|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/1/31: حفر معدن و استخراج منابع كره ماه
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3155
چهارشنبه دوم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2844 31/1/96 > صفحه 11 (علم) > متن
 
      


گزارش كوتاه 
حفر معدن و استخراج منابع كره ماه
جاه طلبي «دونالد ترامپ» در فضا

نويسنده: رضا عباسي

اگرچه در بودجه پيشنهادي دولت «ترامپ» براي سال ۲۰۱۸ از سهم وزارت انرژي و برخي نهادهاي ديگر کاسته شده، اما بودجه ناسا فقط يک درصد کمتر شده است. دولت «ترامپ» طرح هاي جاه طلبانه اي را براي فعاليت گسترده در کره ماه در دست اجرا دارد و اميدوار است با استخراج منابع زيرزميني موجود در تنها قمر کره زمين، منبع جديدي براي کسب درآمد داشته باشد. براساس اسنادي که به تازگي در اختيار رسانه ها قرار گرفته است، گروهي از مشاوران و دستياران «ترامپ» از ناسا خواسته اند مشخص کند آيا ناسا مي تواند فناوري هاي تازه اي ابداع کند که موجب افزايش همکاري با صنايع و عقد قراردادهاي همکاري با آنان شود يا خير. ناسا نيز در پاسخ از پيشرفت قابل توجه فناوري هاي خود و قابليت انتقال تجربياتش به صنايع مختلف و امکان تجاري سازي آنها از طريق اجراي برنامه هاي متنوع خبر داده است. ناسا وعده داده اجرائي شدن چنين طرح هايي، هم ارزش اقتصادي دارند و هم به نفع جامعه هستند. ناسا همچنين تاييد کرده در حال همکاري با برخي شرکت هاي خصوصي و تجاري فعال در حوزه هوافضاست و امکان فعاليت هاي تجاري مشترک در فضا وجود دارد. در بخش ديگري از اين مکاتبات، مشاوران «ترامپ» از ناسا درباره منابع قابل استخراج از عمق کره ماه سوال کرده اند. ناسا در پاسخ، استخراج نمونه هايي از منابع موجود در قطب جنوب کره ماه را يکي از اولويت هاي علمي خود اعلام کرد و افزود اين بخش از ماه داراي آب، هيدروژن و متان است و استخراج اين منابع بسيار ساده است. ناسا اميدوار است با استفاده از منابع يادشده بتواند اجراي ماموريت هاي فضايي بيشتر و بزرگ تري را ممکن کند. جاه طلبي هاي دولت «ترامپ» براي استخراج انحصاري منابع کره ماه در حالي مطرح مي شود که ١٠٤ کشور جهان پيماني به نام «Outer Space Treaty» را امضا کرده اند که طبق آن، بهره برداري و استفاده از فضاي خارج از کره زمين، از جمله ماه و کرات آسماني بايد با همکاري همه کشورهاي جهان و به منظور تامين منافع تمامي کشورها انجام شود.
    
    تصويب بودجه سال آينده ناسا
    «دونالد ترامپ» لايحه بودجه ٥. ١٩ ميليارددلاري ناسا را امضا کرد. اکنون اين سازمان فضانوردي، مي تواند جدي تر به مريخ و اکتشاف در آن فکر کند. به گزارش رسانه ها، با اختصاص بودجه چشمگير ١٩،٥ ميليارددلاري سازمان فضانوردي اين کشور براي سال ٢٠١٨، هدف جديدي براي اعزام انسان به مريخ تعريف مي شود. با تصويب اين بودجه، ناسا مي تواند طرحي براي ماموريت سرنشين دار به سوي مريخ در دهه سوم قرن حاضر اجرا کند. گفته مي شود اين بودجه و امضاي آن از سوي ترامپ چشم انداز جديدي را در زمينه اکتشافات فضايي مي گشايد. «ترامپ» در جريان امضاي لايحه بودجه آتي ناسا، به ويژگي هاي چشمگير آن اشاره کرده و آن را پديدآورنده فرصت هاي شغلي توصيف کرد. «ترامپ» گفت: «حدود شش دهه است که اقدامات ناسا، ميليون ها آمريکايي را ترغيب کرده است که به دنياهاي دور و آينده بهتر فکر کنند. من از امضاي اين لايحه شادمانم». وي افزود: «مدت هاست چنين لوايحي امضا مي شود تا تاکيدي باشد بر تعهد ملي ما به تحقق ماموريت هاي ناسا، اکتشاف هاي فضايي با حضور فضانوردان و توسعه فناوري و علوم فضايي. با امضاي اين لايحه از دانشمندان، مهندسان و فضانوردان ناسا حمايت مي کنيم. اين لايحه درباره فرصت هاي شغلي است».
    
