|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/4/26: ماموريت فرابخشي در شهر جهاني «يزد»
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4333
دوشنبه سي و يكم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4095 26/4/96 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


ماموريت فرابخشي در شهر جهاني «يزد»
در نشست خبري معاون ميراث فرهنگي كشور تاكيد شد

نويسنده: پرستو فخاريان


    دنياي اقتصاد : «يزد» درحالي هفته گذشته به ثبت جهاني يونسکو رسيد که معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري اين را تازه اول راه حفاظت ميراث فرهنگي و توسعه گردشگري اين شهر مي داند و معتقد است حالا تمام نهادها موظف به رعايت اصول جهاني در يزد هستند؛ چراکه اين تعهد جمهوري اسلامي ايران به نهاد يونسکو است، نه صرفا سازمان ميراث فرهنگي کشور.
    به گزارش خبرنگار «دنياي اقتصاد»، محمدحسن طالبيان در نشستي که روز گذشته به مناسبت ثبت جهاني يزد در سازمان ميراث فرهنگي برگزار شد، افزود: «اينکه اثري به ثبت مي رسد به اين معنا نيست که همه چيز در آنجا مناسب است، بلکه به نوعي تلاشي است براي بهتر شدن حال آن اثر يا منطقه، بنابراين مي توان گفت اين يک روند است که بايد طي آن سعي در بهبود اوضاع اثر ثبت شده داشت.» وي هدف از ثبت جهاني اين شهر را علاوه بر بحث حفاظت، ايجاد گفتماني براي حفاظت عنوان و تصريح کرد: «پس از اين رويداد و طي چند روز گذشته مسوولان شهرداري هفت تا هشت شهر تاريخي با من تماس گرفته و ابراز کردند متوجه اشتباهات خود در از بين بردن يا ايجاد مخاطره براي شهرهاي تاريخي شان شده اند. آنها اعلام مي کردند آمادگي دارند از اشتباهات گذشته برگردند. برهمين اساس بايد گفت اينکه اين موضوع به گفتمان حفاظت در سطح جامعه تبديل شود، بسيار جاي خوشحالي دارد.»
    معاون ميراث فرهنگي کشور تاکيد کرد: «موضوع ثبت جهاني بسيار مهم است، اما اينکه جامعه بداند داراي چه ثروت و ارزش هايي است و تلاش کند از اين مواريث فرهنگي حفاظت صورت گيرد، اهميت به مراتب بيشتري دارد، بنابراين لازم است در اين فرآيند از کساني که هنوز به ميراث فرهنگي توجه کافي ندارند، مطالبه اجتماعي صورت گيرد.» طالبيان در پاسخ به برخي انتقادات درمورد ايجاد کارخانه در حريم پاسارگاد و چالش هاي ديگر در ساير آثار جهاني از جمله شوش توضيح داد: «در پاسارگاد يکي از مديران ما اشتباهي صورت داد و ما ضمن برکناري وي، داريم موضوع را از دريچه قانوني و حقوقي پيش مي بريم. در چنين اتفاقاتي هميشه هم سازمان ميراث فرهنگي مقصر نيست و ما نيازمند همکاري قوه قضائيه هستيم. درباره شوش نيز نمي توانيم بگوييم همه چيز خوب است اما دست کم مي توانيم بگوييم از قبل ثبت وضعيت بهتر است.»
    
     لزوم تعريف پيوست گردشگري
    طالبيان در پاسخ به سوال خبرنگار ما درباره برنامه ريزي براي گردشگري يزد پس از ثبت جهاني اين شهر، تصريح کرد: «وقتي اثري به ثبت جهاني مي رسد، ما ناگزير از آنيم که به گردشگري آن نيز بينديشيم و براي آن برنامه ريزي کنيم. در خصوص يزد نيز چنين موضوعي وجود دارد. هم اکنون نقشه اي براي مسيرهاي گردشگري در يزد تهيه و محورهاي عمومي تعريف شده اند.» به گفته وي، حتي اماکني که گردشگران بتوانند براي تهيه صنايع دستي به آن مراجعه کنند، تعريف شده است؛ اما همچنان اولويت با ساکنان شهر و برنامه ريزي براي زندگي آسان آنها است.
    اين مقام مسوول گفت: از سال 93 همه مردم اين منطقه، به ويژه آن دسته که در بافت تاريخي زندگي مي کنند، با همراهي دستگاه هاي مختلف تلاش کرده اند اين پرونده آماده و ثبت شود. ثبت يک شهر در فهرست ميراث جهاني يونسکو کار آساني نيست. اکثر شهرهايي که در دنيا از آنها اسم برده مي شود يا محور تاريخي هستند يا بخشي از يک بافت تاريخي اند يا شهرهاي کم وسعتي هستند؛ درنتيجه به لحاظ وسعت و فشردگي مي توان يزد را تا حدي يک استثنا شمرد.» مشاور رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کشور نيز که در اين نشست حاضر بود، در توضيحات تکميلي در اين زمينه خاطرنشان کرد: «دو ماه پيش اين موضوع به صورت مفصل مطرح شد که تمام ثبت ها بايد پيوست گردشگري و صنايع دستي نيز داشته باشند و يزد نيز از اين امر مستثني نيست.» مصطفي دهقان افزود: «در همين حال برنامه ششم نيز ظرفيتي را ايجاد کرده که همه طرح هاي ملي بايد پيوست گردشگري داشته باشند.»
    
