|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/4/26: امضاي تفاهم نامه همكاري اقتصادي ايران و ويتنام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4308
پنجشنبه سي ام فروردين ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4095 26/4/96 > صفحه 5 (بازرگاني) > متن
 
 


گزارش 
امضاي تفاهم نامه همكاري اقتصادي ايران و ويتنامدنياي اقتصاد: نهمين اجلاس کميسيون مشترک اقتصادي ايران و ويتنام برگزار شد. در اين اجلاس تفاهم نامه همکاري اقتصادي ميان دو کشور از سوي «محمدرضا نعمت زاده» وزير صنعت، معدن و تجارت و «نوين سون کونگ» وزير کشاورزي و توسعه روستايي ويتنام امضا شد. در اين مراسم نعمت زاده خواستار تسريع در برقراري روابط بانکي بين دو کشور و همچنين طراحي و آماده سازي نقشه راه همکاري هاي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي دو کشور در دو ماه آينده شد.
     در ابتداي اين نشست، وزير صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: روابط ايران و ويتنام از اواخر دولت قبل به مدت چهار سال متوقف بود که از سر گرفته شده است. وي همچنين از رشد 120 درصدي روابط تجاري ايران و ويتنام خبر داد و گفت: طبق صحبت هاي روساي جمهور دو کشور لازم است حجم اين روابط به 2 ميليارد دلار برسد. اما با وجود افزايش صورت گرفته هنوز حجم روابط تجاري دو کشور قابل قبول نبوده و ظرفيت هاي بسياري براي رشد اين ارقام وجود دارد. وي عنوان کرد: يکي از موانع توسعه فعاليت هاي تجاري ميان دو کشور نبود روابط بانکي است که با مذاکراتي که ديروز با حضور معاون بانک مرکزي ويتنام و معاون بانک مرکزي کشورمان صورت گرفت، يقين دارم شاهد بهبود روابط بانکي خواهيم بود.
    نعمت زاده با بيان اينکه سرمايه گذاري مشترک مي تواند منجر به توسعه همکاري هاي دو کشور شود گفت: با توجه به ميزان بارندگي بالا در کشور ويتنام و حاصلخيز بودن زمين ها، بخش کشاورزي يکي از زمينه هاي خوب فعاليت به شمار مي رود و از سرمايه گذاران ايراني مي خواهم که امکانات سرمايه گذاري در حوزه هاي کشاورزي و دامداري ويتنام را بررسي کنند. وي ادامه داد: در برخي زمينه هاي معدني مانند بوکسيت و آلومينا نيز امکان سرمايه گذاري هاي مشترک وجود دارد. همچنين با توجه به فراواني انرژي و برق در ايران، در حوزه توليد آلومينيوم مي توانيم با ويتنام همکاري داشته باشيم. وي در ادامه با اشاره به سرمايه گذاري يک شرکت ويتنامي در قشم گفت: از اين بابت خوشحاليم و اميدواريم که ميزان فعاليت هاي مشترک افزايش يابد.
    وزير صنعت، معدن و تجارت درخصوص توافق در زمينه تجارت ترجيحي گفت: امضاي توافق نامه تجارت ترجيحي و کاهش تعرفه کالاهاي تجاري براي توسعه مبادلات کالايي بين دو کشور ضروري است. وي افزود: با توجه به اينکه ويتنام عضو کشورهاي آسه آن است و روابط تجارت آزاد با بسياري از کشورها دارد، مي تواند به عنوان يک هاب براي محصولات ايران باشد و در توسعه بازار محصولات ايراني به ما کمک کند. وي در ادامه با توجه به عضويت ايران در اکو و امضاي قرارداد با کشورهاي اوراسيا گفت: ايران مي تواند به مرکز مبادلات تجاري، فني و همکاري هاي منطقه اي ويتنام تبديل شود.
    نعمت زاده تصريح کرد: تنوع محصولات و کالاهاي قابل مبادله بين دو کشور بالا است و در اين ميان مي توان به مواردي چون شيلات، محصولات صنعتي و دارو اشاره کرد. برهمين اساس سعي داريم با اعزام هياتي به کشور شما مذاکرات لازم را صورت دهيم و در صورت همکاري شما در ثبت دارو مي توان اين خدمات را با کيفيت بين المللي و با قيمتي پايين تر از کشورهاي اروپايي و ژاپن به دست هم ميهنان شما رساند.
