|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/4/26: نقشه سفر؛ راهي موثر براي جذب استعدادهاي برتر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4308
پنجشنبه سي ام فروردين ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4095 26/4/96 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


نقشه سفر؛ راهي موثر براي جذب استعدادهاي برتر
چگونه براي جويندگان كار يك تجربه فوق العاده خلق كنيم؟

نويسنده: Ari Kopoulos
مترجم: مريم مرادخاني
برگرفته از: EmployeeConnect


    اين روزها به دليل از بين رفتن مرزهاي جغرافيايي و افزايش رقابت شرکت ها براي جذب نيرو، استخدام نيروي کار با استعداد ديگر مثل گذشته آسان نيست. کساني که در حوزه بازاريابي فعاليت مي کنند، حتما با طراحي «نقشه سفر مشتري» آشنا هستند. به باور بازاريابان، مراحلي که مشتري طي مي کند، از خريد محصول تا دريافت خدمات پس از فروش، مانند سفري است که از نقطه اي آغاز شده و در نقطه اي پايان مي يابد. تمام تلاش بازاريابان اين است که سفري خوشايند و بي دردسر را براي مشتريان رقم بزنند. طراحي نقشه مشتري، فرآيندي نام آشنا و حائز اهميت است. اما جويندگان کار چطور؟ آيا آنها نيز به يک نقشه نيازمندند؟ جواب اين سوال مثبت است. از آنجا که طي سال هاي اخير فرآيند جذب نيرو بيش از پيش چالش برانگيز شده است، طراحي يک نقشه براي جويندگان کار نيز مي تواند مفيد باشد.
    سفر جويندگان کار شامل چند مرحله است. عملکرد شرکت شما در هر يک از مراحل اين سفر چگونه است؟ کارکنان فعلي شما شرکت را چگونه ارزيابي مي کنند، مثبت يا منفي؟ آيا ديگران شرکت شما را به عنوان محيطي مناسب براي کار به دوستان و همتايان خود معرفي مي کنند؟ تجربه کارمند چيست؟ داراي چه ويژگي هايي است؟ جويندگان کار پس از آنکه درباره شرکت شما تحقيق مي کنند و فرآيند جذب نيرو را پشت سر مي گذارند، درباره شما چه قضاوتي مي کنند؟ تنها در صورتي مي توانيد به اين سوالات پاسخ دهيد که تجربه جويندگان کار و کارکنان را به صورت يک نقشه ترسيم کنيد.
    
     تصميم گيري ما به چه عواملي بستگي دارد؟
    اين روزها عوامل مختلفي در تصميم گيري هاي ما تاثير دارند؛ مثل ويژگي هاي شخصيتي، سوگيري هاي شناختي، انگيزش هاي ناگهاني و ساير عوامل. در يک دنياي بي عيب و نقص، مي توانستيم انتظار داشته باشيم که منطق ما بر تمام نيروها غالب شود و با در نظر گرفتن منافع شخصي، پيشرفت شغلي، ملاحظات مالي و ساير پيامدها تصميمي عاقلانه بگيريم. اما متاسفانه، انسان ها معمولا به غرايز دروني خود توجه مي کنند و عقايد، قضاوت ها، فشار اطرافيان و تفکرات خوش بينانه يا غيرواقعي را در تصميمات خود دخالت مي دهند. پروفسور «دنيل کانمن» استاد دانشگاه پرينستون، با تحقيقاتي در رابطه با نحوه تصميم گيري انسان در عرصه «روانشناسي قضاوت» انقلابي به پا کرد و نهايتا موفق به دريافت جايزه نوبل شد.
    
    او و همکارش «آموس تورسکي»، حقايقي را در رابطه با فرآيند تصميم گيري فاش مي کنند:
    مردم به دو روش تصميم گيري مي کنند: برخي بر اساس منطق و برخي ديگر براساس سوگيري هاي دروني و غريزي.
    روزانه هزاران تصميم بر اساس احساسات گرفته مي شوند.
    ما غرق در مفروضات اشتباهيم که روانشناسان نام آن را «سوگيري شناختي» مي گذارند.
    ذهن ما غالبا براي تصميمات جانبدارانه توجيه منطقي پيدا مي کند.
    
