|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/4/26: بوئينگ 80-367 روزي كه فناوري هواپيما پيشرفت كرد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4339
دوشنبه هفتم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4095 26/4/96 > صفحه 30 (تاريخ و اقتصاد) > متن
 
 


بوئينگ 80-367 روزي كه فناوري هواپيما پيشرفت كرد


مترجم: مهرناز زاوه


    63 سال پيش در چنين روزي اولين پرواز بوئينگ 80-367، نمونه اوليه سري هاي بوئينگ 707 و سي-135 انجام شد. بوئينگ 80-367 که با نام Dash-80 شناخته مي شود، يک مدل هواپيماي آمريکايي چهار موتوره بود که بوئينگ براي نشان دادن مزاياي موتور جت براي هوانوردي تجاري ساخت. مبنايي که براي طراحي تانکر کي.سي-135 و هواپيماي مسافربري 707 به کار گرفته شد. نخستين پرواز Dash-80کمتر از دو سال بعد از شروع پروژه، در سال 1954 صورت گرفت. هزينه 16 ميليون دلاري براي بوئينگ که در آن زمان هيچ مشتري متعهدي نداشت، ريسک بسيار بزرگي بود. تنها يک نمونه از آن ساخته شد و در حال حاضر در نمايشگاهي در ويرجينيا در معرض نمايش عموم است.
    
    طراحي
    در اواخر دهه 1940 دو اتفاق، بوئينگ را به ساخت جت مسافربري ترغيب کرد. نخستين پرواز استارتوجت بي-47 در 1947 و نخستين پرواز اولين جت مسافربري در 1949. رئيس بوئينگ، بيل آلن، در تابستان 1950 يک نمايندگي در انگلستان باز کرد. بوئينگ فکر مي کرد بال شيب دار و غلاف موتور را که به عنوان فناوري کليدي براي بهبود جت مسافربري اش ساخته، در کنترل دارد. در 1950 بوئينگ موقتا يک سند مشخصات براي هواپيماي جت درست کرد و آن را مدل سي60-473 ناميد. اين اتفاق براي خطوط هواپيمايي قابل اعتماد نبود چون هيچ تجربه اي در حمل ونقل با جت نداشتند. بوئينگ تجربه فروش به ارتش را داشت اما اين موفقيت را در هواپيماي مسافربري مدرن به دست نياورده بود. اين بازار تحت سلطه داگلاس بود که در تامين نيازهاي شرکت هاي هواپيمايي با اصلاح و توسعه دامنه هواپيماهاي ملخي اش استاد بود و در سال 1950، دي.سي-7 را که در دست توليد بود، معامله مي کرد.
    بوئينگ تصميم گرفت تنها راه موجود براي غلبه بر بي اعتمادي خطوط هواپيمايي به جت را انتخاب کند؛ اينکه هواپيماي تکميل شده را نشان شان بدهد. به عنوان اولين نسل جديد جت هاي مسافربري، بوئينگ خواست شماره مدل هواپيما تفاوت محسوسي با مدل هاي پيشين ملخي داشته باشد. سري هاي 400، 500 و 600 پيش از اين براي موشک ها و محصولات ديگر استفاده شده بودند، بنابراين بوئينگ تصميم گرفت جت هايش از سري 700 و اولين آن 707 باشد. بوئينگ تحولات مدل 367 از جمله بال متحرک و موتورهاي کمکي را بررسي کرد و تصميم گرفت 80-367 را بسازد که کمي از کي.سي-97 به جز قطر بدنه بالا (و امکان ساخت قسمت هايي از بدنه با ابزار موجود) را حفظ کرده بود. اگرچه اين طرح در ميان مردم به عنوان مدل 707 معرفي شد، نمونه اوليه درون خود بوئينگ به عنوان دش80 يا 80- شناخته مي شد.
    بدنه 80- به اندازه کافي پهن بود که صندلي هاي پنج نفره را در خود جاي بدهد؛ دو صندلي در يک سمت راهرو و سه تا طرف ديگر. قطر بدنه براي کي.سي-135 از 3.35 متر به 3.66 رسيد و بوئينگ اميدوار بود که بتواند بدنه 707 را با همين عرض بسازد. زماني که بوئينگ متعهد به توليد شد، مدير عامل شرکت هواپيمايي آمريکايي گفت تنها به شرطي حاضر به خريد بوئينگ است که يک اينچ عريض تر از جت مسافربري دي.سي-8 داگلاس باشد. بنابراين تصميم گرفته شد مدل جديدي از 707 با قطر بدنه 76/ 3 طراحي شود. از آنجا که 80- تا حد زيادي با دست و با ابزار توليد بسيار کم ساخته شده بود، اين تصميم نتوانست تاخير چنداني در معرفي اين محصول ايجاد کند.
    
