|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/1/31: نگهبان منزلت دانشمندان ايراني
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3154
سه شنبه يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2844 31/1/96 > صفحه 10 (علم) > متن
 
      


نگهبان منزلت دانشمندان ايراني
نگاهي به موضع گيري يكان در موقعيت هاي گوناگون علمي

نويسنده: محمدرضا دستوراني

بي توجهي به اعتبار و منزلت دانشمندان ايراني در کنگره بين المللي رياضي دانان (که از ١٦ تا ٢٦ آگوست سال ١٩٦٦ در مسکو برگزار شد و در نتيجه آن در جزوه چاپي فهرست کشورهاي شرکت کننده و جزوه متمم آن، نامي از ايران به چشم نمي خورد)، موجب شد تا آقايان «ابوالقاسم غفاري» و «وازگن آوانسيان» باوجود حضور در کنگره يادشده به عنوان نمايندگان ايران معرفي نشوند و عملا نام کشورمان در کنگره يادشده در هيچ گوشه اي ثبت نشود. اين امر نيز واکنش دکتر «مصحفي» را به همراه داشت و ايشان در سرمقاله يکان در ارديبهشت ١٣٤٦ ناراحتي خود را از انجام اين عمل با نوشته زير ابراز كرد: آيا براي مقامات علمي ايران اين امکان وجود نداشت که موجباتي را فراهم آورند تا استادان مذکور (آقايان غفاري و آوانسيان) که به احتمال قريب به يقين با هزينه شخصي در کنگره شرکت کرده اند، به عنوان نمايندگان ايران معرفي شوند؟ و نگذارند دو شخصيت مشهور ايراني در زمره شخصيت هايي از کشورهاي ديگر به حساب آيند؟
     از سوي ديگر و در پي موفقيت اجراي آزمايشي برنامه «رياضيات جديد» در کشورهايي که به اين کار دست زده بودند، استاد انتقاد خود را متوجه عدم آشناكردن دبيران شاغل و تربيت دبيران آينده براساس برنامه هاي «رياضيات جديد» كرده و شکست برنامه تنظيمي هندسه دبيرستاني به علت عدم آشنايي دبيران با روش اجراي آن را يادآور شدند. در پي تشکيل وزارت علوم در سال ١٣٤٦، استاد بناي وزارت علوم را عمارتي رفيع در دست ساختمان دانست که مسلما بايستي پي ريزي آن نيز در خور و شان چنان رفعتي مي بود. همچنين به منظور افزايش اعتبار و حيثيت علمي کشور، خواستار تاسيس آکادمي علوم شد که زمينه اي براي جلب دانشمندان ايراني مقيم خارج از کشور و تشويق جوانان با استعداد به پژوهش هاي علمي باشد. متاسفانه بي توجهي وزارت آموزش و پرورش وقت و نيز وزارت علوم به انتقادها و پيشنهادهاي استادان صاحب نظري مانند زنده يادان دکتر «هشترودي»، دکتر «بيرشک»، استاد «شهرياري»، دکتر «مصحفي»، دکتر «امامي» و ديگر استادان دست اندرکار آموزش رياضيات کشور، کار را به جايي کشاند که دکتر «مصحفي» در سال ١٣٤٧ بار ديگر زبان به انتقاد از سيستم آموزش رياضي کهنه کشور گشود. ايشان با طرح مشکل فارغ التحصيلان دوره ليسانس که با استفاده از بورس هاي تحصيلي وقت جهت ادامه تحصيل به خارج از کشور رفته و ناچار به گذراندن مجدد دوره ديپلم يا ليسانس مطابق با برنامه تحصيلي آن کشور مي شوند، وجود کتاب در زمينه رياضيات جديد به زبان فارسي را که جواب گوي احتياجات باشد، زمينه اي براي پيشرفت در فرصت هاي مطالعاتي خارج از کشور دانسته و با بيان انتقاد از برنامه درسي که بيش از ٣٠ سال در آن زمان از تدوين آن مي گذشت، تجديدنظر برنامه درسي دوره متوسطه ازسوي وزارت علوم را عاملي براي به عقب راندن محتواي برنامه هاي درسي دانسته و با بيان آنکه به لحاظ نياز مبرم و فوري سيستم آموزشي کشور به اصلاحات و تجديدنظرهاي اساسي، مهم نيست که چه وزارتخانه اي اقدام به ايجاد تغييرات و اصلاحات لازم كند، بلکه آنچه اهميت دارد، انتخاب شايسته هيئت مامور تنظيم برنامه است، به صراحت اعلام کرد: دبيري که به دليل خوب اداره کردن کلاس معروفيت يافته است و تمام اوقات خود را صرف تدريس مي کند، يعني مانند نوار ضبط صوت مطالب معيني را مرتبا تکرار مي کند، فرصت و حال مطالعات علمي را ندارد و براي تنظيم برنامه هاي تحصيلي شايستگي لازم را دارا نيست. استاد دانشگاه هم که از محيط مدارس متوسطه به دور است، نمي تواند برنامه اي تنظيم کند که با قوه درک و استعداد دانش آموزان سازگاري داشته باشد.
