|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/4/26: روايت هوايي از تقابل با تحريم ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4351
يكشنبه بيست و هفتم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4095 26/4/96 > صفحه 5 (بازرگاني) > متن
 
 


روايت هوايي از تقابل با تحريم ها
در مراسم توديع و معارفه مديران عامل ايران اير مطرح شد    
    دنياي اقتصاد: مراسم توديع و معارفه مديران عامل شرکت هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران(هما) در حالي برگزار شد که گلوگاه هاي صنعت هوايي در اين مراسم مورد بررسي قرار گرفت. واگذاري هاي نامتعارف و اثر تحريم ها بر صنعت هوايي و چاره انديشي ايران براي عبور از محدوديت هاي بين المللي از مباحث مطرح شده در مراسم بود. در اين مراسم فرزانه شرفبافي رسما به عنوان مديرعامل جديد هما معرفي شد.
     آخوندي در بيستم تيرماه سال جاري در حکمي شرفبافي را به عنوان سرپرست جديد شرکت هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران(ايران اير) منصوب کرد. وي ۴۴ سال دارد و داراي رتبه اول مهندسي مکانيک در کشور بوده و مدرک دکتراي هوافضا از دانشگاه شريف دارد. شرفبافي که پيش از اين عضو هيات مديره هما بود، مسووليت هايي مانند مديرکل پژوهش و بهسازي منابع انساني هما، رياست مرکز آموزش و بهسازي منابع انساني هما، رياست ارشد تضمين کيفيت در مهندسي و تعميرات هما و همچنين دبيري انجمن علمي حمل و نقل هوايي کشور را در کارنامه خود دارد. اين براي اولين بار است که يک زن سرپرست ايران اير مي شود.
     
    واگذاري هاي بي اساس
    عباس آخوندي در مراسم توديع و معارفه مدير عامل شرکت هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران از واگذاري هاي يک شبه سخن گفت و عنوان کرد: يكي از مسائلي كه در كشور ما از آن برداشت اشتباهي شد بحث خصوصي سازي و اجراي اصل ۴۴ و سياست هاي ابلاغي مقام معظم رهبري بود.
    اين مقام مسوول با اشاره به اين نکته که در سال ۹۱ و قبل از شروع مسووليتم در كتابي در اين باره مطالبي را نوشتم، گفت: سرجمع سرمايه گذاري ها و انباشتي كه ملت ايران در دولت مدرن در حوزه صنعت داشت چيزي حدود ۱۰۰ ميليارد دلار بود كه در قالب شركت هاي مختلف در حوزه هاي پتروشيمي و ساير حوزه ها وجود داشت. با اين حال از نظر من نكته بسيار مهم تر فرهنگ صنعتي و سازماني بود كه در اين شركت ها انباشت شده بود و تمام ايده خصوصي سازي يافتن راهكار براي ثروت ملي، انساني، فناوري و مادي بود كه بتواند نرخ بهره وري را بيشتر كند. آخوندي ادامه داد: جفاي بزرگ در حق ملت ايران و صنعت اين بود كه تمام اين ثروت به ثروت مادي تبديل و معادل شد يا اينكه ساختمان و تجهيزات بنگاه ها را ارزيابي و نهايتا با اعلام اينكه اينها شر هستند اقدام به دفع شر کردند. وي افزود: خصوصي سازي در تمام دنيا از ۱۹۸۵ در حال اجراست منتها در تمام جهان اول به اين نكته اهميت مي دهند كه شركت ها را بازسازي کنند و بعد اقدام به واگذاري آنها كنند. هيچ كشوري در هيچ كجاي جهان شركت مخابرات خود را به عنوان دفع شر رد نمي كند. مگر مي شود صنعت پتروشيمي يا صنعت هوانوردي را يك شبه به بهانه خصوصي سازي واگذار كرد. آخوندي به خصوصيات فرهاد پرورش اشاره كرد و ادامه داد: از اين جهت حلم ايشان ارزشمند است كه با صبوري جلوي واگذاري و ضرر و زيان ها را گرفت. مي خواستند هما را با هر قيمتي بفروشند آن هم بدون محاسبه ارزش سال ها تجربه نيروي انساني و برندي كه افتخار ملت ايران بود. وزير راه و شهرسازي گفت: من از جمله كساني هستم كه به خصوصي سازي علاقه مند بوده و در آن باره مقاله دارم اما تاكيد مي كنم براي خصوصي سازي ابتدا بازسازي ساختاري بنگاه هاي بزرگ و بعد واگذاري اين بنگاه ها بايد انجام شود. وي ادامه داد: خوشحاليم كه توانستيم هما را به چرخه بازسازي ساختاري برگردانيم و اميدواريم اين سازمان بتواند در مسير توسعه گام بردارد.