     تاريخچه عملياتي
    اوايل 1952 طراحي کامل شد و در ماه آوريل هيات مديره بوئينگ اين برنامه را تاييد کرد. ساخت 80- در نوامبر در بخش رنتون کارخانه بوئينگ آغاز شد. به عنوان نمونه اوليه هيچ گواهينامه يا خط توليدي وجود نداشت و اکثر قطعات سفارشي ساخته شده بودند. هواپيما در کابين هواپيمايي جا نمي شد؛ در نتيجه ديواري با تخته سه لا دستگاه هاي کنترل هواپيما براي پرواز آزمايشي را در خود جاي داده بود. دش80 در 15 ماه مي سال 1954، دو سال پس از تصويب پروژه و 18 ماه بعد از آغاز ساخت آن به بازار عرضه شد. بوئينگ از دش80 براي پروازهاي نمايشي براي مديران هواپيمايي و صنايع ديگر استفاده مي کرد. اين کار توجهات را روي اين سوال متمرکز کرد که کابين جت مسافربري چه شکلي است. بوئينگ براي آنکه حرکت تازه اي بکند، يک طراح صنعتي خبره استخدام کرد تا يک کابين به خوبي خود هواپيما بسازد.
    
     هواپيماي آزمايشي
    پس از عرضه اولين سري توليد 707 در 1957، دش80 به يک هواپيماي آزمايشي متداول تبديل شد و بوئينگ از آن براي آزمايش انواع تکنولوژي ها و سيستم هاي جديد استفاده مي کرد. يکي از مهم ترين کارها در اواخر دهه 1950 آزمايش سيستم جديد 727، از جمله جاي گيري مناسب موتور پنجم در بدنه عقب بود. آزمايش هاي ديگري هم انجام مي شد؛ از جمله آزمايش اَشکال مختلف سوخت هواپيما و تعدادي از دستگاه هاي بالابر مانند دريچه بال که هواي فشرده در آن به طرف دريچه بال هدايت مي شود تا هنگام فرود و نشستن، بيشتر بلند شود.
    
     آخرين پرواز
    پس از دو هزار و 350 ساعت و هزار و 691 پرواز، اين هواپيما در سال 1969 از رده خارج و در انبار گذاشته شد. در ماه مه 1972، بوئينگ 80-367 را به موزه هوا و فضاي اسميت سونيان اهدا کرد که به عنوان يکي از 12 هواپيماي بااهميت در تمام طول تاريخ برگزيده شد. تا 18 سال پس از آن، در مرکز تعمير و نگهداري هوافضاي AMARG در نزديکي توسان آريزونا نگهداري مي شد؛ تا وقتي که بوئينگ در سال 1990 اقدام به بازسازي و تعمير آن کرد. آخرين پرواز دش80 به فرودگاه بين المللي دالاس در نزديکي واشنگتن دي سي در تاريخ 27 آگوست 2003 انجام شد. آن را دوباره به رنگ اصلي و مشخصه بوئينگ يعني زرد و قهوه اي درآوردند و براي نمايش در يکي از مراکز موزه ملي هوا فضاي اسميت سونيان در مجاورت فرودگاه دالاس گذاشتند.
    
    بوئينگ
    بوئينگ يک شرکت چندمليتي آمريکايي است که هواپيما، روتور، راکت و ماهواره طراحي، توليد و عرضه مي کند. اين شرکت همچنين خدمات ليزينگ و پشتيباني محصولات را فراهم مي کند. بوئينگ يکي از بزرگ ترين توليدکنندگان هواپيما در جهان و بزرگ ترين صادرکننده در ايالات متحده است. دفتر مرکزي آن در شيکاگو قرار دارد و توسط دنيس ميلنبرگ اداره مي شود. بوئينگ به پنج بخش اصلي تقسيم شده: هواپيماهاي تجاري بوئينگ(BCA)، بوئينگ دفاع، فضا و امنيت (BDS)، مهندسي، ساخت و تکنولوژي، بوئينگ مرکزي و گروه خدمات اشتراکي بوئينگ. در سال 2016 بوئينگ 6/ 94 بيليون فروش ثبت کرد و در رتبه 24 مجله فورچون قرار گرفت. بخش فروش هواپيماهاي بوئينگ بيش از 90 کشور را پوشش مي دهد. اين شرکت جامع ترين آموزش هاي هوايي را در هر دو زمينه تعمير و نگهداري و خدمه پرواز ارائه مي دهد.
    