     نقش جامعه محلي
    معاون ميراث فرهنگي کشور در ادامه پاسخگويي به سوال خبرنگاران، درباره تمهيدات و تسهيلاتي که براي مردم يزد و به ويژه بافت ثبت شده درنظر گرفته مي شود، تصريح کرد: «خوشبختانه يزدي ها به يک خودآگاهي رسيده اند و چنان که بارها اعلام شده طي دوسال گذشته 70درخواست براي ثبت ملي خانه هاي تاريخي از سوي آنها داشته ايم؛ موضوعي که تا پيش از اين بي سابقه بوده است.» طالبيان با تاکيد بر اينکه از اين پس خانه هايي که در يزد ساخته مي شوند براساس آنچه يونسکو اعلام کرده، بايد از خشت باشد، يادآور شد: «ما حتي پيش از ثبت نيز مقاديري خشت سفارش داده و به مردم اعلام کرده بوديم که مي توانند براي ساخت خانه هايشان در بافت از آنها استفاده کنند.» مشاور رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نيز در اين خصوص تصريح کرد: «عموما براي بهتر شدن حفاظت از آثار، ناچاريم به سمتي برويم که جوامع محلي از آن نفع ببرند و نفع خود را در حفاظت از اثر بدانند؛ اتفاقي که در سراسر دنيا رخ مي دهد.» به گفته دهقان، به اين ترتيب جامعه محلي خود علاقه مند خواهد شد در حفاظت آن بکوشد. از اين رو، ايجاد ذي نفعان بيشتر براي 700هکتار بافت ثبتي يزد به معني موفقيت بيشتر در جلوگيري از تخريب ها و در نتيجه حفاظت از اين بافت است.
    
    چالش ساخت وساز
    اما به گفته مسوول تدوين پرونده ثبت جهاني يزد، يکي از چالش هايي که يونسکو پيش از ثبت يزد در خصوص اين پرونده اعلام کرده بود، موضوع سازه هاي بتني و غيرخشتي در اين شهر است؛ امري که به اعتقاد مسوولان امر به دليل ملي بودن نظام ساختماني است، درحالي که به باور کارشناسان مي تواند منطقه اي باشد. طالبيان در اين باره گفت: «در محله زرتشتيان سه ساختمان بتني داشتيم. البته ارتفاع و تراکم در ساخت اين ساختمان ها رعايت شده بود، اما خشتي نبودند. اين به دليل آن است که نظام مهندسي کشور به خانه هاي خشتي پروانه ساخت نمي دهد. با اين همه در يکي دو سال گذشته تلاش شده که از طريق رايزني با وزارت راه و همکاري بدنه دانشگاهي، مديران محلي و شهرداري، مرکز تحقيقات مسکن را درگير اين مساله کنيم تا دستورالعملي براي ساخت خانه هاي خشتي و صدور پروانه ايجاد شود و ديگر شاهد ساخت خانه هاي بتني در يزد نباشيم و تمام خانه ها با همان روش هاي قديمي و دانش سنتي اما مقاوم و با رعايت مسائل مهندسي ساخته شوند.»
    او از ارائه پيشنهادي به شوراي عالي شهرسازي طي هفته آينده خبر داد که براساس آن از مسوولان امر خواسته مي شود با سازه هاي خشتي در يزد موافقت و سعي شود بناهاي جديد با مهندسي جديد اما با مصالح خشتي ساخته شوند. براساس اين گزارش، در اجلاس اخير کميته ميراث جهاني يونسکو که 21 عضو دارد، حدود 38 پرونده ارائه شده بود. از اين تعداد 21 پرونده بعد از بحث و گفت وگو، به ثبت رسيدند. ثبت هاي جديد، تعداد کل آثار به ثبت رسيده در جهان را به عدد 1073 و در ايران به عدد 22 رساند.
    
    ماموريت فرابخشي در شهر جهاني «يزد» / در نشست خبري معاون ميراث فرهنگي کشور تاکيد شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4095 به تاريخ 26/4/96، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بارآثار ديگري از "پرستو فخاريان"

  آزمون نوروزي كيش در رقابت با مقاصد همسايه در نشستي بررسي شد
پرستو فخاريان، دنياي اقتصاد 19/12/96
مشاهده متن    
  بسته هاي سفر در تله گراني / سهم دولتي ها و خصوصي ها در كاهش قيمت سفر چيست؟
پرستو فخاريان، دنياي اقتصاد 7/11/96
مشاهده متن    
  روايت رسمي از 7 چالش اساسي گردشگري / در مراسم روز جهاني گردشگري، از «دنياي اقتصاد» تقدير شد
پرستو فخاريان، دنياي اقتصاد 5/7/96
مشاهده متن    
  9 ميليون سفر خارجي در سال 95 / تمديد «تراز منفي» گردشگري با يارانه ارزي
پرستو فخاريان، دنياي اقتصاد 21/6/96
مشاهده متن    
  بودجه يك ميلياردي براي تبليغات گردشگري در خارج / نمايندگان گردشگري ايران، در كرمان گردهم مي آيند
پرستو فخاريان، دنياي اقتصاد 6/6/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشگاه علوم پزشكي بيرجند
متن مطالب شماره 1 (پياپي 74)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است