|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/4/26: آقاي صالحي! ترامپ آن قدر هم ديوانه نيست كه برجام را پاره كند
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 21913
چهارشنبه دوم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21673 26/4/96 > صفحه 10 (اخبار كشور) > متن
 
      


آقاي صالحي! ترامپ آن قدر هم ديوانه نيست كه برجام را پاره كندرئيس سازمان انرژي اتمي در حالي تهديد مي کند که پاره کردن برجام از سوي ترامپ، ايران را بيچاره مي کند! که روند تحولات و اخبار نشان مي دهد ترامپ آنقدر هم ديوانه نيست که چنين کاري کند و حتي به دنبال دائمي کردن اين توافق خسارت بار است!
    سرويس سياسي - علي اکبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي در يازدهمين همايش اساتيد و دانشجويان ايراني خارج از کشور در مشهد در اظهارنظري تامل برانگيز خطاب به منتقدان برجام گفت: ان شاءالله ترامپ برجام را پاره کند تا بفهميم به کجا خواهيم رسيد.
    در پاسخ به اين اظهارنظر عجيب آقاي صالحي بايد گفت، در حال حاضر حدود 2 سال از اجراي شتابزده،يکطرفه،بدون ضمانت و برگشت ناپذير برجام از سوي دولت يازدهم مي گذرد. جهت اطلاع، واشنگتن خيلي وقت است که برجام را پاره کرده است. آمريکا در اولين روز اجراي تعهدات 1+5 ذيل برجام- دي ماه 94- با تصويب تحريم هاي ضد ايراني، برجام را پاره کرد. پس از آن نيز آمريکا بارها و بارها برجام را به صورت فاحش نقض کرده است. فايننشال تايمز چندي پيش در گزارشي با اشاره به تداوم تحريم هاي آمريکا عليه ايران بعد از برجام نوشته بود: «تلاش هاي آمريکا براي بيرون نگه داشتن ايران از سيستم بانکي بين المللي عملا همان تاثير پاره کردن برجام را دارد». در دوران پسابرجام، اقدامات آمريکا در نقض برجام چنان شدت گرفت که تحليلگران غربي از آن به «شليک به قلب برجام» تعبير کردند. ظريف چندي پيش تصريح کرد:«آيا آمريکا آماده است به متن برجام پايبند باشد، روحش به کنار. تاکنون واشنگتن هر دو را زير پا گذاشته است».
    
    عدم خودباوري و خودکم بيني کليد تمامي خسارت هاي محض
    آقاي صالحي، شما به صورت غيرمستقيم هشدار داده ايد که «بايد حتما آمريکا برجام را پاره کند تا ببينيد چه بلايي به سرمان خواهد آمد!». اين ضعف و استيصال در مقابل دشمن مصداق روشني است از اينکه کليد تمامي خسارت هاي محض، عدم خودباوري و خودکم بيني برخي مسئولين است.
    رئيس سازمان انرژي اتمي، با تاکيد بر اينکه برجام را بايد منصفانه ارزيابي کنيد نه آرزومندانه، گفت: حقايق روي زمين را ببينيد، سوالي که مطرح مي شود اين است چه کار بايد مي کرديم تا آمريکايي ها بيايند و عذر خواهي کنند و تحريم ها برداشته شود .
    در پاسخ بايد گفت، اتفاقا دستاورد تقريبا هيچ برجام زماني حاصل شد که دولتمردان در پاسخ به انتقادات دقيق،واقع بينانه،کارشناسي و منصفانه دلسوزان نظام، با فحاشي آنان را به جهنم حواله دادند.در حقيقت نتيجه سهل انديشي در مواجهه با آمريکاي بدعهد، خسارت محض برجام بود.
    
