|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/4/26: همدلي كاركنان، راهي براي جلوگيري از فرسودگي شغلي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4313
چهارشنبه پنجم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4095 26/4/96 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


مهارت هاي مديريتي 
همدلي كاركنان، راهي براي جلوگيري از فرسودگي شغلي


مترجم: آناهيتا جمشيدنژاد
برگرفته از: HBR

اکثر افراد در محيط کار احساس خستگي و تنهايي مي کنند. در پژوهشي که در سال 2016 انجام شد، دريافتيم که افراد در مقايسه با 20 سال پيش تقريبا دو برابر بيشتر احساس خستگي دائمي خود را گزارش مي دهند. نزديک به 50 درصد گفته اند که به دليل کارشان اغلب اوقات يا هميشه احساس خستگي مي کنند. اين آمار شوکه کننده است و نکته قابل توجه اين است که از دو دهه گذشته 32 درصد افزايش داشته است. علاوه بر اين، ارتباط قابل توجهي بين احساس تنهايي و خستگي کاري وجود دارد: هر چه افراد بيشتر احساس خستگي کنند، بيشتر احساس تنهايي خواهند کرد. شايد تصور کنيد اين احساس تنهايي نتيجه انزواي اجتماعي است، اما اين طور نيست؛ بلکه دليل آن خستگي هيجاني (emotional exhaustion) ناشي از فرسودگي شغلي در محيط کار است. ما در پژوهش کتاب «رد پاي شادي» دريافتيم که 50 درصد افراد (در حرفه هاي گوناگون از بخش هاي غيرانتفاعي تا حوزه پزشکي) دچار فرسودگي شغلي هستند. اين مشکل مختص مديران اجرايي پرمشغله نيست (گرچه نرخ هاي بالاي تنهايي و فرسودگي شغلي بين اين گروه بسيار شناخته شده است). کار ما نشان مي دهد که اين مشکل بين حرفه هاي گوناگون و بالا و پايين سلسله مراتب شرکت ها فراگير است.
    تنهايي چه نتيجه انزواي اجتماعي باشد، چه خستگي، پيامدهاي جدي براي افراد به همراه دارد. جان کاکيوپو، نويسنده «تنهايي: ذات بشر و نياز به ارتباطات اجتماعي» بر اثرات فاحش آن بر سلامت رواني و فيزيکي و طول عمر تاکيد دارد. تحقيقي که از سوي سارا پرسمن از دانشگاه کاليفرنيا انجام شد کار او را تاييد مي کند و نشان مي دهد که گرچه مرض چاقي طول عمر را تا 20 درصد و دخانيات تا 50 درصد کاهش مي دهد، اما تنهايي تا 70 درصد مي تواند بر کاهش طول عمر موثر باشد. در حقيقت، يک مطالعه نشان مي دهد که تنهايي احتمال سکته يا انسداد شرايين قلب را تا 30 درصد افزايش مي دهد که يکي از علل اصلي مرگ و مير در کشورهاي توسعه يافته است. به عبارت ديگر، ارتباطات اجتماعي مي تواند سيستم ايمني را تقويت و عمر ما را طولاني تر کند و نرخ اضطراب و استرس را در ما پايين تر بياورد.
    هر کسي که تنهايي را تجربه کرده باشد تصديق مي کند که تنهايي يک احساس بسيار دردناک است. انعکاس اجتماعي اين ناراحتي به طور مستقيم بر بهره وري کاري تاثير مي گذارد؛ چرا که افراد احساس تعلق به کار نخواهند داشت. هر دوي مدرسه کسب و کار اسميت در دانشگاه کوئين و سازمان گالوپ هزينه هاي بي نهايت انزوا در محيط کار را براي شرکت ها نشان داده اند: تقريبا 37 درصد غيبت بالاتر از محيط کار، 49 درصد حوادث بيشتر، 16 درصد سودآوري پايين تر و 65 درصد قيمت سهام پايين تر در طي زمان.در اين ميان، کارشناسان و شرکت ها در تلاش براي درک چگونگي مقابله با سطوح رو به رشد فرسودگي شغلي هستند. بسياري از پيشنهادها بر تسکين استرس، افزايش آگاهي يا کاهش حجم کار متمرکز هستند که همه اينها با فرسودگي شغلي به عنوان يکي از شرايط فردي برخورد مي کنند. اما ارتباط آن با تنهايي نشان مي دهد که ارتباطات انساني بيشتر در کار مي تواند کليد حل مشکل فرسودگي شغلي باشد.
