|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/4/26: از سرخه تا اوين
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3064
پنجشنبه بيست و هشتم دي ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2913 26/4/96 > صفحه 3 (سياست) > متن
 
      


از سرخه تا اوين
٣ فراز از زندگي حسين فريدون

نويسنده: ليلا ابراهيميان

حسين فريدون به «چشم و گوش برادر» يا «مرد در سايه دولت» شهرت دارد. ششم شهريور ١٣٩٢ بود که از برادر حکم گرفت: «نظر به مراتب تعهد، توان اجرائي و سوابق مديريتي جناب عالي، به موجب اين حکم به عنوان «دستيار ويژه رئيس جمهور در امور اجرائي» منصوب مي شويد». حکمي که از همان زمان صدور، انتقادها و اتهام هايي را براي فريدون به دنبال داشت و اضطراب هايي را براي روحاني تا ايام رقابت هاي انتخاباتي در ارديبهشت امسال و روزهاي بعد از پايان انتخابات. محمدباقر قاليباف، بيست وسوم ارديبهشت در يكي از برنامه هاي تبليغاتي خود، برادر روحاني را به «تعيين مديران بانک ها» متهم كرد، اتهامي که فريدون آن را نادرست دانست و در نامه اي به رئيس سازمان صداوسيما خواستار آن شد که شبکه دو سيما زماني را براي پاسخ گويي به او اختصاص دهد؛ درخواستي كه بي پاسخ ماند. او زاده سرخه در ١٨ کيلومتري غرب سمنان در سال ١٣٤٢؛ برادر کوچک و دستيار ويژه روحاني است. او در اوايل پيروزي انقلاب، فرماندار نيشابور بود و بعدها به فرمانداري کرج رفت. جنگ که به پايان رسيد، هشت سال سفير ايران در مالزي بود؛ او بعدها يكي از اعضاي هيئت نمايندگي ايران در سازمان ملل متحد در نيويورک بود. بعد از پايان كار ديپلماتيك، مشاور برادرش در مرکز تحقيقات استراتژيک شد و تا مهر ۱۳۹۲ در اين مقام باقي ماند.
    
    آغاز دوره اي جديد
     وقتي روحاني در انتخابات خرداد ١٣٩٢ پيروز مي شود، دوره جديدي براي فريدون آغاز مي شود؛ شيريني پيروزي شيخ ديپلمات همراه با تلخ کامي فشار بر خود؛ مخالفان روحاني، فريدون را به اسفنديار رحيم مشايي در دولت محمود احمدي نژاد تشبيه مي کنند. از حضور در مجامع رسمي تا نشستن در رديف صدر جلسات هيئت دولت و هرجا بدون برادر مي رفت، چشم او بود؛ از حضور در مراسم ترحيم، افتتاحيه، عيادت از بيماران و توديع و معارفه مسئولان تا حضور در ميان تيم هسته اي ايراني. دستيار ويژه رئيس جمهور، در ميانه مذاکرات هسته اي، در اسفند ١٣٩٣ به تيم هسته اي مي پيوندد و تا پايان مذاکرات و انعقاد برنامه جامع اقدام مشترک، در جلسات مذاکرات هسته اي ايران و ١+٥ حضور دارد. وزارت امور خارجه، علت حضور او را «انجام مشورت ها و هماهنگي هاي لازم در طول مذاکرات» ذکر مي کند. شايع بود كه فريدون در اين مذاکرات - براي مصون ماندن هيئت ايراني از خطر شنود مكالمات - گزارش مذاکرات را به گويش سرخه اي، مستقيم به حسن روحاني اطلاع مي دهد؛ اما با همين حضور، منتقدان روحاني را در مخالفت خود جدي تر مي کند و صلاحيت حضور فريدون را در اين مذاکرات زير سوال مي برند.
    
