|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/3/25: فناوري؛ شاهراه توسعه اقتصادهاي پيشرفته
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4070 25/3/96 > صفحه 13 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


فناوري؛ شاهراه توسعه اقتصادهاي پيشرفته
اقتصاد كشورهايي كه با فناوري متحول شده اند    خبرگزاري مهر: با توجه به نفوذ فناوري در سراسر دنيا و صنايع مختلف، بخش عمده اشتغال و رشد اقتصادي به اين عرصه وابسته شده است. به همين دليل بسياري از کشورها سرمايه گذاري هاي زيادي در بخش فناوري خود انجام داده اند تا در آينده بتوانند علاوه بر پيشتازي در اين حوزه، از درآمدهاي سرشار اقتصادي نيز بهره ببرند. ايران نيز طي سال هاي اخير قصد دارد با تکيه بر فناوري هاي نوين و کمک به استارت آپ به رشد بيشتري در زمينه علمي و اقتصادي دست يابد. درحالي که تحليلگران مختلف فضاي رشد فناوري و استارت آپ در ايران را بسيار مناسب مي دانند، اما چالش هايي نيز وجود دارد. از سوي ديگر ايران نخستين کشوري نيست که سعي دارد صنعت فناوري را در کشور پرورش دهد. طي سال هاي اخير کشورهاي متعددي اين مسير را طي کرده اند. در واقع مي توان نوآوري را رمز رشد اقتصادي در قرن بيست و يکم دانست
    
    فناوري، بزرگ ترين صنعت اشتغال زاي هند
    بخش اعظم رشد اقتصادي هند در سال هاي اخير مرهون گسترش R&D در صنعت فناوري بود. اين بخش در سال ۱۹۹۸ حدود 2/ 1درصد توليد ناخالص ملي را به خود اختصاص داده بود و سهم آن از توليد ناخالص ملي در سال ۲۰۱۲ به 5/ 7درصد رسيد. بودجه R&D هند در سال ۲۰۱۵ معادل 5/ 66ميليارد دلار بوده که البته اين رقم فقط 85/ 0درصد از توليد ناخالص داخلي اين کشوراست. درآمدزايي اين بخش در سال ۲۰۱۵ به ۱۴۷ميليارد دلار رسيد که از اين مقدار ۹۹ميليارد دلار به صادرات محصولات و ۴۸ميليارد دلار ديگر به درآمد داخلي تعلق داشت. اين صنعت در سال ۲۰۱۲ حدود ۲۳۰هزار شغل ايجاد کرد که 8/ 2ميليون شغل مستقيم و 9/ 8ميليون غيرمستقيم بود. سهم کل فناوري از صادرات هند از ۴درصد در سال ۱۹۹۸ به ۲۵درصد در ۲۰۱۲ رسيد.
    
    آمريکا و اقتصاد مبتني بر فناوري
    مرکز فناوري در آمريکا «سيليکون ولي» است. اين شهر که محل فعاليت شرکت هايي مانند اپل، فيس بوک و گوگل بوده، بر اقتصاد اين کشور تاثير زيادي داشته است. صنعت فناوري آمريکا نقش اساسي در گردش چرخ اقتصاد آن دارد. به طوري که 7/ 1 درصد از کل توليد ناخالص کشور به اين بخش تعلق دارد. طبق آخرين آمار وزارت کار آمريکا در سه ماه دوم ۲۰۱۶ در سيليکون ولي بيش از 5/ 1ميليون فرصت شغلي ايجاد شده که 7/ 25درصد از اين فرصت هاي شغلي نيز به قسمت خدمات و محصولات نوآوري و اطلاعاتي تعلق دارد. هم اکنون در سيليکون ولي حدود 7/ 6ميليون نفر مشغول فعاليت هستند. بودجه R&D آمريکا در سال ۲۰۱۳ معادل 4/ 473ميليارد دلار معادل 7/ 2درصد توليد ناخالص داخلي بود.
    
     آلمان مهد فناوري از گذشته تا امروز
    آلمان کشوري با سابقه طولاني در حوزه فناوري بوده و صد سال قبل برلين مهد فناوري عصر خود به شمار مي رفت. در سال ۲۰۱۴ بودجه R&D اين کشور اروپايي 4/ 109ميليارد دلار بوده که 869/ 2درصد از توليد ناخالص داخلي آن را تشکيل مي دهد. در سال ۲۰۱۴ حدود ۹۶۰هزار نفر در بخش فناوري اطلاعات، مخابرات و توليد محصولات مصرفي الکترونيکي فعال بودند. جالب آنکه اين کشور در حوزه توليد و استفاده از فناوري هاي سبز پيشرو است، به طوري که درآمد شرکت هاي فعال در حوزه فناوري سبز حدود ۲۰۰ميليارد يورو تخمين زده مي شود. درآمد کلي بخش هاي متکي بر فناوري در آلمان در سال ۲۰۱۳ به ۸۰۰ ميليارد يورو رسيد. همچنين آلمان با ثبت ۲۶۵۰۰حق امتياز اختراعات ثبت شده در اروپا رتبه نخست را دارد.
    
