|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/1/31: مردم ريل گذاري مناسب اقتصاد را احساس مي كنند
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6791
دوشنبه هفتم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6475 31/1/96 > صفحه 6 (اقتصادي) > متن
 
      


مردم ريل گذاري مناسب اقتصاد را احساس مي كنند
اقتصاددانان در گفت و گو با «ايران» از روند اقتصادي 4 سال گذشته مي گويند

نويسنده: ريحانه ياسيني

امرالله اميني: بسياري نمي دانند چه ضرباتي به اقتصاد در دولت قبل وارد شده است
    
    «وقتي از تک رقمي شدن تورم مواد غذايي حرف مي زنيم، از چه حرف مي زنيم؟ در ابتداي فعاليت دولت احمدي نژاد يعني سال ٨٤قيمت هر عدد تخم مرغ ٥٥ تومان بود.در سال ٩٢ (پايان فعاليت دولت دهم) قيمت هر عدد تخم مرغ ٣٥٠ تومان شد.قيمت تخم مرغ اکنون حدود ٤٠٠ تومان است.» اين جمله ها متعلق به يکي از پيام هايي است که در گروه ها و کانال هاي تلگرامي دست به دست مي شود. تنور انتخابات هر روز در حال گرم تر شدن است و اقتصاد به اصلي ترين حوزه براي گروه هاي مختلف تبديل شده و به شبکه هاي اجتماعي نيز راه يافته است. عده اي براي القاي باور دروغ بودن آمار و ارقام اقتصادي تلاش مي کنند و معتقدند سفره هاي مردم تغيير عجيب و غريبي نکرده، براي همين هيچ دستاوردي نيز حاصل نشده است. «ايران» براي روشن شدن ابعاد ماجرا، با اقتصاددانان و استادان دانشگاه گفت و گو کرده و آنها به زبان ساده و کوتاه، تاثير شاخص هاي اقتصادي روي زندگي مردم و تغييرات اخير را توضيح داده اند.
    
    محمد خوش چهره / استاد اقتصاد دانشگاه تهران
    به زندگي مردم در ادبيات اقتصادي سبد هزينه خانوار گفته مي شود. يعني افراد درآمدهايي و در مقابل آن هزينه هايي دارند که شامل پاسخگويي به نيازهاي اساسي و پايه اي است. اين نيازها هم در همه جاي دنيا شناخته شده است و شامل هزينه مسکن، خوراک، پوشاک، بهداشت و درمان، آموزش و در کنار آن حمل و نقل و اگر چيزي بماند، براي تفريحات مي شود. کل درآمد خانواده، بين اين هزينه ها تقسيم مي شود. اگر در يک اقتصاد اقلامي که در سبد خانوار است، تحت تاثير قرار گرفته و قيمت آنها بالا برود به فشار هزينه مي رسد و به معناي کاهش سطح رفاه است.
    حالا ممکن است در دولتي منابع اقتصادي با نگاه بلندمدت بر زيربناها و زيرساخت ها مثل گسترش نيروگاه ها، بنادر و شبکه هاي ريلي و... تخصيص داده شوند. يا براي زيربناهاي اجتماعي مثل گسترش آموزش و فضاهاي آموزشي و... صرف شوند. در اين صورت دولت مي تواند کارنامه موفقي در مورد زيرساخت ها ارائه دهد ولي ممکن است اکثريت مردم تغيير در زندگي يا سطح قيمت ها نبينند يا کم ببينند. ممکن است مردم به اقدامات ظرفيت ساز اقتصادي که غيرمستقيم در رفاه نقش دارد، مثل گسترش نيروگاه ها، کمتر توجه کنند و توجه آنها به اين باشد که اقلام داخل سبد خانوار، تغييرات زيادي نکرده است. اگر مردم در تهيه کالاهايي مانند شير، گوشت، مرغ و مواد اصلي غذايي گشايشي احساس نکنند، احساسي در بهتر شدن اوضاع نيز نخواهند داشت. در حوزه مسکن نيز همين طور است. به رغم رکود بازار مسکن، حدود 10 تا 15درصد افزايش قيمت اجاره داشته ايم و همين مساله، در نظر مردم به عنوان نکته اي منفي برجسته مي شود. اگر دولت مي توانست اجاره ها را کنترل کند، تغييرات اقتصادي براي بسياري از مردم ملموس مي شد. به هر حال تاثير شاخص ها بر سفره مردم اصلاً روالي سياسي نيست و نبايد با بازي هاي سياسي تفسير شود.
    
