|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/1/31: به تماشاي چشم مصنوعي 5 هزار ساله
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6787
چهارشنبه دوم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6475 31/1/96 > صفحه 11 (ميراث فرهنگي و گردشگري) > متن
 
      


به تماشاي چشم مصنوعي 5 هزار ساله
موزه بزرگ زاهدان با داشته هايي بسيار مهم و طراحي پر سوال!

نويسنده: هستي بختياري

موزه منطقه بزرگ زاهدان هنگام ورود با مجسمه «رستم و زال» تماشاگر را غافلگير مي کند. موزه اي که به گفته «صفورا کلانتري» مسئول موزه منطقه اي جنوب کشور رستم در آن تير و کمان را غلاف کرده و قلمي از پر سيمرغ به دست دارد. سيمرغ رستم در زاهدان پوشش مدرني دارد آن طور که کلانتري مي گويد: «اين مجسمه برگرفته از مجسمه فردوسي در ميدان فردوسي تهران است.»
    
    تاريخ از جنوب شرقي
    موزه بزرگ زاهدان با داشته هاي ميراثي آن از سه استان کرمان، خراسان جنوبي و سيستان و بلوچستان حرف هاي زيادي براي گفتن دارد. اما صداي آن از پشت طراحي بد ويترين ها و ساخت غير اصولي بنا به گوش مخاطب نمي رسد و گردشگر را خيلي زود به بيرون از موزه هدايت مي کند. معماري بي ربط بنا به يک موزه بيش از هرچيزي خبرنگاراني را که از تهران به سيستان و بلوچستان آمده اند شگفت زده مي کند.
    نخستين موزه منطقه اي در جنوب شرق کشور به نام موزه منطقه اي «زاهدان» سال 90 افتتاح مي شود. طراحي و معماري آن بيشتر به يک حمام عمومي شبيه است تا يک موزه مدرن که مي خواهد 5 هزار سال تاريخ را از کرمان و سيستان و بلوچستان که به بهشت باستان شناسي ايران معروفند پيش روي بازديدکننده بگذارد. آثار موزه بيشتر متعلق به سيستان و بلوچستان و کرمان است تا خراسان جنوبي. به گفته کلانتري خراسان جنوبي ها کمتر به مشارکت در موزه علاقه نشان دادند، بنابراين آثار کمي در اين موزه متعلق به خراسان جنوبي وجود دارد. مسير شيب دار موزه برخلاف فلسفه طراحي آن، اجازه اينکه گردشگر بتواند براحتي آثار را ببيند نمي دهد. بنابراين راهرو و مسير موزه محلي براي بحث و گفت و گوي خبرنگاران درباره ميزان هزينه ساخت موزه و چگونگي آن مي شود. در دو طرف مسير که شيب دارد اشيا در ويترين ها گذاشته شده، اما ساخت آن به صورتي است که بايد قيد يک طرف آن را زد. به گفته کلانتري معماري اين موزه برگرفته از قلعه باستاني سب شهرستان سوران بلوچستان است.
    گنجينه موزه اما تماشاگر را دست پر برمي گرداند. از شهر سوخته تا کوه خواجه. از دهانه غلامان تا اسپيدژ. از جيرفت در کرمان تا جنوب خراسان آثار باستاني-تاريخي در اين موزه براي تماشا وجود دارد. سفالينه ها، اشياي فلزي، گلي، سنگي، شيشه اي، تابلوهاي نفيس و کتب خطي حرف هاي زيادي براي گفتن دارند.
    ادبيات شفاهي مشاهير، فرهنگ وآداب و رسوم، خوراک و صنايع دستي و هم در بخش مردم شناسي شنيدني هاي زيادي از سيستان و بلوچستاني ها، کرماني و خراسان جنوبي ها دارد. بخش جذابي هم در قسمت همکف براي کودکان دارد، تاکسيدرمي هايي از گونه هاي حيواني و گياهي منطقه در کنار آکواريوم بزرگي (آبزيان آب شور استان). اين بخش، جزو بخش هاي جذاب موزه براي کودکان و نوجوانان است. البته مسير و رمپي که بازديدکنندگان را به طبقه همکف راهنمايي مي کند براي کودکان خيلي امن نيست. بين مسير بازديد و ويترين هاي موزه يک فاصله وجود دارد که مي تواند براي کودکان خطرآفرين باشد. مسير هم بسيار باريک است که در صورت حضور همزمان تعداد زيادي از مخاطبان مي تواند دچار مشکل شود. موزه بزرگ زاهدان 5 هزار کتاب با موضوع ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري دارد. واحد اسناد و مدارک آن هم در برگيرنده آرشيو کاملي از عکس، اسلايد، فيلم و اقلام فرهنگي مربوط به منطقه است.
    