    ايجاد مناطق فناوري در چين
    علم و فناوري از سال ۱۹۹۰تا ۲۰۱۰ با سرعت زيادي در چين رشد کرد. دولت چين تاکيد زيادي روي سرمايه گذاري، اصلاح و وضعيت اجتماعي علم و فناوري به عنوان بخش بنيادين توسعه اقتصادي اجتماعي کشورش دارد. بودجه R&D چين در سال ۲۰۱۵ معادل ۴۰۹ ميليارد دلار بود که 1/ 2 درصد توليد ناخالص داخلي اين کشور را تشکيل مي دهد. تا پايان ۲۰۱۳ ميلادي ۲۶هزار و ۸۹۴شرکت توليدکننده در حوزه فناوري پيشرفته در چين فعاليت مي کردند. در سال ۲۰۱۳ نزديک به 13ميليون نفر در بخش توليدات کارخانه اي فناوري پيشرفته فعاليت مي کردند که نسبت به تعداد کارکنان اين بخش در سال ۲۰۰۸ ميلادي 9/ 36درصد رشد داشته است. درآمد شرکت هاي توليدکننده بخش فناوري پيشرفته در سال ۲۰۱۳ نزديک به ۱۱۶۰5ميليارد يوآن بوده است. دولت چين نيز براي گسترش فناوري و نوآوري برنامه هاي مختلفي مانند برنامه اسپارک(فناوري مناطق حومه نشين) و برنامه تورچ(تجاري سازي فناوري هاي نوين با ايجاد مناطقHigh Tech) ايجاد کرده است.
    
     رشد دو برابري بودجه R&D کره جنوبي
    نوآوري و فناوري عوامل اصلي رشد صادرات کره جنوبي و افزايش قدرت اقتصادي آن در دهه گذشته به شمار مي روند. اين کشور در دهه ۱۹۶۰ يکي از فقيرترين کشورهاي دنيا به شمار مي رفت اما در سال ۲۰۱۴ سيزدهمين قدرت اقتصادي دنيا شد. در سال ۲۰۱۳ رئيس جمهوري کره جنوبي اعلام کرد اقتصاد کشور بايد خلاقانه تر باشد و به همين دليل وزارت جديد علوم، ICT و برنامه ريزي آتي را ايجاد کرد. در ۲۰۱۴ بودجه اين وزارتخانه از مرز ۱۲ ميليارد دلار گذشت که بيش از ۲ ميليارد دلار به طور مستقيم صرف رشد اکوسيستم استارت آپ ها و حذف بسياري از محدوديت هاي مربوط به همکاري هاي مشترک در اين بخش بود. اين کشور موقعيت خود را مرهون سرمايه گذاري کلان در بخش R&D است. کره جنوبي در ۲۰۱۴ ميلادي 29/ 4 درصد از توليد ناخالص داخلي خود را به R&D اختصاص داده است.
    
    سرمايه گذاري سنگاپور در استارت آپ ها
    سنگاپور يکي از قطب هاي فناوري درآسيا به حساب مي آيد. دولت اين کشور نيز از گسترش فناوري حمايت زيادي مي کند. طبق آمار ۲۰۱۴ بانک جهاني، بودجه R&D اين کشور ۱۰ ميليارد دلار است که 1/ 2 درصد از توليد ناخالص داخلي اين کشور را تشکيل مي دهد. بنابراين تعجبي ندارد طي ۵ سال منتهي به ۲۰۱۵ دولت اين کشور ۱۶۷ ميليون دلار در استارت آپ‎هايي مانند Tree Box(در حوزه امنيت موبايل) و iCarClub(اشتراک گذاري خودرو) به صورت يارانه کمک کرده است.
    
    درآمد ۲۰ هزار ميليارد توماني ايراني ها
    طي سال هاي اخير ايران نيز در حوزه فناوري پيشرفت هايي داشته و شرکت هاي دانش بنيان مختلفي در آن رشد کرده اند. طبق آمار موجود در سال ۱۳۹۵ فروش محصولات شرکت هاي دانش بنيان به ۲۰ هزار ميليارد تومان رسيد. پيش بيني مي شود تا سال ۱۳۹۸ به ۱۰۰ تا ۲۰۰هزار ميليارد تومان برسد. طي سال گذشته ۲۶ شرکت دانش بنيان به عنوان فعال مجاز اقتصادي شناخته شدند. همچنين اين شرکت ها از معافيت هاي گمرکي بهره مند شده و براي جابه جايي و باربري تخفيف ۵۰ درصدي دريافت مي کنند. از سوي ديگر رئيس صندوق نوآوري و شکوفايي اعلام کرده براي تشويق شرکت هاي دانش بنيان به صادرات، تسهيلات ارزا ن تر در اختيار آنها قرار مي دهد. بايد ديد اين اقدامات حمايتي و تلاش دانشجويان و محققان تا چه اندازه مي تواند ما را در آينده به اهداف اقتصاد دانش بنيان نزديک کند.
    فناوري؛ شاهراه توسعه اقتصادهاي پيشرفته / اقتصاد کشورهايي که با فناوري متحول شده اند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4070 به تاريخ 25/3/96، صفحه 13 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه طب و تزكيه
متن مطالب شماره 1 (پياپي 2801)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است