگي همكاري خواهد داشت. سه بخش را قرار است كه ما در اين تفاهمنامه پوشش دهيم: راه اندازي و تجهيز موزه مردان نمكي در زنجان، راه اندازي و تجهيز موزه يزد و تجهيز و ارتقاي آرشيو الكترونيك موزه ملي ايران.
    
    آيا تصميمي در مورد برگزاري اين نمايشگاه در شهرهاي ديگر آلمان گرفته شده است؟
    تالاري كه در حال حاضر نمايشگاه «ايران: فرهنگي كهن ميان آب و بيابان» در آن برگزار شده است، صرفا براي برگزاري نمايشگاه هاي مختلف مورد استفاده قرار مي گيرد و وسعت قابل قبولي براي اين منظور دارد، ضمن اينكه آثاري براي نمايش دايمي در اين تالار وجود ندارد. بنابراين اگر ما بخواهيم نمايشگاهي با همين كيفيت و وسعت در محل ديگري در شهري ديگر و موزه اي ديگر برگزار كنيم، با مشكل فضا مواجه خواهيم بود به اين دليل كه موزه هايي كه اشيايي براي نمايش دايمي دارند، فضاي نمايشگاهي محدودي دارند و اينكه ما بخواهيم اين نمايشگاه را با همين كيفيت در فضايي ديگر برگزار كنيم مشكل خواهد بود. در برلين ساختماني هست به نام Gropius-Bau كه ساختار و كاربري و وسعت آن شبيه bundeskunsthalle است كه در حال حاضر ما در آن نمايشگاه ايران را برگزار كرده ايم، معمولا نمايشگاه هايي كه در bundeskunsthalle برگزار مي شوند بعد از چند ماه به Gropius-Bau منتقل مي شوند يا برعكس نمايشگاه ها از برلين به بن مي آيند. نكته ديگري كه بايد در نظر بگيريم اين است كه اين نمايشگاه اگر قرار باشد در فضاي كوچك تري برگزار شود، تاثيرگذاري كافي نخواهد داشت. در عين حال آقاي وولفز (مدير bundeskunsthalle) و خانم آنن (مدير اجرايي نمايشگاه) تمايل دارند كه همين نمايشگاه به همين شكل در شهرهاي ديگر آلمان هم برپا شود اما اين اشيا متعلق به شماست و مالك اين اشيا ايران است، بنابراين تصميم گيرنده نهايي در مورد اين اشيا و محل برگزاري اين نمايشگاه ايران است.
    
    آيا در آلمان در خصوص انتقال اشيا از كشورهاي ديگر قوانين مدوني داريد؟
    سال گذشته قانوني براي حمايت از آثار فرهنگي در آلمان تصويب شده است. بر اساس اين قانون تنها آثار هنري كه كشور مبدا مجوز خروج آن را صادر كرده باشد، اجازه ورود به آلمان را دارند. اشياي تاريخي هم تنها زماني اجازه ورود به كشور و فروش در حراجي ها را خواهند داشت كه كشور مبدا اعلام كند كه اين شيءِ از نظر او ارزش تاريخي ندارد و اجازه خروج را صادر كرده باشد. اين قانون به اين منظور مصوب شده است كه از حفاظت اشياي فرهنگي در كشورهاي صاحب آن اشيا حمايت كرده باشيم. اگر كسي بخواهد بدون مجوز از كشورش شيءِ تاريخي يا هنري را وارد آلمان كند، مجرم شناخته خواهد شد.
    ما در نظر داريم يك سايت اينترنتي راه اندازي كنيم كه اشياي ممنوعه كشورهاي مختلف را در آن اعلام كنيم و مشخص كنيم كه چه اشيايي اجازه ورود به آلمان دارند و چه اشيايي نمي توانند وارد شوند. براي تهيه اين ليست كشورهاي مختلف بايد به ما كمك كنند و ليست اشياي ممنوعه شان را در اختيار ما قرار دهند. درخواست تهيه اين ليست را به سفارتخانه كشورهاي مختلف ارايه داده ايم. در اين سايت نام كشورهاي مختلف قرار داده خواهد شد و ليست قرمز اشيا اعلام خواهد شد. همچنين لينكي براي اتصال به ليست قرمز يونسكو هم وجود دارد كه از طريق اين سايت دسترسي به آن ليست هم امكان پذير خواهد بود.
    