    تاريخچه بوئينگ
    برادران رايت پروازهاي نمايشي را که به آن سيرک پرواز هم مي گفتند، باب کردند. حرکات نمايشي که مهارت خلبان و قدرت هواپيما را نشان مي داد. در 1914 ويليام بوئينگ اولين پروازش را در يکي از همين برنامه ها تجربه کرد و اواخر همان سال يک آشيانه هواپيما در سياتل ساخت. در جولاي 1916 ويليام بوئينگ شرکت محصولات هوايي پاسيفيک را تاسيس کرد که يک سال بعد به شرکت هواپيمايي بوئينگ تغيير نام داد. در ماه نوامبر اولين هواپيماي اين شرکت با مدل سي اولين پروازش را تجربه کرد. در 1917 زماني که آمريکا وارد جنگ جهاني اول شد، بوئينگ مدل سي را اصلاح کرد تا نيروي دريايي ايالات متحده بتواند با ارتش در ارتباط باشد؛ کاري که هنوز هم ادامه دارد. اولين پروژه هاي بوئينگ بر استفاده کاربردي تمرکز داشت؛ در سال 1919 اولين تمرکز تجاري بوئينگ بر رساندن نامه ها از سياتل به کانادا تا هشت سال آينده بود. در 1927 مدل اي-40 به طور اختصاصي براي ارسال نامه بين شيکاگو و سانفرانسيسکو طراحي شد. براي توسعه تجارت پست هوايي، حمل ونقل هوايي بوئينگ تاسيس شد. پس از فراگيري يکسري موارد، ادغام ها و تصويب قانون پست هوايي در 1934، شرکت هواپيمايي بوئينگ تولد تازه اي به خطوط هوايي آمريکا بخشيد.
    در 1937 هواپيماي مسافربري بوئينگ 307 ساخته شد که در زمان خود انقلابي در عرصه هواپيماهاي تجاري به پا کرد. خلبان ها و مهندسان سراسر دنيا بخش اعظم دهه 1920 را صرف از ميان برداشتن محدوديت هاي فيزيکي و دوام هواپيما مي کردند. سرويس هوايي ارتش ايالات متحده نخستين ناو هواپيمابر جهان را در سال 1924 تکميل کرد؛ چارلز ليندبرگ اولين پرواز بدون توقف بر فراز اقيانوس اطلس را در 1927 انجام داد و در 1930 چارلز کينگزفورد اسميت و چارلز اولم نخستين خلباناني بودند که مسيرشان از هر دو نيمکره شمالي و جنوبي گذشت. امليا ارهارت هم نخستين زني بود که پرواز انفرادي بر فراز اقيانوس اطلس را در 1932 تجربه کرد. در طول دهه 1920 بوئينگ طبق قراردادي که با ارتش آمريکا داشت، در حال ساخت مدل هاي مختلف هواپيما، از جمله هواپيماهاي جنگي و باربري، بود. در همان زمان دانشمندان و مهندسان در آلمان و بريتانيا تحقيق براي نوآوري در پرواز را آغاز کرده بودند: موتور جت، که در دهه 1950 استاندارد شد.
    
    بوئينگ 707، اولين موفقيت تجاري
    بوئينگ 707 يک هواپيماي باريک با اندازه اي متوسط و چهار موتوره است که بين سال هاي 1958 تا 1979 ساخته شد. به عنوان اولين هواپيماي جت بوئينگ، 707 بال شيب دار و غلاف موتور داشت. اگرچه اولين هواپيماي مسافربري نبود که استفاده مي شد، اما نخستين هواپيمايي بود که از نظر تجاري موفق شده بود. 707 براي پروازهاي داخلي، بين قاره اي، بين اقيانوسي و کاربرد نظامي استفاده مي شد. در دهه بعد مدل هاي بوئينگ 727، 737 و 747 يکي پس از ديگري به بازار حمل ونقل هوايي عرضه شدند. پس از آن بوئينگ در ساخت موشک و سفينه فضايي نيز بسيار خوب عمل کرد.
    
    بوئينگ 80-367 روزي که فناوري هواپيما پيشرفت کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4095 به تاريخ 26/4/96، صفحه 30 (تاريخ و اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه جاده هاي سبز
متن مطالب شماره 149، ارديبهشت 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است