    امرالله اميني / استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي
    يکي از مهم ترين شاخص ها، در تحليل تغييرات رشد اقتصادي است. در زماني که دولت يازدهم روي کار آمد، رشد ما حدود منفي 5 درصد بود و الان حدود 11 درصد رشد کرده است. اين شاخص بسيار چشمگير، مشخص و روشن براي اقتصاد است که اقتصاد از حالت رکودي کامل و پس رفت، با شتاب به سمت جلو حرکت کرده است. شاخص ديگر، شاخص نرخ ارز است. اين شاخص تغييرات آن چناني نکرده و ثباتي هم در نرخ ارز داريم. ارزش پول ملي نيز بعد از افت بسيار زياد، ديگر تغييري نکرده است. به برخي از شاخص ها مانند نقدينگي نيز اضافه شده که اثرات زيادي روي قيمت ها نگذاشته است. بعد از اين شاخص ها، مشکل فعلي، مشکل اشتغال است. با اينکه دولت خيلي تلاش کرده تعداد شاغلين را بيشتر کند، به خاطر انباشت بيکاران همچنان به اين مشکل اضافه شده است. چرا که توليد در کشور ما صدماتي ديده و به اين راحتي و در زمان کم نمي تواند حرکت کند. بايد نقدينگي بالا رود و تکنولوژي بيايد و بايد توليد سودآور و امن باشد. اين کارهايي است که دولت از اين پس بايد انجام دهد. در شاخص هاي اصلي و کلان، دولت روحاني تغييرات بسيار زيادي به وجود آورده است. مردم نمي دانند چه ضرباتي به اقتصاد وارد شده بود و به خاطر همين مساله، عده اي دستاوردهاي مهم دولت را پوچ جلوه مي دهند. نمي دانند ما چه پول هايي را غير بهينه خرج کرديم و اقتصاد را با واردات چرخانديم. چندين و چند سال جبران ضرباتي که اقتصاد خورده است، طول مي کشد. اقتصاد هم مثل يک ساختمان، خراب کردنش بسيار راحت است اما براي درست کردنش زمان زيادي لازم است.
    
    هادي حق شناس / کارشناس اقتصادي
    در اقتصاد شاخص هايي را داريم که اين شاخص ها بيانگر روند تغيير زندگي مردم هستند و از طرفي ديگر با اين شاخص ها مي توان پيش بيني کرد که آينده اقتصاد رو به بهبود يا رو به وخامت است. به دو- سه عدد مي توان اشاره کرد. در سال 92، مردم تلاش مي کردند که پول نقد نگه ندارند به اين علت که تورم لحظه اي تاخير مي کرد. تورم نقطه به نقطه در شهريور 92 به بالاي 45 درصد رسيد و اين تورم منجر شده بود که قيمت سکه تا 2 ميليون تومان، قيمت ارز تا 4 هزار تومان و قيمت مسکن و ساير دارايي ها افزايش پيدا کند. براي فهم تغييرات، سوال اين است: آيا در سال 95، مردم به دنبال خريد دارايي هايي مثل سکه، ارز و زمين هستند تا ارزش پول شان حفظ شود؟ يا آيا قيمت سکه که الان حدود يک ميليون و 200 هزار تومان است، تغيير محسوسي نسبت به قيمت سال 92 نداشته است؟ آيا قيمت دلار که در دولت قبلي 3 برابر زياد شد و در اين دولت، 300 تا تک تومن زياد شده، تغيير محسوس نيست؟ آيا قيمت نان يا بنزيني که نزديک 10 برابر افزايش پيدا کرد و حالا از آن تغييرات ناگهاني خبري نيست، تغيير محسوس نيست؟ در اقتصاد قاعده اي به عنوان چسبندگي قيمت داريم، در اين 4 سال گذشته کسي ادعا نداشته که قيمت ها ارزان شده بلکه ادعا اين بوده که جلوي افزايش تورم و گراني لجام گسيخته گرفته شده است. براي نخستين بار ميزان افزايش حقوق کارگران بيش از تورم بوده است. آيا اين شاخص ها بيانگر افزايش قدرت خريد نيست؟امروز هيج کس سوال نمي پرسد که چه کساني با چه سياست هايي منجر به تورم 40 درصد شدند و باعث شدند اقتصاد ايران کوچک شود. بلکه اين سوال مطرح است که چرا اقتصادي که به ريل برگشته، تندتر حرکت نمي کند؟ همين نشان دهنده تغييراتي ملموس نيست؟ سازندگي شاخص هاي کلان اقتصاد نياز به زمان دارد ودر صورتي که به سياست هاي فعلي اين دولت فرصت داده شود، قطعاً در 4 سال گذشته بستر مناسبي فراهم شده که در آينده به سمتي مطلوب تر حرکت خواهد کرد.
    مردم ريل گذاري مناسب اقتصاد را احساس مي کنند / اقتصاددانان در گفت و گو با «ايران» از روند اقتصادي 4 سال گذشته مي گويند
    


 روزنامه ايران، شماره 6475 به تاريخ 31/1/96، صفحه 6 (اقتصادي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار
    آثار ديگري از "ريحانه ياسيني"

  زور آزمايي اروپا و امريكا در ميدان تحريم هاي فراسرزميني / «ايران » از تاريخچه تضاد منافع درتحريم هاي تجاري تحميلي گزارش مي دهد
ريحانه ياسيني، ايران 23/2/97
مشاهده متن    
  شكوفايي اقتصاد ملي با رونق كسب و كارهاي خانگي / «ايران» از سرمايه گذاري بنگاه هاي اقتصادي در منطقه محروم منوجان گزارش مي دهد
ريحانه ياسيني، ايران 22/2/97
مشاهده متن    
  مبارزه با فساد در چارچوب آرمان « حكمراني خوب» / «ايران »از بازنگري صندوق بين المللي پول در سياست هايش گزارش مي دهد
ريحانه ياسيني، ايران 8/2/97
مشاهده متن    
  هفت خوان دريافت وام 15 ميليون توماني ازدواج / «ايران» از سرسختي برخي بانك ها گزارش مي دهد
ريحانه ياسيني، ايران 5/2/97
مشاهده متن    
  سپرده گذاري ارزي ، صندوقي براي حفظ سرمايه هاي خانگي / «ايران» از تسهيل ضوابط بانكي براي سرمايه هاي سرگردان گزارش مي دهد
ريحانه ياسيني، ايران 2/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مهندسي برق
متن مطالب شماره 4 (پياپي 4704)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است