|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/4/26: ونزوئلا در آستانه فروپاشي اقتصادي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4351
يكشنبه بيست و هفتم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4095 26/4/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


ونزوئلا در آستانه فروپاشي اقتصادي
ذخاير ارزي كاراكاس به زير 10 ميليارد دلار رسيد

نويسنده: نيما صبوري

دنياي اقتصاد- مديريت بسيار ضعيف، فساد و کاهش شديد قيمت نفت باعث شده تا ونزوئلا از ثروتمندترين اقتصاد آمريکاي جنوبي به يکي از بحراني ترين اقتصادهاي منطقه تبديل شود. براساس تازه ترين آمارهايي که بانک مرکزي اين کشور روز جمعه منتشر کرده، ذخاير خارجي اين کشور به سطح 983/ 9 ميليارد دلار رسيده است، مقداري که به گزارش «فايننشال تايمز»، براي نخستين بار طي 15 سال اخير زير 10 ميليارد دلار قرار گرفته است. در واقع اين ذخاير نسبت به ژانويه 2009 که در بالاترين سطح خود يعني 43 ميليارد دلار قرار داشت، کاهشي 77 درصدي يافته است. «دنياي اقتصاد» به بهانه آمارهاي جديدي که براي ذخاير خارجي ونزوئلا منتشر شده است، نگاهي به اوضاع سياسي و اقتصادي اين کشور و احتمال فروپاشي کامل اين کشور مي اندازد.
     
    رفراندومي از جنس تثبيت قدرت!
    انتشار خبر کاهش ذخاير خارجي ونزوئلا با تشديد تنش هاي سياسي اين کشور همراه شده است. ديروز، يکشنبه، ونزوئلايي ها در رفراندوم طرح رئيس جمهور اين کشور مبني بر ايجاد مجلس موسسان شرکت کردند. اين راي گيري از سوي حزب مخالف سازمان دهي شده و قرار است به واسطه آن ديدگاه هاي مردم اين کشور مشخص شود. در اين انتخابات قرار است نظر مردم درخصوص مجلس جديد، نقش نيروهاي نظامي و انتخابات آزاد پرسيده شود. براساس نظرسنجي موسسه «ديتاآنالسيس»، معتبرترين نهاد نظرسنجي در ونزوئلا، حدود 67 درصد از مردم مخالف ايجاد مجلس موسسان هستند، مجلسي که اين قدرت را خواهد داشت تا کنگره اين کشور را منحل، قانون اساسي را بازنويسي کند و ساير قوانين را به نحو دلخواه تغيير دهد. در کنار برگزاري اين انتخابات که صحنه تقابل موافقان و مخالفان نيکولاس مادورو است، اين کشور همچنين در بحبوحه جنگ سياسي و قانوني ديگر قرار دارد، جنگي ميان دادگاه عالي که از حاميان رئيس جمهور است و دادستان کل لوئيسا ارتگا کسي که از منتقدان سرسخت مادورو محسوب مي شود. روز جمعه گذشته، در گيرودار اين تقابل، دادگاه عالي به لوئيسا ارتگا دستور داد تا تحت تست آشکارکننده دروغ قرار گيرد.
     
    بدهي هاي سربه فلک کشيده دولتي
    در اين ميان خبر کاهش شديد در ذخاير خارجي اين کشور، به احتمال زياد ترس و نااطميناني ها درخصوص عدم توانايي در پرداخت بدهي ها را شعله ور خواهد ساخت. در اين راستا، دولت و شرکت ملي نفت ونزوئلا موظف هستند تا حدود 7/ 3 ميليارد دلار سرمايه و بهره پرداختني را در فصل چهارم امسال براي تعهدات بدهي خود فراهم کنند. خاوير هرناندز – اقتصاددان در دانشگاه مرکزي ونزوئلا در کاراکاس – مي نويسد: «وضعيت ذخاير خارجي و درآمد ارزي خارجي ونزوئلا يکي از تلخ ترين داستان هاي تاريخ اقتصادي معاصر است.» در چشم انداز بلندمدت نيز ونزوئلا مبالغ بسيار زيادي بدهي را به روسيه، چين، بانک توسعه آمريکاي لاتين و شرکت هايي که دولت اين کشور را به دليل بدعهدي و سلب مالکيت دارايي ها به دادگاه کشانده اند، بدهکار است. ريسا گريس-تارگو، سرپرست آمريکاي لاتين گروه اورسيا که در شهر نيويورک مستقر است، مي گويد ونزوئلا حدود 7/ 3 ميليارد دلار به شرکت هايي بدهکار است توانسته اند پاي اين کشور را به بانک ICSID (نهادي بين المللي براي حل وفصل مناقشات مالي) باز کنند. به گفته او بيشتر اين مناقشات پيرامون موضوع خطوط لوله بوده است و قرار بود طي ماه هاي آينده تکليف آنها مشخص شود.
     
