|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/4/26: تهديد استخرها براي شناگران
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21930
دوشنبه بيست و هشتم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21673 26/4/96 > صفحه 7 (شهرستان ها) > متن
 
      


گزارش از دور و نزديك 
تهديد استخرها براي شناگران


نويسنده: مريم كشاني از همدان

با فرا رسيدن فصل تابستان و افزايش دماي هوا، استخرها در همدان رونق گرفته و استقبال مردمي به ويژه جوانان و نوجوانان از ورزش شنا و تني به آب زدن در اين فصل دوچندان مي شود. اما آنچه مهم است سلامت بهداشتي آب استخرها براي علاقه مندان به اين ورزش است. کلرزني راهي است براي بهداشتي کردن آب استخرها اما مقدار کلرزني مسئله مهمي است که بايد صاحبان استخرها به جد رعايت کنند تا باعث اذيت و آزار شناگران نشود. همچنين استفاده از روش صحيح کلرزني نکته اساسي و مهمي است که در اين راستا بايد مورد توجه قرار گيرد.
    
    مشکلات استخرها در تابستان
    مديرکل ورزش و جوانان استان همدان بر کنترل آب استخرها تاکيد داشته و مي گويد: بهداشت آب استخرها به صورت ماهانه و يا حتي در مواقعي روزانه کنترل مي شود.
    رسول منعم اضافه کرد: اداره بهداشت و هيئت نجات غريق استان، وضعيت و ميزان بهداشت آب استخرها را نظارت و بررسي مي کنند و طي دو سال گذشته موردي مبني بر عدم رعايت بهداشت، از سوي صاحبان استخرها گزارش نشده است.
    وي علي رغم شلوغي استخرها در فصل گرم تابستان، تعداد استخرهاي فعال را جوابگوي نياز مردم دانست و افزود: هم اکنون 22 استخر در استان فعال است.
    منعم در پاسخ به اين سوال خبرنگار کيهان که چرا استخر ويژه بانوان در همدان وجود ندارد، گفت: کلنگ 7 استخر ويژه بانوان در يک سال گذشته زده شده و متاسفانه به دليل نبود اعتبار، به جز يک استخر در ملاير، مابقي با 60 درصد پيشرفت فيزيکي رها شده است.
    مديرکل ورزش و جوانان استان همدان با اشاره به اينکه اکثر استخرهاي استان به روش کلرزني گندزدايي مي شوند، تصريح کرد: گندزدايي آب استخرها به دو روش سنتي و مدرن(الکتروليز نمک طعام) صورت مي گيرد که در روش هاي سنتي از گاز کلر، پودر کلر و آب ژاول براي ضد عفوني کردن آب استخرها استفاده مي شود.
    منعم ادامه داد: در روش کلرزني، شناگران همواره با تهديدهايي روبه رو هستند چرا که همواره احتمال نشت گاز سمي و خفه کننده کلر در اين محيط ها وجود دارد بنابراين روش مدرن الکتروليز نمک طعام نسبت به روش سنتي بهتر است و با اينکه حجم سرمايه گذاري اوليه براي راه اندازي سيستم مدرن الکتروليز نمک طعام، نسبتا زياد است ولي در طول زمان بهره برداري، اين هزينه ها جبران مي شود.
    وي با بيان اينکه فقط سه استخر در استان مجهز به اين سيستم شده اند، افزود: براي هر استخر بين 30 تا 40 ميليون تومان اعتبار نياز است و به همين دليل صاحبان استخرها اقدام به اين مهم نکرده اند.
    جاي اين سوال باقي است که اداره کل ورزش و جوانان در جهت تغيير سيستم کلرزني به الکتروليز نمک چه اقداماتي را انجام داده است گويا نبود اعتبار تنها مستمسک مديران براي کم کاري در اين زمينه است.
    مديرکل ورزش و جوانان استان همدان در جواب اين سوال که چرا هنگام حضور در استخر چشم ها شروع به سوزش مي کند، پاسخ داد: قديمي بودن سيستم هاي تهويه هواي استخرها دليل اصلي اين حالت است و بايد اقدامي اساسي در اين زمينه از سوي مديران استخرها صورت گيرد.
    منعم از پذيرش بيش از حد استخرها در ايام تابستان انتقاد کرد و ابراز داشت: فصل گرما و استقبال زياد مردم نبايد موجب شود که استخرها بيشتر از ظرفيت، پذيرش کنند چرا که در اين صورت بهداشت محيط استخرها با مشکل مواجه مي شود.
    
     ضرورت اجراي طرح سباح
    در همين زمينه با رئيس هيئت غريق نجات استان به گفت وگو نشستيم، وي گفت: استخرها مکان خوبي براي دستيابي به نوعي آرامش روحي است. او مي گويد با فرارسيدن فصل گرما استخرها ميزبان تعداد زيادي از جوانان و نوجوانان فارغ از درس و دانشگاه است.
    سيروس سوريان ادامه داد: در ايام گرم تابستان تني به آب زدن يکي از سالم ترين برنامه هاي تفريحي و ورزش افراد به شمار مي رود ولي پايين بودن سرانه اقتصادي خانواده ها جوابگوي استفاده از کلاس هاي آموزش شنا نيست چرا که هزينه کلاس آموزشي شنا نسبت به ديگر کلاس هاي هنري بالا است و اکثر افراد شناگر مبتدي هستند.
    وي ادامه داد: در اين زمينه آموزش و پرورش با اجراي طرح سباح اقدام به آموزش برخي از دانش آموزان کرد اين طرح خيلي بود اما نمي دانم به چه دليل، ناتمام رها شد.
    سوريان گفت: مسئولين بايد بدانند مردم تشنه استخر هستند اما بهاي گران آن يکي از مهم ترين دلايل آنها براي عدم حضور بسياري از افراد به ويژه مردم مناطق محروم به اين مکان مفرح است
    سوريان دليل افزايش قيمت بليت را آزادسازي حامل هاي انرژي عنوان کرد و افزود: قبل از اين طرح هزينه آب، گاز، برق هر استخر به طور ميانگين بين سه تا چهار ميليون تومان مي شد اما بعد از آزادسازي حامل هاي انرژي، هزينه ها تا مبلغ 12 ميليون تومان افزايش يافته و صاحبان استخرها را با مشکلاتي مواجه کرده است.
    وي در خصوص وضعيت پذيرش و حضور مردم در ايام گرم تابستان مي گويد: استقبال مردم بسيار خوب است اما در ايام غيرتعطيل استخرها با يک سوم ظرفيت خود کار مي کنند و به معناي واقعي در حالت نيمه تعطيل قرار مي گيرند.
    اين مقام مسئول تاکيد کرد: بايد در نظر داشت پذيرش بيش از حد ظرفيت استخرها، شناگران را با مشکل مواجه مي کند و در نظر مردم کيفيت استخرها زير سوال مي رود.
    
