|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/4/26: توقف رشد شاخص سهام در كوران مجامع
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4335
چهارشنبه دوم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4095 26/4/96 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


جنب پل حافظ 
توقف رشد شاخص سهام در كوران مجامع


نويسنده: همايون دارابي

دنياي اقتصاد- بورس تهران پس از 7 روز کاري متوالي رشد، ديروز افت اندک 38 واحدي شاخص کل را تجربه کرد. ديروز شاخص کل تحت تاثير عرضه ناگهاني و سنگين در نماد خدمات انفورماتيک و تشکيل صف فروش در پايان معاملات با افت 05/ 0 درصدي به رقم 79هزار و 621 واحد رسيد.
     روز شنبه تحولاتي در مجامع شرکت هاي بورسي رخ داد. در نخستين اتفاق صبح روز شنبه، مجمع عمومي عادي به طور فوق العاده شرکت سرمايه گذاري توسعه معادن و فلزات به منظور انتخاب اعضاي هيات مديره با حضور بيش از 88 درصد سهامداران تشکيل شد که طي آن فولاد مبارکه موفق شد سه کرسي هيات مديره را در اختيار بگيرد. سرمايه گذاري صدرتامين و صندوق عشاير نيز دو کرسي ديگر را از آن خود کردند. پيش از اين فولاد مبارکه تنها يک کرسي از «ومعادن» را در اختيار داشت. با اين تغيير «ومعادن» از چارچوب وزارت رفاه خارج شده و در اختيار سهام عدالت و وزارت صنعت و معدن قرار گرفت. در همين حال عصر روز شنبه نيز در رقابتي نفسگير هلدينگ نفت و گاز پارسيان يک عضو از هيات مديره شرکت 13هزار ميليارد توماني «مارون» را از دست داد تا ائتلاف صندوق نفت و سهام عدالت اين شرکت را در اختيار گرفتند. در بازار ديروز همچنان روند برگزاري مجامع ادامه داشت که در مهم ترين مجامع آتيه پرداز با تقسيم 310ريال و بندري سينا با 950ريال تقسيم سود سهامداران خود را راهي خانه کردند. در گروه سيماني ديروز مديرعامل سابق هلدينگ سيمان فارس خوزستان با اشاره به دو علت بهبود صادرات سيمان در 4 ماه اخير و وضعيت عراق، به وزير امور خارجه اعلام کرد: فعال نبودن ديپلماسي تجاري ايران يک مساله است و بايد به عنوان مطالبه اصلي از دولت درخواست شود. مرتضي لطفي، مديرعامل سابق هلدينگ سيمان فارس خوزستان و قائم مقام شستا، در يادداشتي اعلام کرد: يکي اقداماتي که انجمن صنفي کارفرمايان صنعت سيمان انجام مي دهد و دوم اقدامات شرکت ها. براي نمونه گروه حوزه صادرات، همراه با راه آهن ايران براي ايجاد خط آهن تا 30 کيلومتري هرات به افغانستان سفر کردند. اين نمونه در کنار ديگر اقدامات انجام شده نشان مي دهد در سه ماه گذشته وضعيت بسيار مناسبي را در صادرات به افغانستان داشتيم و پيش بيني اين است که شرايط بهتر شود. درزمينه توسعه صادرات با ايجاد ظرفيت هاي جديد، شرکت فارس- خوزستان با کنسرسيوم استراليايي قرارداد 20 ميليون تني را براي دو سال برقرار مي کند؛ اما مشکلات ناشي از زيرساخت ها و مشوق هاي صادراتي، موضوع قيمت ارز و مشکل تبادل و انتقال پول همچنان پابرجا هستند.
    در گروه خودرويي قائم مقام ارشد مدير عامل ايران خودرو، اقدامات و برنامه هاي اصلاح ترکيب سبد دارايي ها در سال مالي قبل را اعلام کرد و از ادامه واگذاري ها درسال 96 خبر داد. عباس ملکي تهراني در تشريح اين برنامه ها و اقدامات گفت: جمع ارزش سهام شرکت هاي واگذار شده سال مالي گذشته بيش از 300 ميليارد تومان بود و اجراي اين برنامه، موجب افزايش درآمدهاي ايران خودرو از محل واگذاري دارايي هاي مازاد شد. ملکي تهراني با اشاره به آمار واگذاري سهام شرکت هاي زيرمجموعه در سال مالي گذشته اعلام کرد: طي سال گذشته 14 درصد سهام شرکت بيمه پارسيان به ارزش 105 ميليارد تومان به همراه 2 درصد سهام ايران خودرو متعلق به سرمايه گذاري سمند به مبلغ 112 ميليارد تومان فروخته شد. وي افزود: در ادامه اجراي برنامه اصلاح ساختار سبد دارايي هاي ايران خودرو، 70 درصد از سهام شرکت فنرسازي خاور نيز به مبلغ3/ 35 ميليارد تومان واگذار شد. در اين ميان بخش ديگري از سهام متعلق به گروه ايران خودرو در ساير شرکت هاي فعال در بورس در مجموع به مبلغ 7/ 51 ميليارد تومان فروخته شد.