    ترفندهاي دولت براي فرار از سقوط
    بانک مرکزي ونزوئلا به تازگي حدود يک ميليارد دلار اوراق قرضه به شرکت آمريکايي گلدمن ساکس و شرکت ژاپني نومورا فروخته است. اين درحالي است که انتقادهاي بين المللي پيرامون اين معامله – به عقيده منتقدان درحالي که مردم ونزوئلا از گرسنگي در حال تلف شدن هستند، چنين کمکي به دولت اين کشور ظالمانه است – به نظر مي رسد اين به آن معني است که دولت اين کشور باز هم براي ايجاد درآمد به چنين روشي روي خواهد آورد. فرانچسکو رودريگز، اقتصادداني در کارگزاري و بانک سرمايه گذاري «تورينو کپيتال»، در اين رابطه گفته است: «دولت مادورو مي تواند تا 5/ 14 ميليارد دلار به طرق مشابه براي خود درآمد ايجاد کند.» يکي ديگر از روش هاي ايجاد درآمد مادورو مي تواند بازپس گيري وام هايي باشد که در دوران رياست جمهوري هوگو چاوز به کشورهاي کوچک آمريکاي مرکزي و حوزه کارائيب داده شد. بر اين اساس يکي از بزرگ ترين مقروضان نيکاراگوئه است که به تنهايي حدود 9/ 2 ميليارد دلار بدهکار است. دولت ونزوئلا همچنين مي تواند هلدينگ هاي بخش خصوصي متعلق به بانک ها و شرکت هاي بخش خصوصي را به تصرف درآورد. گرفتن پول از شرکت ملي نفت و ساير موسسات دولتي و پول هاي به جا مانده از وام هايي که چيني ها سال هاي قبل به ونزوئلا دادند، از ديگر منابع درآمدي نيکولاس مادورو مي تواند باشد. فرانچسکو رودريگز در اين رابطه مي نويسد: «گرچه پول هاي قرض گرفته شده از چين نمي تواند صرف پرداخت بدهي هاي خدماتي شود اما مي توان از اين پول ها براي واردات کالاها استفاده کرد. به نظرم درحال حاضر دولت چين تنها منبع درآمد ونزوئلا است. در واقع چيني ها منافع سياسي و استراتژيک در ونزوئلا دارند و به دنبال آن هستند تا منابع طبيعي اين کشور را در کنترل خود درآورند.» به گفته او دولت ونزوئلا مي تواند از سهم خود در سرمايه گذاري هاي نفتي مشترکي که انجام داده است، حدود 2/ 1 ميليارد دلار درآمد به دست آورد.
    در گذشته، قيمت بالاي نفت يکي از راه هاي نجات ونزوئلا بود، چتر نجاتي که در سال هاي اخير تحت تاثير افت شديد قيمت طلاي سياه از بين رفت. بعد از اينکه در سال 2008 قيمت نفت به اوج رسيد، به يکباره قيمت آن تا دوسوم کاهش يافت. از اين رو دولت مادورو عامل اصلي مشکلات اقتصادي خود را کاهش شديد قيمت نفت و دخالت هاي بي جاي آمريکايي ها اعلام مي کردند. اين درحالي است که در حال حاضر قيمت نفت دو برابر بيشتر از سطح سال 2002 است (سالي که ذخاير خارجي اين کشور به چنين سطح پاييني رسيده بود) و به نظر ته کشيدن ذخاير اين کشور نمي تواند تنها تحت تاثير اين عامل باشد. همچنين براساس آمارهاي اوپک، به رغم اينکه سطح توليد اکثر اعضاي اين نهاد افزايش يافته، اما توليد نفت ونزوئلا در ماه ژوئن 6/ 13 درصد کاهش يافته است. بنابراين کاهش درآمدهاي نفتي ونزوئلا تنها تحت تاثير کاهش قيمت نفت نيست، بلکه سطح توليدات نفتي اين کشور کاهشي شديد را تجربه کرده است.
    به رغم هرج و مرج سياسي و اقتصادي که اين روزها گريبان ونزوئلا را گرفته است، به عقيده اکثر کارشناسان اين کشور حداقل تا پايان سال جاري از فروپاشي کامل جان سالم به در خواهد برد. ريسا گريس-تارگو در اين باره مي گويد: «با فرض اينکه نيکولاس مادورو بر مسند قدرت باقي بماند، دولت ونزوئلا به تمام منابع ممکن چنگ خواهد زد تا بدهي خود را در فصل چهارم سال جاري بپردازد.»
     
