|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/4/26: رئيس سازمان امور مالياتي بر افزايش پايه هاي مالياتي تاكيد كرد : آغاز بررسي اخذ ماليات از سود بانكي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4309
شنبه يكم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4095 26/4/96 > صفحه 6 (خبر) > متن
 
 


رئيس سازمان امور مالياتي بر افزايش پايه هاي مالياتي تاكيد كرد : آغاز بررسي اخذ ماليات از سود بانكيدنياي اقتصاد: رئيس سازمان امور مالياتي کشور از آغاز بررسي ها در رابطه با اخذ ماليات از سود سپرده بانکي خبر داد. کامل تقوي نژاد در گفت وگو با «ايسنا» بر سياست اين سازمان مبني بر افزايش پايه هاي مالياتي تاکيد و سپرده هاي بانکي را يکي از اين پايه ها عنوان کرد. مطالعات سازمان امور مالياتي نشان مي دهد که در اکثر نقاط دنيا اخذ سود از سپرده بانکي رايج است. آن طور که رئيس سازمان امور مالياتي اعلام کرده، گزارشي در اين رابطه به وزارت امور اقتصادي و دارايي نيز داده شده است. هر چند تقوي نژاد تاکيد کرد که قصد فشار بر موديان شناسايي شده در اين زمينه وجود ندارد و با فعالان اقتصادي نيز با مداراي بيشتري رفتار خواهد شد. رئيس سازمان مالياتي کشور در اين گفت وگو پيرامون مسائل و چالش هاي مختلف نظام مالياتي کشور توضيحاتي را ارائه داد.
     يکي از مسائلي که در نظام مالياتي ايران وجود دارد، معافيت هاي کلي يک بخش است که به نظر در کشورهاي ديگر به اين شکل نيست. البته در برنامه ششم توسعه، اعطاي هرگونه معافيت هاي ديگر در طول برنامه ممنوع است مگر اينکه قانون گذار موارد استثنايي را تصويب کند. اما کامل تقوي نژاد معتقد است که در بعضي از بخش ها معافيت ها غيرقابل اجتناب است، در مقابل تجديد نظر در برخي بخش ها نيز قابل بررسي است. طبق گفته او، حدود ۴۰ درصد از GDP کشور از پرداخت ماليات معاف هستند. بخش کشاورزي به طور کامل و بخش هاي فرهنگي و هنري به صورت عمده بيش از باقي بخش ها از معافيت برخوردار هستند. طبق نظر رئيس سازمان مالياتي، تا زمان ايجاد ارزش افزوده قابل توجه براي بخش کشاورزي، اين معافيت به قوت خود باقي است. بخش ديگري از معافيت ها در راستاي سياست حمايت از توليد است. واحدهاي توليدي پس از کسب مجوز از وزارت صنعت، 5 سال از پرداخت ماليات معاف هستند. اين معافيت براي مناطق محروم تا 10 سال نيز مي رسد. در اين مورد نيز سازمان مالياتي معتقد است تا بهبود شرايط اقتصادي کشور، اين رويه نيز باقي خواهد ماند. شرکت هاي دانش بنيان نيز 15 سال از پرداخت ماليات، معاف هستند. تعداد شرکت هاي اين دسته که با سازمان مالياتي قرارداد بسته اند به 2400مورد مي رسد. همچنين مناطق آزاد نيز 20 سال معافيت مالياتي دارند که مورد اعتراض عده اي قرار گرفته است. رئيس سازمان مالياتي در مورد معافيت 20 ساله مناطق آزاد و مواضع اين سازمان در قبال آن گفت: «نظام مالياتي در اين زمينه حرف هايي براي گفتن دارد. ما اعتقاد داريم در مناطق آزاد هم امتيازات مربوط به معافيت مالياتي لحاظ شود؛ ولي بايد کنترل بيشتري بر معافيت ها اعمال شود. درنتيجه ما برنامه هايي براي مناطق آزاد داريم که در آينده اعمال خواهد شد.»
    اکنون بسياري از کشورها از سود سپرده هاي بانک ها ماليات اخذ مي کنند تا رغبت انباشت پول در بانک ها کاهش يابد. سازمان تحت امر تقوي نژاد در اين مورد مطالعه اي روي 30 کشور انجام داده که نشان مي دهد 27 کشور در اين بين، از سود سپرده ماليات اخذ مي کنند. در ايران تنها از موسسات غيرمجاز ماليات دريافت مي شود تا اهرمي باشد براي فرار پول مردم از اين موسسات. رئيس سازمان مالياتي درباره سياست هاي اين سازمان درباره سود سپرده ها گفت: «برنامه ما اين است که پايه هاي مالياتي افزايش پيدا کند و منابع جديد مثل همين سپرده هاي بانکي شناسايي شده و براي دريافت ماليات از آنها اقدام شود. درباره سپرده هاي بانکي که به آن اشاره کرديم گزارشي تنظيم شده و در اختيار وزير امور اقتصادي و دارايي قرار داده شده است. گزارش ما نشان مي دهد که جهت گيري در همه جاي دنيا اخذ ماليات از سپرده ها است؛ ولي تاکنون سازمان امور مالياتي اقدامي انجام نداده است.» هر چند ملاحظه اي نيز به نظر وجود دارد و سازمان مالياتي سعي مي کند تا موديان شناسايي شده تحت فشار قرار نگيرند. در اين بين با فعالان اقتصادي نيز با نگاهي خاص رفتار خواهد شد.
