|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/4/26: تيم آندرسون، استاد دانشگاه سيدني در گفت و گو با كيهان: وهابيت مذهب نيست ، حزب سياسي است
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21913
چهارشنبه دوم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21673 26/4/96 > صفحه 12 (صفحه آخر) > متن
 
      


تيم آندرسون، استاد دانشگاه سيدني در گفت و گو با كيهان: وهابيت مذهب نيست ، حزب سياسي استاشاره: عربستان با روي کار آمدن سياست مداران و حاکمان بي تجربه و ظالم دوران سختي را سپري مي کند. آل سعود از سويي در باتلاق جنگ يمن گرفتار شده و از سوي ديگر تمام تدابير خود در رابطه با تغذيه و حمايت از داعش براي مهار جبهه مقاومت را بي ثمر يافته است. سعودي ها که حتي به همپيمانان قديمي عربي خود نيز رحم نمي کنند، قصد دارند آن ها را در مشت خود نگه دارند و بر آن ها قيموميت داشته باشند. عربستان براي رسيدن به اين اهداف از هيچ تلاشي فروگذار نکرده حتي تمام مسيرهاي خشکي را بر شريک قديمي خود يعني قطر بسته است. اما آخرين غافلگيري سياسي در شبه جزيره عربي را بايد «کودتاي سياسي» در اين کشور دانست. محمد بن سلمان جوان بي تجربه و فرزند پادشاه عربستان اکنون به وليعهدي عربستان رسيده و ملت اين کشور را بيش از هر موقعي ديگر نگران آينده خود کرده است.
    به منظور بررسي بيشتر آخرين رويدادهاي عربستان و درک بهتر ابعاد پيدا و پنهان تحولات داخلي و سياست هاي خارجي اين کشور هم صحبت شديم با دکتر «تيم آندرسون»، استاد دانشگاه سيدني استراليا. مصاحبه کيهان با نويسنده کتاب هايي همچون «جنگ کثيف عليه سوريه»، «از خود دفاع کن» و «آزادي» را در ادامه مي خوانيد:
    
    *پژوهش ها در مراکز معتبر مطالعاتي غرب هم نشان مي دهد که عربستان حامي اصلي افراط گرايي سلفي تکفيري وهابي در جهان است. نظر شما در اين زمينه چيست؟
    بدون شک آنچه که اين مراکز مطالعاتي غربي آن را اعلام نموده اند صحيح است. شواهد بسيار زيادي موجود است که اثبات مي کند، رياض تروريست هاي منطقه را تسليح و حمايت مالي مي کند.
    هرچند تفکرات افراطي در جهان در گونه هاي مختلفي وجود دارد، اما بايد اين نکته را دانست که تفاوت چنداني بين داعش، وهابيت و القاعده وجود ندارد. آنها در صفات متعددي مشترک هستند. تمام گروه هاي سلفي و تفکيري تفکراتي جاه طلبانه دارند، آنها معتقدند تنها گروهي در دنيا هستند که اعمال و کردارشان صحيح است، فقدان تحمل يکديگر و شنيدن حرف هاي متضاد از ديگر خصوصيات آنها است. هدف آنها نيز بسيار روشن است، گروه هاي تکفيري در پي ضربه زدن به اسلام اند و قصد دارند تا چهره جذاب آن را خدشه دار کنند. عمده ترين تفاوت در بين تمامي اين گروه ها و «وهابيت» آن است که تفکر وهابي که از سوي آل سعود مطرح و بزرگنمايي شده بيشتر جنبه سياسي دارد تا مذهبي؛ بدين معني که «آل سعود به منظور پيشبرد سياست هاي تفرقه افکنانه خود از «وهابيت» استفاده ابزاري مي کند. آنها معمولا مشي مذهبي خود را با سياست هاي منطقه اي خود هماهنگ مي کنند و در واقع به وهابيت نقش پوششي دادند.
    درست برعکس «اخوان المسلمين» هر چند که پايه مذهبي آنان نيز بر «سلفي گري» استوار شده اما با اين وجود همواره شاهد درگيري هاي زيادي بين «وهابيت» و «اخواني ها» هستيم، شايد ريشه اصلي اختلافات آنها همين استفاده ابزاري آل سعود از وهابيت باشد، شايد براي همين بود که آل سعود از «حسني مبارک» حمايت مي کرد اما «محمد مرسي» اخواني را به هيچ وجه تحمل نکرد.
    