    بي توجهي دولت به 29 شرط ابلاغ شده در اجراي برجام
    صالحي با بيان اينکه کساني که مخالف برجام هستند بيايند و به اين سوال پاسخ دهند، بيان کرد: آيا صنعت هسته اي کشور ملک شخصي من بوده که در مذاکرات من براي آن شخصا تعيين تکليف کنم و هر چه آمريکايي ها بگويند ما بگوييم چشم، چنين طرز فکري حکومت و نظام را زير سوال مي برد. يعني اين نظام هيچ متولي نداشته که يک نفر مثل من براي کشور تعيين تکليف کند؟
    در پاسخ بايد گفت اتفاقا اجراي برجام از سوي دولت، به 29 شرط ابلاغ شده از طرف رهبر معظم انقلاب، شوراي عالي امنيت ملي و مجلس شوراي اسلامي مشروط شد. اما متاسفانه دولت مرتکب قصور و تقصير هاي فراوان در مراعات آن 29 شرط شد. در همين رابطه، «علي اکبر ولايتي» عضو هيئت نظارت بر برجام - تيرماه 95- در مصاحبه با خبرگزاري صداوسيما، گفت: «به برخي شروط 9 گانه ابلاغ شده از جانب رهبر معظم انقلاب در خصوص اجراي تعهدات کشورمان در چارچوب برجام عمل نشد».
    در حالي که تنها پاسخ عملي و قاطع به گستاخي آمريکا عمل به 29 شرط اجراي برجام بود، مقامات ارشد دولت يازدهم در اقدامي منفعلانه و تحقيرآميز به فشار ايميلي، پيام توئيتري و نامه نگاري و برگزاري جلسات نمايشي بسنده کردند.
    
    بازي خوردن دولت در پروژه امتيازگيري حداکثري از ايران
    رئيس سازمان انرژي اتمي عنوان کرد: اگر برجام براي آمريکايي ها خوب است، چرا ترامپ و اسرائيل از آن ناراحت است.
    ظاهرا آقاي صالحي تمايلي به پيگيري اخبار بين الملل ندارند. در روزهاي گذشته، «کارمي گيلون» رئيس اسبق سرويس امنيت داخلي رژيم صهيونيستي (شين بت) به مناسبت دومين سالگرد امضاي برجام در يادداشتي در نشريه آمريکايي فارن پاليسي از برجام به عنوان يک موهبت براي اين رژيم ياد کرد.
    گيلون تصريح کرد: حتي سرسخت ترين منتقدين برجام از جمله ترامپ، نتانياهو و تعدادي از همکاران من در مراکز نظامي و امنيتي اسرائيل نيز امروز علنا يا تلويحا به نتايج مثبت آن اذعان دارند يا اينکه دست کم برخلاف گذشته در برابر آن سکوت کرده اند.
    بسياري از کار شناسان اظهارات نتانياهو در طول مذاکرات و در مخالفت با توافق هسته اي را بخشي از سناريوي «پليس خوب- پليس بد» دانسته و تاکيد داشتند که اين سناريو در راستاي تکميل پروژه امتيازگيري حداکثري از ايران به اجرا درآمد.
    
    فشار ايميلي در مقابل نقض صريح برجام!
    رئيس سازمان انرژي اتمي يادآور شد: بنده يک مشکلي که دارم اين است که حرفم را مي زنم، دو سال پيش حدود يک يا دو ماه از تصويب برجام گذشته بود که دو نکته را گفتم، اول اينکه آمريکايي ها دبه مي کنند که اين کلمه خودش داستان شد، دومين مسئله اي که گفتم اين بود که بانک هاي بزرگ هنوز وارد ميدان نشدند که آقاي روحاني هم عصباني شدند و من را توبيخ کردند، من در حد توبيخ شدن توسط رئيسم حرفم را گفتم، خيلي از حقايق را نمي توان گفت اما حقيقت هاي اينگونه اي را بنده با تشخيص خودم اعلام کردم.
    وي اظهار کرد: من به عملکرد برجام نمره 70 مي دهم و از نظر من برجام قبول شده است، 30 درصد هم اختلال ايجاد مي کنند که بايد با آمريکا صحبت کرد و فشار آورد. ما امکانات فشار را هم داريم.
    گفتني است، مقامات دولت از جمله جهانگيري، ظريف، سيف، طيب نيا، عراقچي و... بارها به دستاورد تقريبا هيچ برجام اذعان داشته اند اما دولت همواره از اجراي 29 شرط اعلام شده شانه خالي کرده و به فشار ايميلي بسنده کرده است.
    