    سفر جويندگان کار غالبا شامل تصميمات بسياري است که بر اساس سوگيري هاي شناختي اتخاذ مي شوند، بنابراين بايد نقشه تجربه کارکنان را به همان شکلي ترسيم کنيد که بازاريابان، نقشه سفر مشتري را طراحي مي کنند. درک آنچه کارجويان تجربه مي کنند و آگاهي از نقاط تماس با مشتري، به شرکت ها کمک مي کند فرآيندهاي جذب نيرو را اصلاح و نظر استعدادهاي برتر را جلب کنند (نقاط تماس به تمامي راه هاي ارتباطي کارجويان و سازمان گفته مي شود).
    
    جادوي برندسازي
    يکي از عوامل اصلي جلب نظر کارجويان، برندسازي است. آمار و ارقام نشان مي دهد که برندسازي، اولويت اصلي ۵۶ درصد آژانس هاي کاريابي است و حدود ۷۵ درصد جويندگان کار، پيش از آنکه براي شغلي درخواست بدهند، درباره برند مربوطه تحقيق مي کنند. آنها در ۶۲ درصد مواقع از شبکه هاي اجتماعي براي تحقيقات استفاده مي کنند. بنابراين از شبکه هاي اجتماعي غافل نشويد. شهرت و اعتبار سازمان در دنياي مجازي و واقعي و فرآيندهاي جذب نيرو نيز از جمله عواملي هستند که براي کارجويان حائز اهميتند. هرچه فرآيندها ساده تر باشند، بهتر است.
    
     ترسيم نقشه تجربه
    ترسيم نقشه تجربه يعني تجزيه و تحليل تعاملات ميان مردم و شرکت ها. طراحي سفر مشتري يکي از اصلي ترين گرايش هاي بازاريابي در تمام کسب وکارهايي است که محصولات خود را به صورت آنلاين مي فروشند. ترسيم تجربه را با عناوين ديگري نيز مي شناسند، مثل مديريت تجربه، طراحي خدمات و طراحي تجربه مشتري. اما تمامي اين عناوين اساسا براي اشاره به يک فرآيند به کار مي روند فرآيند ترسيم سفر مشتري در فضاي مجازي از طريق کانال هاي مختلف. اين عناوين معمولا براي اشاره به مشتريان، صاحبان سهام و کميته هاي خريد به کار مي روند. اما مي توانيد از آنها براي اشاره به کارکنان و کارجويان نيز استفاده کنيد.يک جوينده کار ممکن است پيش از پذيرش شغل پيشنهادي، از طريق ده ها کانال ارتباطي و تحقيقاتي آنلاين با شرکت ارتباط برقرار کند. تحقيقات در شبکه هاي اجتماعي، تماس هاي غير رسمي، بازديد از وب سايت شرکت، مطالعه مجلات تخصصي و مرور رتبه بندي ها، گزارش ها و نظرهاي مردم و کارکنان سابق از جمله اين روش ها هستند. برخي جويندگان کار درباره محصولات شرکت، زنجيره تامين، مفاهيم و ايده هاي اوليه و ساير جزئيات نيز تحقيق مي کنند.آنها پس از تحقيقات، فرآيندهاي درخواست شغلي، پذيرش سازماني (Onboarding)، آموزش شغلي و ساير فرآيندها را طي مي کنند. هرکدام از اين مراحل يا نقاط تماس مي توانند تجربه اي تلخ يا شيرين براي مشتري خلق کنند از اين رو، ترسيم تجربه مشتري بايد بخشي از استراتژي جذب نيروي سازمان ها باشد.
    
    از دريچه چشم ديگران به مسائل نگاه کنيد
    فراموش نکنيد در هر يک از فرآيندهاي بازاريابي و جذب نيرو از زاويه متفاوتي به مسائل نگاه مي شود. در حوزه مشتري، با انجام اقدامات و ايجاد کانال هاي ارتباطي مي توانيد بهترين تجربه را براي مشتريان فراهم کنيد. جويندگان کار نيز براي ارتباط با شرکت ها ترجيحات خاص خودشان را دارند. اگر سلايق و ترجيحات آنها را در نظر نگيريد، براي کار به سراغ ساير شرکت ها مي روند. بهترين اقدامات براي جذب نيرو اقداماتي هستند که منعکس کننده توانايي و کارآمدي شما در مديريت کارکنان باشند. اگر قصد داريد نحوه برخورد با کارمندانتان را به کارجويان نشان دهيد، بايد بتوانيد با هر سه گروه، يعني کارکنان، کارجويان و مشتريان به يک شکل رفتار کنيد و ميان آنها فرق نگذاريد. به همين علت است که تجربه کارکنان حائز اهميت است.
    