     
    تحريم ها با صنعت هوايي چه کردند؟
    فرهاد پرورش مديرعامل سابق ايران اير در مراسم توديع خود با بيان اينکه در طول دوران تحريم اين شرکت هزينه بسيار بالايي را پذيرفت تا تحريم ها بي اثر بماند، اعلام کرد: در طول تحريم چهار هزار و ۵۰۰ عمليات پروازي انجام شد تا سوخت رساني و عمليات هاي اروپايي باقي بماند و اين پيام به جهان برسد که ايران اير به حيات خود ادامه خواهد داد. او با بيان اين مطلب اظهار کرد: در طول سال هاي تحريم ايران اير با مشکلات و معضلات بسيار زيادي روبه رو بود که تنها يکي از آنها بحث جلوگيري از سوخت رساني به هواپيماهاي اين شرکت در طول ايام تحريم بود. ما براي آنکه ثابت کنيم تحريم ها بي اثر هستند و ايران اير به کار خود ادامه مي دهد، برنامه ريزي هاي گسترده اي کرديم که تنها يکي از آنها اجرايي کردن بيش از ۴۵۰۰ برنامه پروازي بود تا مسيرهاي بين المللي ايران اير پا برجا بماند.
    به گفته وي با توجه به اينکه هزينه هر پرواز براي هما تقريبا ۲۰ هزار دلار تخمين زده مي شود در طول اين سال ها حدود ۹۰ ميليون دلار هزينه شد تا در فضاي جهاني اين پيغام مخابره شود که تحريم ها اثر نداشته است. مديرعامل سابق سازمان ايران اير با بيان اينکه بسياري از فرودگاه ها در سال هاي سخت تحريم فروش سوخت به ايران اير را متوقف کرده بودند، تاکيد کرد: ما براي معامله با معدود فرودگاه هاي باقي مانده مجبور بوديم که پول نقد جابه جا کنيم و اين در حالي بود که بانک مرکزي در سال هاي قبل توان تهيه يورو را نداشت و ايران اير براي هر يک از برنامه هاي خود بايد پول نقد از محل هاي متفاوت تهيه مي کرد تا بتواند پروازهاي خود به مقاصد اروپايي را ادامه دهد. پرورش درباره وضعيتي که وي ايران اير را هشت سال قبل در آن تحويل گرفت، اظهار کرد: به محض ورود ما به ايران اير مشکلات و محدوديت ها نيز آغاز شد. چند هفته پس از آغاز به کار بنده در هما در اکتبر ۲۰۰۹ نامه اي براي ايران اير آمد که در آن مديرعامل آژانس هوايي اروپايي گفته بود که بازرس هايي براي ارزيابي وضعيت ايران اير خواهند فرستاد و به دنبال آن هستند که پروازهاي اين شرکت را به اروپا محدود کنند. در اين زمان آنها ايران اير را شخم مي زدند و حتي از کوچک ترين مسائل هم ايراد مي گرفتند.
