|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/1/31: «اعتماد» مصوبه ديروز مجلس را بررسي كرد: حمايت قانوني از تالاب ها، اهرم حفاظت و احيا
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4114
چهارشنبه سي ام خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3787 31/1/96 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


محيط زيست 
«اعتماد» مصوبه ديروز مجلس را بررسي كرد: حمايت قانوني از تالاب ها، اهرم حفاظت و احيانمايندگان مجلس، بهره برداري هاي مخرب و آلاينده از تالاب ها را ممنوع كردند. روز گذشته يك ماده از لايحه حفاظت از تالاب ها در صحن علني مجلس به تصويب نمايندگان رسيد كه در آن هرگونه بهره برداري كه منجر به تخريب و آلودگي غيرقابل جبران تالاب ها شود، ممنوع شد. مرجع تشخيص تخريب و آلودگي غيرقابل جبران در اين ماده، سازمان حفاظت محيط زيست اعلام شد.
     همچنين براساس تبصره اين ماده، دستورالعمل تخريب و آلودگي غيرقابل جبران تالاب ها حداكثر ظرف مدت ۶ ماه از تاريخ ابلاغ اين قانون بايد توسط سازمان حفاظت محيط زيست تهيه شود و به تصويب هيات وزيران برسد تا مبناي عمل سازمان مذكور و تمامي مراجع ذي ربط قرار گيرد: دستورالعملي كه بايد متضمن حفظ و احياي تالاب هاي كشور باشد.
     معاون امور حقوقي و مجلس سازمان محيط زيست در خصوص اين مصوبه به «اعتماد» گفت: كليات و يك ماده لايحه حفاظت، احيا و مديريت تالاب هاي كشور در صحن علني به تصويب رسيد كه از اهميت بالايي برخوردار است. در كشور ٢٥٠ تالاب داريم و از آنجايي كه كنوانسيون حفاظت از تالاب ها به نام رامسر است، ايران جايگاه بالايي در جهان براي حفاظت از تالاب ها دارد. همچنين از آنجايي كه تعداد زيادي از تالاب هاي مان در سال هاي گذشته با مشكلات عديده اي مواجه بود، ضرورت داشت اين لايحه در مجلس به تصويب برسد. محمد مجابي همچنين با اشاره به مواد ديگر اين لايحه كه قرار است روز يكشنبه در مجلس بررسي شود، گفت: دولت هاي نهم و دهم نتوانست در مهلت زماني اين لايحه را به تصويب برساند، جاي خوشحالي است مجلس دهم در ابتداي سال ٩٦ دو لايحه مهم محيط زيستي (هواي پاك و حفاظت از تالاب ها) را در دستور كار خود قرار داد. در بقيه مواد مسائل ديگر تالاب ها مطرح شده از جمله در ماده ٢، حقابه تالاب ها ديده شده كه طي آن وزارت نيرو مكلف به تامين آن مي شود. از سوي ديگر وارد كردن گونه هاي گياهي مختلف به تالاب ها ممنوع مي شود. در موارد بعدي به حفظ تالاب ها در حوزه شهري اشاره مي شود كه جلوي دست اندازي به آن گرفته شود. همچنين تكاليفي براي مرجع قضايي براي برخورد با متخلفان درنظر گرفته شده. مجابي به مجازات هاي درنظرگرفته شده براي متخلفان كه در مواد بعدي آمده و در جلسه يكشنبه مورد رسيدگي قرار مي گيرد اشاره كرد و گفت: آنچه به عنوان مجازات براي متخلفان در اين حوزه ديده شده اين است كه بر اساس ماده ٤ لايحه، اشخاص حقيقي و حقوقي كه بر خلاف احكام اين قانون اقدام كنند، پس از اقامه دعوي توسط سازمان محيط زيست ، توقف فعاليت و جبران خسارت مي شوند و حسب تشخيص مرجع قضايي به پرداخت جريمه ٣ تا ٥ برابر خسارت وارده محكوم مي شوند. در صورت تكرار از سوي آنها، به پرداخت جريمه ٦ تا ٨ برابري خسارت وارده محكوم مي شوند. نحوه تعيين ميزان خسارت با پيشنهاد سازمان محيط زيست تعيين مي شود. رسيدگي به حقابه تالاب ها از سوي وزارت نيرو، رسيدن به كشاورزي پايدار از سوي وزارت جهاد كشاورزي و نظارت بر اجرا شدن اين موارد از سوي سازمان محيط زيست، مباحثي است كه در كليات اين لايحه به آنها پرداخته شده است.