     وضعيت بهداشت استخرهاي استان خوب است
    رئيس بهداشت محيط و حرفه اي اداره بهداشت استان همدان در خصوص حساسيت زياد اين اداره به کنترل بهداشت استخرها مي گويد: استخرها از جمله اماکني است که به دليل حساسيت بالا از نظر بهداشت ماهي يک بار کنترل و بازرسي مي شوند.
    حسين علي نوروزي خاطرنشان کرد: بهداشت محيط استخر، نوع تهويه هوا، سرويس هاي بهداشتي، وضعيت رختکن ها، امکانات رفاهي و کيفيت آب از جمله موارد مهمي است که در اين بازرسي ها طبق يک چک ليست مورد بررسي قرار مي گيرد و در صورت ديدن اشکال و ايرادي سريع برخورد مي شود.
    وي به کنترل سلامت آب نيز اشاره کرد و گفت: وجود کلر باقي مانده در آب، يکي از مهم ترين و شاخص ترين بخش در سلامت آب به شمار مي رود و اخيرا براي گندزدايي آب استخرها، موضوع الکتروليز نمک به عنوان جايگزيني مناسب به جاي کلر مطرح شده است.
    رئيس بهداشت محيط و حرفه اي اداره بهداشت استان همدان يادآور شد: با نظارت هاي صورت گرفته مي توان گفت وضعيت بهداشت استخرهاي استان خوب است و تاکنون هيچگونه شکايتي از سوي مردم و مراجعين به مرکز بهداشت نشده است.
    
     رعايت بهداشت فردي قبل از ورود به استخر الزامي است
    متخصص پوست و مو در زمينه بهداشت محيط و بهداشت فردي در استخر تاکيد زيادي دارد و مي گويد: افرادي که دچار بيماري هاي پوستي به ويژه بيماري هاي قارچي، جوش هاي ترشحي، دمل ها و... هستند بايد از ورود به استخرها اجتناب کنند.
    دکتر پدرام عليرضايي مي گويد: اهميت اين موضوع تا حدي است که اگر ناظران هر استخر متوجه ورود اين بيماران شوند بايد اقدام لازم را انجام دهند و آنها حق ورود به آب ندارند.
    وي به چند مورد از الزامات رعايت بهداشت فردي در استخر اشاره کرد و افزود: استفاده از وسايل شناي اختصاصي هر فرد، قرار دادن پا در حوضچه کلر به مدت 20 ثانيه، عدم استفاده از هرگونه لوسيون و مواد آرايشي را از مهم ترين نکات در رعايت بهداشت فردي عنوان کرد.
    
     هزينه گران شنا کردن
    با شنيدن صحبت هاي اين مسئولان به سراغ آقاي مرتضي اصغريان، پدري که مثل همه پدرها دغدغه پر کردن اوقات فراغت تنها دختر خويش را دارد رفتم، او مي گويد: متاسفانه ديگر بچه ها براي آموزش تئوري و نظري علاقه اي از خود نشان نمي دهند و خواهان يادگيري کارهاي ورزشي، مهارتي و هنري هستند.
    وي بيان داشت: شرکت در کلاس هاي ورزشي بهترين گزينه براي کسب دوباره انرژي جوانان و نوجوانان به شمار مي رود و مي توان گفت تنها کلاسي است که بچه ها براي حضور در آن به خانواده ها «نه» نمي گويند.
    او ادامه داد: شنا ورزشي مفرح است و پرانرژي است که خانواده ها اقبال زيادي براي ثبت نام فرزندان خود در اين کلاس ها دارند اما بايد گفت شنا ورزشي گران است و براي آموزش عمومي بايد مبلغ 160 هزار تومان بپردازيم. کسي هم نمي تواند بگويد چرا؟
    نتيجه آن که بايد مديران نسبت به ساخت استخرهاي جديد و تکميل استخرهاي نيمه تمام کمر همت ببندند و با همکاري مديران استخرها نسبت به تغيير روش گندزدايي سنتي به مدرن اقدام عاجل صورت گيرد. وزارت آموزش و پرورش نيز اجراي طرح سباح که به آموزش شناي دانش آموزان مي پرداخت، را بايد با جديت ادامه دهد.
    ضمنا تعديل قيمت بليت استخرها و يا پرداخت کمک هزينه توسط ادارات و دستگاه ها به کارمندان براي استفاده از امکانات استخرها ضروري به نظر مي رسد.
    گزارش از دور و نزدیک: تهديد استخرها براي شناگران
    


 روزنامه كيهان، شماره 21673 به تاريخ 26/4/96، صفحه 7 (شهرستان ها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه كارآفريني در كشاورزي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 404)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است