    * برخي معتقدند يکي از عوامل اصلي تنش در منطقه غرب آسيا سياست خارجي عربستان است. نظر شما در اين باره چيست؟
    بر اساس تاريخ، خاندان آل سعود همواره از تفکرات تهاجمي استفاده کرده تا بتواند سرزمين خود را از طريق نظام سلطنتي حفظ نمايد. آل سعود سعي دارد با برقراري و حفظ نظامي مستبد از بيداري و خيزش مردم در شبه جزيره عربي و به طور مثال در العواميه (شرق عربستان) جلوگيري کند. آل سعود همچنان با خوش خدمتي به انگليس و آمريکا در راس قدرت حضور دارد و بر ملت عربستان مسلط شده است. مبناي عقيده سعودي ها ايجاد تفرقه در بين ملت هاي منطقه و بنابراين ضعيف کردن آن هاست. اين استراتژي همه حکومت هاي سلطه جو است. سياستي که اتفاقا اسرائيل هم آن را در پيش گرفته است و به دنبال ايجاد جنگ و درگيري در بين کشورهاي منطقه است.
    
    * با و جود نقض آشکار حقوق بشر هم در عربستان و بيشتر نقاط مختلف منطقه از سوي عربستان مخصوصا در بين، چرا واکنشي مناسب از سوي سازمان هاي بين المللي يا دولت هاي غربي صورت نمي گيرد؟
    پاسخ اين سوال بسيار مشخص است. عربستان حتي جرات اشاره کردن به کسي را بدون دستور آمريکا ندارد، چه برسد بمباران شهرهاي يمن با موشک. بنابراين اين نکته را بايد بدانيم که تمامي اين اقدامات با هماهنگي کامل واشنگتن صورت مي گيرد. در اذهان رژيم آمريکا و دولتمردان آن هيچ دولتي در دنيا حق مستقل بودن را ندارد. خيلي از سازمان هاي نظارتي حقوق بشر که جنبه بين المللي نيز دارند تحت نفوذ آمريکا قرار گرفته اند و نمي توانند با صداي رسا و به راحتي از جنايات بشري پرده برداري کنند. بحث در رابطه با اين موضوع مقالات جداگانه اي مي طلبد.
    
    * سخناني مبني بر رويارويي نظامي عربستان و ايران شنيده مي شود. تا چه اندازه آن را محتمل مي دانيد؟ آيا عربستان توانايي رويارويي با ايران قدرتمند را دارد؟
    آل سعود نه توانايي رويارويي با ايران را دارد و نه علاقه به انجام چنين کاري.
    آنها با پول هاي گزاف و موشک هاي وارداتي حتي نتوانستند انصارالله را در چند قدمي خود شکست دهند، چگونه مي خواهند با ايران مبارزه کنند؟!!... هدف اصلي آنان تحريم و تشويق گروهک هاي تروريستي عليه ايران است.
    
    * آينده آ ل سعود را چه مي دانيد؟ با توجه به کودتاي اخير در اين کشور و سياست هاي بي ثبات کننده اين رژيم در منطقه، نظام استبدادي عربستان چه در انتظار دارد؟
    سياست جديد و بيهوده رياض نشان مي دهد که آنها از سياست هاي اشتباه گذشته خود درس نمي گيرند، البته اين مشي آل سعود منطقي است، چرا که سلطنت هاي مستبد بر مبناي جاهليت ادامه بقا مي دهند. آن ها در ماه هاي گذشته با اتخاذ سياست هاي سخت و جدي سعي داشتند تا قطر را مواخذه کنند، سياستي که به هيچ وجه ثمر نداد و کاملا بي نتيجه بود. قطري که همدست سعودي ها در انجام جرائم مختلف بود. ناپختگي سياسي را به راحتي در همين تقابل سعودي با قطر مي توان ديد. قطر اکنون به ايران گرايش پيدا کرده است و ترکيه از سمت سعودي ها فاصله گرفته است.
    در اين موضوع دو نقطه مقابل ذکاوت ايرانيان را مي بينيم، آنها عليرغم دشمني اخواني ها با مباني تشيع هيچگاه به طور قطعي با آنها دشمني نکردند. در ماجراي قطر به طور نسبي همراهي پاکستان را هم از دست داد.
    اما به عقيده من تا وقتي که آل سعود به طور کامل در خدمت سياست هاي واشنگن باشد، اين سلطنت مستبد به بقاي خود ادامه خواهد داد.
    اگر محور مقاومت گسترده تر و قوي تر شود، سدي قوي در برابر جاه طلبي هاي عربستان شکل خواهد گرفت.
    
    تيم آندرسون، استاد دانشگاه سيدني در گفت و گو با كيهان: وهابيت مذهب نيست ، حزب سياسي است
    


 روزنامه كيهان، شماره 21673 به تاريخ 26/4/96، صفحه 12 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات راهبردي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 78)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است