|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/4/26: خط و نشان اردوغان براي مخالفان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4308
پنجشنبه سي ام فروردين ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4095 26/4/96 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


خط و نشان اردوغان براي مخالفان
صدها هزار هوادار حزب حاكم در سالگرد كودتا گرد هم آمدند    
    دنياي اقتصاد: ماه ژوئيه يا آنگونه که ترک ها ماه تموز مي نامند، ماهي پر از ماجراجويي براي ترکيه اي ها بوده است. درست در ميانه ماه تموز يا 15 ژوئيه سال 2016 بود که گروهي از نظاميان ترکيه به رسم سابق در اين کشور دست به کودتا زدند اما اين بار اين کودتا مانند سه کودتاي پيشين به نتيجه نرسيد و مردم کودتاچيان را دستگير کردند. حالا در سالروز اين کودتا رئيس جمهوري ترکيه که بيشتر از گذشته قدرتمند شده است، فرياد مي زند که سر خائنان را از تنش شان جدا خواهد کرد.
     
    

    
    او که در سالروز کودتا در ميان صدها هزار هوادار خود سخنراني مي کرد، گفت که مجازات اعدام را با اجازه مردم بازخواهد گرداند. مردم نيز يکصدا شعار مي دادند که وي مي تواند از اين اختيار برخوردار شود. به گزارش رويترز، رجب طيب اردوغان، در نخستين سالگرد کودتاي نافرجام ترکيه، در روزي که دولت ترکيه آن را روز «دموکراسي و همبستگي» ناميده است، گفت: با کساني که خيانت کرده اند، به شدت برخورد مي شود. سالگرد کودتاي نافرجام 15 ژوئيه در شهرهاي مختلف ترکيه برگزار شد و گروه هاي مردم در راهپيمايي هاي مربوط به آن شرکت کردند. ترکيه روز ۱۵ ژوئيه را تعطيل رسمي اعلام کرده و نام آن را «روز دموکراسي و همبستگي» ناميده است. رئيس جمهوري ترکيه خود در نشست ويژه اي در پارلمان آن کشور شرکت کرد و سپس به راهپيمايان در استانبول پيوست، پس از آن به آنکارا، پايتخت، بازگشت تا در نيمه شب شنبه و ساعات اوليه روز يکشنبه در تظاهراتي خارج از مجلس و مراسمي در کاخ رياست جمهوري شرکت کند.
    او در جمع صدها هزار نفر از کساني که در اطراف تنگه و پل بسفر جمع شده بودند بار ديگر تاکيد کرد دولت او ممکن است مجازات اعدام را بازگرداند. رجب طيب اردوغان در اين زمينه تصريح کرد که نخست، سر آنها را که خيانت کرده اند، از تن جدا مي کنيم. ترکيه از سال ۲۰۰۴ به اين سو مجازات اعدام را کنار گذاشته است. با تصويب و اجراي دوباره آن و امضاي رئيس جمهوري، يکي از اصلي ترين شروط عضويت در اتحاديه اروپا زيرپا گذاشته مي شود و خودبه خود به روند عضويت خاتمه مي دهد. رجب طيب اردوغان تاکنون چند بار اظهار داشته لازم نيست کشورش به هر بهايي عضو اتحاديه اروپا شود. او اخيرا در مصاحبه اي با شبکه جهاني بي بي سي نيز گفت که اگر اين نهاد اروپايي اعلام کند نمي تواند عضويت ترکيه را بپذيرد، مايه آرامش خاطر دولتش خواهد بود و افزود که اتحاديه اروپا وقت ترکيه را تلف مي کند. کودتاي نافرجام ترکيه 15 ژوئيه سال پيش به وقوع پيوست و در وقايع مربوط به آن دست کم ۲۴۹ نفر جان خود را از دست دادند. پس از کودتا هزاران نفر از کار برکنار شده يا بازداشت و بسياري از رسانه ها نيز تعطيل شده اند. طي يک سال گذشته در ترکيه وضعيت فوق العاده برقرار است. در سالگرد کودتا نيز دولت ترکيه اعلام کرد هفت هزار نفر ديگر از نيروهاي پليس، ارتش و کارکنان دولت را از کار برکنار کرده است. اردوغان در سخنراني ديگري در مراسم کودتا گفت: در 15 ژوئيه کشور ما به همه جهان نشان داد ما چه ملتي هستيم.
