|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/4/26: مطالبات اصلاح طلبانه از روحاني
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3198
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2913 26/4/96 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


مطالبات اصلاح طلبانه از روحاني
در ديدار شوراي عالي سياست گذاري و رئيس جمهوري مطرح شد


از ميان درخواست ديدار با روحاني، کميته تعامل شوراي سياست گذاري اصلاح طلبان موفق شد با رئيس جمهوري منتخب ديدار و درباره کابينه دوازدهم رايزني کند. از اعضاي اين کميته که در ديدار با روحاني حضور داشتند، مي توان به محمدرضا عارف، محمود صادقي، حسين مرعشي، افشين حبيب زاده، ژاله فرامرزيان و اسماعيل گرامي مقدم اشاره کرد. اين کميته به تازگي از سوي شوراي سياست گذاري تشکيل شده و هدف آن رايزني با روحاني درباره کابينه است. شوراي سياست گذاري حدودا يک ماه پيش از روحاني تقاضاي ديدار کرده بود که نهايتا با تشکيل کميته تعامل اين ديدار ميسر شده است. از اين هشت نفر اعضاي کميته تنها حجت الاسلام موسوي لاري به دليل مسافرت در ديدار حضور نداشته است.
     خبرگزاري تسنيم در گزارشي از ديدار اين کميته و روحاني نوشته است: «در اين ديدار محمدرضا عارف رئيس شوراي عالي سياست گذاري اصلاح طلبان و رئيس فراکسيون اميد مجلس شوراي اسلامي با اشاره به انتخابات اخير رياست جمهوري و پيروزي قاطع و ارزشمند روحاني، گفت: مردم فهيم ايران اسلامي با حضوري گسترده و حماسي در انتخابات شرکت کردند که اين حضور نشان داد مردم نسبت به تعيين سرنوشت خود و جامعه احساس مسئوليت مي کنند».
     بنا بر اين گزارش، عارف، همچنين نقش اصلاح طلبان در حمايت از نامزدي روحاني در انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري را کم نظير و بسيار موثر دانست و در ادامه بر ضرورت همکاري متقابل حاميان رئيس جمهور و فراکسيون اميد با دولت در آينده و ادامه رايزني در زمينه هاي مختلف تاکيد کرد.
     در اين ديدار حسن روحاني هم گفته است: «اميدوارم دولتي کاراتر به مردم و مجلس شوراي اسلامي معرفي کنيم و کماکان از همکاري متقابل با اصلاح طلبان در همه زمينه ها بهره مند شويم».
     ژاله فرامرزيان، دبير شوراي سياست گذاري اصلاح طلبان، در گفت وگو با ايسنا درباره جزئيات اين ديدار گفته است: «ما در اين جلسه مطالباتمان را مطرح کرديم که اين مطالبات پنج سرفصل اصلي داشت. در وهله اول خواستيم بنا بر تخصص ها اعضاي دولت به انتقادات و پيشنهادهاي ما گوش دهند و آنها را مدنظر قرار دهند. اين همراهي بايد از سوي اعضاي دولت و خود رئيس جمهور با شوراي عالي سياست گذاري صورت پذيرد تا ما نيز بتوانيم آنها را در طي مسير کمک کنيم».
     او ادامه داد: «دومين مطالبه ما تعامل دولت با نمايندگان فراکسيون اميد بود تا مجموعه ديدگاه هاي دولت با رويکرد اصلاح طلب نمايندگان که در طول انتخابات هم وجود داشت، به منصه ظهور برسد». اين فعال سياسي اصلاح طلب سومين نکته طرح شده در ديدار با رئيس جمهور را در ضرورت تکرار جلسات کميته تعامل با دولت شوراي عالي سياست گذاري و رئيس جمهور دانست و گفت: «ما فکر مي کنيم در مسير تعامل، انتقال تجربه و حفظ رويکردي که از روحاني حمايت مي کرد، بايد اين جلسات را به طور مرتب برگزار کنيم و مسائل و مشکلاتمان را مطرح کنيم». او گفت: «همچنين تعامل مناسب شوراي شهر، فراکسيون اميد و دولت براي شکل گيري مديريت کلان شهر تهران يکي از پيشنهادهايي بود که به رئيس جمهور ارائه کرديم». فرامرزيان ادامه داد: استفاده از ظرفيت مناسب جوانان و زنان در دولت براي پيشرفت و توسعه کشور يکي ديگر از موارد ذکرشده در اين جلسه بوده است.
     قبل از ديدار کميته تعامل، عارف قبلا دو بار به صورت شخصي با حسن روحاني درباره کابينه ديدار کرده است. در اين ديدارها او بر حضور زنان و جوانان در کابينه تاکيد کرده است. کمي قبل از تشکيل کميته تعامل در شوراي سياست گذاري، فراکسيون اميد هم کميته اي با همين نام را متشکل از پنج نفر از نمايندگان از جله وکيلي، حضرتي، تابش، حسين زاده و بهرام پارسايي تشکيل دادند. همچنين فراکسيون اميد هم بيست ويکم خردادماه درخواست ديدار با روحاني را مطرح کرده که هنوز هيچ کدام از ديدارها محقق نشده است.
     در اين فاصله گمانه هاي متعددي درباره گزينه هاي پيشنهادي وزارتخانه ها مطرح شده است که همگي در حد پيش بيني بوده است و همه فعالان سياسي و نمايندگان مجلس معترف هستند که حسن روحاني در اين دوره خودش نقش بالايي در انتخاب اعضاي کابينه دارد. با اين حال شايعه حضور و ابقاي برخي وزراي کابينه يازدهم، اصلاح طلبان را مصمم کرد که در رسانه ها بيش از پيش بر لزوم تغيير رويکرد گفتماني کابينه روحاني در دور جديد سخن بگويند و حتي در اين ميان زبان به گلايه ها باز کنند. شايد تندترين نقدها را محمدرضا عارف داشت، البته ظاهرا پيش از آنکه ديدار کميته تعامل با روحاني صورت بگيرد. عارف در نشست مشترک شوراي عالي و منتخبين شوراي شهر پيروزي روحاني را مديون اصلاح طلبان دانسته و بي آنکه اشاره مستقيمي داشته باشد، گفته بود «بعضي ها پيروز مي شوند، يادشان مي رود چه کساني برايشان زحمت کشيدند و من اين گله را دارم... اگر ما را دنبال نخودسياه نفرستند، قصد ما کمک کردن و ادامه راه است... هيچ شکي نيست که در انتخابات ارديبهشت روحاني پيروزي خود را مديون اصلاح طلبان است. خواهش ما در آستانه تشکيل دولت دوازدهم همراهي و هماهنگي با فراکسيون اميد است و هيچ سهم خواهي نخواهيم کرد. انتظارمان از روحاني اين است با شوراي عالي اصلاح طلبان مشورت کند». اگرچه آشنا در جوابي که بعدا در صفحه توييتر به عارف داده بود، اصلاح طلبان را به سهم خواهي متهم کرده بود. اين در حالي است كه هم اعضاي فراکسيون اميد و هم اعضاي شوراي عالي معتقدند روحاني بايد به عقبه راي خود که با اعتماد به اصلاح طلبان وارد صحنه شد، وفادار بماند.
    
