|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/3/25: وزير ارتباطات در اجلاس جهاني جامعه اطلاعاتي : مشوق همكاري بين المللي در حوزه «آي سي تي» هستيم
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7092
چهار شنبه 5 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6520 25/3/96 > صفحه 8 (فناوري) > متن
 
      


وزير ارتباطات در اجلاس جهاني جامعه اطلاعاتي : مشوق همكاري بين المللي در حوزه «آي سي تي» هستيماجلاس جهاني انجمن جامعه اطلاعاتي(WSIS ۲۰۱۷) با شعار «جامعه اطلاعاتي و دانش بنيان در جهت اهداف توسعه پايدار» بزرگترين گردهمايي جهاني سالانه در خصوص فناوري اطلاعات و ارتباطات در جهت توسعه جوامع محسوب مي شود. در اين اجلاس فرصتي براي تبادل اطلاعات، خلق دانش و به اشتراک گذاري روش ها و همچنين شناسايي روندهاي در حال ظهور و بهبود مشارکت، با توجه به تکامل جوامع اطلاعاتي و دانش بنيان فراهم مي شود.
    برنامه هاي اجلاس ۲۰۱۷ از يکشنبه ۱۱ ژوئن (۲۱ خرداد ماه ۹۶) با برگزاري رويداد هکتون سلامتي (رويداد برنامه نويسي)با همکاري اتحاديه جهاني مخابرات (ITU) آغاز شده و تا جمعه ۱۶ ژوئن (۲۶ خرداد ماه) ادامه دارد.
    وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در اجلاس جهاني جامعه اطلاعاتي در ژنو گفت: سياست ما همواره گسترش محتواي سالم، بهبود کيفيت و تنوع سرويس ها مبتني بر بستر شبکه ملي اطلاعات است.
    محمود واعظي، سه شنبه شب 23 خرداد، در اجلاس جهاني جامعه اطلاعاتي، سخنراني کرد و در سخنان خود با تشکر از «هولين ژانو»، دبيرکل ITU و ديگر مقامات و افرادي که متعهدانه در راه اجراي اهداف و آرمان هاي WSIS تلاش کرده اند، گفت: اکنون مي خواهم اطلاعاتي را درباره پيشرفتي که در تلاش براي دستيابي به منافع عرضه سرويس هاي ICT در زندگي روزمره تک تک شهروندانمان داشته است، مطرح کنم.
    وي با بيان اينکه سياست ما همواره بهبود کيفيت و تنوع سرويس ها بوده است، افزود: در عين حال مقرون به صرفه بودن سرويس ها با استفاده از عامل رقابت، مشارکت با بخش خصوصي و جذب سرمايه گذاري خارجي، گسترش دسترسي به مناطق روستايي و دوردست، تسهيل و حمايت فعالانه از نوآوري ها و استقبال از فناوري هاي پيشرفته براي افزايش بازده، در همه زمينه ها، مدنظر بوده است.
    واعظي تاکيدکرد: همه اين موارد را در شبکه ملي اطلاعات که براي ارائه سرويس هاي فراگير و مقرون به صرفه مبتني بر پهن باند به اجرا درآمده است، منعکس کرده ايم.
    وي تصريح کرد: خوشحالم به اطلاع شما برسانم ما با اجراي سياست هاي فوق، سرويس هاي پهن باند را به تقريباً 28 هزار روستا ارائه کرده ايم و تعداد مشترکين فعال تلفن همراه در ايران بيش از 85 ميليون نفر و خطوط ثابت در ايران، بيش از 48 ميليون نفر است.
    وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با اشاره به اينکه تعداد کاربران پهن باند به 44 ميليون نزديک شده است، خاطرنشان کرد: از اين تعداد، 34 ميليون کاربر از خدمات 3G و 4G پهن باند تلفن همراه استفاده مي کنند و اکنون 3G در بيش از 900 شهر و 4Gدر بيش از 700 شهر ايران فعال است.
    واعظي تصريح کرد: در حال حاضر ظرفيت داخلي IP زيرساخت نزديک به 10ترابيت بر ثانيه است.
    وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات يادآور شد: در ايران 7 مرکز IXP را در سراسر کشور راه اندازي کرده ايم و اخيراً اتصال هاي فيبر نوري به منازل (FTTH) مشتريان مسکوني و کسب و کارها، ارائه مي شود و سرعت ارائه چنين خدماتي در آينده نيز بيشتر مي شود.
    واعظي به فعاليت هاي انجام شده در زمينه کاهش شکاف ديجيتال اشاره کرد و اظهار داشت: ما با استفاده از منابع مالي USO بسرعت در حال کاهش شکاف ديجيتال هستيم تا شبکه ها و سرويس هاي ICT به مناطق دوردست و کمتر برخوردار گسترش يابد.
    وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات ادامه داد: در اين راستا هدف خود را ارائه اتصال پهن باند و عرضه خدمات سودمند قرار داده ايم تا شهروندان را با ارائه گستره وسيعي از برنامه هاي کاربردي و اقلام اطلاعاتي، توانمند کنيم.
    وي در ادامه سخنراني خود در اجلاس جهاني جامعه اطلاعاتي گفت: در سال گذشته با حمايت هاي مالي و اعطاي وام هاي کم بهره به شرکت هاي نوپا، موسسات نوآوري و مراکز تحقيق و توسعه، بيش از 100 هزار شغل جديد، مرتبط با حوزه ICT ايجاد کرده ايم.
    وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، با اشاره به اينکه در سه سال گذشته حجم بازار ICT در ايران سه برابر شده است، افزود: انتظار داريم اين افزايش را در 5 سال آينده نيز داشته باشيم.
    وي ادامه داد: سياست ايران استقبال، تسهيل و تشويق همکاري هاي بين المللي در همه حوزه هاي مرتبط با ICT است.
    واعظي تاکيد کرد: فعالانه در کنفرانس هاي بين المللي، نشست هاي مطالعاتي مختلف حضور يافته و به شيوه اي سازنده و مثبت، سهم خود را در اين نشست ها ادا کرده ايم و در آينده نيز اين راه را ادامه مي دهيم.
    اين مقام مسئول تصريح کرد: تنها با همکاري و تشريک مساعي مي توانيم دنيا را نه فقط براي خود، بلکه براي نسل هاي آينده نيز به جايگاهي بهتر تبديل کنيم.
    واعظي توجه بر اهميت طرح هاي مشترک با شرکاي خارجي در توسعه فناوري ها، برنامه هاي کاربردي و خدمات جديد را ضروري خواند و افزود: اين موضوع يکي از ستون هاي اصلي سياست ما است و ما اين فعاليت ها را با اولويت دهي به معاملات خود، با کساني که به اين فراخوان پاسخ مثبت دهند، ادامه مي دهيم؛ در اين ميان شرکت هاي ايراني زيادي در حوزه ICT وجود دارد که در اين زمينه ها آماده آغاز همکاري هاي بين المللي هستند.
    وي در پايان سخنان خود تصريح کرد: اين گردهمايي، فرصت فوق العاده اي است که با ديگر ذينفعان ارتباط برقرار کنيم و با تبادل نظر از تجربيات يکديگر بهره مند شويم که من از ديدگاه هاي شما در اين مسير استقبال کرده و از توجه شما سپاسگزارم.
    گفتني است يکي از برنامه هاي مهم اين اجلاس جهاني مربوط به رويداد جايزه جامعه اطلاعاتي با عنوان «WSIS PRIZES» است که در پاسخ به تقاضاهاي ذينفعان WSIS به منظور ايجاد مکانيسمي موثر براي ارزيابي و شناسايي افراد، دولت ها، جامعه مدني، آژانس هاي بومي، منطقه اي و بين المللي، موسسات پژوهشي و شرکت هاي بخش خصوصي و در راستاي تجليل از موفقيت هاي چشمگير آنها در پياده سازي راهبردهاي توسعه گرايي که قدرت نفوذ فاوا را بهبود مي بخشد، طراحي شده است.
    اين جايزه بخشي از فرآيند گرفتن سهام WSIS است که نخستين بار در سال ۲۰۱۲ برگزار شد و بسرعت مورد توجه قرار گرفت و به محبوبيت فراواني در جامعه فاوا براي توسعه دست يافت. از آن سال تاکنون اين جايزه به عنوان بخشي از برنامه اجلاس به طور مستمر اجرا شده است.
    تاکنون ۶ بار جايزه جهاني جامعه اطلاعاتي (WSIS PRIZE) برگزار شده که طي آن ۱۲۰۰ طرح از سوي کشورهاي عضو به ثبت رسيده و يک ميليون و ۶۵۰ هزار نفر در داوري و راي گيري به اين طرح ها مشارکت داشته اند که نتيجه آن ۷۰ منتخب و ۸۹ برنده جايزه بوده است.
    تاکنون طرح هاي مختلفي در حوزه فناوري اطلاعات و ارتباطات از کشورمان در اين جايزه شرکت کرده و موفق به اخذ جايزه نيز شده اند. در رقابت جايزه ۲۰۱۷ نيز چهار طرح از ايران در اين رويداد جهاني شرکت کرده اند.
    وزير ارتباطات در اجلاس جهاني جامعه اطلاعاتي : مشوق همکاري بين المللي در حوزه «آي سي تي» هستيم
    


 روزنامه ايران، شماره 6520 به تاريخ 25/3/96، صفحه 8 (فناوري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه انشا و نويسندگي
متن مطالب شماره 103، ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است