    کودتاي ترکيه اما با واکنش بسياري از کشورهاي جهان، از جمله کشورهاي اروپايي و ايالات متحده روبه رو شد که جملگي با آن مخالفت کردند. با اين همه مقام هاي دولت ترکيه ناخشنودي خود از واکنش هاي متحدان غربي، از جمله در اروپا و آمريکا را پنهان نکردند. در عين حال موضوع بازنگرداندن فتح الله گولن، خطيب مخالف اردوغان که ساکن آمريکا است، بر روابط دولت ترکيه و دولت باراک اوباما سايه افکنده بود. دولت ترکيه اميدوار است که در دولت جديد آمريکا بتواند اين روحاني را براي محاکمه و مجازات به اين کشور بازگرداند.
    ازسوي ديگر اما بازداشت ها، اخراج ها، تعطيلي رسانه ها و برخوردهاي گسترده دولت اردوغان پس از آن نيز بارها با انتقاد روبه رو شده است. در مواردي گزارش هايي از «شکنجه و تجاوز» بر بازداشت شدگان منتشر شد و يا از آنکارا خواسته شد به حاکميت قانون و آزادي هاي اساسي احترام بگذارد. از زمان کودتا به اين سو در ترکيه 10 هزار نفر دستگير يا از کاربر کنار شده اند. عمده اين دستگيري ها هم به علت ارتباط افراد با شبکه گولن بوده است. اين شبکه قبلا متحد اردوغان بوده است. بسياري از کارشناسان بر اين باورند که حضور اين شبکه در برهه هاي مختلف دولت اردوغان به کمک وي آمده است اما تقريبا از سال 2014 اردوغان در پي جدايي از اين گروه بوده است. دولت ترکيه بر اين باور است که کودتاي تموز هم با حضور طرفداران گولن صورت گرفته است. روزنامه حريت ديلي مي نويسد که در 81 استان اين کشور مراسم روز دموکراسي و همبستگي برگزار شد. در استانبول هم مردم روي پل شهدا که سابق بر اين پل بسفر ناميده مي شد، گرد هم آمدند. اين پل به اين دليل تغيير نام پيدا کرد که در روز کودتا تانک ها اين پل را مسدود کردند و 34 نفر از مردم را نيز روي اين پل کشتند. اردوغان در بزرگداشت کشته هاي اين پل گفت: آيا مردمي که براي دفاع از دموکراسي آمدند، سلاح به دست داشتند؟ آنها درست مانند امروز فقط پرچم در دست داشتند. اما آنها سلاح قوي تري از تفنگ داشتند و آن ايمان شان بود. صحبت هاي اردوغان در سراسر اين کشور از طريق ويدئو وال هاي نصب شده در خيابان ها به طور مستقيم پخش مي شد. اردوغان همچنين در اين سخنراني گريزي انتقادي هم به مخالفان خود از جمله دبيرکل حزب جمهوري خواه خلق زد که چند روز پيش يک تظاهرات وسيع با نام «عدالت» از آنکارا تا استانبول برگزار کرد. او کمال کليچداراوغلو را يک «ترسو» خطاب کرد که در روز کودتا در خيابان حضور پيدا نکرده بود. اردوغان همچنين کليچداراوغلو را به آنچه «تلاش براي کودتاي کنترل شده» از سوي حزب عدالت و توسعه خوانده است، مورد انتقاد قرار داد. رئيس جمهوري ترکيه در اين زمينه گفت: اگر دقت کرده باشيد دو گروه از اصطلاح استفاده مي کنند؛ اول فتوچي ها (طرفداران فتح الله گولن) و طرفداران خارجي اين گروه و سپس دبير کل حزب اپوزيسيون است که از اين اصطلاح استفاده مي کنند.
    
    
    خط و نشان اردوغان براي مخالفان / صدها هزار هوادار حزب حاكم در سالگرد كودتا گرد هم آمدند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4095 به تاريخ 26/4/96، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Caspian Journal of Dental Research
متن مطالب شماره 1 (پياپي 701)، Mar 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است