     ايشان سپس نخستين اقدام اساسي را انتخاب يا تربيت متخصصاني مي داند که براي تنظيم يک برنامه تحصيلي جامع و کامل، از هر جهت شايستگي لازم را داشته باشند يعني در آن زمان، انديشه ايجاد دوره آموزش رياضي در سطح تخصصي در ذهن ايشان تبلور يافته و مدنظر بود که در سال هاي بعد از انقلاب محقق شد و دوره هاي آموزش رياضي در سطوح تخصصي ايجاد و فارغ التحصيلان رشته آموزش رياضي به عنوان کارشناسان و خبرگان تدوين و تنظيم ساختار آموزش رياضي کشور وارد جامعه شدند. ايشان مجددا در بهمن ١٣٤٧ و پيرو انتشار کتب درسي جديد دوره ابتدايي، مشکلات مربوط تدريس صحيح کتب جديد را کهنگي روش تدريس دانسته و دو عامل مهم در آغاز انقلاب آموزشي را تنظيم برنامه هاي جديد آموزشي و تهيه کتب درسي بر مبناي آن برشمردند. وي معتقد بود انطباق روش تدريس معلمان با کتاب هاي درسي، نخستين عامل مهمي است که انقلاب آموزشي را به ثمر مي رساند و متاسفانه در اين زمينه کوتاهي شده بود. همچنين شواهدي در دست بود که نشان مي داد حتي در بسياري از مدارس دولتي بهترين نواحي تهران، آموزگاران در تدريس خود همان روشي را به کار برده اند که معلمانشان در تدريس به آنان به کار مي بردند و بعضي کلاس هاي کارآموزي هم که تشکيل شده بود، مربيان نيز خود را به برنامه ها و کتاب هاي درسي جديد بي اعتنا جلوه داده، ادامه همان روش تدريس را توصيه کرده بودند. وي معتقد بود: «برنامه نو و کتاب نو بايد با روش نو آموخته شود، کتاب هاي جديد به نحوي نيست که محصل تعاريف و قواعدي را حفظ کند و طوطي وار بازگو کند، براي درک هر مطلب و حل هر تمريني، دانش آموز بايد فکر کند و آماده شود تا موضوع تازه اي را شخصا کشف کند و مسلما با انتخاب روش سابق تدريس، نمي توان چنين موقعيتي را براي محصل به وجود آورد».
     سپس ايشان بار ديگر به لزوم ايجاد مقدمات لازم براي فراگيري رياضيات جديد نه از طريق کلاس هاي کارآموزي کوتاه مدت، بلکه همگامي با برنامه هاي آموزش رياضيات جديد در ساير کشورهاي دنيا و انطباق محتواي سرفصل هاي آموزشي براساس به روزترين سرفصل هاي موجود دنيا اشاره مي كند و از تاخيري که از اين باب روي داده، اظهار تاسف مي کند. همچنين درخصوص نقايص موجود در مواد رياضي دبيرستاني مي گويد: نقايص عمده اي در برنامه مواد رياضي دبيرستان وجود دارد که مکررا ازسوي صاحب نظران يادآوري شده اما هيچ گاه مورد توجه واقع نشده است، يک دفعه هم که تذکر يک دانشکده خارجي باعث شد تا اقدامي کنند، عده اي را دعوت کردند، چندين ماه وقت آنان را گرفتند و آخرالامر بدون آنکه حتي يک بارک الله هم تحويل داده باشند، با بي اعتنايي کامل نسبت به پيشنهادهاي ايشان، عملا به آنان فهماندند ديگر دعوت به شرکت در چنين کميسيون هايي را با خوش بيني قبول نکنند!
    نگهبان منزلت دانشمندان ايراني / نگاهي به موضع گيري يکان در موقعيت هاي گوناگون علمي
    


 روزنامه شرق ، شماره 2844 به تاريخ 31/1/96، صفحه 10 (علم)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    آثار ديگري از "محمدرضا دستوراني"

  اتلاف هم زمان وقت و استعداد / لزوم شناخت درست استعداد دانش آموزان و هدايت تحصيلي آنان
محمدرضا دستوراني، شرق 4/8/96
مشاهده متن    
  تصويربرداري مولكول ها در مقياس اتمي / نگاهي به پژوهش ها و دستاوردهاي برندگان نوبل شيمي ٢٠١٧
محمدرضا دستوراني، شرق 20/7/96
مشاهده متن    
  آسمان پرستاره / تاريخچه طرح رصدخانه ملي ايران
محمدرضا دستوراني، شرق 6/7/96
مشاهده متن    
  آيا بايد نگران تسلط ماشين بر انسان باشيم؟ / پيامدهاي پيشرفت هوش مصنوعي
محمدرضا دستوراني، شرق 23/6/96
مشاهده متن    
  تلسكوپي فراتر از انتظار / ١٠ دانستني جالب درباره هابل
محمدرضا دستوراني، شرق 2/6/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيشگامان ساختمان
متن مطالب شماره 112، فروردين 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است