     ارتباط ميان سفر مشتري و تجربه کارمندان
    همان طور که ذکر شد، مشتريان، کارکنان و جويندگان کار در تعامل با شرکت ها مراحلي را طي مي کنند که درست شبيه يک سفر است. مي توانيد نقشه اين سفرها را ترسيم کنيد. يکي از بهترين الگوها براي ترسيم نقشه سفر کارجويان، استفاده از نقشه سفر مشتري است. در هر مرحله اي از اين فرآيند، بکوشيد تا تصوير خوشايند، قابل درک و جذابي از شرکت، محصولات و خدماتش ارائه دهيد. براي کسب تجربه در زمينه طراحي نقشه، مي توانيد ابتدا نقشه سفر کارکنان را ترسيم کنيد. هر يک از نقشه هايي که ترسيم مي کنيد، مي تواند روي ديگري تاثير بگذارد، پس بهتر است استراتژي طراحي شما جامع باشد.
    
    مزاياي طراحي نقشه سفر کارجويان
    طراحي يک نقشه که تجربه کارکنان را به تصوير مي کشد به کارکنان منابع انساني، به ويژه آن افرادي که در واحد استخدام فعاليت مي کنند، کمک مي کند تا خطرات و فرصت هايي را که در فرآيندهاي جذب نيرو نهفته اند، شناسايي کنند. با ترسيم يک نقشه مي توانيد حوزه هايي را که نيازمند تغييرند شناسايي کرده و با اعمال اين تغييرات، توجه استعدادهاي برتر را جلب کنيد. ساير مزاياي طراحي نقشه از اين قرارند: شناسايي تغييرات داخلي لازم براي ايجاد يک تجربه بهتر براي کارکنان و بهبود برنامه هاي رجوع به آنها، افزايش شهرت و اعتبار برند در دنياي واقعي و مجازي به منظور بهبود تجربه مشتريان، افزايش نرخ موفقيت واحد منابع انساني و کاهش هزينه هاي استخدام، يکپارچه سازي اقدامات شرکت براي ايجاد يک تجربه آسان و بي دردسر براي جويندگان کار، استفاده از تکنولوژي به منظور ساده سازي فرآيندها، افزايش مشارکت کارکنان و صاحبان سهام در فرآيندهاي جذب نيرو، شناسايي نقاط تماس يا کانال هايي که ممکن است ذهنيت جويندگان کار نسبت به شرکت را منفي کنند، تشخيص اينکه ارزيابي و بررسي رزومه کارکنان در کدام واحدها بايد با دقت بيشتري صورت پذيرد و بازبيني و طراحي مجدد استراتژي جذب نيرو بر اساس تجربه کارجويان.
    
    عناصر طراحي نقشه سفر کارجويان
    يک جوينده کار در حين سفر خود بارها با شرکت مربوطه تماس برقرار مي کند. طراحي يک نقشه که اين سفر را از ابتدا تا انتها به تصوير مي کشد به شما کمک مي کند حوزه هايي را که به اصلاحات بنيادين نياز دارند، شناسايي کنيد تا جويندگان کار به دلايلي چون سوءتفاهم، پيچيدگي مراحل جذب نيرو يا اطلاعات ناقص، اين فرآيند را نيمه کاره رها نکنند.
    
     براي ترسيم اين نقشه بايد اين نکات را در نظر داشته باشيد:
    
    شناسايي زاويه ديد کانديداي ايده آل: شما احتمالا از کارمند آينده خود تصويري ايده آل در ذهن داريد. هر بار که براي جذب نيرو اقدام مي کنيد، خودتان را به جاي او تصور کنيد و از دريچه چشم او به مسائل نگاه کنيد. طبيعتا معيار شما براي استخدام پرسنل تعمير و نگهداري تجهيزات، با استانداردهاي شما براي استخدام کارکنان ارشد متفاوت است.
    