    وي با اشاره به سخت شدن دوران تحريم ها در سال ۲۰۱۰ اعلام کرد: در روز چهارم اکتبر اين سال مديرکل ياتا در تماسي تلفني ناگهان به من اعلام کرد که از فردا تمام حساب هاي ايران اير در سطح جهان بسته خواهد شد و هر چه تقاضا کرديم لااقل يک هفته به ما مهلت دهند تا پول هاي خود را خارج کنيم، اين امکان فراهم نشد. با افزايش تحريم هاي بانکي ۶۰ حساب ايران اير در فضاهاي بين المللي بسته شد و با تحريم جديد در حوزه سوخت و ميعانات گازي عملا خيلي از فرودگاه ها سوخت رساني به ايران اير را از دستور کار خود خارج کردند.
    مديرعامل سابق سازمان ايران اير با بيان اينکه ايران اير در سوخت گيري در فرودگاه هاي بين المللي نياز به ارائه وجه نقدي داشت به وضعيت بانک مرکزي در آن سال ها اشاره کرد و گفت: ما براي سوخت گيري در اروپا به يورو نياز داشتيم و اين در حالي بود که بانک مرکزي يورو نداشت و به ما مي گفت ريال عمان دريافت کنيم تا اين پول را در بازارهاي جهاني تبديل به يورو کرده باشيم. در اين مدت بسياري از فرودگاه ها اعلام کردند که سوخت رساني به ما را متوقف خواهند کرد و براي مدتي تنها يک فرودگاه در پراگ به ايران اير سوخت مي داد. فشارها تا حدي زياد بود که حتي سفير آمريکا به يکي از شرکت هاي تايلندي گفته بود در صورتي که سوخت رساني به ايران ادامه پيدا کند، سهام خود را از اين فرودگاه بيرون خواهند کشيد. ما در اين مدت براي پر کردن باک هر هواپيما و انجام پروازهاي برنامه اي به ۲۰ هزار دلار هزينه احتياج داشتيم و اين در حالي بود که بسياري از فرودگاه ها به ما اجازه حمل بيشتر از ۱۵ هزار دلار پول نقد را نمي دادند. پرورش با بيان اينکه از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۱۵ بانک مرکزي حتي يک دلار پول براي ايران اير جابه جا نکرد، توضيح داد: در طول تمام اين سال ها ايران اير تلاش مي کرد با مديريت بخش هاي مختلف خود را سر پا نگه دارد. حتي مسووليت جابه جايي پول هايي که به دست مي آورديم نيز با خودمان بود و بارها گفته بوديم که اگر مشکلي پيش بيايد، شخصا مديرعامل ايران اير بايد پاسخگو باشد. در اين مدت ما مجبور بوديم براي جابه جايي تنها يک قطعه کوچک هواپيماهاي پهن پيکر خود را به پرواز وا داريم که اين مساله هزينه هاي بسيار بالايي را به شرکت تحميل کرد. وي با اشاره به تغيير شرايط از زمان آغاز به کار دولت يازدهم تصريح کرد: همزمان با شروع مذاکرات هسته اي آقاي آخوندي بنده را به عنوان نماينده اين بخش در مذاکرات معرفي کردند تا در کنار دکتر ظريف و ديگر مسوولان بخش کوچکي از کار را در اين حوزه پيگيري کنيم. پس از برجام نيز دو سال کار شبانه روزي در تمام روزهاي سال صورت گرفت تا به قراردادهايي نهايي برسيم. تنها حجم يکي از قراردادهاي ما ۹۰۰ صفحه است و اين گستردگي کار در طول ماه هاي گذشته را نشان مي دهد.مديرعامل سابق سازمان ايران اير به خاطرات يکي از مهمانداران شرکت هواپيمايي ايران اير در مسيرهاي بين الملل اشاره کرد و گفت: اين مهماندار توضيح مي داد که در زمان تحريم ها وقتي هواپيما مجبور به نشستن در يک فرودگاه و سوخت گيري مجدد مي شد مسافران ناراضي بودند و از شرايط انتقاداتي تند مي کردند، اما امروز مسافران همان مسير با رضايت ايران اير را انتخاب مي کنند و در بسياري از پروازها شعار «زنده باد ظريف» سر مي دهند. پرورش با اشاره به برخي انتقادات از عملکرد ايران اير در طول سال هاي گذشته اظهار کرد: يکي از نمايندگان مجلس چند روز قبل در تماسي از بنده انتقاد مي کرد که هما با وجود دريافت بودجه دولتي به مسووليت هاي خود عمل نمي کند. ما بايد بگوييم که اين شرکت درآمدي – هزينه اي اداره مي شود و هيچ پولي براي اداره خود از دولت دريافت نمي کند؛ اگر هم صندوق توسعه ملي تسهيلاتي داده با دستورات مقامات عالي و در راستاي اهداف کلان بوده است.
