|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/4/26: روش هايي براي بازاريابي و فروش اپليكيشن
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4308
پنجشنبه سي ام فروردين ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4095 26/4/96 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


نكات مديريتي 
روش هايي براي بازاريابي و فروش اپليكيشن


نويسنده: خدايار عبداللهي (Khodayarabdollahi7@gmail.com)
برگرفته از: كتاب بازاريابي و فروش نرم افزار فروشگاهي انتشارات مهربان

اپليکيشن نوعي نرم افزار کامپيوتر است که براي استفاده کاربر نهايي استفاده مي شود. اکثر نرم افزارهايي که روزانه استفاده مي کنيم، شامل اين تعريف مي شوند. انتظار مي رود ميزان دانلود اپليکيشن تا سال 2020 با نرخ رشد 8/ 1 برابري به 378 ميليارد بار برسد. گوشي هاي هوشمند و تبلت ها در سال هاي اخير به محبوب ترين ابزارهاي شخصي و همراه در سراسر دنيا تبديل شده اند. اما اين ابزارهاي هوشمند، محبوبيت خودشان را مديون اپليکيشن هاي متنوع و متفاوتي هستند که براي آنها ارائه شده اند. در ايران نيز سالانه حدود 70 هزار اپليکيشن توليد مي شود که تعدادي از اين اپليکيشن ها در بازار توفيق چنداني پيدا نمي کنند. تغيير و تحولات صورت گرفته در بازار اپليکيشن ما را به اين نقطه مي رساند که حرکت از توليدمحوري به سوي بازارمحوري با حرکت سريع در حال چرخش است. يکي از دلايل عدم موفقيت اين اپليکيشن ها در بازار عدم توجه به اندازه بازار است. منظور از اندازه بازار، خريد ريالي يک محصول يا خدمت در يک بازه زماني، مثلا يک سال در يک کشور است. بيل گيتس در اين زمينه مي گويد: «فرق است بين کارآفريني که وقتي مي پرسند اندازه بازار محصولات شما چقدر است مي گويد اوه! خيلي زياد و کارآفريني که مي گويد اندازه بازار محصولات و خدماتي که در آن فعاليت مي کنيم، يکصد ميليون دلار است.»
    
    از ديگر توصيه هاي متخصصان بازاريابي به توليدکنندگان اپليکيشن عبارت است از:
    
    1) بازار را بررسي و تحليل کنيد: درست مانند هر کسب وکار ديگري، موفقيت شما در گرو درک صحيح و تحليل درست از بازار نهفته است. اپ استور و گوگل پلي و کافه بازار مهم ترين بازارهاي نرم افزاري هستند که در اين زمينه پيش رو داريد. بهترين راه براي درک اپ استور اپل و کافه بازار و... نگاه کردن به فهرست هاي پرفروش ترين و برترين برنامه هاي رايگان، برترين برنامه هاي در حال رشد و... است. اپل قادر به ارائه چنين فهرست هايي در هر يک از دسته بندي هاي مورد علاقه شما است.
    بهتر است اين آمار و ارقام را به طور مرتب بررسي کنيد و موارد مهم را در دفترچه يادداشت تان بنويسيد. انجام چنين کاري در درازمدت شما را از برنامه هاي موفق، طرح هاي محبوب و بازاريابي پيرامون مدل هاي گوناگون قيمتي آگاه مي سازد. باوجود اينکه انجام اين کار دشوار به نظر مي رسد، انجام تحقيقات بسيار ساده بوده و هزينه خاصي هم ندارد.
    
    2) سازگاري ايده هاي نو با برنامه هاي موفق: از کجا مي دانيد برنامه شما مورد توجه بازار قرار مي گيرد؟ بهتر است براي چنين کاري به جدول برترين برنامه ها نگاهي بيندازيد. آيا برنامه هايي نظير آنچه قصد توليدش را داريد، در آنجا فهرست شده است؟ اگر بله، اين پتانسيل وجود دارد که برنامه اي موفق داشته باشيد و اگر اين طور نيست، باز هم به نگاه کردن ادامه دهيد. به همين سادگي.
    
    3) تجربه کاربر را در برنامه خود طراحي کنيد: حال زمان آن فرارسيده تا تجربيات خود را به ماهيتي قابل لمس تبديل کنيد. براي تبديل درست ايده ها، پيشنهاد مي شود آن را روي کاغذ بکشيد. گرچه ممکن است برخي ترجيح دهند از ابزارهاي ديجيتال نظير برنامه فتوشاپ يا Draft استفاده کنند. هر روشي که با آن راحت تر هستيد را برگزينيد. اين روش بهترين راه براي ارائه جزئيات مربوط به برنامه نويسان است.
    هر چه توضيحات واضح تري ارائه کنيد، در زمان کار با برنامه نويسان با مشکلات و سوءتفاهم هاي کمتري مواجه مي شويد. هدف، انتقال صحيح معاني و اهداف کلي کار به گونه اي است که در نهايت منجر به توليد برنامه اي کاربردي شود.
    