    تمرکز بر اهداف کانديداها: هنگام جذب نيرو صرفا بر رفع نيازهاي شرکت تمرکز نکنيد. بايد در تمام مراحل، اهداف کانديدا را نيز در نظر داشته باشيد. جوينده کار در اين لحظه به چه اطلاعاتي نياز دارد؟ شايد اطلاعات مربوط به حقوق و مزايا يا بيانيه ماموريت سازمان.
    
    ترسيم نقاط تماس: نقاط تماس، تک تک نقاطي هستند که در آنها ميان جوينده کار و سازمان تعاملي صورت مي گيرد. هر کدام از اين تعاملات در يک زمان مشخص و در يکي از کانال هاي آنلاين اتفاق مي افتند. نقطه تماس مي تواند بازديد از وب سايت شرکت براي آشنايي بيشتر با برند مربوطه يا پر کردن يک فرم درخواست پس از ديدن آگهي باشد.
    
    تعيين لحظات حساس: لحظات حساس و تعيين کننده در واقع همان نقاط تماس مهم و حياتي هستند. تصميمات مهم در اين لحظات گرفته مي شوند. از جمله اين لحظات، تماس مستقيم از طريق ايميل، درخواست شغلي و مصاحبه هستند. اين لحظات مي توانند در صفحه وب سايت شرکت و شبکه هاي اجتماعي اتفاق بيفتند.
    
     مراحل ترسيم يک نقشه سفر براي کارجويان
    موفقيت در اين راه مستلزم تعامل با صاحبان سهام، تبادل نظر و کسب اطلاعات از آنهاست. بايد بتوانيد با مديران اجرايي، مديران واحدها، کارکنان منابع انساني و واحد بازاريابي مشورت کنيد و ديدگاه ها و پيشنهادهايشان را بشنويد. مي توانيد از ابزارهاي طراحي آنلاين استفاده کنيد يا از يک مشاور حرفه اي بخواهيد تا شما را در تمامي مراحل راهنمايي کند
    
    . يا خودتان دست به کار شويد و اين مراحل را اجرا کنيد:
    
    ۱- کانديداي خود را انتخاب کنيد: بايد دقيقا بدانيد که به دنبال طراحي نقشه سفر براي کدام دسته از کانديداها هستيد. هرچه کانديدا را دقيق تر و با ذکر جزئيات توصيف کنيد، نتيجه بهتري خواهيد گرفت.
    
    ۲- نتايج تحقيقات و پيشنهادها سهامداران را جمع آوري کنيد: با رجوع به تجزيه و تحليل هاي ديجيتال، تاريخچه استخدام ها، مطالعات مربوط به تجربه کارمندان و نظرخواهي از سهامداران به گنجينه ارزشمندي از اطلاعات دست پيدا مي کنيد. معمولا در اين مواقع از مديران تيم ها غفلت مي شود، درحالي که ديدگاه ها و نظرات آنها بسيار ارزشمند است.
    
    ۳- ويژگي هاي فرد يا گروه ايده آل خود را مشخص کنيد: انسان ها منحصربه فرد هستند، پس هميشه نمي توانيد ويژگي هاي مورد نظر خود را تعريف کنيد اما مي توانيد تصوير يک کارمند ايده آل را براي خودتان ترسيم کنيد. او را با ذکر جزئيات شرح دهيد. اين به شما کمک مي کند تا کانديداهايي را انتخاب کنيد که پتانسيل بيشتري دارند.
    
    ۴- مراحل سفر را به طور دقيق مشخص کنيد: طي فرآيند استخدام، جويندگان کار مراحل مختلفي را پشت سر مي گذارند.
    