     وي ادامه داد: امروز ايران اير با عبور از سال هاي سخت اين آبرو را پيدا کرده که در ميان بسياري از مقامات کشور رتبه اي بالا دارد و اين موضوع جز با همکاري و هدايت بخش هاي مختلف اين مجموعه از سوي نيروهاي کارشناس ممکن نمي شد. مديرعامل سابق سازمان ايران اير خاطرنشان کرد: ايران اير در طول اين سال ها مجبور شده هواپيماهايي را بفروشد که ديگر ادامه پرواز آنها اقتصادي نبوده است. زمين هايي را بفروشد که هزينه کرد آن به آشيانه ها و ساخت امکانات جديد منجر شده است و بيش از ۳۸۵۰ ميليارد تومان حقوق ماهيانه بدهد که حق تمام نيروهاي اين بخش بوده است. با وجود تمام اين مشکلات امروز ايران اير تحولات خود را با ورود هواپيماهاي جديد آغاز کرده و اميدواريم در دوره مديريت تازه اين مجموعه اتفافات مثبت آغاز شده ادامه پيدا کند.
     
    ايرباس يک هواپيماي مجاني به ايران داد
    اصغر فخريه کاشان، قائم مقام وزير راه و شهرسازي در امور بين الملل نيز در اين مراسم گفت: آنچه تا امروز در هما انجام شده پايان کار نيست، آقاي پرورش ضمن اينکه به سازمان هواپيمايي جهاني خواهند رفت، در هيات مديره هما باقي مي مانند و براي پيشبرد کارها در مذاکرات شرکت خواهند کرد اما آنچه که اهميت دارد آن است که اين تجربه و سرمايه انباشته شده را بتوانيم به آيندگان انتقال دهيم. وي ادامه داد: ما در معامله اي که با جهان غرب داشتيم، امتيازات زيادي گرفتيم اما مهم اين است که بتوانيم اين قراردادها را حفظ کنيم. مباني که اجازه داد دولت را براي بستن اين قراردادها قانع کنيم قول ايران اير براي بازپرداخت بدهي ها از محل درآمدها بود، اين هواپيماهاي تازه وارده به کشور بايد روزي ۱۰ ساعت پرواز داشته باشند تا بتوانيم اين وعده ها را محقق کنيم و از پس هزينه هاي سربار بربياييم. دوره بازپرداخت اين هزينه ها ۲۸ سال طول مي کشد و بايد تلاش شود که ايران اير در اين سال ها حفظ شود.