    چشم موزه بزرگ زاهدان
    يکي از مهم ترين يافته هاي باستان شناسي شهرسوخته دراين موزه قرار دارد. به گفته «سجاد منصوري» سرپرست کاوش هاي بين المللي شهر سوخته، براي کاوش شهر سوخته 200 سال نياز است اما کاوش هاي 40 ساله هم داده هاي زيادي را پيش روي انسان معاصر گذاشته است.
    چشم مصنوعي که متعلق به زني است يکي از مهم ترين يافته اين سايت است که در موزه بزرگ زاهدان نگهداري مي شود. اين چشم توسط باستان شناسان ايراني-ايتاليايي کشف شد.
    به گفته کلانتري مسئول موزه اين چشم مربوط به جسد زن مدفون شده در گورستان شهرسوخته از جنس قير طبيعي است که با نوعي چربي جانوري مخلوط شده. روي اين چشم مصنوعي ريزترين مويرگ هاي داخل کره چشم توسط مفتول هاي طلايي به قطر کمتر از نيم ميليمتر طراحي شده است.
    البته اين چشم مصنوعي در مخزن آثار نگهداري مي شود و تنها براي نمايشگاه هاي موقت ممکن است از مخزن بيرون بياورند. آن طور که کلانتري مسئول موزه مي گويد: اين اثر به دليل شرايط سخت نگهداري و حساس بودن، بايد در دماي مخصوص نگهداري شود بنابراين امکان نمايش دائمي آن در ويترين نيست.
    يکي ديگر از مهم ترين يافته هاي شهر سوخته نخستين جراحي مغز در ايران در 5 هزار سال پيش است که به گفته کلانتري در موزه تاريخ پزشکي نگهداري مي شود. اين جراحي روي سر يک دختر13 ساله انجام گرفته است. به گفته کلانتري در موزه بزرگ زاهدان تنها مولاژ اين جراحي به نمايش گذاشته مي شود. نخستين انيميشن جهان نيز از مهم ترين داده هاي باستان شناسي جنوب شرق ايران در سيستان و بلوچستان است که در موزه ملي در تهران نگهداري مي شود. کلانتري مي گويد: «زماني که اين اثر کشف شده، زاهدان موزه اي نداشت به همين دليل آن را به موزه ملي ايران منتقل کردند و از همان موقع در آنجا نگهداري شد.»
    به گفته او 10 تدفين در شهر سوخته شناسايي شده که يک تدفين آن در پيش چشم بازديدکنندگان موزه بزرگ زاهدان قرار گرفته است. البته چراغي که مدام بالاي سر اسکلت 5 هزارساله خاموش و روشن مي شود، از چشم خبرنگاراني که اسفندماه گذشته به سيستان و بلوچستان رفته اند، دور نماند. اسکلت بدون حفاظ و ويترين در معرض تماشا قرار گرفته است.
    کلانتري در پاسخ به نگراني خبرنگاران مي گويد: «ما روي اين اسکلت را با موادي پوشانده ايم که مشکلي براي آن به وجود نيايد. حتي با وجود چراغي که مدام بالاي سر آن روشن و خاموش مي شود.»
    
    به تماشاي چشم مصنوعي 5 هزار ساله / موزه بزرگ زاهدان با داشته هايي بسيار مهم و طراحي پر سوال!
    


 روزنامه ايران، شماره 6475 به تاريخ 31/1/96، صفحه 11 (ميراث فرهنگي و گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار
    آثار ديگري از "هستي بختياري"

  اقبال عمومي به چالش «بي زباله» در تعطيلات نوروزي / «ايران» از بازتاب هاي كمپيني براي حفظ محيط زيست گزارش مي دهد
هستي بختياري، ايران 14/1/97
مشاهده متن    
  ترويج گردشگري با سياست «سفر ارزان» / گفت و گو با دكتر علي اصغر مونسان درباره مهم ترين چالش ها، رويدادها و برنامه هاي سه حوزه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري
هستي بختياري، ايران 19/12/96
مشاهده متن    
  كرماني ها براي ساخت <خانه شهر> ماهانه 15 ريال هزينه كردند / آيا استانداري عمارت 70 ساله را تخريب مي كند
هستي بختياري، ايران 27/11/95
مشاهده متن    
  مرا قضاوت نكن، تو فقط چهره ام را مي داني نه سرگذشتم را... / ساعتي با زنان و مردان معتاد بهبود يافته« طلوع بي نشان ها»
هستي بختياري، ايران 3/9/95
مشاهده متن    
  بزرگترين گنبدخشتي جهان روي خط زلزله / سلطانيه اين بار هم از «زلزله» جان سالم به در برد
هستي بختياري، ايران 11/8/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پژوهش هاي مديريت منابع سازماني
متن مطالب شماره 4 (پياپي 28)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است