|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/4/26: رشد سريع تقاضا در بازار آموزش آنلاين
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4151
شنبه يكم مهر ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4095 26/4/96 > صفحه 25 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


رشد سريع تقاضا در بازار آموزش آنلاين
20 مركز آموزش الكترونيكي مجازي رسمي مجوز دارند

نويسنده: ليدا اياز


    
    افزايش سرعت اينترنت دسترسي به محتواي آموزشي مولتي مديا را تسريع کرده است
     در دنيايي که همه چيز در بسترهاي ديجيتالي در حال تغيير ماهيت هستند و سرعت دگرگوني و دسترسي به نيازمندي ها به شکل عجيبي آسان تر شده است، دانش آموختن در بسترهاي مولتي مديا و الکترونيک محور نيز به تدريج جاي بيشتري در فرآيند سيستم هاي آموزشي باز کرده است. به واسطه در اختيار داشتن فضاي آنلاين و غير محدود حالا ديگر يادگيري و آموزش و همچنين تدريس و آموختن، محدود به مکان و زمان مشخص نيست؛ چراکه اينک با در اختيار داشتن ابزارهاي نرم افزاري و سخت افزاري روز مي توان تمهيداتي ايجاد کرد که آموزش بر بستر مديا با کيفيتي برابر و حتي موفق تر از يک کلاس آموزشي کلاسيک انجام شود. اما براي کشورهايي که زيرساخت هاي ارتباطي و ابزارهاي نرم افزاري و سخت افزاري شان به تدريج در حال توسعه است اين سيستم متفاوت آموزشي با چه کيفيتي ارائه مي شود؟
    کارشناسان معتقدند که اين نگراني از رعايت پياده سازي اصول استاندارد آموزش هاي مجازي براي ايران نيز مطرح است؛ چراکه زيرساخت هاي آموزش الکترونيک از جمله کيفيت اتصال به شبکه هاي اطلاعاتي، ارتباط با دنياي وب و پياده سازي الگوهاي پيشرفته آموزش آنلاين همچنان يک دغدغه هميشگي است. درحالي که بسياري از نهادها و سازمان هاي سياسي و اجتماعي در کشور که همچنان با ابزارهاي دستي و سنتي پيش مي روند، اجراي سياست آموزش آنلاين به کارمندان دولتي مي تواند توانمندي آنها را براي ارائه بهتر خدمات بيشتر کند. اما چرا آموزش ها و به روزرساني مهارت هاي آنلاين در ايران همچنان به کندي پيش مي رود؟ مازيار گنجه اي، يک کارشناس در حوزه آموزش آنلاين معتقد است اولين دغدغه سازمان ها و شرکت هاي برگزار کننده آموزش آنلاين رعايت نکردن قوانين کپي رايت در کشور است.
    او در اين باره به «دنياي اقتصاد» مي گويد: «نهادهاي آموزشي در ايران از اين موضوع مي ترسند که کرسي هاي تخصصي که به سختي براي آنها توليد محتوا صورت مي گيرد و برنامه هايي که همگام با نيازها به روزرساني مي شوند، وقتي در بستر اينترنت قرار مي گيرد بدون رعايت حق کپي رايت به سرعت تکثير شوند. درحال حاضر تقاضاي زيادي براي برگزاري کلاس هاي آنلاين از نقاط مختلف کشور دريافت مي کنيم؛ اما تنها به دليل نبود قانون کپي رايت در کشور نمي توانيم اين دسته از خدمات را به کل ايران با درصد بالايي پوشش بدهيم.» دغدغه ديگر به گفته او کيفيت و کيميت دسترسي به اينترنت براي اتصال به شبکه هاي اطلاعاتي است. او ادامه مي دهد: «مساله مهم تر موضوع توسعه پهناي باند در کشور است اين مساله يکي از المان هاي مهمي است که بايد با فراهم آوري و بهينه سازي بسترهاي سخت افزاري به افزايش سرعت اينترنت بينجامد. به نظر مي رسد اين دو عامل باعث مي شود روند توسعه به سمت آموزش آنلاين با کندي پيش رود و اين مسائل در درس هاي تخصصي بيشتر هم ديده مي شود.»
    به گفته گنجه اي اگرچه دروس پايه عموما در بستر اينترنت هست؛ اما به همان اندازه که درس تخصصي تر مي شود توليد محتوا و نوشتن برنامه نرم افزاري براي ارائه آنلاين آن نيز سخت تر و کمياب تر مي شود و دسترسي به آن سخت تر صورت مي گيرد. او همچنين به اين موضوع اشاره مي کند که اين نوع آموزش آنلاين به مثابه آموزش حضوري درکلاس نيست. همان طور که يک استاد در کلاس درس فيزيکي روش تدريس ويژه خود را دارد در آموزش آنلاين نيز مباحث به شيوه خاص محيط آنلاين آموزش داده مي شود. «هنوز براي بسياري از کاربران اين تلقي وجود دارد که در آموزش آنلاين مي توانند همان مطالبي را که در کلاس حضوري داده مي شود به صورت فيلم دريافت کنند. اين درحالي است که در آموزش آنلاين روش هاي مختلفي براي تدريس وجود دارد و به طور مثال در هر 10 دقيقه تدريس آنلاين ذهن افراد خسته مي شود و زمان استراحت در نظر گرفته مي شود و همچنين تست هاي متنوع در آخر هر بخش ارائه مي شود. بنابراين بدون داشتن اين المان ها است که هنوز به آن بلوغ نرسيده ايم که بتوانيم دروس تخصصي را در اين بستر ارائه کنيم.»
    
