|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/1/31: پايان دوره تاكتيك علي اصغري
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4093
دوشنبه سي و يكم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3787 31/1/96 > صفحه 16 (صفحه آخر) > متن
 
      


چسب و قيچي 
پايان دوره تاكتيك علي اصغري


نويسنده: مهرداد احمدي شيخاني

يك موقعي در اين تهران يك عالمه «زمين خاكي» بود. منظورم از زمين خاكي اين زمين هاي بين محلات بود كه جوان ها در آن فوتبال بازي مي كردند و هر كدام براي خود اسم و رسمي داشت و كلي بازيكن فوتبال از همين زمين هاي خاكي به تيم ملي هم راه پيدا كردند و از صاحبنامان شدند.
     اگر آن روزها مي توانستي از بالا به تهران نگاهي بيندازي، شهر را يكپارچه نمي ديدي، بلكه شهر مجموعه اي از فضاهاي جدا از هم بود كه بين فضاها، زمين هاي بايري وجود داشت و در هر كدام عده اي به دنبال توپ مي دويدند و هركس مي رسيد «زيرش» مي زد و براي اين زيرش زدن اصطلاحي هم ساخته بودند كه معروف بود به «علي اصغري»، كه البته تاكتيكي بود براي خودش.
     هنوز هم در خيلي از شهرستان ها از اين «زمين خاكي»ها وجود دارد ولي در تهران ديگر نيست. پاي صحبت بازيكنان قديمي فوتبال كه مي نشيني، يك دنيا خاطره دارند از اين «زمين خاكي»ها. بعضي از نام زمين ها كه هنوز يادم هست يكي زمين خاكي قيايي بود و چهارصددستگاه و سنگباران و بعضي ديگر. امروز اما ديگر خبري از اين زمين خاكي ها نيست و به جايش ساختمان ساخته شده و آن شهرِ تكه تكه، به يك بافت به هم پيوسته تبديل شده است و ديگر نه از بازي فوتبال در زمين هاي خاكي خبري هست و نه از خاكي بازان و نه بازيكنان خودرو كه از همين زمين ها به شهرتي رسيدند.
     خيلي ها هم هستند كه با حسرت از آن دوران ياد مي كنند. من خودم در اين زمين خاكي ها بازي كرده ام و با تاكتيك «علي اصغري» زير توپ هم زده ام. خاطره هم بسيار دارم از آن ايام. چه آن موقع كه در خرمشهر به دنبال توپ مي دويدم و چه آن موقع كه در زمين بين محله هاي «خاني آباد نو» و «ياخچي آباد» سر همديگر فرياد مي زديم «بزن زيرش». ولي خب آن روزها گذشت و نه ديگر از زمين خاكي خبري هست و نه حتي از هياهوي «گل كوچك» در هر كوچه پس كوچه اي. آن نسل خاكي بازان و گل كوچك بازان هم ديگر تمام شده، حداقل در تهران كه ديگر تمام شده است. حسرت و ناله و نفرين كردن هم نه كمكي به كسي مي كند نه آن روزها را دوباره برمي گرداند.
     اما فقط «زمين خاكي» و خاكي بازان نيستند كه دوران شان تمام شده باشد. خيلي چيزها اين طور است. مثلا يادتان هست دندانپزشكان تجربي؟ در همين خيابان كارگر تهران، از ميدان راه آهن تا بالاتر از ميدان گمرك، كلي دندانپزشكان تجربي بودند كه آن سال هاي اول انقلاب قرار شد جمع شان كنند كه بعد قرار شد يك سر و ساماني به كارشان داده شود و به مرور كنار گذاشته شوند. اسم شان هم شد «كمك دندانپزشك تجربي» هنوز هم شايد تك و توك تابلويي از اينها بر ساختماني فرسوده در گوشه كنار شهر باشد.
     من كه نديده ام ولي شنيده ام كه آن موقع ها، بعضي از اينها آنقدر مهارت داشتند كه براي بعضي بيمارانِ پزشكان معروف، دندان مصنوعي درست مي كردند. ولي خب اين هم گذشت، مثل همان زمين هاي خاكي، مثل همان خاكي بازان و مثل خيلي چيزهاي ديگر كه ديگر نيست و مربوط به يك دوره اي بود كه گذشت.