    باران اتهام ها شروع مي شود
     او اين روزها كمتر در كنار برادر ديده مي شود؛ از همان زمان حضور در دولت، اتهام دست داشتنش در فساد مالي از سوي چهره ها و رسانه هاي اصولگرا به سويش سرازير مي شود. حاميان دولت مي گفتند هدف از اين اتهامات، سياسي و حمله به رئيس جمهور است و منتقدان روحاني او را متهم مي کردند كه رئيس جمهور با حمايت از برادرش مانع از اجراي عدالت مي شود. تاسيس صرافي هنگام حضور در دولت، ماجراي حقوق هاي نجومي، متهم شدن به دست داشتن در انتصاب مديرعامل بانک رفاه کارگران، پرونده مديرعامل پيشين بانک ملت، نحوه تحصيل در مقطع دکترا در دانشگاه شهيد بهشتي و ماجراي زيان سه هزار ميليارد توماني بورس تهران، ازجمله اتهامات ريزودرشتي است که در يکي، دو سال گذشته عليه او مطرح شده است. جواد کريمي قدوسي، عضو جبهه پايداري هم آن زمان ادعاي عجيب ديگري را مطرح مي كند: «حسين فريدون در نهاد رياست‎جمهوري با تقليد صداي روحاني، خود را به جاي رئيس جمهوري معرفي کرده و دستور مي دهد». يا به نقل از محمدجواد ظريف گفته است: «او (ظريف) مي خواسته «خط قرمزهاي رهبري» را رعايت کند، اما فريدون، با آرنج به پهلوي ظريف مي زده و مي گفته «زود رد شو». دامنه انتقاد به فريدون به مجلس شوراي اسلامي مي رسد؛ ۴۶ نماينده اصولگراي مجلس شوراي اسلامي ۱۵ دي ١٣٩٥ در نامه اي به روحاني از او مي خواهند برادرش را به خاطر فساد مالي به قوه قضائيه معرفي کند؛ اما فريدون ساکت نيست و جوابيه اي را خطاب به علي لاريجاني، رئيس مجلس ارسال مي کند. يک بار هم پرونده تحصيل او در مقطع دکتراي دانشگاه شهيد بهشتي از سوي نمايندگان مجلس مطرح مي شود. اين خبر را محمدجواد ابطحي، عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس، در ٢٢ آذر ١٣٩٥ اعلام مي كند.
    
    سياست بعد از فريدون
     حالا فريدون احضار شده و هنوز سكوت برادر درباره او نشكسته است؛ او سکوت کرده يا براي پرهيز از تنش آلودكردن فضاي سياسي ناگزير از سکوت است. سكوت و حمايت نکردن روحاني از فريدون همان چيزي است که تندروها اگرچه در ظاهر خواهانش بودند، اما به نظر نمي رسد برايشان واقعا خوشايند باشد. آنان به دنبال بازكردن جبهه اي تازه و افزايش تنش هستند و آرامش روحاني در برابر رسيدگي قضائي به پرونده برادرش قطعا اين فرصت را از آنان مي گيرد.
    از سرخه تا اوين / ٣ فراز از زندگي حسين فريدون
    


 روزنامه شرق ، شماره 2913 به تاريخ 26/4/96، صفحه 3 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 119 بار
    آثار ديگري از "ليلا ابراهيميان"

  بازگشت حريري به سوي ايران و حزب الله / نخست وزير لبنان از تمايل به بهبود روابط با تهران گفت
ليلا ابراهيميان، شرق 23/10/96
مشاهده متن    
  انگلستان صداي منطق در ميان ما بود / «اشتفان شولتز»، سفير اتريش در ايران، در گفت و گو با «شرق»
ليلا ابراهيميان، شرق 18/10/96
مشاهده متن    
  راي منفي چين، روسيه و سوريه به محكوميت ميانمار / ايران در زمان راي گيري قطع نامه عليه كشتار مسلمانان روهينگيا غايب بود
ليلا ابراهيميان، شرق 6/10/96
مشاهده متن    
  پرونده تازه نازنين زاغري / رئيس كل دادگستري تهران در واكنش به شايعه آزادي زودهنگام خبر داد
ليلا ابراهيميان، شرق 2/10/96
مشاهده متن    
  برخي از شهرهاي سوريه از روي نقشه حذف شده اند / بررسي وضعيت سوريه و يمن در گفت و گو با سخنگوي منطقه اي كميته بين المللي صليب سرخ جهاني
ليلا ابراهيميان، شرق 30/9/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مديريت فرهنگ سازماني
متن مطالب شماره 45، پاييز 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است