     مدير حفاظت از تالاب ها نيز در خصوص ميزان تاثيرگذاري لايحه مورد بررسي در مجلس، برطرف شدن خلا قانوني را گام مهمي در جهت حفاظت از تالاب ها دانست و به اعتماد گفت: با تصويب اين لايحه، قسمتي از خلا قانوني جبران مي شود و مشخصا هرگونه بهره برداري و تخريب تالابها ممنوع مي شود. اين لايحه در ابتدا ١٦ ماده داشت كه به نوعي به ٥ ماده تلخيص شد.
     ابوالفضل آبشت، با اشاره به موادي كه به حقابه تالاب ها مي پردازد، گفت: ماده ٢ اين لايحه سازمان را مكلف مي كند نياز آبي تالاب ها را تعيين و وزارت نيرو را مكلف به تامين آن مي كند. اين مساله تا امروز پشتوانه قانوني نداشته، اما با تصويب لايحه، تالاب ها مي توانند به حقابه شان برسند.
     او به مواد ديگر اين لايحه اشاره كرد و گفت: ورود گونه هاي مهاجم گياهي به تالاب ها و مساله جريمه ها و جبران خسارت، مباحث ديگري است كه در اين لايحه به آنها پرداخته مي شود. اين لايحه به لحاظ بودجه و اعتبارات هم مي تواند كمك كند، چون دولت را مكلف به تامين اعتبار براي تالاب ها مي كند.
     به گفته او، اگر ٤ ماده بعدي لايحه هم مصوب شود، بخش عمده اي از خلاهاي قانوني پر مي شود.
     بحراني بودن اوضاع بسياري از تالاب هاي كشور شايد فقط به خلا قانوني برنگردد، اما آبشت معتقد است: نجات، حفظ و نگهداري تالاب ها پازلي است كه قطعاتش بايد كنار هم چيده شود. حمايت قانوني از اين بحث يكي از اين قطعات است. همبستگي و پاي كار آمدن دستگاه ها، قطعه ديگر اين پازل است، تامين بودجه همينطور. در واقع حمايت قانوني، اهرم محكم تري است براي رسيدن به نقطه ايده آل حفاظت از تالاب ها. تا به حال بيشتر از طريق لابي گري كار پيش مي رفت، اما وقتي اهرم قانوني داشته باشيم، رديف بودجه برايش تعيين مي شود، مي شود رويش حساب و برنامه ريزي كرد و افت و خيز كمتري خواهد داشت و مي توانيم در درازمدت شاهد تغييرات خوبي باشيم.
     او با اشاره به درياچه اروميه گفت: مثلا در مورد اروميه، بودجه خيلي خوبي براي احيايش درنظر گرفته شد، چون روي اروميه حساسيت ايجاد شد. اگر براي تالاب هاي ديگر هم اين اتفاق بيفتد و اين حمايت قانوني از آنها باشد، مي توانيم در آينده به احياي آنها اميدوار باشيم. پر شدن خلا قانوني، دست مان را براي گرفتن بودجه پر نگه مي دارد. در حال حاضر، انگار همه متوجه ارزش هاي تالاب ها شده اند، جريان اجتماعي خوبي براي تحقق اين امر راه افتاده است. اگر اين ٥ ماده لايحه كه الان در مجلس است، تصويب شود، مي تواند برنامه حفاظت را پوشش ٨٠ درصدي بدهد.
     او با اشاره به برنامه مديريتي تالاب ها گفت: ما در حال حاضر براي ١٢ تالاب از يك تالاب مان برنامه مديريتي ريخته ايم. درياچه اروميه، تالاب هاي شادگان و پريشان جزو نخستين حوضه هاي آبي در اين زمينه بود. تالاب هاي اقماري درياچه اروميه در گام بعدي بود كه برنامه ريزي شدند. تالاب ميقان و هامون مصوبه هاي شان را گرفتند و بقيه هم در دست برنامه ريزي اند. اينها مصوبه استان را گرفته اند و در حال اجرا هستند. به اين وسيله، استانداري ها تكليفي كه براي سازمان هاي مربوطه به احياي تالاب ها از سوي سازمان ديده شده، ابلاغ مي كنند: سازمان هايي چون آب منطقه اي، محيط زيست استان، جهادكشاورزي، فرمانداري و نيرو.
    محيط زيست: «اعتماد» مصوبه ديروز مجلس را بررسي كرد: حمايت قانوني از تالاب ها، اهرم حفاظت و احيا
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3787 به تاريخ 31/1/96، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه رشد مدرسه فردا
متن مطالب شماره 8 (پياپي 110)، ارديبهشت 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است