|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/4/26: نه «صلح آمريكايي» نه «صلح چيني»
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4103
پنج شنبه پنجم مرداد ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4095 26/4/96 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


نگاه ديگران 
نه «صلح آمريكايي» نه «صلح چيني»
بخش پنجاه و هشتم

نويسنده: مايكل دي سوين، ونيان دنگ و اوبه ري لسكور
مترجم: محمدحسين باقي

در بخش قبل اشاره شد که براي ثبات بخشيدن به تحولات غرب پاسيفيک بايد منافع مورد استفاده و مزيت هاي ايجادشده از سوي تمام طرف ها با حرکت در مسير مورد نظر به رسميت شناخته شود. چنين شناسايي اي از سوي واشنگتن، پکن و ساير قدرت هاي مهم آسيايي به شکل گيري سطحي از اعتماد و تمايل به تداوم هر چند موقتي آن کمک فراواني مي کند. همچنين گفته شد که برخي توافقات مهم هم بايد به صورت فوري به دست آيد.
     سوم، اولويت کلي براي اتخاذ آسان ترين گام ها در همان وهله اول مهم است زيرا قابل اجراتر و شدني تر هستند و به ساختن اعتماد و اطمينان کمک مي کنند. با اين حال، به گفته برخي تحليلگران، گاهي مفيد است که به عمد تنش هاي سطح پايين را در ابتدا در اين فرآيند با اتخاذ گام هاي بلندپروازانه نشان دهيم، براي مثال، واداشتن طرف هاي مربوطه به انجام تعديلات (معمولا کاهشي) در انتظاراتشان و سازگاري شان با تغيير. به گفته آر. جي رامل «اين مساله کمک مي کند که از آن شکاف بزرگ ميان توازن قدرت ها و وضع موجودي که تعديل را فقط از طريق درگيري و خشونت بسيار زياد ممکن مي سازد، حذر کنيم.» به عبارت ديگر، اين دو دولت (آمريکا و چين) قادر به مقابله با شکاف قدرت خود در سطوحي پايين تر هستند و به طور مداوم يکديگر را مي سنجند. رامل اين نشان دادن را به «سوزاندن گزينشي براي کنترل يا مهار آتش سوزي جنگل، تلقيح براي جلوگيري از بيماري و کوچک کردن گله براي جلوگيري از گرسنگي جمعي» تشبيه مي کند. اقدامات معرفي و نشان داده شدند تا «تعديلات مستمر فعال شود» و «فرآيند سازگاري با تغيير» را به وجود آورد. اينکه چگونه، چه زمان و در واقع اينکه آيا اين تنش ها نشان داده شود يا خير تا حد زيادي منوط است به شرايط زماني و به اين ترتيب در اين مطالعه نمي توان آنها را نشان داد. اما شناخت تکنيک اين معرفي مهم است.
    چهارم، استفاده از ابتکارات متقابل، هر زمان که ميسر شود، آشکارا مهم هستند؛ اين ابتکارات معمولا شامل تعهدات روشن و به لحاظ ايده آل الزام آور هستند که داراي ماهيت تقويت کننده متقابل هستند. اين گونه «مبادلات متقابل»، براساس «دادن پاداش براي همکاري و مجازات براي دشمني»، مي تواند «موجب رشد همکاري و تداوم حتي در محيطي باشد که استراتژي هاي سوءاستفاده گرانه در آن ايفاي نقش مي کنند.» بديهي است که مزيت کليدي توافقات صريح در چنين مبادلاتي اين است که اين توافقات ابهام را کاهش مي دهند (چراکه معمولا يک عادت ضمني وجود دارد که رفتار همکاري جويانه يا خصم آميز به احتمال زياد با همان نوع و سطح از اقدام مواجه مي شود) و همراه با تقويت سازوکارها مي تواند موافقت و قبول را به دنبال آورد.
    «ليل گلدشتاين» از کالج جنگ نيروي دريايي آمريکا نوع ديگري از اين تکنيک را در قالب مجموعه اي از «مارپيچ همکاري» رو به افزايش متقابل چين- آمريکا در تمام حوزه هاي اصلي رقابت دوجانبه ارائه مي دهد. همان طور که گلدشتاين مي گويد از طريق اين مارپيچ «اعتماد و اطمينان در طول زمان از طريق گام هاي تدريجي و متقابلي ساخته مي شود که به تدريج به سوي سازش هاي بزرگ تر و چشمگيرتر حرکت مي کند.» گلدشتاين مي نويسد که نقطه پاياني در الگوي مارپيچ همکاري «تنها در غياب دستاوردهايي اتوپيايي به نظر مي رسد که از صعود مراحل اوليه ناشي مي شود و در صورتي که نقاط پاياني دور از دسترس باقي بمانند، هر مرحله خود نشانگر پيشرفتي چشمگير است.» اگرچه پيشنهادهاي خاص گلدشتاين براي اقدامات متقابل در بيشتر مارپيچ همکاري جويانه پيشنهادي اش براي هدف ما هم نامناسب و هم غيرضروري است، اما مفهوم کلي اش دقيق و استوار است. با اين حال، چالش کليدي در ايجاد انگيزه ها در تمام طرف ها براي آغاز اين فرآيند و حفظ آن در طول زمان، جلوگيري از شانه خالي کردن و ظهور يک بازتاب منفي قرار دارد که «رابرت اکسلرود » و «رابرت. او. کيوهين» چنين توضيح مي دهند: «اگر بازيگر ديگر به يکباره شانه خالي کند، بازيگر مقابل با همان روش پاسخ خواهد داد و اگر باز بازيگر ديگر به همان روش رفتار کند، نتيجه، انعکاس بي پايان شانه خالي کردن هاي متناوب خواهد بود.» چنين رويکردهاي متقابلي، اگر به شکل محکمي به اجرا در آيد، همچنين مي تواند به چيزي منجر شود که گلدشتاين آن را «الگوهاي زننده و ناسازگار چانه زني» مي نامد.
    دستيابي به تعهدات متقابل الزام آور دشوار است به ويژه در فضاي بي اعتمادي و در غياب سازوکارهاي معتبر اجرايي. متاسفانه، در فقدان يک بحران، گرد هم آوردن تمام طرف ها براي توافق بر مذاکره اي صريح و الزام آور (يا مذاکره مجدد) در مورد وضع موجود مي تواند دشوار باشد. از اين رو، در مورد بسياري از مسائل و به ويژه در مراحل آغازين حرکت به سوي توازن قدرت، توافقات ضمني غيرالزام آور- که در زمان هايي شامل اقدامات ابتدايي يکجانبه از سوي يک طرف مي شود- احتمالا امکان پذيرتر و موثرتر است. به گفته يک تحليلگر، تغيير ضمني زماني مي تواند آغاز شود که يک طرف «تغييرات يکجانبه و کاهش شکاف را انجام دهد» و «طرف ديگر بپذيرد که با اين تغييرات مخالفت نکند يا به جبران آن بپردازد.»
    