    طبق قانون در هر سال، پايه معافيت مالياتي در قانون بودجه مشخص مي شود. در قانون بودجه سال جاري نيز اين پايه، 2 ميليون تومان تعيين شده است. پيش تر تنها در بخش دولتي يک نرخ براي پايه معافيت مالياتي تعيين مي شد، اما در دولت يازدهم اين نرخ براي هر دو بخش خصوصي و دولتي يکسان تعيين شده است. به نظر برخي شرکت هاي دولتي و خصوصي از افرادي که زير 2 ميليون تومان حقوق مي گيرند، ماليات کسر مي کنند؛ درحالي که اين ماليات به حساب سازمان مالياتي واريز نمي شود. تقوي نژاد در اين رابطه تاکيد کرد: «در حال حاضر هر کارمندي در بخش دولتي و خصوصي زير 2 ميليون تومان دريافتي داشته باشد، هيچ گونه مالياتي نبايد پرداخت کند و اگر چنين اقدامي صورت مي گيرد، فرد بايد به سازمان امور مالياتي اطلاع دهد.»
    البته بين نظارت بر دو بخش دولتي و خصوصي از سوي سازمان امورمالياتي يک تفاوت وجود دارد. به اين ترتيب که در بخش دولتي با وصل شدن سامانه به خزانه، اطلاعات حقوق افراد دريافت مي شود و اطلاعات ذي حسابي ها به صورت آنلاين بررسي خواهد شد، اما به گفته تقوي نژاد، درمورد حقوق شرکت هاي خصوصي وضعيت آنها در زمان رسيدگي به دست مي آيد. رئيس سازمان مالياتي از حقوق بگيران بخش خصوصي خواست که اگر در اين مورد تعدي به حقوق آنها صورت گرفته است، به سازمان مالياتي اعلام کنند.
    بخشي از اين گفت وگو به موضوعات پيرامون اخذ ماليات از آستان ها و نهادها اختصاص يافت. ماده 2 قانون ماليات هاي مستقيم، کساني را که مشمول پرداخت ماليات و معافيت مالياتي هستند مشخص کرده است. بر اساس اين قانون، وزارتخانه ها و شهرداري ها از پرداخت ماليات معاف هستند. همچنين بنيادها و نهادهاي انقلاب اسلامي داراي مجوز معافيت از طرف امام خميني (ره) و مقام معظم رهبري نيز در فهرست معافيت ها قرار دارند که تنها مشمول خود نهادها مي شود. در گذشته شرکت هاي زيرمجموعه اين نهادها نيز از پرداخت ماليات معاف بودند که اکنون اين رويه تغيير کرده است. در حال حاضر همه فعاليت هاي اقتصادي مربوط به نهادها و بنيادهايي که خود مشمول معافيت هستند، مشمول ماليات مي شوند. طبق گفته تقوي نژاد، به استثناي ماليات بر عملکرد آستان قدس رضوي هيچ گونه معافيت ديگري در کشور وجود ندارد.آن طور که از صحبت هاي رئيس سازمان مالياتي بر مي آيد، رايزني هايي از سمت آستان قدس براي معافيت هاي شرکت هاي اين آستان صورت گرفته است که نقش ابراهيم رئيسي در آن پررنگ بوده است. تقوي نژاد در اين مورد گفت: «به هر حال آقاي رئيسي خود رئيس يک نهاد است و طبيعي است که بخواهد از نهاد خود حمايت کند. ما با مجموعه آستان قدس جلساتي داشتيم و آنها اين برداشت را دارند که اين موسسات اقتصادي با پول نذورات ايجاد شده و نذورات مشمول معاملات نمي شود و اين موضوع با برداشت ما مغايرت دارد. ما در نظام مالياتي ممکن است تعبير ديگري داشته باشيم، ولي به هر حال قانون گذار اجازه داده است که آن بخش از نهادها و شرکت هاي وابسته که با اذن مقام معظم رهبري معاف هستند، توسط سازمان از پرداخت ماليات معاف شوند.»
    رئيس سازمان امور مالياتي بر افزايش پايه هاي مالياتي تاکيد کرد : آغاز بررسي اخذ ماليات از سود بانکي
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4095 به تاريخ 26/4/96، صفحه 6 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحقيقات علوم غذايي و تغذيه
متن مطالب شماره 2 (پياپي 502)، Apr-Jun 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است