    بنابراين بايد تک تک اين مراحل را مشخص کنيد تا بتوانيد نقشه را طراحي کنيد. اين مراحل از اين قرارند:
    * ببينيد که جوينده کار براي اولين بار کجا و چگونه با شرکت شما آشنا شده است.
    * از شبکه هاي اجتماعي استفاده کنيد و تصويري خوشايند از برند خود ترسيم کنيد.
    * براي جذب نيرو استراتژي تعيين کنيد.
    * به جاي جمع آوري منفعلانه اطلاعات، مطالعه و تحقيق کنيد.
    * کانديداهاي داراي پتانسيل و قابليت را شناسايي کنيد.
    * از گزينه هاي برتر دعوت به عمل آوريد.
    * قرار مصاحبه حضوري بگذاريد.
    * به کانديداهاي منتخب، پيشنهاد کار دهيد.
    
    ساير نکاتي که بايد در نظر گرفت عبارت است از:
    اهداف شغلي کانديداي ايده آل خود را بشناسيد: جوينده کار در هر يک از مراحل جذب نيرو اهدافي را دنبال مي کند. مثلا در اولين تماس، او احتمالا مي خواهد بداند که آيا اين شرکت معتبر است يا شغل مربوطه پردرآمد است يا خير. به مرور که پيش مي رود، اهداف ديگري نيز پديدار مي شوند. بايد از اهداف تک تک کارجويان در هر يک از مراحل باخبر شويد.
    نقاط تماس را شناسايي کنيد: براي برقراري ارتباط با کانديدا و تعامل با او از چه کانال هايي مي توانيد استفاده کنيد؟ چگونه مي توانيد نيازهاي کانديدا را در هر يک از مراحل تامين کنيد؟ منظور ما نيازهاي منطقي و واقعي نيستند، بلکه محرک هاي آني و معمولا نامعقولي هستند که در تصميم گيري هاي ما تاثير مي گذارند.
    از داده ها استفاده کنيد تا به بينش برسيد: داده ها و تجزيه و تحليل ها به شما و همکارانتان کمک مي کنند تا حقايق مربوط به تجربه يک کارجوي متوسط را کشف کنيد.
    نقشه را به صورت گرافيکي ترسيم و ارائه کنيد: ارائه يک تصوير نقاشي شده از سفر کارجويان از اين نظر حائز اهميت است که کمک مي کند تا فرآيند جذب نيرو را به خاطر بسپاريد و بتوانيد اين نقشه را به ساير سهامداران ارائه کنيد. برندسازي موثر، يکپارچه سازي شبکه هاي اجتماعي و ترسيم نقشه، هر سه بر درآمد نهايي سازمان تاثيرگذارند و به شما کمک مي کنند استعدادهاي برتر را جذب و حفظ کنيد. در بازار کار رقابتي امروز، ترسيم نقشه سفر، يک ضرورت است.
    نقشه سفر؛ راهي موثر براي جذب استعدادهاي برتر / چگونه براي جويندگان کار يک تجربه فوق العاده خلق کنيم؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4095 به تاريخ 26/4/96، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بارآثار ديگري از "Ari Kopoulos"

  خوشامدگويي به كاركنان جديد با فرآيند پذيرش سازماني / تكنولوژي هاي خودكار و هوشمند، اهرمي براي حفظ نيروهاي جديد
Ari Kopoulos، دنياي اقتصاد 23/5/96
مشاهده متن    
  با نشانه هاي «ريسك فرار» كاركنان آشنا شويد / لزوم تدوين برنامه هاي پيشگيرانه براي حفظ نيروي كار متخصص
Ari Kopoulos، دنياي اقتصاد 16/5/96
مشاهده متن    
  رهبري افكار، چشم اندازي نو در عرصه بازاريابي محتوا / چگونه بدون استفاده از بازاريابي سنتي در طيف وسيعي از مخاطبان نفوذ كنيم؟
Ari Kopoulos، دنياي اقتصاد 19/4/96
مشاهده متن    
  چرا فرآيند يادگيري بايد مدام العمر باشد؟ / ترويج فرهنگ يادگيري براي نيل به اهداف فردي و سازماني
Ari Kopoulos، دنياي اقتصاد 12/4/96
مشاهده متن    
  كاركنان متصل كليد موفقيت شركت هاي مطرح / نيروي كار بهره ور و مشاركتي امروزي چه ويژگي هايي دارد؟
Ari Kopoulos، دنياي اقتصاد 29/3/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله حقوق خصوصي
متن مطالب شماره 31، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است