    صالحي درست مي گويد ديگر به گذشته بر نمي گرديم!
    رئيس سازمان انرژي اتمي افزود: امروز در برجام طوري عمل کرديم که ديگر به گذشته بر نمي گرديم. اگر در آينده به تاريخ ايران نگاه شود، خواهيم فهميد که اين ملت چه قدم بزرگي برداشته است.
    صالحي درست مي گويد.ديگر به گذشته برنمي گرديم چون دولت يازدهم بي آنکه تضمين محکم و غيرقابل تغييري از حريف بگيرد، بسياري از تعهدات خود را به صورت کاملا يکجانبه و به گونه اي که قابل بازگشت نيست، عملياتي کرد. خروج بيش از 12 هزار سانتريفيوژ از چرخه غني سازي، توقف تحقيق و توسعه براي غني سازي در فردو، بتن ريزي در قلب رآکتور اراک و خروج 9700 کيلوگرم از ده هزار کيلوگرم اورانيوم غني شده زير 5 درصد- که طي ده سال با تلاش دانشمندان هسته اي کشورمان به دست آورده بوديم- از کشور از جمله اين اقدامات است که هزينه هاي سنگيني را در پي داشت.
    
    سلب مسئوليت از خود و مقصرتراشي در زنگ حساب
    صالحي يادآور شد: صنعت هسته اي نماد قدرت جمهوري اسلامي ايران است و به سلايق دولت ها ربطي ندارد و هر تصميم بزرگي براي آن گرفته مي شود حتما بايد با هماهنگي نظام صورت بگيرد.
    ادعاي بي اختيار بودن دولت ها در تصميم گيري و سلب مسئوليت از خود و مقصر تراشي در زنگ حساب در حالي است که دولت همواره از اجراي 29 شرط اعلام شده در اجراي برجام شانه خالي کرده است. براي نمونه در قانون «اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوري اسلامي ايران در اجراي برجام» مصوب مجلس شوراي اسلامي تاکيد شده است که «دولت موظف است هرگونه عدم پايبندي طرف مقابل در زمينه لغو موثر تحريم ها يا بازگرداندن تحريم هاي لغو شده و يا وضع تحريم تحت هر عنوان ديگر را به دقت رصد کند و اقدامات متقابل در جهت احقاق حقوق ملت ايران انجام دهد و همکاري داوطلبانه را متوقف نمايد و توسعه سريع برنامه هسته اي صلح آميز جمهوري اسلامي ايران را سامان دهد به طوري که ظرف مدت دو سال ظرفيت غني سازي کشور به يکصد و نود هزار سو افزايش يابد».
    