    4) برنامه نويسان توانمند را به کار گيريد: پيدا کردن و به خدمت گرفتن نخستين برنامه نويس، کاري دشوار و گاه زمانبر است، اما بکوشيد اين زمان را با دقت صرف کنيد. يافتن افراد توانمند شما را از تاخيرهاي ناخواسته در حين کار دور کرده و روند توسعه برنامه را تسريع مي کند و به مراتب از هزينه ها خواهد کاست. بهتر است هميشه به دنبال افراد با استعداد جديد باشيد و آنها را در گروه خود جاي دهيد.
    
    5) آزمايش برنامه: زماني که براي آزمايش برنامه صرف مي کنيد بسيار مهم است چرا که روند استفاده کاربر نهايي از برنامه را به چشم خواهيد ديد. ممکن است کاربران سوالاتي در ذهن داشته باشند، سوالاتي که به ذهن شماي توسعه دهنده خطور نمي کند. اين موارد نيز بسيار مهم و حائز اهميت است. طرح هاي اوليه تهيه برنامه را کنار بگذاريد و بکوشيد تمامي جوانب کار را به خوبي بسنجيد. هرگز تصور نکنيد ممکن است بخشي از برنامه به دليل آنکه قبلا خوب کار مي کرده از آزمايش مبرا است. بايد تمامي بخش هاي برنامه را هميشه کنترل و بررسي کنيد؛ به خصوص پيش از انتشار نهايي محصول. نبايد روند آزمايش برنامه تنها به شما محدود شود. ممکن است اين برنامه تنها براي شما قابل فهم باشد اما براي سايرين چنين نباشد. از هرکسي که مي شناسيد کمک بگيريد تا برنامه اي خوب داشته باشيد.
    
    6) براي برنامه خود بازاريابي کنيد: اپ استور، کافه بازار و...مملو از برنامه هاي عالي و کاربردي است. پس براي کسب موفقيت نياز به تبليغات و بازاريابي براي برنامه تان داريد. براي بازاريابي موفق، لازم است به چندين حوزه توجه ويژه اي داشته باشيد. در واقع ابزارهاي اوليه اي که براي موفقيت برنامه تان در اختيار داريد، همانا فرصت بازاريابي براي آن است. کار شما از طراحي آيکون برنامه تا انتها و انتشار آن همگي به بازاريابي صحيح بستگي دارد. علاوه بر بازاريابي، بايد برنامه را با توجه به نياز مخاطبان و تحرکات رقبا هميشه به روز نگه داشته و تغييرات سازنده اي در آن اعمال کرد.
    
    روش هاي فروش اپليکيشن
    1) يک ويدئو بسازيد و به اشتراک بگذاريد: ساختن ويدئو يکي از بهترين کارها براي نمايش اپليکيشن شماست. يک ويدئو از نحوه کار اپليکيشن تهيه کنيد و از طريق شبکه هاي اجتماعي به اشتراک بگذاريد. هرقدر ويدئو شما جذاب تر باشد، احتمال خريد اپليکيشن شما بيشتر مي شود.
    
    2) نظريات مشتريانتان را درباره اپليکيشن تان منتشر کنيد: درج نظر مشتريان سابق و فعلي درباره اپليکيشن تان يک راه براي جذب مشتريان جديد است.
    
    3) دوره هايي براي دانلود رايگان برنامه خود در نظر بگيريد. به اين ترتيب مي توانيد کاربران را ترغيب کنيد با محيط برنامه شما آشنا شوند؛ موضوعي که براي انتشار برنامه هاي کاربردي حياتي است. اين نسخه رايگان را حداکثر بين تمامي مشتريان احتمالي توزيع کنيد. در اين نسخه روش هاي تهيه سريع اپليکيشن کامل را نيز توضيح دهيد تا به سرعت در اختيار مشتريان احتمالي تان قرار گيرد.
    نکات مدیریتی: روش هايي براي بازاريابي و فروش اپليکيشن
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4095 به تاريخ 26/4/96، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بارآثار ديگري از "خدايار عبداللهي"

  انعطاف در بودجه بندي بازاريابي كسب وكارها
خدايار عبداللهي، دنياي اقتصاد 9/3/94
مشاهده متن    
  مميزي بازاريابي چگونه انجام مي شود؟
خدايار عبداللهي*، دنياي اقتصاد 3/9/93
مشاهده متن    
  بازاريابي سوپرماركت هاي زنجيره اي مواد غذايي / موردكاوي فروشگاه Safe Way در آمريكا
خدايار عبداللهي، دنياي اقتصاد 28/6/92
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه جراحي دامپزشكي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 22)، Summer and Autumn 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است