    چندي پيش نمايشگاهي كه قرار بود از آثار موزه هنرهاي معاصر ايران در برلين برگزار شود، لغو شد: آيا اين اتفاق روي تصوير شما در مورد ايران تاثيري داشته است؟
    تا جايي كه من اطلاع دارم در اين نمايشگاه قرار بود آثاري كه متعلق به فرح ديبا بودند به نمايش در بيايند. اما من در نهايت دليل اينكه چرا اين آثار به برلين نيامدند را متوجه نشدم. هر چند وزارت امور خارجه آلمان در خصوص اين نمايشگاه مذاكراتي را انجام داد و وزارت فرهنگ دخالتي در اين زمينه نداشت. به همين خاطر تمايلي ندارم در اين مورد زياد توضيح دهم. اما معتقدم بهتر بود كه از ابتدا به شكل ديگري رفتار مي شد. پروسه برگزاري نمايشگاهي كه امروز در بن افتتاح شد چند سال طول كشيد، اما نمايشگاهي كه در برلين قرار بود برگزار شود يك اتفاق غيرمترقبه بود. اگر جور ديگري شروع مي شد و بسياري از مسائل پيش از امضاي قرار دادها شفاف مي شد، شايد اينطور نمي شد. وزير امور خارجه قبلي ما در نظر داشت در فاصله زماني كوتاهي موفقيت چشمگيري داشته باشد. تا جايي كه مي دانم هر دو وزير ايران با برگزاري اين نمايشگاه موافق بوده اند، خوشحال خواهيم بود اگر اين نمايشگاه با مذاكرات مجدد بين مسوولان ايران و آلمان در برلين برگزار شود.
    نكته ديگري هم در مورد اين دو نمايشگاه وجود دارد، آن هم اينكه كاري كه ما در نمايشگاه «ايران، فرهنگي كهن ميان آب و بيابان» انجام داديم با نمايشگاهي كه قرار بود در برلين برگزار شود، متفاوت است. در برلين قرار بر اين بود كه آثاري نمايش داده شود كه از حراجي هاي هنري كشورهاي مختلف خريداري شده بودند و متعلق به كشورهاي اروپايي بودند. بازديدكنندگان آلماني كه به اين نمايشگاه مي آيند، فرهنگ ايران براي شان جذاب است، نمايشگاه برلين آثاري را كه نمايانگر فرهنگ ايران بودند را به نمايش نمي گذاشت. پس مي شود نتيجه گرفت كه اهميت نمايشگاه بن كه برگزار هم شده به مراتب بيشتر از نمايشگاه برلين بود.
    
    نظرتان درباره نمايشگاه چيست؟
    خانم هلوينگ در مورد تمام آثار براي من توضيح دادند. بسياري از آثار تازه كشف شده اند و براي نخستين بار است كه به نمايش گذاشته شده اند. مورد ديگري كه براي من جذاب بود سرديس هايي بودند كه متعلق به ايران بودند، اما اگر اين سرديس را در جايي غير از اين نمايشگاه مي ديدم تصور مي كردم كه متعلق به يونان است. در اروپا همه تصور مي كنند يونان صاحب تمدن و فرهنگ كهن است. در حالي كه قدمت تمدن در ايران ٣٥٠٠ سال بيشتر از يونان است. بايد تاكيد كنم كه ما در مورد يك فرهنگ هفت هزار ساله صحبت مي كنيم. زماني كه در ايران تمدن وجود داشت، شهر بن كه حالا ميزبان اين نمايشگاه شده است، سرزمين بايري بود. خيلي خوب است كه به آلماني ها نشان دهيم كه فرهنگي كه امروز دارند بسيار جوان تر از فرهنگي است كه در ايران وجود دارد. اين جذاب است كه بگوييم اين اشيا چقدر قدمت دارند: اين بهترين دستاورد اين نمايشگاه است.
    ميراث فرهنگي: نقش فرهنگ در ارتباط بين دو كشور از سياست بيشتر است / گفت و گو با «گونتر ويناندز» معاون وزير فرهنگ و رسانه آلمان
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3787 به تاريخ 31/1/96، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بار
    



آثار ديگري از "فرزانه قبادي"

  تمدن پارس در سرزمين ژرمن ها
فرزانه قبادي، اعتماد 24/1/96
مشاهده متن    
  نمايش شكوه تمدن چند هزار ساله ايران در آلمان
فرزانه قبادي- بن آلمان، اعتماد 24/1/96
مشاهده متن    
  تصاويري واقعي از سرزمين افسانه ها / روايت «اعتماد» از زير پوست سيستان و بلوچستان
فرزانه قبادي، اعتماد 17/1/96
مشاهده متن    
  گنجي ناشناخته در جنوب شرق / گذري بر سيستان و بلوچستان
فرزانه قبادي، اعتماد 26/12/95
مشاهده متن    
  موزه اي براي طلاي سياه / گزارش «اعتماد» از طرح موزه هاي شركت نفت در آبادان
فرزانه قبادي، اعتماد 21/12/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته



 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله فرآوري و نگهداري مواد غذايي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 20)، 1395را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.



تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است