    در حقيقت، تحقيقات نشان دهنده ارتباط بين حمايت اجتماعي در کار، نرخ هاي پايين تر فرسودگي شغلي و رضايت شغلي و بهره وري بالاتر است. مطالعه اي که در انگلستان انجام شد نشان مي دهد که مهم ترين عامل براي شادي در محيط کار، ارتباطات اجتماعي مثبت با همکاران است. تعامل در محيط کار با روابط اجتماعي مثبت مرتبط است که احساس ارزشمند بودن و حمايت و احترام را به فرد القا مي کند. مطالعات نشان مي دهد که نتيجه ارتباطات اجتماعي، سلامت رواني بيشتر است که منجر به بهره وري و عملکرد بالاتر مي شود. در حقيقت، ارتباطات اجتماعي منجر به «خودباوري» بالاتر مي شود که به اين معناست که کارمندان خوش بين تر و همدل تر هستند و در نتيجه سايرين به آنها اعتماد بيشتري خواهند داشت و با آنها همکاري خواهند کرد. بنابراين رهبران سازماني و کارمندان چه مي توانند بکنند؟ يک فرهنگ مشارکت و همدلي در محيط کار ترويج دهيد. تحقيقي که از سوي کيم کمرون (نويسنده «رهبري سازماني مثبت») از دانشگاه ميشيگان انجام شد، نشان مي دهد که محيط هاي کاري که با حمايت، احترام، صداقت و روابط بخشنده شناخته مي شوند، به طور کلي منجر به عملکرد سازماني بالاتر مي شوند. شما بايد روابط گرم، دوستانه و مبتني بر درک مشترک را بين افراد تشويق کنيد. مطالعات نشان مي دهند که همدلي به طور خاص ممکن است يک عامل محافظ در برابر فرسودگي شغلي و خستگي کاري باشد. جي داتون، استاد دانشگاه ميشيگان استدلال مي کند که محبت مي تواند سبب انعطاف پذيري بيشتر در محيط کار شود.
    کارمندان را تشويق به ايجاد شبکه هاي توسعه اي کنيد. اين شبکه ها گروه هاي کوچکي از همکاران هستند که شما به طور روزمره براي مشاوره شغلي يا حمايت احساسي به آنها مراجعه مي کنيد. شرکت ها مي توانند با اختصاص دادن شرکاي داخلي و کمک به کارمندان در دسترسي و ارتباط با شرکاي بالقوه، مربيان و همتايان، به پرورش آنها کمک کنند. رفع موانع ارتباطي در محيط کار قطعا نتايج موفقيت آميزي خواهد داشت.موفقيت هاي جمعي را جشن بگيريد. شادي برخاسته از يک حس کوتاه مدت است اما جشن گرفتن موفقيت هاي جمعي به ايجاد يک حس تعلق و دلبستگي در سازمان کمک مي کند. يکي از بهترين مثال هايي که مشاهده کرده ايم در Awethu (يک مرکز رشد استارت آپ در جنوب آفريقا) بوده است. هر بار که يک کارمند جديد استخدام مي شود، يک زنگ به صدا در مي آيد و همه افراد براي جشن گرفتن کارشان را تعطيل مي کنند. اين نوع تشريفات هم بستگي ايجاد مي کند، حس تعلق را افزايش مي دهد و مي تواند به جلوگيري از فرسودگي شغلي کمک شاياني کند.وقتي صحبت از تنهايي و فرسودگي شغلي به ميان مي آيد، ميزان خطر و ريسک براي شرکت بالا مي رود. مطالعات اخير تخمين مي زد که تنهايي براي کارفرمايان انگليسي سالانه ميلياردها دلار هزينه دارد و فرسودگي کارمندان در سيستم خدمات درماني آمريکا سالانه صدها ميليارد دلار هزينه ايجاد مي کند. اکنون براي مديران و رهبران سازماني زمان آن فرارسيده است که براي مبارزه با اين اپيدمي ها گام هاي موثر بردارند.
    مهارت‌های مدیریتی: همدلي کارکنان، راهي براي جلوگيري از فرسودگي شغلي
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4095 به تاريخ 26/4/96، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو فصلنامه حديث پژوهي
متن مطالب شماره 18، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است