    درآمد ماهيانه ونزوئلايي ها تنها به اندازه تامين حداقل غذاي يک هفته!
    مردم ونزوئلا پس از بحران سياسي و اقتصادي اين کشور براي امرار معاش روزمره خود با مشکلات زيادي روبه رو شده اند. با افزايش روزافزون نرخ ارز، تورم اين کشور نيز به دليل افزايش هزينه هاي واردات با نرخي فزاينده شروع به افزايش کرد. از طرفي کاهش درآمدهاي نفتي اثرات ناگواري بر هزينه وارداتي اين کشور گذاشت. در نهايت تحت تاثير اين عوامل بود که ونزوئلايي ها با قفس هاي خالي فروشگاه ها و کمبود مواد غذايي روبه رو شدند. در اين باره روزنامه «واشنگتن پست» گفت وگويي با يکي از شهروندان اين کشور داشته است. به گزارش اين روزنامه، آنا مارگاريتا رانجل اکنون تمام درآمد خود را صرف رفع گرسنگي خود مي کند. اين خانم که حدود 5 سال پيش – زماني که هوگو چاوز رئيس جمهور بود – زندگي مرفهي داشت، اکنون مجبور است با کفش هايي پاره و مستهلک به محل کار برود. اين روزها خانم مارگاريتا رانجل، با نصف دستمزد يک هفته خود تنها از پس خريد يک خميردندان برمي آيد! براساس آخرين آمارهاي موجود که در سال 2015 منتشر شده است، حدود 32 درصد از نيرو هاي کار ونزوئلايي درآمدي در سطح حداقل دستمزد دارند که خانم رانجل يکي از آنهاست. بر اين اساس نيکولاس مادورو در اول ژوئيه براي سومين بار در سال جاري حداقل دستمزد کارگران را افزايش داد و آن را به حدود 97 هزار بوليوار (5/ 12دلار) رساند. البته با در نظر گرفتن کوپن هاي غذايي و ساير يارانه ها اين مقدار به 250 هزار بوليوار (32 دلار) مي رسد. اين درحالي است که اين مقدار از حداقل دستمزد با وجود نرخ تورم سالانه 720 درصدي و روند صعودي نرخ ارز به نوعي شوخي است. به گزارش يکي از نهادهاي تحليلي مستقل اين کشور، با اين سطح از حداقل دستمزد تنها مي توان يک چهارم از غذاهاي مورد نياز يک خانواده در يک ماه را تهيه کرد. در واقع با چنين درآمدي تنها مي توان 5 شانه تخم مرغ خريد!
    
    ونزوئلا در آستانه فروپاشي اقتصادي / ذخاير ارزي كاراكاس به زير 10 ميليارد دلار رسيد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4095 به تاريخ 26/4/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بارآثار ديگري از "نيما صبوري"

  «بلومبرگ» معرفي كرد: بازندگان تجاري تحريم ها
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 5/3/97
مشاهده متن    
  ۳ ميلياردر عامل خروج از «برجام» / «لوبلاگ» شواهد جديدي از پشت پرده تصميم ترامپ فاش كرد
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 3/3/97
مشاهده متن    
  ۲۹ اقتصاد ثروتمند دنيا / در گزارش هاي ۶ ماهه صندوق بين المللي پول اعلام شد
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 2/3/97
مشاهده متن    
  آمريكايي ها در صدر / مشهورترين مديران عامل جهان در ۲۰۱۸ معرفي شدند
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 30/2/97
مشاهده متن    
  IMF تشريح كرد: فوريت هاي عصر جديد تجارت
نيما صبوري، دنياي اقتصاد 26/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه ادبيات و زبانهاي محلي ايران زمين
متن مطالب شماره 1 (پياپي 18)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است