    گفتار و کردار علمي «ترامپ»
    همه اينها در حالي است که از زمان تبليغات و به ويژه پس از انتخابات و قدرت گرفتن «دونالد ترامپ»، بسياري نگران کاهش بودجه ناسا و همچنين آينده تحقيق و پژوهش در اين سازمان پژوهشي بزرگ آمريکا بودند. انتخاب رئيس جمهور جديد آمريکا به معني احتمال روي دادن يک تغيير جهت ناسا و کاوش هاي فضايي اين کشور است زيرا بودجه ناسا و کاوش هاي فضايي، با نظرات رئيس جمهور و تاييد بودجه درخواستي از سوي کنگره بسيار مرتبط است. «دونالد ترامپ» هرچند قول داده بود از ناسا حمايت کند، درعين حال تاکيد کرد: «اقتصاد بر فضا پيشي خواهد گرفت». وي گفت: «ناسا يکي از مهم ترين سازمان هاي دولت آمريکا در بيشتر عمر من بوده است و بايد به همين شکل باقي بماند». «ترامپ» در ادامه افزود: «آنچه ما در ناسا هزينه مي کنيم بايد با آنچه از آنها درخواست مي کنيم، متناسب باشد. اولويت اول ما بازيابي يک پايگاه قدرتمند اقتصادي براي اين کشور است. پس از آن درباره بودجه بحث خواهيم کرد». با توجه به اين سخنان، ديگر به نظر نمي رسد اين سازمان همچنان يک اولويت در دولت «ترامپ» باقي بماند.
    
    دورنماي مبهم
    بسياري از کارشناسان مي گويند با توجه به گفته هاي «ترامپ» در دوران تبليغات انتخاباتي و عملکرد وي پس از انتخاب به عنوان رئيس جمهور، دورنماي چندان روشني براي علم و پژوهش هاي علمي را در دوران رياست جمهوري وي نمي توان متصور بود. به گفته کارشناسان، سياست «ترامپ» احتمالا بيشتر متمرکز بر فعاليت هايي در اعماق فضا خواهد بود و کمتر به «فعاليت هاي زمين محور» خواهد پرداخت. ناسا ممکن است مجبور شود بيشتر به تجاري سازي، توسعه فناوري فضايي و سفرهاي فضايي انساني بپردازد. از طرفي ديگر توجه کمتري به علوم زميني و تحقيقات تغييرات اقليمي خواهد داشت.
    
    آينده تحقيقات علوم زميني آمريکا
    يکي از نکات اصلي سياست پيشنهادي فضايي «ترامپ»، تحويل برخي ماموريت هاي علوم زميني ناسا به «اداره ملي اقيانوسي و جوي» (NOAA) است. «ترامپ» در نظر دارد بودجه ناسا را در عوض تحقيقات علوم زمين و تمرکز بر تغييرات اقليمي، به سمت «اکتشافات فضايي دوردست» سوق دهد. وي معتقد است «اداره ملي اقيانوسي و جوي» مکان مناسب تري براي مطالعات زمين محور است.
    
    هدف «ترامپ» از پيشتازي فضايي
    برخي سياست هاي پيشنهادي «ترامپ» درباره صنايع فضايي شامل «الزام پيشتازي جهاني فضايي» است که باعث ايجاد امنيت، شغل و فناوري براي آمريکا خواهد شد. دولت آمريکا در نظر دارد فناوري ماهواره هاي کوچک را توسعه دهد تا از ارتش و فناوري خدمات ماهواره اي حمايت کند، اما آنچه در سياست هاي پيشنهادي دولت مهم است، تفويض دسترسي و عمليات مدارهاي پايين به بخش تجاري است که شامل دسترسي به ايستگاه فضايي بين المللي نيز مي شود. علاوه بر اين شرکت هاي خصوصي هوافضا و سفرهاي فضايي مانند «اسپيس اکس» و «بلو اوريجين» احتمالا نقش مهمي در سياست هاي فضايي آينده خواهند داشت.
    گزارش كوتاه : حفر معدن و استخراج منابع کره ماه / جاه طلبي «دونالد ترامپ» در فضا
    


 روزنامه شرق ، شماره 2844 به تاريخ 31/1/96، صفحه 11 (علم)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار
    آثار ديگري از "رضا عباسي"

  خيره به خشم خورشيد / ناسا سال آينده نخستين كاوشگر خورشيدي خود را روانه مدار خورشيد مي كند
رضا عباسي، شرق 18/3/96
مشاهده متن    
  تبليغات يا خبررساني / دستاورد ديدار از نمايشگاه روسيه
رضا عباسي، شرق 12/6/94
مشاهده متن    
  آسيب ها در حدي نبود كه نوشته ايد / عباسي، مديركل بهزيستي كرمان درباره وضعيت «دنيا» توضيح داد
رضا عباسي، اعتماد 17/10/92
مشاهده متن    
  نمايش تقدير / نگاهي به سيره امام رضا(ع) در نمايش هاي مذهبي
رضا عباسي، ايران 28/8/85
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه وب
متن مطالب شماره 199، ارديبهشت 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است