    تقاضاي روز افزون آموزش آنلاين
    سال گذشته در جريان برگزاري نمايشگاه ايران تلکام نصرالله جهانگرد، معاون وزير ارتباطات، به گسترش خدمات شبکه علمي مبتني بر بستر شبکه ملي اطلاعات تاکيد کرد و به بستن قراردادي ازسوي وزارت علوم با شرکت مخابرات استان تهران اشاره کرد که بر اساس آن شبکه علمي، کتابخانه هاي ديجيتالي، مراکز داده و اشتراک منابع دانشگاهي در مسائل پردازش موازي شکل مي گيرد. به گفته معاون زير قرار بود روي اين بستر حداقل يک گيگابيت بر ثانيه سرعت دسترسي به دانشگاه ها اختصاص يابد که اين دسترسي به شبکه در قالب ابري خواهد بود تا پس از آن نرخ خدمات شبکه اي براي دانشگاه ها تا حداقل 50درصد کاهش يابد. آمارها مي گويد که دانشگاه ها، حوزه هاي علميه و مراکز علمي و پژوهشي دولتي و غيردولتي مورد تاييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، از جمله مشترکان اين شبکه هستند. براساس آمار سال گذشته بيش از 20 مرکز آموزش الکترونيکي مجازي رسمي مربوط به موسسات و مراکز آموزش عالي کشور، ثبت و راه اندازي شده است. با اين حال بيش از 50مرکز آموزش آنلاين به طور غيررسمي مشغول به کارند.
    محمد رشيدي، مدير يک مجموعه آموزش آنلاين معتقد است که اگرچه نياز سنجي براي ارائه سرويس آنلاين آموزشي در کشور به خوبي ايجاد شده، اما ذهنيت واقعي از اين آموزش هنوز به درستي وجود ندارد و برداشت انحرافي به غلط رايج شده است. او به «دنياي اقتصاد» مي گويد: «آموزش آنلاين درواقع نوع ديگري از خدمات الکترونيک است که امروزه مي شناسيم. قبل از توليدات ديجيتالي عموما اين آموزش ها توسط سي دي و دي وي دي انجام مي شد اما از سال هاي 85 و 86 بود که اين خدمات توليد و عرضه شدند و بستر اوليه آموزش آنلاين شکل گرفت اما به نظر مي رسد چيزي که تاکنون در کشورما شکل نگرفته فهم جنس اين دست از خدمات آنلاين است که با انواع ديگر آموزش و توليدات متفاوت است. به طور مثال مدرسان و معلم هاي آموزشي در کلاس درس آموزش هاي خاص خود را دارند اما اگر بخواهند همان آموزش را به صورت خط به خط وارد يک کتاب مجزا کنند با آنچه که در جزوه هاي آموزشي آنها مي بينيم متفاوت است.
    درآموزش آنلاين هم به همين شکل است و بايد بدانيم که دروس آنلاين به هيچ وجه مثلا پي دي اف برنامه هاي ضبط شده يک کلاس درس فيزيکي نيست، بلکه يک بستر جديد است که معلم با روش تدريس خاص خود با توجه به شرايط افراد آن را ارائه مي دهد.» او ادامه مي دهد: «در اين آموزش مدرسان، افراد و مدل آموزش هايشان متفاوت است. برخي فکر مي کنند مي توان با فيلم و ويدئو ضبط شده در هر زمان و مکان به کلاس هاي آنلاين دسترسي پيدا کرد و از اين طريق مي توان به استادان شناخته شده و موضوعاتي که منابع کم آموزشي درباره آنها وجود دارد، دسترسي پيدا کنند درحالي که در آموزش آنلاين بحث کيفيت و کيميت مطرح نيست.» رشيدي درباره بيشترين گستره تقاضا درآموزش آنلاين مي گويد: «اگر بخواهيم با محوريت تکنولوژي نسبت به موضوعات مورد درخواست مخاطبان اشاره کنيم، دو جنس از مخاطبان بسيار زياد هستند؛ دسته اي که علاقه مند به دريافت آموزش مهارت هاي کامپيوتري، نرم افزاري و آموزش زبان هستند و دسته اي که به آموزش مهارت هاي سبک زندگي علاقه دارند.»
    به اعتقاد اين کارشناس آموزش آنلاين تفاوت هاي ايجاد شده در بسترهاي ارائه خدمات چشمگير است، اما از نظر ايجاد شبکه هاي اينترانت و ميزان دسترسي به اينترنت پر سرعت و با کيفيت هنوز هم بايد تلاش هاي زيادي صورت بگيرد:« در حال حاضر بيشتر محدوديت در زمينه پروتکل هاي ارتباطي سرويس دهنده ها وجود دارد. با اين حال بايد اذعان کرد از نظر رشد کمي نسبت به 5 سال اخير که شرايط سختي وجود داشت، وضعيت بهتري را شاهد هستيم.» او به سطح ارائه خدمات استاندارد آموزش آنلاين که در حال حاضر در کلاس هاي مجازي ارائه مي شود اشاره مي کند: «از نظر رعايت استانداردهاي آموزشي يکسري از الگوهاي مشابه خارجي پياده سازي شده است که عموما به اين سمت حرکت شده که بخشي از نياز چرخه يادگيري و عرضه مرتفع شود، اما اگر اين بخش از توليدات محدود به عرضه شدن باقي بمانند، فرآيند يادگيري و کيفيت خروجي به دست آمده ناقص مي ماند.
    هرچند که در مجموع مبحث آموزش آنلاين در دنيا بحث تازه اي است و وب سايت هاي آموزش آنلاين از سال 2012 به اين سو فعال شده اند و درواقع پروسه آموزش آنلاين در دنيا نيز در حال طي کردن مرحله آزمون و خطاست.» به گفته او اما با همه اشکالات موجود در ايران ميزان تقاضاي آموزش آنلاين به شدت افزايش يافته است و از سوي ديگر جنس ارائه خدمات نيز در حال توسعه است و حضور دانشگاه ها در اين عرصه باعث به وجود آمدن خدمات متنوع و کاملي شده است. دور از ذهن نيست آينده اي را متصور باشيم که در آن بخش گسترده اي از مدارس و نظام آموزش عالي بر پايه آموزش هاي آنلاين شکل گرفته اند. سرعت انتقال تکنولوژي به بدنه جامعه هر روز بيشتر مي شود و به طور ناخواسته اين فرآيند براي دولت ها نيز ايجاد مي شود که ظرفيت هاي زيرساختي متناسب را در مواجه با متقاضيان آموزش آنلاين ايجاد کنند.
    