    نگاه ديگران: نه «صلح آمريكايي» نه «صلح چيني» / بخش پنجاه و هشتم
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4095 به تاريخ 26/4/96، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بارآثار ديگري از "مايكل دي سوين، ونيان دنگ و اوبه ري لسكور"

  نه «صلح آمريكايي» نه «صلح چيني» / بخش شصت و پنجم
مايكل دي سوين، ونيان دنگ و اوبه ري لسكور، دنياي اقتصاد 4/5/96
مشاهده متن    
  نه «صلح آمريكايي» نه «صلح چيني» / بخش شصت و چهارم
مايكل دي سوين، ونيان دنگ و اوبه ري لسكور، دنياي اقتصاد 3/5/96
مشاهده متن    
  نه «صلح آمريكايي» نه «صلح چيني» / بخش شصت و سوم
مايكل دي سوين، ونيان دنگ و اوبه ري لسكور، دنياي اقتصاد 2/5/96
مشاهده متن    
  نه «صلح آمريكايي» نه «صلح چيني» / بخش شصت ودوم
مايكل دي سوين، ونيان دنگ و اوبه ري لسكور، دنياي اقتصاد 1/5/96
مشاهده متن    
  نه «صلح آمريكايي» نه «صلح چيني» / بخش شصت ويكم
مايكل دي سوين، ونيان دنگ و اوبه ري لسكور، دنياي اقتصاد 31/4/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه كار و جامعه
متن مطالب شماره 205، خرداد 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است