    وزير صنعت، معدن و تجارت با اشاره به فعاليت شرکت هاي مهندسي و پيمانکاري ايراني در بسياري از کشورها گفت: اين شرکت ها در انجام پروژه هاي بزرگي مثل نيروگاه، سد، تاسيسات مسکوني و... فعاليت دارند و در اين حوزه ظرفيت هاي متعددي وجود دارد که اميدواريم اين شرکت ها در کشور شما هم با ارائه اين خدمات، حضور موثري داشته باشند. وي افزود: روز گذشته نيز مذاکراتي با مپنا صورت گرفته که اين شرکت قادر است تمام تجهيزات نيروگاهي را تامين کند و در حال حاضر بيش از ۵۰درصد برق ايران با استفاده از تجهيزات اين شرکت که ۹۰ درصد آن ساخت ايران است تامين مي شود.
    وي ادامه داد: ما مي توانيم تمام ظرفيت توليد برق شما را پوشش دهيم و براي همکاري در زمينه هاي مختلف اقتصادي آمادگي داريم. نعمت زاده تاکيد کرد: اگر تسهيلات بيشتري براي رفت و آمد تجار و دريافت رواديد آنها صورت گيرد مي توان در شرايط بهتري اين موضوعات را دنبال کرد و ما اميدواريم روزي شاهد لغو رواديد بين دو کشور باشيم و به عنوان مسوول کميسيون مشترک دو کشور اين موضوع را به وزارت امور خارجه منتقل مي کنم. نعمت زاده همچنين خواستار برقراري پروازهاي مستقيم بين دو کشور شد. وزير صنعت، معدن و تجارت درخصوص الحاق به سازمان تجارت جهاني گفت: با وجود اينکه ايران جزو اولين کشورهايي بود که درخواست پيوستن به WTO را داده است اما به خاطر مخالفت هاي آمريکا و مسائل سياسي درخواست ما عقب افتاده است در حالي که ما هيچ مشکل فني نداريم و اميدواريم اين مساله به زودي مرتفع شود. وي با اشاره به لزوم راه اندازي پايگاه اطلاع اينترنتي براي اطلاع رساني روابط اقتصادي دو کشور گفت: يک سايت اينترنتي بايد براي روابط دو کشور ايجاد شود تا دو طرف به آن دسترسي داشته باشند. از اين طريق نظرات انعکاس شده پاسخ داده مي شود.
    وزير کشاورزي و توسعه روستايي ويتنام نيز با اشاره به لزوم افزايش سطح روابط اقتصادي و تجاري ايران و ويتنام، گفت: دو کشور مي توانند با همکاري مثبت سازنده، مکمل اقتصاد و تجارت يکديگر باشند. نوين سون کونگ افزود: در زمينه اقتصادي و تجاري ويتنام عضو سازمان تجارت جهاني است و 12 توافق نامه توسعه تجارت آزاد با ساير کشورها امضا کرده است. وي خاطرنشان کرد: اين کشور سياست باز و همگرايي به سمت همکاري هاي اقتصادي و تجاري را با کشورهاي منطقه و جهان در دستور کار خود دارد. اين مقام مسوول ويتنامي درخصوص حجم مبادلات 2ميليارد دلاري برنامه ريزي شده در اين تفاهم نامه گفت: اين حجم پيش بيني شده، رقم کمي است و اميدواريم از اين سطح فراتر رود.
    وي اظهار کرد: به دليل کمبود اطلاعات لازم است تا دو طرف رفت و آمدهاي بيشتري داشته باشند. سون کونگ درخصوص تجارت ترجيحي بين دو کشور اظهار کرد: از وزارت صنعت و تجارت ويتنام خواستيم تا پيشنهاد توافقنامه تجارت ترجيحي وزير صنعت، معدن و تجارت ايران را مورد بررسي قرار دهد. وي افزود: زمينه هاي گردشگري، معدني، شيلات و کشاورزي با توجه به پتانسيل هاي دو طرف گزينه مناسب و خوبي براي توسعه روابط تجاري است. وي همچنين تاکيد کرد: پيشنهاد وزير صنعت، معدن و تجارت ايران مبني بر انتخاب دو معاونت براي پيشبرد برنامه هاي مشترک مورد پذيرش ما نيز هست.
    گزارش : امضاي تفاهم نامه همکاري اقتصادي ايران و ويتنام
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4095 به تاريخ 26/4/96، صفحه 5 (بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پيام سبزانديشان
متن مطالب شماره 24 (پياپي 704)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است