    رشد سريع تقاضا در بازار آموزش آنلاين / 20 مرکز آموزش الکترونيکي مجازي رسمي مجوز دارند
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4095 به تاريخ 26/4/96، صفحه 25 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بارآثار ديگري از "ليدا اياز"

  ماراتن واردات كالاهاي آي تي / پيچ و خم هاي واردات به ضرر واردكننده و تشويق قاچاق منجر مي شود
ليدا اياز، دنياي اقتصاد 26/6/96
مشاهده متن    
  سياست تازه براي ابزارهاي تكنولوژي / نظرات چند نماينده مجلس درباره رفع محدوديت توييتر
ليدا اياز، دنياي اقتصاد 19/6/96
مشاهده متن    
  احراز هويت كسب و كارهاي آنلاين / گفت وگو با رئيس مركز توسعه فناوري اطلاعات و رسانه هاي ديجيتال
ليدا اياز، دنياي اقتصاد 30/5/96
مشاهده متن    
  تدابيري براي ثبات بازار سخت افزار / نگاهي به وضعيت بازارهاي كامپيوتر و موبايل
ليدا اياز، دنياي اقتصاد 26/5/96
مشاهده متن    
  مهم ترين چالش هاي ارتباطي دولت دوازدهم / از مقابله با فيلترينگ تا توسعه زيرساخت ها
ليدا اياز، دنياي اقتصاد 17/5/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه دانش پيشگيري و مديريت بحران
متن مطالب شماره 2 (پياپي 702)، تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است