     دوستي دارم كه استعداد شگرفي در ساختن تعبيرات انديشه سوز دارد. مثلا با وام گرفتن از همين عبارت «كمك دندانپزشك تجربي»، آن سال هاي اول انقلاب، عبارت «كمك سياستمدار تجربي» را ساخته بود و مي گفت ما در ايران سياستمدار به آن معنايي كه در بيشتر كشورهاي جهان هست، نداريم و سياستمداران ما، بيشتر از آنكه سياستمدار باشند، «كمك سياستمدار تجربي» هستند و عموما بر حسب آزمون و خطا يك چيزهايي به اسم سياست ياد گرفته اند.
     من به اين اضافه مي كنم كه اين سياستمداري تجربي آن زمان، نه به معناي «يكي بده يكي بگير» و تعامل و مدارا و مذاكره، براي رساندن شرايط به وضعيتي بهتر (حتي فقط يك گام) است، كه سياست براي شان «بيرون زدن رگ گردن» و «يا من يا تو» معنا مي داد.
     اصلا آن موقع ها اين نبود كه با آن كسي كه مخالف تو است به تعامل برسي و آخرش دست همديگر را فشار بدهيد و هر دو راضي برويد.
     يادم هست آن سال هاي قبل از انقلاب به كسي سياسي مي گفتند كه تا آخرين نفس پاي حرفش بماند و اگر هم نشد، كپسول سيانور زير دندانش بشكند و خلاص و كار سياسي هم يعني چريك و زندان و اينها.
     خيلي سال بايد مي گذشت تا آن سيستم «علي اصغري» در فوتبال و سياست جايش را به وضعيت امروز بدهد. به اين تفكر كه تاكتيك هاي ديگري هم هست و اين تاكتيك ها يادگرفتني است.
     محله ها كه به هم چسبيدند و فضاهاي خالي و باير بين شان كه از بين رفت و تماس محله ها كه به ناچار كوچه به كوچه شد و درهم شدند، آن «يا من يا تو» و «بگرد تا بگرديم» به ناچار تمام شد. مثل همين وضعيت جامعه كه بالاخره و ناچار، فضاي بين گروه ها كم مي شود و از آن حالت هياتي بيرون مي آيد.
     اين طوري ديگر نمي شود با تاكتيك «بزن زيرش» به سياست پرداخت. بايد ياد گرفت. بايد يك عده را فرستاد تا ياد بگيرند. كار كردن با هم را ياد بگيرند. مدرن و امروزيش را هم بايد ياد بگيرند و مدرنش يعني همين كه يك عده را با انتخابات بفرستيم به شوراي شهر و روستا تا به مرور از بين اين ١٥٠ هزار نفر كه بايد با هم كار كنند، ١٥٠ نفرِ درست درمان بالا بيايند كه بلد باشند با هم كار كنند. نمي شود تا ابد زد زير توپ.
    چسب و قيچي: پايان دوره تاكتيك علي اصغري
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3787 به تاريخ 31/1/96، صفحه 16 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 31 بار
    آثار ديگري از "مهرداد احمدي شيخاني"

  لغزيدن در بين خاطره ها
مهرداد احمدي شيخاني، اعتماد 27/2/97
مشاهده متن    
  براي چه چيز سرود مي خوانيم؟
مهرداد احمدي شيخاني، اعتماد 16/1/97
مشاهده متن    
  آرزوها را تبديل به خبر نكنيم؟
مهرداد احمدي شيخاني، اعتماد 9/12/96
مشاهده متن    
  اقلا كمرش نمي شكند
مهرداد احمدي شيخاني، اعتماد 18/11/96
مشاهده متن    
  نه از تاك نشان ماند نه از تاكنشان
مهرداد احمدي شيخاني، اعتماد 28/10/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله سازه هاي هيدروليكي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 302)، Autumn 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است