    فخريه کاشان همچنين به سختي هايي که در طول مذاکرات خريد هواپيما وجود داشت، اشاره کرد و گفت: آقاي پرورش در مذاکرات خصيصه اصفهاني بودن خود را جدا از خصوصيت مدير توانمند بودن به نمايش گذاشتند که مي خواهم در اين باره خاطره اي را تعريف کنم. درست زماني که با ايرباس همه مذاکرات را انجام داده بوديم و توانستيم در قرارداد با اين کمپاني ۸ گروه تخفيف بگيريم و حتي روي تمام ايرباس هاي ۳۳۰ خريداري شده يک ميليارد دلار تخفيف گرفتيم، آقاي پرورش توانست در مذاکره خصوصي با مديرعامل ايرباس يک هواپيماي ۳۲۰مجاني علاوه بر تمام اين تخفيف ها بگيرد. در آن جلسه بعد از صرف ناهار آقاي فابريس برژيه، مديرعامل ايرباس را در اتاقي جدا صدا کرديم و با صحبت هاي آقاي پرورش ايشان راضي به تحويل يک فروند ايرباس نو به ايران شد: بعد از آن مذاکره ديگر آقاي برژيه هيچ وقت در هيچ اتاقي براي مذاکره با آقاي پرورش به تنهايي حاضر نشدند. قائم مقام وزير راه و شهرسازي در امور بين الملل همچنين به انتخاب شرفبافي از بدنه هما اشاره کرد و گفت: وقتي مديريت پتروپارس را به آقاي ترکان تحويل مي دادم، در آن جلسه به شوخي عرض کردم پايان دوره کاشانيان و آغاز سلطنت ترکانيان را تبريک مي گويم. حال که مدير جديد ايران اير مجددا از بدنه هما است به شوخي عرض مي کنم که پايان مديريت اشک اول و آغاز مديريت اشک دوم را تبريک مي گويم. فرزانه شرفبافي، سرپرست جديد ايران اير در مراسم معارفه خود از تدوين برنامه راهبردي هما با هدف حل مشکلات ساختاري اين شرکت خبر داد و گفت: مردم ايران حق دارند از پروازهاي ايمن، اقتصادي و باکيفيت و به موقع بهره مند شوند، اين حق مردم و وظيفه ما است. هما بايد با حفظ حقوق شهروندي به مناطق کم برخوردار توجه کند. اميدوارم پاسخي شايسته به اعتماد دولت بدهم. وي ادامه داد: فرصت هاي نوسازي ناوگان، فرصت هاي بازسازي ساختاري هما را فراهم کرد تا هما به جايگاه شايسته تري برسد؛ شرايط موجود در هما مي طلبد که توانمندي خود را ارتقا دهيم تا بتوانيم بهترين بهره وري را از ناوگان موجود در هما داشته باشيم. وي به اظهارات فخريه کاشان درخصوص تعهد به پرداخت هزينه ها از سوي ايران اير اشاره کرد و گفت: تعهد کرده ايم که بتوانيم اين پروازها را به درستي و با کيفيت بالا ارائه دهيم. شرفبافي با اشاره به وضعيت مالي و کاري همکاران خود در هما گفت: امروز آغاز سازندگي و بهبود مستمر هما است. بر اين باورم با برنامه ريزي و مديريت صحيح منابع مالي و انساني و همکاري شايستگان صنعت، همايي بهتر مي توان ساخت و انتظار بحق مردم را مي توان برآورده ساخت. وي گفت: برنامه راهبردي هما در شرف تدوين است و بازسازي ساختاري همه جانبه، اصلاح سيستم مديريت ايمني و کيفيت و افزايش سطح کيفي خدمات از برنامه هاي اين شرکت است. وي آموزش منابع انساني و استقرار نظام مديريت عملکرد براي حقوق و دستمزد کارکنان را از ديگر محورهاي برنامه خود در اين شرکت اعلام کرد. شرفبافي ادامه داد: بهبود روش هاي بازرگاني و بازاريابي نيز از ديگر برنامه هاي اين شرکت است که بايد با جديت به آن پرداخته شود. سرپرست جديد شرکت هواپيمايي هما به گسترش شبکه پروازي اين شرکت نيز اشاره کرد و گفت: در فضاي جديد و تعاملات بين المللي در پي افزايش شبکه پروازي هما هستيم. وي افزود: ارتقاي فرهنگ سازماني شرکت هما نيز با جديت در اين شرکت دنبال مي شود.
    روايت هوايي از تقابل با تحريم ها / در مراسم توديع و معارفه مديران عامل ايران اير مطرح شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4095 به تاريخ 26/4/96، صفحه 5 (بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه تهويه مطبوع
متن مطالب شماره 181، ارديبهشت 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است