    از توافق به هر قيمتي تا حفظ برجام به هر قيمتي
    اکنون حدود 2 سال از امضاي تعهدات 1+5 ذيل برجام مي گذرد و تشت رسوايي برجام از بام افتاده است، مقامات دولت يازدهم مي گويند «آمريکا بدعهدي مي کند اما ما با جامعه جهاني توافق کرده ايم و آمريکا نمي تواند آن را نقض کند». اين موضع گيري در حالي است که روحاني در زمان انتخابات رياست جمهوري يازدهم در توضيح چرايي اولويت مذاکره با آمريکايي ها در مقابل تروئيکاي اروپايي گفت: «بنده معتقدم مذاکره با آمريکا راحت تر از مذاکره با اروپاست چرا که اروپايي ها به دنبال «آقا اجازه» از آمريکا هستند. ... آمريکايي ها کدخداي ده هستند، با کدخدا بستن راحت تر است». وقتي رويکرد «توافق کردن به هر قيمتي» به «حفظ برجام به هر قيمتي» تبديل مي شود. آنگاه آمريکا نيز از «کدخدا» به «يکي از طرفين» تقليل جايگاه پيدا مي کند.
    در طول مذاکرات، «توافق کردن به هر قيمتي» موجب خروج بيش از 12 هزار سانتريفيوژ از چرخه غني سازي، توقف تحقيق و توسعه براي غني سازي در فردو، بتن ريزي در قلب رآکتور اراک و خروج 9700 کيلوگرم از ده هزار کيلوگرم اورانيوم غني شده زير 5 درصد از کشور شد.
    پس از امضا و اجراي توافق هسته اي نيز، «حفظ برجام به هر قيمتي» موجب شده است که نه تنها پولهاي بلوکه شده آزاد نشود بلکه 2 ميليارد دلار از اموال ملت ايران توسط آمريکا غارت شود. نه تنها تحريم ها به تاريخ نپيوست بلکه بر تعداد آنها نيز افزوده شد و قانون ضد ايراني آيسا نيز تمديد شد. نه تنها تحريم سوئيفت- با هدف گسترش مبادلات تجاري ايران- رفع نشد بلکه قانون محدوديت ويزا تصويب شد. و در انتها، اوباماي مودب! و باهوش!- به تعبير مقامات دولت يازدهم- در آخرين روزهاي رياست جمهوري، وضعيت اضطراري آمريکا عليه ايران را تمديد کرد و آخرين لگد را به برجام زد. ترامپ نيز در حال تکميل اين پروژه است. «جان کري» وزير خارجه سابق آمريکا- دي ماه 95- در يادداشتي که به مناسبت نزديک شدن به روزهاي پاياني حضور در کابينه آمريکا نوشته بود، از برد- برد در مذاکرات هسته اي رمزگشايي کرد. کري تاکيد کرد: «مذاکرات با تهران براي عقب نشاندن ايران از برنامه هسته اي به نتيجه رسيد و حالا دولت بعدي آمريکا بايد ضمن ادامه اعمال فشار بر ايراني ها، براي عقب نشاندن برنامه موشکي ايران تلاش کند».
    دولت ترامپ در پي دائمي کردن محدوديت غني سازي در ايران
    نشريه «ويکلي استاندارد» در گزارشي با موضوع سياست دولت جديد آمريکا در قبال ايران، نوشته است که واشنگتن به دنبال دائمي کردن محدوديت هاي اعمال شده بر غني سازي ايران است.
    در اين گزارش عنوان شده است که «دونالد ترامپ» رئيس جمهور آمريکا معتقد است که توافق هسته اي با وجود رفع تحريم ها، اهرم چنداني براي ممانعت از توسعه برنامه هسته اي ايران ايجاد نکرده است. به همين جهت «بحث در مورد انجام مذاکره براي توافقي جديد با ايران، در دولت آغاز شده است.
    ويکلي استاندارد افزود: يک منبع آگاه در کاخ سفيد هم به اين نشريه گفته است که نتيجه ايده آل دولت آمريکا، نه لغو و نه اصلاح برجام است، بلکه يک توافق ثانوي با حمايت متحدان اروپايي اي است که برجام را امضا کرده اند. برخي کارشناسان پيش از اين تاکيد کرده بودند که برجام از نظر آمريکايي ها با اجراي تعهدات ايران تمام شده و تعهدات آمريکا روي کاغذ باقي خواهد ماند و اگر دولت ايران انتظار وعده نسيه جديدي! از سوي آمريکا دارد بايد امتياز نقد جديدي! بدهد.
    آقاي صالحي! ترامپ آن قدر هم ديوانه نيست که برجام را پاره کند
    


 روزنامه كيهان، شماره 21673 به تاريخ 26/4/96، صفحه 10 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 49 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بيومديكال ايران
متن مطالب شماره 4 (پياپي 87)، Jul 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است