     موسوي لاري: بي توجهي به راي مردم بي انصافي است
     در همين رابطه حجت الاسلام موسوي لاري، وزير کشور دولت اصلاحات به «شرق» گفت: «اين مجموعه - چه دولت، چه شخص رئيس جمهور و چه فراکسيون اميد و شوراي عالي سياست گذاري- با واقعيتي به نام راي مردم روبه رو هستند. مردم در اين انتخابات سنگ تمام گذاشتند. بنابراين نمي شود تصميمي گرفته شود که اين واقعيت را ناديده انگارد».
     او ادامه داد: «مردم راي معناداري به روحاني دادند که هم در آن آري پنهان بود و هم نه و روحاني نبايد بدون توجه به اين موضوع کابينه را بچيند. پيام راي مردم کاملا روشن بود. حتي اگر بگوييم اين راي در رياست جمهوري با اماواگري روبه رو بود اما در شوراها ديگر مشخص شد که مردم به تفکر اصلاح طلبي راي دادند و انتظار دارند اين راي مورد توجه قرار بگيرد که اگر چنين نشود، روحاني بي انصافي کرده است. اگرچه باور من اين است که روحاني به اين مسئله توجه مي کند».
    
     لابي باهنر و احتمال ابقاي رحماني فضلي
     روحاني قرار شده است فهرست کابينه را روز تحليف يعني چهاردهم مرداد ارائه دهد. تا به اينجا براساس شنيده ها ظاهرا ماندن رحماني فضلي، وزير کشور دولت يازدهم قطعي شده است. هم برخي نمايندگان مجلس اين مطلب را گفته اند و هم برخي از اعضاي شوراي سياست گذاري اصلاح طلبان. رحماني فضلي از جمله وزرايي است که انتقادهاي جدي به عملکرد او از سوي جريان اصلاح طلب وارد است و در دولت يازدهم بارها تقاضاي تجديد نظر روحاني در اين انتخاب مطرح شد که رئيس جمهور به اين نقدها بي توجه بود. رحماني فضلي را نتيجه تعامل روحاني و علي لاريجاني در مجلس نهم مي دانستند، اما توجيه ابقاي او در دولت دوازدهم هنوز روشن نيست. از طرفي برخي اصولگرايان هم در اين فضا خواستار حضور وزراي اصولگرا در کابينه روحاني هستند. شايعات درباره برخي اسامي مثل باهنر تا جايي بالا گرفت که حتي خود او هم ناچار به تکذيب شد. با اين حال از راهروهاي مجلس خبر مي رسد که تلاش هايي در جريان است که او به عنوان گزينه وزارت راه و شهرسازي معرفي شود. يعني جايگزين عباس آخوندي، باجناق ناطق نوري در کابينه دوازدهم. اينها البته حدس و گمان نمايندگان است و بايد ديد حسن روحاني در مواجهه با راي مردم و مطالبه آنها چه رويکردي را اتخاذ خواهد کرد.
    مطالبات اصلاح طلبانه از روحاني / در ديدار شوراي عالي سياست گذاري و رئيس جمهوري مطرح شد
    


 روزنامه شرق ، شماره 2913 به تاريخ 26/4/96، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات پايه و باليني سرطان
متن مطالب شماره 2 (پياپي 1002)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است