    در گروه خودرويي همچنين همکاري شرکت قالب هاي بزرگ صنعتي سايپا با سايپاسيتروئن آغاز شد. به گزارش «ايلنا» شرکت قالب هاي بزرگ صنعتي سايپا و شرکت سايپاسيتروئن براي ساخت قالب هاي يکي از محصولات جديد سايپاسيتروئن تفاهم نامه امضا کردند. در گروه پالايشي ديروز شرکت پالايش نفت بندرعباس صورت هاي مالي منتهي به 30 اسفند 1395 را با سرمايه 13 هزار و 800 ميليارد ريال به صورت حسابرسي شده منتشر کرد. «شبندر» در دوره 12 ماهه يادشده مبلغ 10 هزار و 292 ميليارد و 931 ميليون ريال سود خالص کسب کرد و به هر سهم مبلغ 746 ريال سود اختصاص داد که نسبت به دوره مشابه در سال 94 معادل 1676 درصد افزايش داشته است. همچنين اين شرکت سود انباشته پايان دوره مذکور را مبلغ 10 هزار و 274 ميليارد و 783 ميليون ريال اعلام کرده است. يادآوري مي شود اين شرکت در دوره مشابه در سال 94، مبلغ 579 ميليارد و 167 ميليون ريال سود خالص و 42 ريال سود به ازاي هر سهم شناسايي کرده بود. در اين گروه همچنين شرکت پالايش نفت اصفهان در دوره 12 ماهه منتهي به 30 اسفند 95 (حسابرسي نشده) به ازاي هر سهم 573 ريال سود محقق کرد که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 75 درصد رشد داشته است. شرکت پالايش نفت اصفهان در دوره 12ماهه يادشده مبلغ 11 هزار و 460 ميليارد و 776 ميليون ريال سود خالص کسب کرد و به هر سهم مبلغ 573 ريال سود اختصاص داد که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته معادل 75 درصد افزايش داشته است.
    «شپنا» نيز سود انباشته پايان دوره مذکور را مبلغ 5 هزار و 185 ميليارد و 571 ميليون ريال اعلام کرده است. يادآور مي شود اين شرکت در دوره مشابه در سال 94، مبلغ 6 هزار و 547 ميليارد و 545 ميليون ريال سود خالص و 327 ريال سود به ازاي هر سهم شناسايي کرده بود. ديروز همچنين اعلام شد، عرضه عمده سهام مديريتي غيرکنترلي شرکت ذوب آهن اصفهان شامل 5 ميليارد و 556 ميليون سهم معادل 75/ 16 درصد از سهام اين شرکت به قيمت پايه هر سهم 741 ريال به صورت يکجا و نقد يا 15 درصد نقد و بقيه اقساط 6 ماهه در مدت 4 سال در فرابورس انجام خواهد شد. اين ميزان سهام به وکالت از صندوق بازنشستگي فولاد توسط سازمان خصوصي سازي با نرخ سود 13 درصد در بازار دوم فرابورس ايران عرضه خواهد شد. زمان قطعي اين عرضه از سوي فرابورس ايران اعلام خواهد شد.
    جنب پل حافظ : توقف رشد شاخص سهام در کوران مجامع
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4095 به تاريخ 26/4/96، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بارآثار ديگري از "همايون دارابي"

  شاخص بورس در جا زد
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 2/3/97
مشاهده متن    
  رشد كم رمق شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 31/2/97
مشاهده متن    
  آغاز هفته مثبت بورس تهران
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 30/2/97
مشاهده متن    
  هفته سراسر سبز بازار سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 29/2/97
مشاهده متن    
  تداوم رشد شاخص سهام زير فشار عرضه
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 26/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله توسعه مديريت منابع انساني و پشتيباني
متن مطالب شماره 46، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است